DAGBLAD. N°. 9385. Woensdag 24 September A®. 1890. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <ffin- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 September. Feuilleton. CLÜCK AUF! LEIDSCH FRU8 DEZER COÜRANT: To«r Leiden per 8 maanden.....1.10. Tnaeo per post.1.40. AXaonderlyke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Yen 1—6 regels 1.05. Iedere rogel meor/0.17^. Grootere letten naar plaatsruimte. Yoor het in- caeaeeren buiten de atad wordt f 0.10 berekend. Officieel Kennisgevingen. Inëndng tegen betaling. Burgemeester en Wethouders van Leiden breögen ter algemeene kennis dat op Donderdag 25 Sopt. e. k., des namiddags te 2 uren, gelegenheid zal worden gegeven tot inenting, tegen betaling van ƒ1.per perecon, in het Elisabothshof aan de Oude Vest. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE XANTER, Burgemeester. 23 Sept. 1890. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van L. A. VAN BERGEN EN BENEGOUWEN, houdende verzoek om vergunning tot het honden en mesten van varkens in het pak huis aohter zyn huis aan de Oostdwarsgracht No. 20 Gelet op art. J 52 der Algemeene Politieverordening Tan 6 November 1879; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Maandag 29 September a. sdes voormiddags to e!f ureD, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2S Sept. 1890. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van den 2iïen 3uni 1875 (Staatsblad No. 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, hinder of schade Jumnen veroorzaken Biengen bij deze ter algemoene kennis dat door hen vergunning is verleend aan C. YERII jOG en 17. BRUMMELKAJIP en rechtverkrijgenden, respectivelijk tot het oprichton van eene slachterij in het perceel Haven 14 en van eene bakkerij in het perceel Lom- Lardstecg 3/7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DU KANTER, Burgemeester. 22 Sopt. 1890. E. KIST, Socretaris. Aan do universiteit alhier zijn do vol gorde examens afgelegddoor de hoeren C. A. Derx, J. IV. Ja(j on H. G. Van Vooithuysen, het candidaats examen in de rechtendoor den heer J. Posthuma, het candidaats-cxamen in de geneeskunde. De heer Van Vloto-i, Zaterdag gepromoveerd, veikreeg den hoogsten graad, cuni laude. Bij koninklijk besluit van 21 dezer is, met ingang van 1 October a. s., aan dr. G. D. L. Huet, op z\jn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijks-universiteit alhier, met dankbetuiging voor de door hem bewozen diensten. Naar bot „Hbl." vernsc-mt, is de Atc- sterdamsche hoogleeraar dr. P. K. Pel aan gezocht zich boschikbaar te stellen voor den leerstoel in do geneeskunde, welke aan de Ryks-u:nversiteit alhier is opengekomen door het heengaan van prof. Huet. Tevens kan het blad m6dedeelen, dat prof. Pel, na rttp beraad, besloten heeft de Amsterdamsche universiteit niet to verlaten. Door do heeren Gottfried Mann en L. Leonide8 Van Praag is eene circulaire ver spreid, waarbij zü hun voornemen te kennen geven, om in den a. s. winter, evenals het vorige jaar, eenige soirées voor kamermuziek te organieeeren. Toen werden slechts door genoemde heeren njet den heer Chr. Timmner trio's en sonates voor twee instrumenten uit gevoerd. Thans wonschen zy echter ook strijk kwartetten, een klavier kwartet en een klavier kwintet uit te voeren. Als artist zal de heer P. Van Adelberg, uit Utrecht, medewerken, (de '2de violist is nog onbekend). Bovendien zullen op de tweede en dorde soiree door den heer Joh. Messchaert, van Amsterdam, en mej. Wia Dikema, alhier, vocale voor drachten worden gehouden. De prijs van inteekening is zoodanig ge steld, dat deze voor niemand een beletsel tot deelneming kan wezen. Het zal, dunkt ons, onnoodig zijn de mu- ziekvrienden op te wokken tot deelneming aan dit plan. De twee trio-soiróes, in het voorjaar gegeven, liggen nog versch in 't go- heugen. Bovendien zal ook wel in dezen winter het aantal te gevon muziekuitvoe ringen v rij gering zijn. Ten overvloede komt er nog bjj, dat de aanstaande winter de laatBte zal zijn, waarin w(j da heeren Mann en Van Praag in ons midden bobben. Mann's verbintenis alhier eindigt in 1891 en de boer Van Praag zal zeker wel in dat jaar zijne be stemming volgen. Met vertrouwen bieden de concertgevers de lijst aan en hopen spoedig h6t doorgaan der soiréas, dat van de intee kening zal afhangen, te kunnen berichten. Vanwege de afieeling Leiden enoms're ken der Maatschappij tot bevordering dor Bouwkunst zal Donderdag '25 September a. 8., des avonds te halfaebt, in het Nutagebouw alhier eene vergadering gehouden worden. - De regaering is van plan, om ten aan zien van de opleiding van ambtenaren voor hot boschwezen in Indic- eene nieuwe regeling te treffen. Thans worden jongelieden, die in het bezit z(jn van het diploma der landbouw school (of, als de zoodanigon zich niet in vol doend aantal aanbieden, jongelieden, die aan het eindexamen eener hoogero burgerschool met vijfjarigen cursus hebben voldaan), in de ge legenheid gesteld in Pruisen bjj houtvesters en bü do boschacademie te Eborswlado do speciale konnis op te doen, welke zij voor den dienst by het boschwezsn ia Indié be hoeven. Dit stelsel van opleiding voldoet niet geheel, en het wordt betor geacht voortaan reeds b(j de landbouwschool te Wageningen Roman van E. WER-NER. 07. Thans stoorde hi) zich niet meer aan het steigeren van het paard of het gevaar van zjjne berijdster. „Mevrouw, spreek zóó niet tegen my!" zeide hij met gedempte stom. „Ik kan veel verdragen, althans van u, zooal niet van anderen; maar dien toon verdraag ik niet. Drijf uw paard niat aan", ging hij voort, als buiten zichzelven van drift, toon Eugenie het met do karwats wilde dwingen om zich los te rukken en weg te galoppeoren. „Gy zult mij niet onder den voet rijden, maar ik zal eer het dier doen neerstorten, zooals ik vroe ger de beide anderen heb gedaan Zyno woorden bevatten eene vreeselijke bedreiging en nog dreigender stond zijn blik. Eugénie zag den door ieder govreesden wil- den aard van dien man voor do eersto maal ook togen zichzelvo gericht en begreep eens klaps al het gevaarlijke van haren tosstand; hare tegenwoordigheid van geest gaf haar echter in hetzelfde eogenblik het eenige red middel aan do hand. een aanvang te maken met de epeciale op leiding voor den dienst by het boechwezen, en die opleiding dan voort te zetten te Tharand, in Saksen, en ten slotte, gedurende zes maan den, by 's Rijks Herbarium te Leiden. Van de hier te lande aanwezigo middelen van onderwijs, voor zoover die even goed of beter zijn dan in het bu'tonland, zal dan het noo- dige gebruik worden gemaakt, en de studiën in het buitenland zullen slechts 17 maanden in stede van 3 jaren behoeven te duren, en verricht worden in eene bergachtige streek, die zich beter eigent voor opleiding ten be hoeve van den Indischen dienst, dan de vlakke stroken, waar de élèves tot dusver hunne studiën maakten. Bjj volledige toepassing der nieuwe regeling zal voor toelagen aan negen leeraren te Wageningen 2400 's jaars en aan don amanuensis bjj 's Ryks Herbarium te Leiden ƒ600 'b jaars noodig zijn, 6n voorts aan de éièvos gedurende hun verblyfin Saksen 70 's maands, en te Leiden ƒ100 'smaands moeton worden toegekend. By de Indische begrooting is echtor nog slechts gorekend op een overgangstoestand, waarbij jongelieden, ro6ds in het bezit van het diploma van de landbouwschool, onder hot genot der zelfde toelage, die volgons den rogel eerst na het vertrek naar Duitschland wordt uitgekeerd, geschikt worden gemaakt voor de opleiding in Saksen, weshalve voor toelagen aan leer aren bij de landbouwschool slechts ƒ1200 noodig zal zijn. Tweede Kamer. De Tweede Kamer hield hodon eene korte vergadering, waarin zij mededeeling ontving van do laatstelijk in gekomen wetsontwerpen en bescheiden en herbenoemd werden tot leden van de huis houdeiyke commissie, de heeren Veegens en Schimmelpenninck van Nyonhuis en tot leden der commissie voor de etonographie de heeren Schaepman, De Beaufort en Mackay. De leden begaven zich daarna naar de af- doelingen tot onderzoek van de vroeger ver melde .wetsontwerpen, waaronder dat op den krijgsdienst. Aangezien drie leden der com missie van voorbereiding der legerwet in ééno afdeeiing zitting hebben, werd de heer Seyf- fardt van die afdeeiing by eene andere sectie ingedeeld. De kapitein van hot 1ste regiment ves ting-artillerie A. W. Sogboer en do 1ste lui tenant van het 3de regiment veld-artillerie '1'. A. De Neva zullen voor rekening der Regeering eene reis doen naar Maagdonburg, om bjj de firma Grusoa proeven bij te wonen, welke op hot schietterrein aldaar zullen ge- „Hartman", zeide zij verwijtend, maar hare stem was plotseling zacht, bijna teeder ge worden. „Zooeven r.og boodt ge aan, mij te beschermen, en nu bedreigt ge mQ zelfs? Nu kan ik begrijpen, wat ik van uwe kame raden te duchten heb, als zy mij ook op die wijze behandelen. Ik zou het bosch niet zijn ingerelen, als ik dit had kunnen vermoeden." Dit verwijt, doch hare stem nog meer, scheen Ulrich tot bezinning te brengenzyn woeste toorn week, zoodra hjj den toon niet meer hoorde, weikon deze had uitgelokt. Nog hield hjj met de rechterhand den teugel stijf omklemd, doch hjj balde do linker- reeds minder krampachtig oa ook vc-rdween de dreigende uitdrukking langzamerhand van zijn gelaat. „Ik 'oen tot hiertoe nooit bevreesd voor u geweest", ging Eugénie half fluisterend voort, „hoeveel bars en ruws er ook van u ver teld werd. Moet lk het dan r,u worden? Zie, we zyn hier dicht by de helling; als ge voort gaat, het paard op die wyze te sarren, of als ge uwe bedreiging volvoert, dan gebeurt er eon ongeluk. Wil dan de man, die zich eens onder de hoeven van mijne paarden wierp, om mij te redden, nu zelf mijn leven in gevaar brengen? Laat my r.u heengaan, Hartman-" Eene lichte trilling voer Ulricht door de ledenh(j wierp een blik naar do helling de afstand was werkelijk gering genoeg. Langzaam liet hy den teugel los en lang zaam, alsof by voor eene hoogore macht zwichtte, trad by op zjjde om haar te laten voorbijgaan. Onwillekeurig zag Eugénie nog even ach terom; daar stond hy zwygend, den weer- spannigen bltk tor aarde geslagen, zonder haar ^een antwoord of een afscheidsgroet te geven, en liet haar ongehinderd vertrekken. XII. De jonge vrouw ademde weer vry, teen Afra met zyne gewone vlugheid haar schie lijk van de gevaarlyke plek verwyder de. Hoe moedig ze ook mocht wezen, ditmaal had ze genoeg angst uitgestaan. Zy had geene vrouw moeten zyn, om na d.t tooneel niet te weten, wat zy reeds lang vermoed had, dat er achter dat raadselach tige en zonderling ongelyke gedrag van dien man tegenover haar nog Iets anders, nog iets veel gevaarlykers dan haat schuilde. Nog boog hy zich voor hare machtmaar er ont brak slechts weinig aan, dat hy die kluisters had verbroken nomen worden met snelvuren! geschut op pantseringen. Het stoomschip „Werkendam", van Am sterdam haar Nieuw-York, passeerde 22 Sept. cilly; de „Prins van Oranje", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 23 Sept. te Pa- daDgde „Ssmarang", van Java naar Rotter dam, vertrok 22 Sept. van Marseille; de „Soen- da-', van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 Sept. to Suez. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 26 dezer Diet plaats hebben. By kon. besluit zyn benoemd tot bur gemeesters van Bedum, R. J. Van Bruggen p vau Vinkeveen, F. baron Van Utenhove, se cretaris dier gemeente; van Angerloo, jhiv C. M. Bratsen; van Bemmel, W. L. H. A. Van der Monde, secretaris dier gemeente; van Assen, M. A. D. Jolles; van Weststel lingwerf, S. Sleeswyk. Benoemd tot adjunct commies by het de partement van oorlog, do eerste klerk by dat departement P. J. Van Valkenburg. Met ingang van 1 October 1890 benoemd tot commies der posteryen 4-lo kl. J. IJ. Neujean, thans surnumerair der posteryen, en zyn met ingang van dionzelfden datum bevordord tot commies der posteryen 2ie kl. D. Van der Ilock, thans 3Je k)., en tot id. 3Je kl. A. G. ar. Oióenöarnevtld genaamd Witte Tuil ngh, thans -4de kl. Met ingang van 1 October 1890 benoemd tot directeur van het post- oir telegraafkan toor te Bussum H. J. J. Janssen, en tot di recteur van het post- en telegraafkantoor te Balk, L. W. Vollers Jr., keidon thans tele grafist 1ste kl. by de Rijkstelegraaf. Met ingang van 1 October 1890, benoemd tot directeur van liet postkantoor te Amster dam de heer B. J. Herwejjer, thans directeur van het spoorwegpostkantoor No. 1. Aan na te molden officieren by rustende schutteryen, cp hun verzoek, eervol ontslag verleend, als: in Zuid-Holiand, 2do bat-, W. A. Blokhuis, kapt.; 41e bat., G. Ramp, 2de luit.; Sste baf., L. Kruyff Jr., lste luit. en J. L. F. De Meyere, 2Je lait. En zijn by de rustende schutteryen benoemd in Zuid-Holland, 4de bat., tot 2-ien luit. H. L. Maarschalk, thans sergeant; 8sto bat., tot lsten luit. P. Boele Cz.tot 2den luit. P. C. Boele Tz. on P. C. Plainer Adrsz. Aan W. Van Konijnenburg op verzoek eer vol ontslag verleend als hoofdinspecteur der directe belastingen by hot departement van fieancicn, mot toekenning van den personeelen Zyzelve had thans do ondervinding opge daan dat hy der „ongebreidelde natuurkracht", waarmede zy hem eens bad vorgeleken, aar? blindheid en geweld niets toegaf, zoodra hy eens, evenals deze, de gezette perken had overschreden. Zy had het dal beroikt en wilde, gedachtig aan de ontvangen waarschuwing, den ryweg verlaten, toen het geluid van een hoefslag haar oor trof en zy een ruiter gewaarwerd, die in vollen galop kwam aandraven en in weinige oogenblikken haar had ingehaald. „Eindoiyk!" zoide Arthur ademloos, torwyl hy zyn paard liet wonden, „hoe onvoorzichtig, juist heden alleen te gaan ryöen. Gij ver moedde zeker niet dat er eonig gevaar bestond Eugénie zag haren echtgenoot verwonderd aan, die zich bygend en verhit van den snellen rit naast haar voegde. H\j was niet in ryklooding en droeg sporen noch handschoenen; het scheen dat hy zich in zyn gewoon huisgewaad op het paard ge worpen had om haar na te yien. „Eorst een halfuur geleden vernam ik uw plan", ging hy voort, moeite doende om zijno kalmte te herwinnen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1