Leiden, 20 September. Gemengd Nlenvre. De thans onderhanden genomen verbouwing van de Hofpoort aan het Binnen hof te e-Hage heeft ten doel om dezen door- gaDg een meer ooglijk aanzien te geven. De restarautie omvat o. a. het aanbrengen van een geheel nieuw kruisgewelf, zooale de Stad houderspoort bij het Buitenhof er een heeft. Het bericht, dat volgens de „Deut sche Opmerker" de volkstelling te Delft zoo goed als mislukt zou z(jn, berust op oc-ne vergissing. Het bericht van dat blad betrof niet Delft, maar Amsterdam, en wat Amster dam betreft is het bericht reeds onjuist ge bleken. De Rotterdamsche gemeente- raad heeft besloten om een terrein aan de Boompjes aan eene commissie uit den handel te verburen, tot stichting van een wacht- en afrekeningslokaal voor bootwerkers. Twee gemeenteraadsleden stemden tegen, omdat zü het algemeen belang van het hebben van een dergeiyk lokaal niet konden inzien. Waar bljjft ons geld? Op deze Vraag geeft de „Volksvriend" het volgend antwoord: 1. De som, jaarlijks in Nederland besteed aan sterken drank, bedraagt 20 per hoofd tegen 1.60 aan zeep. 2. Ruim zevenmaal zoovoel wordt aan sterken drank uitgegeven als aan tabak. - 3. Viermaal zoo veel aan sterken drank als aan suiker. - 4. Acht en zestig millioen gulden meer dan aan koffie. - 5. Vijftig millioen meer aan sterken drank dan aan runa- en kalfsvleesch. - 6. Drie en een half maal zooveel als aan steen kolen en turf voor huiselijk gebruik. 7. Vier en zestig millioen gulden moer dan het lager onderwijs kost. - 8. E.n en veertig millioen gulden meer dan aan woninghuur m de steden wordt betaald. - 9. Een en zestig millioen gulden meer dan aan woning- huur ten platten lande. - 10. Ruim tienmaal zooveel als aan levensverzokeringspremién. De genomen proef om, evenals in het buitenland, bonden af te richten voor militair gebruik, wordt by de bataljons van het 3de reg. inf. gestaakt, omdat zy onbe vredigende resultaten oplevert. De honden zullen worden verkocht. In de „Apeld. Crt." staat do vol gende advertentie: De ondergeteekende beveolt by zyn vertrek naar Amsterdam zyn buitenverblyf „Ruim zicht" (in het Wilhelminapark) aan in de welwillendheid van het Apeldoornsche publiek. Hy vindt daartoe aanleiding, omdat men hem in den afgeloopen winter de spiegel ruiten niet medegerekend - eene schade be rokkend heeft van 30, aan ingeworpen glas ruiten. C. A. J. A. Oudemans, hoogl. te Amsterdam. Het te Dordt bestaande fonds tot uitkeoring by overlyden van politie-be- ambten ontving van een ingezetene aldaar eene gift van 100. Gisternacht is teWageningen uoor eene onbekende oorzaak brand ontstaan in eene loods, by de steenfabriek van den heer Mynlief. De loods, grenzende aan een woonhuis, is met eene groote hoeveelheid turf totaal afgebrand. Een tweetal arboiders, die op de turf sliepen, werden nog juist bytyds door den steenoveubaas gewekt. By gelegenheid der kermis in het dorp Lourches, by Valenciennes, viel in eene lokaliteit eene groote brandende petro leumlamp op eene groep kinderen, van wie drie zulke brandwonden bekwamen, dat zy don volgenden dag stierveneen vierde kind werd levensgevaariyk gewond. Vele volwas eenen, die den kleinen te hulp wilden komen werden eveneens gekwetst. Een geval, dat weloenigszins aan Hildobrands Keesje herinnert, heeft zich te Beriyn voorgedaan, al was de „held" met zoo onschuldig als deze. De nestor van de Berlynsche zakkenrollers, de 7o jarige Karl Lehmann, die reeds 35 jaren in gevangenissen doorbracht, stond nl. weder wegens zakkenrollen voor de rechtbank. Do oude verzocht om eene zachte straf, opdat hem als vry man eene fatsoenlijke begrafenis ten deel zou kunnen vallen. Hy kreeg 3 jaar gevangenisstraf. Lebmann dankte de rechters ■voor hunne genade, zeggende dat hy op 6 jaar had gerekend, reeds „adchee Welt" had gezegd, maar thans nog hoopte op eene fat- soenlyke begrafenis. Te M°tgo-W in dè Italiaansche provincie Aosta, heeft een zware braad ge- w0&-, waarby zestien huizen in do asch zyn gelegd (?n veertien familiën van alles zyn be rooft.. Sleets é'jne laj-ulie was verzekerd. Niet alleen de meubelen en have werden door de vlammen verteerd, doch ook de ge- heele oogst, waarmede men den winter moeBt doorkomen, is vernield. Op het oogenblik, dat de brand uitbarstte, was het dorp door b«na al de inwoners ver- lateD, welke zich ter feestviering naar Aosta hadden begeven; vandaar dat de brand zoo grooten omvang heeft genomen. Onder do half millioen stukken, welke dagelijks door de post te Berlijn wor den ontvangen, zyn in doorslag 10,000 bnovun met onvolledige adressen. Alleen het nazoeken van die 10,000 adressen in het adresboek vordert dageiyks tien uren arbeid voor drie en dertig beambten. Door het inslaan van den blik sem is het telepheonbureel te Yersey-City in de asch gelegd. Het was een hoog gebouw, maar niettemin slaagden alle beambten, met uit zondering van 15 meisjes, er iu te ontvluchten. Dezen hadden alle bezinning verloren en l iepen radeloos uit do vensters om hulp. Lakeien wilden zelfs naar beneden springen, wat een zekere dood zou geweest zynde menigto riep haar toe, dat ze zouden wachten, want dat cr hulp kwam. Inderdaad slaagde een brand weerman er in haar allen ongedeerd uit het huis te halen. De schade is zeer groot; men schat ze op ongeveer 300,000. Niet minder dan 2000 telephoondradenwerden vernield en liet ver keer langs don verrespreker staat dientenge volge geheel stil. De Nyl is te Alexandria zeer hoog, maar de dyken zyn in voortreffelyken toestand. Het besproeiingscomité hoopt daarom dat eene overstrooming zal worden voorkomen. Te Wad y -Hal fa is het water der rivier slechts weinig gestegen. Een groot katoen- en graanpss- huis op de katoenmarkt te Alexandria- is door brand vernield. De schade wordt geschat op 50,000 pond sterling. Een Atheensch bankier, de heer Syogros, is in gezelschap van een aan'al architecten naar Saloniki vertrokken, met het doel voor eigen rekening de voornaamste openbare inrichtingen te herbouwen, wolke in den brand der stad verloren gingen. De kosten worden op 300,000 fr. geschat. Voor de Duitse he stoomboot op het Victoriameor zyn de noodige gelden thans ruimschoots bijeen. Er is zelfs een overschot, dat men wil gebruiken als grond slag voor eene nieuwe inschrijving om ook op het Tanganyakameer eene Duitsche boot in de vaart te brengen. Opmerkeiyk is, dat van het Engelsche plan tot het "bouwen van eene boot voor bet Victoriameer niets moer vernomen wordt. Men herinnert z ch, hoe warm dit plan door Stanley werd aanbevolen. Volgens boriehton, te San-Fran- cisco ontvanger, zyn ten gevolge van de overstroomingen in do Chineesche provincie Chihli omstreeks 4,000,000 personen zonder dak. De ellende, welke de ongelukkigen te verduren hebben, is onbeschryfeiyk. In de proviDCie Shanturg is de toestand byna even erg. Te Shanghai en in Noord Cbina is de cholera uitgebroken en zün vele Europeanen aan deze ziekte bezweken. De stad Pottsville (V. S.) werd dezer dagen in opschudding gebracht door den inval van eene zóó dichte wolk gele vlinders, dat men zou gemeend hebben eene allerhe vigste sneeuwvlaag te zien. De wandelaars moesten in de huizen vluch ten eri deuren en vensters sluiten. Do grond was bezaaid met do insecten; des anderen daags waren alle dood en verspreidden een vorpestenden stank. Eene veelzydige dame. - Mevrouw Chlotiide Belsand te Nieuw-York tracht het levend toonbeeld te zun van wat eene vrouw vermag. Van 7 tot 10 uren des morgens schryft zti novellen en politieke hoofdartikelen voor dagbladen. Na het ontbyt is zy genees kundige en ontvangt tot halfdrie barepath-nton, gemiddeld 35 daags. Na een half uur rust gaat zij van 3 tot 6 uren schilderen, meest tafereelen uit de kinderwereld, waarby hare eigen lievelingen van G on 8 jaar tot model dienen, terwgl zy tevens de gouvernante on derhoudt over hare wensohen omtrent klee ding, lichaamsverzorging en onderwys der kleinen. Van 6 tot 7 uren dineert zy, om eindeiyk als tooneelspeelster op te treden. Volgens hare eigen opgaven verdient aü als schrijfster 5000, als dokteres ongeveer 10,000, als schilderes tusschen de 12- en 15,000, als tooneelspeelster 5000 dollars 's jaars. Daar er voor haren man van den dag hoegenaamd niets overschoot, heeft dit bekrompen schepsel zich een anderhalf jaar geleden van haar doen scheiden. - Een verloren hart. De „Inteir- médiaire des Chercheurs" vraagt waar het hart van Gambetla gebleven is. Het werd door zyn vriend, den oud-minister en geleerde Paul Bert, als een dierbaar aandenken be waard, maar na diens dood schijnt het zoek geraakt te zyn. Ben vreemdsoortig duel heeft in Mexico plaats gehad tusschen twee offi cieren, die elkander uit houwitsers met ont plofbare bommen bestookten op oen afstand van 500 pas. Een hunner vloog in stukken. Dezer dagen steeg een lucht- schipper, de heer Carter, te Woodfield (V. S.) met zijn ballon op, iu tegenwoordigheid van eene groote menigte toeschouwers. Eeuigen hunner hielpen by de opstyging en hielden de touwen vast, terwyi Carter in het schuitje stapte. Toen alles klaar was, gaf laatstge noemde bevel los te laten. De ballon verliet den grond en tot ontzetting van de toeschou wers hing aan een dun koord, onderaan het schuitje, een der mannen, die den ballon had vastgehouden, Milton Eedin. Honderden riepen hem toe zich te laten vallen, maar Redin was óf in het touw ver ward geraakt, óf had zyne bezinning verloren. Krampachtig hield hy het touw vast en trachtte daarlangs naar het schuitje te klimmen. Ter- wyl de ballon al hooger en hooger steeg, zag men ook Carter al het mogelyke doen om den ongelukkige, die onderaan bengelde, in de mand te hyschen. Tien minuten lang verkeerde ieder in de angstigste spanning. Plotseling, op eene hoogte van ruim 1000 voet, kroc-g de ballon oen schok door den wind; Redin verloor zyn houvast en schoot omlaag. Een eind verder vond men zyn lyk terug met gescheurde kleederea en geheel verpletterd. Voor eenigentyd is te'Brussel een der geachtsteen aanzienlykstemagistraats personen, de rechter van Instructie, die o. a. de befaamde zaak der Gebroeders Peltzer instrueerde, overleden. Than3 moet gebleken zyn, dat deze zelfde als een toonbeeld van rechtschapenheid geéerde man allerlei hem toevertrouwde fortuinen van weezen, weduwen en aanzienlyke familiën volkomen heeft door gebracht en wel met de verachtelykste los banöighedon. Men begrijpt welk een opzien de zaak in geheel België maakt. Eyraud on Gabrielle zullen in November voor de assises van de Seine ver schenen, wegens moord met voorbedachten rade en door middel van een valstrik, gevolgd door diefstal. Te Chicago (zoo luidt een bericht, dat aan de maand April doet öeDken) heeft een congres van landloopers en boosdoeners plaats gehad, waarop o. a. besloten werd een bronzm standbeeld op te richten voor Ada Lippincott, eene negerin, in 1741 geboren, en onder wier nakomelingen 168 brandstichters, 95 bedelaars, 76 vagebonden, 64 moordenaars, '140 dieven en falsarissen en 105 zakkenrollers worden aangotroffen. Uit Warschau wordt gemald dat drie vrywilligers van een dragonder-regi ment te Siedcle, zonen van ryke Russische burgers, eenige weken geleden 's nachts op straat werden aangetroffen by het lyk van een wachtmeester. Ofschoon zij verklaarden dat deze, toen %y voorbykwamen, reeds met eene byl vermoord was, werden zy gevangen genomen en,ter dood veroordeeld; de krygs- raad nam aan, dat zy den wachtmeester had den om het levetn gebracht uit wraak, omdat hij in dienst zoo buitengewoon streng was geweest. Ofschoon de vader van een der vrij willigers, de milhonair Popow te Moskou, zich met een verzoek om gratie tot den czaar had gewend en eene borgstelling van 100,000 roebels bad aangeboden, werd het vonnis om doodgeschoten te worden, op bevel van den gouverneur-generaal ten uitvoer gelegd, nog vóór het antwoord op het verzoek om gratie was ontvangen. Weinige dagen daarna heeft de vrouw van een smid, uit Siedcle, aangifte gedaan, dat de wachtmeester vermoord was door haren man, omdat deze haar verdacht, liefdesbetrekkingen met den wachtmeester te hebben aangeknoopt. De onschuld van het drietal is alzo» te laat aan het licht gekomen. Drie toeristen, de heeren Gaehrs uit Straatsburg, loseph Bratischen en Aloys Graven, die den Matterhorn wilden bestygeD, zyu in een afgn. id gestort van 3000 voet diepte. De verminkte lyken werden samen gebonden op den 'dom der kloof gevonden en op sleden naar i->.rmatt vervoerd. Het beroep, dat het Centraal Comité op den Prinsessedag tot de Natie richtte ter vorming van een fonds tot ondersteuning van behoeftige dragers van het Metalen Kruis of de Citadel-Medaille, heeft weerklank gevonden. Reeds dadelyk kwamen van verschillende zyden giften in, van ƒ100, van 50, van. ƒ40, verschillende van 25, van ƒ10, enz.,, alsmede eenige toezeggingen voor vastejaar- ïyksche bydragen. Met hartelyke ingenomenheid namen velen, dergenen, die uitgenoodigd waren tot het hoofd-comité toe te treden en provinciale comité's te vormen, die uitnoodiging aan, en die comité's kunnen derhalve eerlang hunne werkzaamheden aanvaarden. Bene der eerste verrichtingen zal zyn, het fonds te vormen, en tot dat doei zal de in het algemeen gedane uit>uoaiging tot mede werking daartoe, thans tot ieder onzer land- genooten in het byzonder gericht worden dooi de aanbieding eener inteekenlyst. Moge de verwachting van het comité dat het genoeg ontvangen zal, om de brave oudjes ten einde toe te steunen, niet beschaamd worden 1 W(j wekken al onze lezers met warmte op, de edelmoedige poging van het comité naar ver mogen te steunen. Dat er behoefte aan hot fonds bestaat, blykt daaruit, dat nu reeds van verschillende zyden aanvragen om ondersteuning zyn ingekomen.. Aan zulke verzoeken kan natuuriyk niet vol daan worden, voordat eene algemeene inza meling heeft plaats gehad, en het Comité de behoefte overzien kan, waal-toe een algemeen onderzoek wordt ingesteld. Het Comité wenscht de zaak zooveel mogo- ïyk te bespoedigen en hoopt daartoe de noo dige medewerking te erlangen. Op de pryavragen, welke den lsten Mei 1SS9 door rector en senaat van do ryks- universiteit te Groningen zijn uitgeschreven, is by de faculteiten der wis- en natuurkunde,, der letteren en wysbegeerte, d=r godgeleerd heid en der geneeskunde geen antwoord in gekomen. De faculteit der rechtsgeleerdheid heeft alleen op de tweede door haar gestelde vraag „Het stelsel der Nederlandsche wetgeving ten aanzien van hot vervallen der zakelijke rechten ten gevolge van langdurige niet-uitoefoning, historisch-critisch beschouwd en met het stelsel dor voornaamste buitenlandsche wet gevingen en ontwegen vergeleken," één, in het Nederlandsch geschreven, antwoord ont vangen, ingezonden onder het motto„Uncl das lockt wie lioldes Glück." De faculteit heeft in deze verhandeling veel goeds gevonden, de .Schrijver verdient niet alleen lof wegens de viyt, waarmede hy zyn onderwerp behandelde, maar hy is ook op menig punt niet ongelukkig geslaagd. Toch kon hot geheel niet volkomen bevredigenten aanzien van den vorm en van den inhoud zyn bezwaren gerezen. De vorm vertoont eenige onbedrevenheid in het stellen, doch het waro misschien onbil- lyk daaraan veel gewicht te hechtenbeden- keiyker is echter eeno zekere moeilykheid van voorstelling, die van den lezer soms zware inspanning vordert. Wat den inhoud betreft, is in de eerste plaats het historische betoog onvolledig; bepaaldeiyk zouden ernstiger onder' zoekingen van het Oud-Hollandscbe en meer algemeen van het Germaansche recht waar- schyniyk vruchtbaarder zyn geweest voor de constructie van het thans bestaande stelsel- In de tweede plaats toch, en voornameiyk, heeft de faculteit bedenking tegen de uiteen zetting van de instelling onder onze Neder landsche wetgevingde ontwikkeling van haar wezen en van hare vereischten en gevolgen, en eveneens de critische beschouwingen zyn veelal zwak; de beweringen worden niet afdoende gestaafd. Het doet der faculteit leed, by dergelyke gebreken, aan dezen arbeid niet de hoogste belooning te mogen toekennenmaar zy aar zelt niet te verklaren, dat hy aanspraak mag maken op eene lofïelyke vermelding. Na de opening van het naambriefje bleek schryver te zyn de heer J. H. Hymans, candidaat in de rechtsgeleerdheid aan de ryks- univer8iteit te Leiden. - Namens de familie Van Akerlaken heeft mevrouw W. Van Akerlaken-Witz, te Am sterdam, aan de Tweede Kamer een adres gericht, houdende mededeeling, dat by de rechtbank te Alkmaar is ingediend eene aan klacht tegen jhr. mr. D. Van Akerlaken, te Hoorn, lid van de Eerste Kamer der St.-Gen. Deze aanklacht betreft eene erfenisquaestie, reeds dagteekenonde van het jaar 1800.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2