N°. 9333 3ilaaii<lag 22 September. A0. 1890. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Uit nouimer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 20 September. Feuilleton. CLÜCK AUF! LEIDSCH ikft DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: T«r Leiden per 3 meenden1.10. Vrenoo per poet1.40. ▲ftonderl^ks Nommers0.05. Oiücieele Kennlsgevln^eu. Patenthladen. De Burgemeester, Hoofd van het Beatunx der ge meente Leiden, brengt ter kennis van de belangheb benden, dat de Patenthladen voorde gepatenteerden, -wonende in Wijk VI, over het dienstjaar 1890/91, bg hst College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar 2ijn op Donder dag 18, V r ij dag 19, Zaterdag 20, Maan dag 2 2, Dinsdag 23 en Woensdag 24 Sep tember e. k., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde Patenthladen 'ter uitreiking moeten worden gegeven aan do Deur waarders der Directe Belastingen, die voor hunne moeite mogen eiachen tien cents zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Sept. 1890. DE KANTER. Ten g9volge van het by Raadsbesluit van 21 Augustus jl. aan dsn gomeente- ontvanger, dan heer H. Henkes, met ingang van 1 November a. s. verleend eervol ontslag, ■zal tot de benoeming van een opvolger moe ten worden overgegaan. Kiaohtsn3 art. 110 der Gemeentewet moet echter vóór de benoeming de aard en het bedrag van don borgtocht van den ontvanger worden bepaald door don gemeenteraad, terwyi art. 109 dier wet het volgende bepaalt „Da ontvangar stelt voldoenden zakelyken borgtocht ter waarde van ten minste een tiende van den ontvasg, doch van niet min der dan van 100. Het bedrag van den ontvang wordt bere kend naar het gemiddeld bedrag der inkom sten van de gemeente gedurende de laatste vyf jaren, na aftrek van het genotene uit geldleeningen, teruggave van voorschotten en verkoopingen van gemeente-eigendommen. De borgtocht kan, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, beneden het tiende wor den gesteld in gemeenten, waar de ontvanger verplicht is jaarlyks meermalen geregeld te storten. In gemeenten, waar de geringheid van ontvangst en bslooning eene afwyking van den regel schynt te eischen, kan, onder goed keuring vau Gedeputeerde Staten, met per soonleken borgtocht genoegen worden ge- nomen. Voor de benoeming van den tegenwoor- <iigen titularis is by Raadsbesluit van 29 Maart 1866, goedgekeurd door de Gedep. Staten by beschikking van 17 April d. a. v., Roman van E. W ERNE R. 64) Haar paard evenwel, niet gewoon om bergen te beklimmen, vond de inspanning, wslke men van hem vergde, wel wat te groot, en bovenop de hoogte aangekomen, j moest zij oene poos stilhouden, om hem de noodige rust te gunnen. De nevelen waren nu verdwenen, welke toen rondom het gebergte opstegen, en de heldere zonnesctayn koesterde het aardryk verkwikkend, alsof er nooit een tyd was geweest, dat regen en wind elkaar hier de heerschappy betwistten en het geheele land schap op oen vormeloos nevelbeeld geleek. Nog lagen de dalen in de blauwe ochtend schemering gehuld. Des te helderder verhieven zich de tallooze kruinen der bergen, waarvan de eene boven de andere uitstak, de eene de andere verdrong, allen te zamen eene onaf- zienbare zee van golvende groene bosschen j vormende. De donkore dennen prökten met hun l.cht en jeugdig groen en daarbinnen op het mostapyt, daarbuiten op den rotsigen grond, het bedrag van den borgtocht bepaald op ƒ37,000, zynde beneden het één tiende van den ontvang, en zulks op grond dat de ontvanger verplicht is jaarlyks meermalen geregeld te storten, en volgens zyne instructie nimmer meer dan ƒ25,000 onder zich mag hebben. Het bedrag van ƒ37,000 was reeds by Raadsbesluit van 17 December 1863 voor den vorigen ontvanger als borgtocht vastgesteld naar den maatstaf van de aangehaalde bepa ling dar Gemeentewet, doch werd, niettegen staande ds vermeerdering der ontvangsten, in 1866 gehandhaafd op hetzelfde bedrag op grond van de bovenmedegedeelde bepaling van de instructie, krachtens welke de ontvanger geen hooger bedrag dan ƒ25,000 onder zich mag hebben, maar het meerdere mo9t worden geborgen in eene yzeren kist, waarvan slschts één der drie sleutels onder hem berust. Het komt B. en Ws. voor dat, hoezeer de oetvangstenAer gemeente sedert 1866 wederom belangryk zpn gestegen, met het oog op meer- bedoelde bepaling der instructie thans geene verhooging van den borgtocht noodig is, zoo dat zy den gemeenteraad in overwoging geven het bedrag van den borgtocht van don te benoemen ontvanger te bepalen op ƒ37,000, te stellen voor het geheel of gedeelteiyk in Inschrijvingen op da Grootboeken der Natio nale TVerkeiyke Schuld of vaste goederen, alles berekend overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften. In de tweede plaats behoort de jaarwedde te worden geregeld. Die jaarwedde bedroeg vroeger ƒ3000, doch werd in 1885 met ƒ600 verhoogd en vastgesteld op ƒ3600, ook op grond van de veeljarige trouwe diensten van den titularis. Het komt B. en Ws. voor dat, nu een op volger moet benoemd worden, ds jaarwedde voor het oogenblik weder op ƒ3000 kan wor den vastgesteld, evenwel met het uitzicht op verhooging na eenige dienstjaren, gelyk ten aanzien van andere betrekkingen het geval is, als o. a. die van den gemeente-architect, onderwyzend personeel, enz. B. en Ws. geven mitsdien in de tweede plaats in overweging de jaarwedde van'den te benoemen ontvanger vast te stellen op 3000, met eene periodieke traktementsver. hoogingby yverigeen trouwe plichtsbetrachting van ƒ200 om de vyf jaren, totdat het maximum van ƒ3600 zal zyn bereikt. In de Remonstrantsche kerk alhier zal Zondag, 21 September, by het einde der gods dienstoefening, eene collecte gehouden worden tusschen wortels en steenen, waar slechts eene rank zich kon vasthechten of een plantje wortel kon vatten, daar groeide en bloeide alles in duizenderlei vormen en kleuren. En de beken stroomden klaterend af naar het dal, en de bronnen borrelden en ritselden, en over alles welfde zich een onbewolkte, don kerblauwe lentehemel. Alles zag er zoo helder en nieuw, zoo vry en luchtig uitMen zou werkeiyk geneigd zyn te gelooven, dat dit nieuw ontwaakte leven der natuur nu iedere wond zou heelen, iedere keten verbreken, dat hier niets meer ademde, wat niet met vryheid en geluk ver want was. En toch zag de jonge vrouw zóó ernstig vóór zich en stond haar gelaat zóó strak, alsof al die heerlykheid in het rond slechts een verborgen leed by haar wakker riep. Zy had toch ook verruimd kunnen ademhalen by de gedachte aan de ook haar beloofde vrijheid, waarvan zy zou kunnen genieten, nog eer er weer eene lente was aangebroken. Waarom kon zy dit dan niet, waarom ging haar by deze gedachte eene gewaarwording als van smart door de ziel? Was het wel licht de pynlyke herinnering aan dat uur, waarin het woord scheiding het eerst was uitgesproken en aangehoord? ten bate van een nieuw orgel in de kerk te Zwammerdam. Giften daarvoor kunnen ook gezonden wor den aan ds. Beyerman. De afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield wederom eene gewone ledenvergadering. Daar de voorzitter verhinderd was ter ver gadering te komen, werd het praesidium waar genomen door den heer T. F. Vlieland. De secretaris stelde namens het bestuur voor, om voor den a. s. winter geen vast aantal spreekavonden te bepalen, maar dit van de omstandigheden te laten afhangen. Verder zal het bestuur hen, die op de ver gaderingen planten willen inzenden, verzoeken deze vóór 's middags 12 uren te zenden, ten einde de inzendingen dan van 12 tot 4 uren voor leden, die de vergaderingen niet bezoeken, ter bezichtiging te kunnen stellen. Na eene lange discussie werd eindeiyk besloten dat er minstens één spreekavond zal wezen, verder dat de kweekers zullen uitgenoodigd worden om beurten planten in te zonden op de gewone vergaderingen,, voor welke inzending zy dan eene geldelyke tegemoetkoming zullon ontvan gen, terwyi er voor een bepaald bedrag door het bestuur planten voor eene gratis-verloting zullen worden aangekocht. Aan de orde kwam ook een punt betiteld „Aanbieding van de gelegenheid om bydragen te schenken voor de Affourtit-medsille". De voorzitter deelde mede, dat het bestuur niet gunstig kon adviseeren op het verzoek van de Affourtit commiasie, om eene bydrage uit de Afdeelings-kas te verleenen, daar zulke bydragen nooit waren verleend; het bestuur stelde echter voor in de pauze eene lyst neer te leggen ter inteekening. Naar aanleiding van dit voorstel ontspon zich eene discussie, waarin nog verschillende voorstellen werden gedaano. a. stelde een der leden voor, liever een bedrag ter beschikking der weduwe te stellen. De heer Witte Jr. deelde nu, by afwezigheid van zyn vader, zeer kort nogmaals het doel der commissie mede, en trachtte de leden tot deelneming op te wekken. Het mocht echter niet baten, het meerendeel der aanwezige leden gaf blyk er geen prys op te stellen de herinnering van dezen verdienste- lyken man op waardige wyze levendig te houden; zelfs het voorstel tot het nederleg- gen der lyst werd niet aangenomen, daar de stemmen staakten en ongeveer drie kwart der leden zich buiten stemming hield. [Dit steekt zeker schril af tegen de flinke wijze Zy verlangde immers zoo vurig naar die scheiding; ze smachtte immers zoo, tot de haren terug te keerenze leed zoo zwaar onder de ketenen, welke ze nauwelijks meer torsen kon? Sedert hun laatste b[Jeenzyn hierboven was dit alles veranderd. Tot dusver was zy onwrikbaar geweest in hare opoffering voor baren vader, in hare berusting in het haar opgelegde noodlot, in haren haat tegen die genen, die haar dit lot hadden bereid, maar van dat uur af scheen er eene plotselinge omkeering in hare gevoelens te zyn gekomen. Van dat uur af was die geheime tweestryd in haar binnenste begonnen, die worsteling tegen een zeker iets, dat, nog nooit onder woorden gebracht, in het diepst harer ziel lag verborgen, en waardoor zy zich voor geen prys ter wereld wilde laten overheerschen en toch had alleen dat zekere iets haar dien morgen naar buiten en half tegen haren zin naar deze plek heengedrevon, en toch was dit alleen de oorzaak, dat de dochter van baron Windeg de étiquette had veronacht zaamd en zich niet door den bediende had laten volgen, die haar anders altyd op hare uitstapjes vergezelde. Zy kon en wilds heden geene getuigen by zich hebben en wel waa het goed, datzy PRIJS DER ADVEBTENTIEN: Vsn 1—6 regeli 1.05. Ieder» regel meer/0.17|. Groot»re letten uer pUeteroimte. Voor bei ia- ceeeeeren bniteo de eted wordt 0.10 berekend. waarop men te 's-Gravenhage de commissie steunt Door den secretaris werd vervolgens ver slag over de vriendschappeiyke byeenkomst uitgebracht, en, zooals gewooniyk, wist hy ook thans weder den lachlust der leden nu en dan gaande te rnakon; ook liet hy er eeniga beschouwingen over deze byeenkomsten op volgen, welke zeer veel behartigenswaardigs bevatten. Nadat eene korte discussie was gevoerd over de in de bus gevonden vraag, of de be spreking der aardappelziekte in het belang van Tuinbouw en Plantkunde is, sloot de waarnemende voorzitter de vergadering. Door de heeren Kors en Hemerik was een aantal afgesneden Begonia-bloemen ter bezichtiging gesteld, terwyi ook eenige mon- streuse Calla-bloemen zeer de aandacht trokken. (Senip.) Tot predikant by de Ned.-Herv. gem. te Zwammerdam is beroepen ds. A. S. Talma, predikant te Heinenoord. Te Zwammerdam is dezer dagen opge richt eene vereeniging tot getrouw schoolbe zoek. Het gekozen bestuur bestaat uit de heeren W. Domburg, G'. D. Hoogendyk, C. Dekker en E. G. Drenth aldaar, alsmede de heer J. II. Ruting. Ongeveer 15 leden hebben zich by die vereeniging aangesloten. Deze stelt zich ten doel de belangen der openbare school zooveel mogelijk te bevorderen. Tevens bestaat hot voornemen, om kinderen, die het minste gedurende één jaar de school hebben verzuimd, in den zomer een uitstapje te doen maken. De door Ged. Staten goedgekeurde reke ning der gemeente Zwammerdam bedraagt in ontvangst ƒ11071,64, in uitgaaf ƒ104,64, en sluit alzoo mot een batig slot van ƒ607.64. De Portugeesch-Israëlietische gemeente te 's-Hage is thans tydeiyk gesteld onder het rabbinaat van Amsterdam, ingevolge besluit van don Kerkeraad aldaar. De heer De Stuers, Zr. Ms. gezant te Parys, vóór eenige dagen in de residentie aangekomen, is voor korten tyd naar Brussel gegaan. Tot waarnemend directeur der IJsel- Stoomtramwegmaatschappy is benoemd de heer J. M. Vas Visser. Do minister van oorlog heeft bepaald I dat aan een onderofficier of soldaat (milicien), die zich, na zes jaren militiediensttyd teheb- ben volbracht, onder de wapenen bevindt, na afloop van dat tydvak opnieuw toelage vopr eerste uitrusting zal worden toegekend. alleen waswant toen zy eenzaam en alleen daarboven op de hoogte stond, toen overviel haar eensklaps, te midden van die lachende, zonnige omgeving, een zonderling, onbestemd verlangen naar dat zoo onverklaarbaar be- kooriyk uur, toen nevelen en wolken om haar heendeinden en woelden, toen de denne- takken boven haar hoofd been en weder wuifden en de wind door de rotskloven end» dalen gierde, toen die groote bruine oogen, welke zich voor de eerste maal in al hun glans, in al hunne diepten lieten zien, ook voor de eerste maal liet vermoeden by haar deden, oprüzen, dat die man tot veel, wellicht tot alles in staat had kunnen zyn, indien hy was bemind en had bemind, eer de hand van zyn eigen vader hem in dien maalstroom wierp, waarin reeds zoo menige kracht is ondergegaan. En met deze herinnering ontwaakte tevens een gevoel, dat Eugénie "Wmdeg nooit ge kend had en dat eerst de vrouw van Arthur Berkow zou leeren kennen, *jen gqvqel van. smart, veel stiller, maar ook vef,'i dieper dan alles, wat zy tot hiertoe ondervonden, en zy hield de hand v,>-)r oogen, vyaarui.5 zich een heqte trai)6ri?ioe(j ontlastte. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1