N«. 9383 Maandag 22 September. A0. 1890. i§e2e (QoiiTont wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Kikeriki. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maanden.f 1.10. Franco per poetp 1.40. Ataonderlgke Nommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES": Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het tn- caaeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Aan da Abonné's daarop, wordt by dit nominer verzonden No. 52 van Kikeriki. llerhaliiigs-ondenvys. Tweemalen in het jaar, en hot is thans •wederom de tyd daartoe wordt in onza ■gemeente de gelegenheid geopend om leerlin gen te doen inschrijven voor de lessen, die ■het zoogenaamd herhalingsonderwys vormen. De naam is niet geheel en al in overeen stemming mat- da zaak, doch hjj is aan de wet ontleend, en hot woord heeft daardoor een vaste beteekonis gekregen, omtrent welke men zich niet kan vergissen. Immers, het doel is niet uitsluitend, het eenmaal geleerde nog eens over te doen, opdat het langer be waard blijven en tot meerdere klaarheid ko men zou; ware zulks het geval, hot zou on tegenzeglijk zijn nut hebben, doc-i weieens .gevaar loepen aan eentonigheid te ïyden en voor vlugge leerlingen, die in de gewone school hun tijd goed besteed hebben, een groot deel van zijn aantrekkelijkheid mi3sen. -Keen, dat herhalen geschiedt om zoo te zeggen ongemerkt, terwijl men bezig is den voorraad kennis uit te breiden en toe te passen op ds ei3chen van het practische leven. "Wanneer we hier sprekon van uitbreiding, dan wordt daar niet mede bedoeld dat aan het bekende aantal leervakken nieuwe worden toegevoegd. Wel is dat niet door de wettelijke bepalingen onmogelijk gemaakt, en wy achten 'het by voorbeeld zeer wenschelyk dat ten platten lande, waar die avondschool bezocht wordt door jongelieden uit den landbouwstand, ook eenige" theoretische kennis van de begin selen der landbouwkunde wordt toegevoegd aan het programma. In streken, waar een bepaalde soort van nyverheid sterk op den voorgrond treedt, is het niet ongepast, dat de oefeningen in verband worden gebracht mat de kenni3 van het bedryf, wat geschieden kan o. a. door aan het learvak „kennis der natuur" zekere richting te geven. In onze herhalingsscholen, die bezocht worden door leerlingen van verschillend beroep, zyn de lessen zóó ingericht, dat allen er nut van hebbener zy'n geen nieuwe vakken by ge nomen, en uit die, welke men in de gewone school heeft behandeld, is een zoodanige keus gedaan, dat de kundigheden, waaraan de meeste waarde moet worden toegekend voor het maat schappelijke leven, ook het leeuwenaandeel van den beschikbaren tijd verkrijgen. Zooals men weet. worden de lessen aan jongens en meisjes afzonderlyk gegeven;aan de eersten in het schoolgebouw aan de Korte Mare, voor de laatsten in dat aan de Van- der-Werfstraat. De tyd is des avonds van zeven tot negen urenvier avonden per week in de winter-, twee in de zomermaanden. Een belangryk deel van den beschikbaren tyd wcrdt voor de jongens besteed aan onderwijs in het teekeneD, voor de meisjes aan vrouwe lijke handwerken. Verder wordt er gelezen en geschreven, en worden oefeningen gehou den in het rekenen en in de kennis on het gebruik onzer moedertaal. By het lezen staat op den voorgrond, dat de jongelieden zich vertrouwd maken met de gedachten onzer beste schryvers, en door lezen tot de kennis komen van vele zaken, die het nuttig en aangenaam is te weten, bijv. mededeelingen op het gebied van geschiedenis, land- en volkenkunde, natuurkennis; het onderwys in schrijven ia zóó ingericht, dat de leerlingen vaardigheid verkrijgen in het schriftelyk uit drukken hunner gedachten, en bekend raken met onderscheiden vormen, die in het dage- ïyksch leven vaak te fas komen. Zoo hoeft het herbalingsonderwys bovenal een practi sche strekking; en wie er een drietal jaren geregeld gebruik van heeft gemaakt, zal niet alleen zyn levensgenot aar.merkeiyk hebben verhoogd, maar zich in onderscheiden omstan digheden zelf weten te redden, waar anderen verlegen staan en zonder hulp niet klaar kunnen komen. Het onderwys is kosteloos, en ook de leer middelen worden gratis verstrekt. Daar het zich onmiddeliyk aansluit by dat, hetwelk op de openbare scholen der 3de en 4de klasse wordt gegeven, kunnen de leerlingen, welke deze inrichtingen verlaten hebben, voor de toela ting volstaan met overlegging van het getuig schrift, waaruit blijkt dat zy die scholen tot het einde toe en met vrucht hebben doorloo- pen. Leerlingen van andere scholen, ook die van het byzonder onderwys, hebben een een voudig toolatingsexamentje af te leggen, om het bewys te leveren dat zy in staat zyn het herhalingsonderwijs te volgen. Het een en ander brengen wy in herinne ring, als een aansporing voor onze aanstaande medeburgers en medeburgeressen, om van doze uitmuntende gelegenheid een druk ge bruik te maken. Het getal leerlingen is sedert de oprichting dezer scholen steeds klimmende geweest, maar het heeft nog niet zoodanige uitbreiding gekregen, als met het oog op de wezenlyke behoefte verwacht kon worden. CT-i* GLÜCK AUF! Roman van E. WERNER. 61) „Het hangt natuurlijk van uw eigen vryen wil af," vervolgde Atthur, „my hierin al dan niet te voigon. Daar gy allen, byna zonder onderscheid, het niet eens waart met myn besluit, zal ik u de gevolgen hiervan natuur lijk niet opdringen en ben bereid, ieder verlof te geven, die eene tijdelijke afwezigheid nood- zakeiyk of wenschelyk acht." Met algeineane verontwaardiging werd déze voorslag ontkennend beantwoord. Al de beambten verdrongen zich met harts- tocbtelyken yver rondom hun jongen chef, om hem de verzekering te geven dat geen hunner van zyne plaats zou wyken; zelfs de schuchtere Wilberg scheen opeens als met leeuwenmoed bezield, zóó krachtig stemde hy hiermede in. Arthur haalde diep adem. „Ik dank u, heeren! Hedenmiddag zullen wy verder over deze zaak onderhandelen en de te nemen maatregelen samen overwegen voor het oogenblik moet ik u verlaten, Myn- heer Scheller, over een uur wacht ik u in mijne studeerkamer nogmaals zy u allen mijn dank gebracht."' Niet eer dan nadat hij vertrokken en de deur achter ham gesloten was, gaf ieder lucht aan de uitroepen van verbazing, goed keuring en bezorgdheid, welke men tot nu toe in zyn byzyn had moeten smoren. „Ik beef van het hoofd tot de voeten!" zeide Wilberg, terwyl hy zich, zonder zich om de tegenwoordigheid zyne superieuren te bekommeren, op een stoel nederwierp; het voorgevallene scheen alle etiquette te hebben opgeheven. „Goede Hemel, dat was eene scène! Ik dacht dat die woeste man, dio Hartman, hem zou aanvallen, maar dat oog, die manier van spreken wie had dat achter den jongeheer gezocht." „Hy was te scherp, veel te scherp", zeide de heer Scheffer afkeurend, „maar zelfs in die afkeuring en zyn bedenkelyk hoofdschud den lag eene geheel andere uitdrukking dan waarmede hy vroeger over Arthur had ge sproken. „Hy praatte, alsof hy nog altyd millioenen tot zyne beschikking had en alsof het doorloopend werk in de mynen niet eene levensvraag voor hem ie. Niettegenstaande zyn hoogmoed, zou zyn vader alles onvoor- waardelyk hebben toegestemd, daar dit, wat de zaak zelve betreft, zyne eenige redding Indien veler onbekendheid met de inrichting de oorzaak van die mindere belangstelling mocht zyn, dan gelooven we een goed werk te doen m9t er het een en ander van te vertellen. Er is evenwel nog een reden, die ons noopt het thans te doen. De wet op den fabrieks arbeid heeft de werkzaamheid van jeugdige personen zoodanig ingekort, dat de avonduren vry vallen. Toen die wet in behandeling waB, werd de vraag geopperd, wat de kinderen van 12, 13, 14 jaar met hun vrys uren doen moeten; of men hen wilde blootstellen aan het gevaar, door straatloopery tot onzedelijk heid te geraken. Welnu, het antwoord op die vraag is hier gegeven. Laat het een zaak worden, die vanzelf spreekt, dat zy die uren besteden voor hun verdere ontwikkeling: die jongelieden moeten menschen worden, moeten hun gaven van verstand en gemoed ontplooien, moeten hun geest leeren bezig houden met wat hen veredelt, wat hen doet gloeien voor hetgeen waar is, en schoon en goed. Voor hen ligt daar een schat, dien zy slechts hebben op te rapen om er hun ganscbe leven genot van te hebben, komaan, ouders, beseft toch hoeveel onrecht gy uw kinderen aandoet, wanneer gy hen niet daarheen leidt. En ook op de werkgevers doen wy oen beroep. Wy weten het, als de jongelieden vragen een wyle vóór zeven uren de werk plaats te mogen verlaten om zich voor de herhalingsschool wat te gaan opknappen, dan wordt dit niet geweigerd; maar wy zouden hen verzoeken nog een stapje verder te willen gaan. Dwang wenschen wy niet te zien aan gewend, we vragen slechts een woord van aansporing en aanmoediging, een wenk, dat het den patroon aangenaam zou zyn als de jongelui, meisjes zoowel als jongens, geregeld van het herhalingsonderwys gebruik maakten. Het kan den werkgevers toch zeker niet onverschillig zyn, of zy te doen hebben met behoorlyk ontwikkelde werklioden, dan wel met dezulken, die vreemd zijn aan do eenvou digste elementen van kennis; en nu leert de ondorvinding duidelyk genoeg, dat de beperkte leortyd van de gewone lagere school, hoezeer men zich ook heeft boyverd om daarvan het best mogelyk gebruik to maken, niet voldoende is om den jongen mensch datgene te geven en te doen behouden, wat hij op z(jn levens reis noodig heeft. Met enkele begaafde indivi duen moge zulks het geval zyn, voor de groote meerderheid is het ontoereikend. Het herhalingsonderwys zet de kroon op het werk der openbare en der bijzondere a tere school. zou zyn geweest, en om de verhouding tot de werklui en het ophouden van zyne waar digheid bekommerde hy zich niet veel. Zyn zoon schynt een ander soort man te zyn, dat is zeker; maar die taal, welke voor een jaar hier nog gepast zou zyn geweest, is het nu niet meer. Hy had zich wat voorzichtiger, wat minder gedecideerd moeten uitlaten, zoo dat hy nog altyd een slag om den arm had kunnen houden, in geval..." „Loop naar den drommel met uwe aan merkingen en bezwaren!" viel de hoofdinge nieur hem heftig in de rede. „Neem my niet kwalijk, rnynheer Scheffer, maar men kan merken dat uwe werkzaamheden zich by het bureel bepalen en dat ge nooit met "net eigenlyko werkvolk te doen hebt gehad Hy heeft juist den rechten toon aangeslagen hy heeft hun ontzag ingeboezemd, en dat is alles by zoo'n gelegenheid. Eene zachtzinnige toespraak zouden zij voor zwakheid, eene voorname kalmte voor hoogmoed hebben ge houden. Hunne eigen korte, bondige taal moet men mot hen spreken, en onze chef verstaat dit beter dan iemand anders; dat hebt ge aan Hartman gezien!" „Ik vrees alleen dat hy den stryd, welke ons nu voor de deur staat, to gering schat", merkte de directeur ernstig aan, „Het gros Nog eens dus, don heeren werkgevers zij deze zaak dringend aanbevolen. Tan hun hulp wachten we de beste resultaten. Ook een bescheiden vraag aan huismoeders, die jonge meisjes als dienstboden by zich hebben. Die kinderen gaan des avonds na afloop der werkzaamheden naar huis. Kan haar heengaan niet zóó worden geregeld, dat zy de herhalingsschool kunnen bezoeken, en zou het niet mogelyk zyn haar tot dat bezoek aan te moedigen? Ook in de huiselyke kringen zal men toch liever een meisje toelaten, van wie men weet dat zy haar avonduren nuttig besteedt, en voortarbeidt aan het werk harer opvoeding? Misschien zyn er enkele bezwaren aau verbonden, doch goede wil, en vooraf het besef, dat wij zedeiyk verantwoordeiyk zyn voor het welzyn onzer ondergeschikten, zal die moeilykheden wel weten te overkomen. Voor de jongens is er nog één punt, dat we onder hun aandacht wenschen te brengen. Als do tyd van hun militairen dienstplicht is aangebroken, zal de kans bestaan de periode der eerste oefeningen aanmorkelflk te bekorten, mits zy aan zekore voorwaarden voldoen. Één dezer voorwaarden isgenoegzame vor deringen gemaakt te hebben in de vakken van het gewoon lager onderwijs. Wie van de herhalingsschool een goed gebruik heeft gemaakt, kan althans aan dozen eisch ga- mnkkolyk voldoen. Is de tyd eenmaal daar, dan zal, wy t.wyfolen er niet aan, menigeen blydo zyn dien wenk te hebben gevolgd. En nu genoog. Moge het biykon dat wy niet tevergeefs onzen knapen en meisjes heb'oen. toegeroepen Naar de herhalingsschool Leiden, 20 September. Heden werd aan do universiteit alhier de heer G. Van Vloten, geb. te Deventer, be vorderd tot doctor in de Semiotische letter kunde, met academisch proefschrift, get.„Da opkomst der Abbasïden in Chorason." Het theoretisch geneeskundig examen is aan dezelfde univorsiteit afgelegd door den heor H. J. M. Woltorink. Morgen, Zondag 21 Sept., 's voormid dags te halftien, zal da predikbeurt in de Ned.-Herv. kerk te Katwyk aan Zee worden waargenomen door ds. Van Baerl9, pred. te Warmond. Op de 200 obligatiën der ó-pct.-obli- gatieleening van de Oost-Java Stoomtram- Maatschapny, groot drie ton, is ingeschreven voor 7752 obligatiën, zoodat slechts ongeveer 2-7,o Pct- k°n worden toegewezen. vein de mynwerkei'8 zou zich met de ont vangen beloften tevreden hebben gesteld, doch, door dien aanvoerder goleid, doen zfj het zoker niet. Hy zal in geene schikkingen willen treden en zy volgen hem blindelings. Mijnheer heeft echter gelyk met te zeggen, dat hy zoover is gegaan, als hij by moge- lykheid konnog één stap verder, en hy gaf zichzelven, zyne positie en ons allen prijs!" Allen spraken nu opeens van „myuheer", als iets, dat aan geen twyfel meer onder hevig was. Binnen den tyd van één uur had Arthur zich dien titel veroverdnu scheen er geen andere naam meer voor den jongen chef te bestaan. Wel een bewys, dat hyzich als heer en meester godragen had. De drie afgevaardigden hadden het land huis verlaten en richtten zich naar den kant der mijnen. Ulrich sprak geen woord, maar Lorentz. fluisterde hem toe: „Gy meendet onlangs dat, als er iemand was, die ons ter rechter tyd de tanden liet zien en ter rechtor tyd goede woorden gaf, danhoor eens, Ulrich, ik geloof dat dte^,. daar dat. V?r?taat." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5