N\ 9382. Zaterdag 20 September. A«. 1890. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 19 September. Feuilleton. GLÜCK AUF! LEIDSCH D AÖBLAI PBJJB DEZER COURANT: Vo*T Leiden per 8 m&anden.....f 1.10. Vnnco per poet1.40. Afsonderljjke Kommen0.05. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Ven 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor het in- caeeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Otticieele Hennliigevlngen, Oproeping ln werkelljken dienst. De Bnrgemeeeier der gemeente Leiden, Gezien de Circulaire ran den Heer CommiB6ari6 dee Konioga in de Provincie Zuid-Holland, van dén a7eten Augustus 11., A. No. 2470 (2de Afd.), Provin ciaal blad No. 49; Brengt ter kennie van belanghebbenden, dat de lotelingeD, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden ■corpeen on, overeenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van het Koninklijk besluit van den 8eten Mei 1862 (Staatsblad No. 46), na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Woens dag den lsten October aanstaande in werkelgken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zrj zich allen rechts! reeks naar hunne garni zoeneplaatsen beboeren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bp deze onder de wapenon worden geroepen, met last om te zorgeB, da- zij op gèmelden dag, vóór vier nren des namid dags, bij hunne corpsen zijn aangekomen. Leiden, De Burg'meester voornoemd, 10 Sept. 1800. DE KAXTEB. Patentbladen. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van de belangheb benden, dat de Patentbladen voorde gepatenteerden, "wonende in Wijk VI, over het dienstjaar 1890/91, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op Donder dag 18, V r ij dag 19, Zaterdag 20, Maan dag 2 2, Dinsdag 23 en Woensdag 2 4 Sep tember e. k., telkens dos namiddags van één tot drie nren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde Patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deur waarders der Directe Belastingen, die voor hnnno moeite mogen eischen tien cents zonder meer. Lelden, De Burgemeester voornoemd, 27 Sept. 1890. DE KANTER. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd door de heeren D. W. Ekker en S. Heeg; hettheore- tiech-geneeskundig examen door do heeren H. N. Th. J. H. Freerichs en P. Ph. M. C. Murray. Honderd en twintig jongens van de Kweekschool voor Zeevaart alhier, zullen 1 Oc tober overgaan op Zr. Ms. fregat „Admiraal "Van Wassenaer", om aan boord van dion bodem verder voor den zeedienst te worden opgeleid. Daarentegen zullen de 103 nieuw aangestelde lichtmatrozen genoemd opleidingsschip met dien datum verlaten err naar actieve schepen te Willemsoord 6n te Hellevoetsluis worden overgeplaatst. Het bouwen eener villa aan den Witten Singel, naar de plannen en onder 't beheer van den architect den heer W. Kok, is by onder- Roman van E. W E R N E R. 60i Met eene enkele beweging van de hand wees hjj hen echter terug. De beide berg- werkers zagen hem verschrikt aan; doch niemand trof deze onverwachte uitbarsting zoo vreeseijjk ais Ulrich. Daar stond hjj met gebogen hoofd, met trillende lippen en uit hunne kassen puilende oogen, als kon en wilde hjj niet begrijpen, wat hjj nochtans zag en hoorde. En daarop scheen het hem eensklaps dui delijk te worden, hoezeer hy zich had be- drogen in dien man, van wien hij nog slechts weinige dagen met een verachtelijk schou derophalen beweerd had dat hij niets ter wereld te beteekenen had, en nu vertoonde zich plotseling eene woeste uitdrukking op zyn gelaat. Als een getergde leeuw Btondhjj op het punt, voorwaarts te springen. Maar evenals deze, werd hij ook in bedwang ge houden door een enkelen blik, welke kalm en vast den zijnen ontmoette. Arthur was onbeweeglijk blijven staan en hield de oogen onafgewend op hem geves- handsche aanbesteding aan den aannemer den heer J. B. Hoogeveen opgedragen. Aanstaanden Zondag, 21 September, zal de vacaturebeurt in de kerk der Ned. Herv. gemeente van Hoogmade des namiddags te twee uren worden waargenomen door den heer J. Nieratrasz, predikant te Leiderdorp. Beroepen is bij de Herv. gemeente te Ankeveen en te Ooeterland do heer P. A. Klap, cand. te Katwtjk-Binnente Burg, op Teseel, ds. Van Druten, te Rijnsburg. In de volgende maand zal het 25 jaar geleden zijn dat ds. G. Van der Pot C.Wzn. zyn ambt als predikant bjj de Remonstrantsche gemeente te Waddingsveen aanvaardde. Woensdag 11. werd aldaar eene algemeene vergadering gehouden van leden en contribu anten van bet Nourrlsse fonds. Uit het rapport der commissie van administratie bleek dat het aantal leden 90, dat der begunstigers 14 en dat der medewerkers 12 bedraagt. De rekening «loot met een nadeelig saldo van f 14.065. In het afgeloopen boekjaar werden aan behoeftigen, die ziek waren, uitgereikt 650 liter melk, 1600 eieren, 8 flassehen w)jn en 21 kilogram vleesch. De vereoniging zal, na goedkeuring der leden, rechtspersoonlijk heid aanvragen. Tot Voorzitter werd herkozen de heer ds. G. Van der Pot. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal nu eene vergadering houden op a. s. Dins- dag te elf uren ter benoeming van de leden der commissie voor de huishoudelijke aange legenheden en van de gemengde commissie voor de stenographic. De centrale afdeeling besloot om na afloop van deze openbare vergadering in de afdee- lingen te doen onderzooken een dertiental ontwerpen, waarvan de voornaamste zijnde wet tot wijziging der wetten op de persoueele belasting; de wet tot verhooging van hoofd- stuk IX der Staatsbegrooting voor 1890 en aanvulling en verhooging der Spoorwegbe- grooting voor 1890 (koopsom der Rynspoor- weg-Maat#.); de wet tot wijziging en ver- hooging van het Vilde hoofdstuk A der Staatsbegrooting voor 1890 en wijziging en aanvulling van de wet op de middelen voor 1890; de wet, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op suiker, en voorts, doch niet vóór Woensdag daaraanvolgende: het wetsontwerp tot regeling van den krijgs dienst. Aan de lste luitenants K. Van der Maate, van het 7de, en C. Van Dura, van het 4de reg. inf., eerstgenoemde in garnizoea te Am sterdam en laatstgenoemde te Haarlem, is toegestaan onderling van corps en garnizoen te verwisselen. De lste luitenant H. G. Van Meurs, van het 4de reg. inf., is benoemd tot onderwijzer in de wiskundige vakken aan den cursus bi) het corps. Aan den onlangs afgetreden inspecteur voor het geneeskundige staatstoezicht voor Zuid-Holland, dr. L. J. Egeling te 's-Hage, wordt door de leden van den Geneeskundigen Raad voor Zuid-Holland eene kristallen schenk- kan met zilveren en gouden montuur aange boden, waarop de datum van aftreding, 16 Augustus 1890, en eene opdracht aan den oud-inspecteur gegrift staan. De vergadering, belegd om te geraken tot oprichting eener Haagsche broodfabriek „Hollandia", heeft jl. Dinsdag avond tot geene uitkomsten geleid. De groothertog van Saksen-Weimar en de hertogin van Mecklenburg hebben heden- morgen Amsterdam verlaten. Hun werd aan bet Rijnspoorwegstation uitgeleide gedaan door der. burgemeester der hoofdstad. Vele oud-officieren van het Ned.Ind. Leger, benevens een groot aantal gep. In- dische hoofdambtenaren, hadden zich heden- ochtend op de Algemeene Begraafplaats te 's-Hage vereenigd, om hun collega en vriend W. S. Cramer, oud-officier van gezondheid, ridder der Militaire Willemsorde 3de kl., de laatste hulde te bewijzen. Aan de geopende groeve richtte jhr. D. F. Van Alphen een woord tot de aanwezigen, waarin hj] den ontslapene schetste als een goecl vaderlander en oprecht vriend, door wiens heengaan men oen gevoelig verlies lijdt. De kinderen van den overledene ver- maande hjj het voorbeeld van hun vader, aan hen gegeven, trouw op te volgen. Moge onze vriend Cramer zoo eindigde spr. in dit kille graf de rust vinden, die hjj gedurende zijn leven niet heeft gekend! Een zevental fraaie kransen dekte de lijk- baar, als blijken van de sympathie, welke de overledene zoowel hier te lande als in Indië had mogen ondervinden. Door den Raad der gemeente Rijswijk werd heden, op voorstel van Burg. en Weths., besloten aan de 's-Gravenhaagsche vereoniging voor koepokinenting tot wederopzeggings toe een jaarlijksch subsidie van f 25 te verleenen, als blyk van waardeering voor het door bovengenoemde vereoniging sedert jaren gratis beschikbaarstellen van koepok stof ten dienste der gemeente Rjjswyk. De bjj het Indisch leger overgeplaatste lste luitenant dor inf. R. A. Cornelissen zal 6 December a. s. per „Prins Alexander" zijne- bestemming volgen. De bij het leger in Ned. Indië gedetacheerde lste luitenant der inf. G. A. Van Driel vertrekt derwaarts per „Ssmarang," 15 November van- Rotterdam. Het benoemd lid van het Hof van justitie in de kolonie Suriname jhr. mr. I. L. W. C. Von Weiier zal 25 Sept. a. s. de reis naar de kolonie aanvaarden. Heden treedt de geniale kunstschilder David Bles zijn 70ste levenejaar in, een feit, dat met belangstelling wordt herdacht door de kunstgenooten en talrijke vereerders van den humori8tischen vertolker der tooneelen uit de 17de eeuw. Sedert 1843 telt Den Haag zijne geboorteplaats David Bles onder de kunstbroedere. Bjj circulaire hooft dr. C. Ekama te Haarlem medegedeeld, dat hy zijne praktijk als geneeskundige wegens gezondheidsredenen moet nederleggeu. Door deu minister van koloniën is de heer W. Van der Ley gestold tor beschikking van den gouverneur-generaal van Nod.-IndiB, om te worden benoemd tot 3don stuurman bjj i de gouvernements-marine daar te lande. Eg beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn, met ingang van 1 Octobor a. s.a. bevorderd r tot opzichter van den Rijkswaterstaat lste kl. J. E. Dieden en J. C. Mann, thans 2de kl.;. tot ld. 2de kl. D. L. A. Van de Kreke en H. Pcrtheine Jr., thaüs 3de kl.; tot id. 3de kl. A. Kooreman en S. S. Hoogterp, thans 4de kl. 6. benoemd tot id. 4de kl. D. J. DeJongh,te Heusdon, en C. E. Enthoven, te Grevenbicht. By koninklijk besluit is aan dr. L. W. Th. Wigman machtiging verleend om, tegelijk met zijne betrekking van leeraar aan de Rijks hoo- gere burgerschool te Zwolle, te bekleeden de be- trekking van leeraar aan de burgeravondschool en het gymnasium in voornoemde gemeente. Gemengd Nieuws. Nu de geruchtmakende vergif- tigingszaak van freule Smissaert aan de orde is, komen de gesprekken onwillekeurig wel eens op de verschrikkelijke geschiedenis, welke in 1883 de gemoederen zoozeer schokte. Wfl bedoelen de misdaden van Mie Van der Linden, de Leidsche gifmengster. Sedert dien tijd leeft zjj in de gevangenis te Gorkum. Iemand, die bij de ontdekking van deze misdaden eene groote rol heeft ge- tigd, en met die oogen wist hy de opbrui sende wildheid van die ongebreidelde natuur binnen de perken te houden. Niet langer dan een paar seconden zagen zij dus elkander aan; toen was het feit tus- schen hen beslist. Langzaam opende zich Ulrich's gebalde vuist; langzaam verdween de dreigende trek van zyn aangezicht; hy sloeg het eerst de oogen neer. Hy had in den jongen chef zijn gelijke, misschien wel zijn meerdere erkend en boog het hoofd voor hem. Arthur trad achteruit. Zijne stem was weer koel en kalm, toen hy er op liet volgen „En nu kunt ge uw kameraden mode- deelen, wat ik hun wil inwilligen en wat niet. Ge moogt er bijvoegen, dat ik geen woord van het gesprokene zal terugnemen. Hierbij kunnen wjj het vooreerst laten!" „Dat kunnen wel" UIrich's stem klonk dof van inwendige drift. „Zoo verklaar ik u dan uit naam van uwe gezamenlijke berg werkers, dat zij van morgen af het werk zullen 6taken." „Het zjj zoo! Ik verwachtte niet anders. Doch nu waarschuw ik u nog eens, Hartman, voor alle overdreven stappen in deze zaak. Ik hoor dat gij een onbepaalden invloed op uwe kameraden uitoefent. Zorg dan ook dat rust en orde gehandhaafd worden en vlei u niet met de hoop, mij door oproerige samen- scholingen angst te zullen aanjagen. Ik en mjjne beambten, wy zullen ons best doen, iedere botsing te vermijdenworden wjj hier toe echter gedwongen, zoo zullen wy onze maatregelen nemen, en komt de zaak tot het uiterste, dan zal ik van mijn huisrecht ge bruik maken. Bespaar dit my en uzelven!" Ulrich wendde zich naar de deur; maar in zjjn afscheidsblik vermengden zich haat en woede met nog iets anders, nog iets dieper, dat zeker door niemand vermoed werd, maar dat de borst van dien overmoedigen, harts- tochtelyken man als deed ineenkrimpen. Hy had dien „akeligen man" zoolang veracht, en getriomfeerd in de gedachte dat by ook elders moest worden veracht. Indien hy zich echter ook ddfir zoo liet kennen als hier, dan was het gedaan met die verachting, dan kon den die groote bruine oogen, welke hem be- dwongen hadden, ook daar nog wel iets anders dan haat en tegenzin afdwingen. De vale bleekheid, welke het gelaat van den jongen mynwerker sedert de hem toegevoegde terechtwijzing bedekte, was nog toegenomen toen hy zich naar de deur wendde, om heen te gaan. „Wy zullen zien, wie 't het langst uit houdt. Glück auf!" Hy verliet het vertrek, door zyne kame raden gevolgd, doch men kon het dien bei den mannen aanzien, dat het zooeven be schreven tooneel een geheel anderen indruk op hen had gemaakt dan op hun aanvoerder. Het was een half beschroomde, half eer biedige afscheidsblik, welken zy den jongen chef toewierpener lag iets aarzelende en onzekers in hun voorkomen, terwyl zy zich verwyderden. Arthur had hen zwijgend nagezien en wendde zich thans tot de hem omringende beambten. „Daar zyn er al twee, die hem niet meer van ganscher harte volgen; ik hoop dat het meerendeel langzamerhand tot bezinning za komen. Voor het oogenblik, myne heeren, moeten wy ons in de onhandigheden schik ken en het werk laten stilstaan. Ik minacht geenszins het gevaar, waarmede wy hier in deze afgezonderde streek bedreigd worden, door twee duizend opgewonden mannen omringd, met iemand als Hartman tot hoofd; doch ik heb besloten, dit te trotseeren en geen voet breed te wyken tot alles beslist is." Wordt vsrmlrji.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1