N°. S380. Donderdag 18 September. A°. ÏS90. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- cn feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 17 September. Feuilleton. GLÜCK AUF! DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Kommen0.03. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 rogols 1.05. Iedere regel meer/0.17^. Grootere letters naar plaatsmimte. Voor het in- caseeeron buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Oilteieele Kennlsgeviiijjen. Palcntbfadcn. De Burgemeeeter, Hoofd van het Bestuur der ge meente Leidon, brengt ter kennis van de belangheb benden, dat do Patentbladen voor de gepatenteerden, wonende in Wjjk VI, over het dienstjaar 1890 91, bij bet College van Zetters, in een der vertrekken van het Kaadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op Donder dag 18, V r ij dag 19, Zaterdag 20, Maan dag 2 2, Dinsdag 23 en Woensdag 24 Sep tember e. k., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde Patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deur waarders der Direote Belastingen, die voor hüane moeite mogen eischcn tien cents zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Sept. 1890. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van G. H. SMITS, houdende ver zoek om vergunning tot het houden en mesten van varkens in hot perceel Valkensteeg No. 6; Gelet op art. J 52 der Algemeene Politieverordening van 6 Novomber 1879; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Maandag 22 September a. s., des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bozwaron tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeostor en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Sept. 1890. E. KIST, Secretarie. Na overleg met den voorzitter der com missie van fabricage, geven B. en Ws. den Raad in overweging aan G. W. Zandvoort, vieeschhouwer alhier, vergunning te ver- leenen om een riool te leggen van zyn slacht huis in de Lange Agnietenstraat No. 11, naar het staderiool, onder voorwaarde dat: lo. het riool wat afmeting en constructie betreft, moet gemaakt worden volgens de aanwijzingen van don gemeente-architect 2o. dat alle verstoppingen in het riool voor rekenioe van den adressant moeten her steld worden, ten genoegen van den gemeente architect 3o. dat de kosten van het opbroken en herstellen van de straat en van het stads- riool komen voor rekening van adressant; 4o. dat door adressant eene jaariykscho recognitie worde betaald overeenkomstig art. 3 No. 11 van het Tarief, vastgesteld den 5den Maart 1857. De bfj het 3de reg. inf. tot kapitein benoemde 1ste luit. E. Van Rpssen heeft overplaatsing verzocht bp het 4de reg. inf. De by het 4de reg. inf. overgeplaatste kapt. T. Scharten, van het 5de reg. inf., is inge deeld te Leiden. Van de by het 4de reg. inf. ingodeelde kapiteins is de kapt. O. J. A. Schwarz inge deeld bij het l6te bat. te Delft en de kapt. J. E. Oltmans by de bataljons, te Leiden in garnizoen. Het bestuur en de deelnemers der Erand- waarborg-maat8chappij, uitsluitend voor inge zetenen te Zoeterwoude, heeft hare gewone jaariykeche vergadering tot vaststelling en goedkeuring der rekening van inkomsten en uitgaven over het met 1 September jl. afge- loopen boekjaar gehouden. Uit die rekening bleek, ondermeer, dat deze sloot met een batig saldo, waardoor de kas der Maatschappij tot /"3I60 is gestegen. Brandschaden behoefden in het afgeloopen jaar niet te worden uitgekeerd. Het kapitaal, waarvoor in de drie bestaande klassen is deel genomen, bedraagt ƒ600,000 en het aan tal deelnemers 104. De aftredende bestuursleden, de heoren Th. Overmeer, P. Kooloos en A. Westhof, werden herkozen. Een gedeelte van hot verslag der Zoe- tsrwoudsche gemeenteraadszitting, in ons vorig nommer, is niet op de juiste plaats terecht gekomen. De vjjf alinea's, bevattende hetgeen door de heeren Rijnsburger en De Wit tot en met den heer Lekkerkerker en den voorzitter is gezegd geworden, behoorden te staan achter hot gesprokene door den heer Key, dus vóór de nieuwe alinea. Ook de overige punten van het advies enz. Door het verkeerd opmaken van het zetsel ontbreekt nu het noodige verband. Tot wethouder is door den Raad der gemeente Oegstgeest herbenoemd de heer E. Groen en tot zetters der directe belastingen de heeren H. Duivenvoorde en A. Oldhoorn. Tot wethouder ie door den Raad der ge meente Voorhout herbenoemd de heer J. Van Doursen en tot zettere der directe belastingen de heeren L. Prins en J. Jansze. Na eene korte geheime zitting heeft de Gemeenteraad van Den Haag gistermiddag zonder discussie of stemming een voorstel van Burg. en Weths. aangenomen om Ged. Staten van Zuid-Holland te verzoeken, onder '8 Konings goedkeuring, met 1 Jan. a. s. de jaarwedden van den gemeente secretaris en van den gemeente-ontvanger te verhoogen met f 500 en alzoo te bepalen op f 5000. Het Regeeringsantwoord ia verschenen op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer, betrekkelijk de overeenkomst met den heer David Croll, betreffende de oprichting van eene reparatiewerf met dokgelegenheid te Tand- Roman, van E. "W ERNE R. 56) „Ik heb u immers al gezegd dat de omstandigheden lang zoo schitterend niet zyn, als men oppervlakkig zou denken. We hebben in den laatsten tyd verscheidene verliezen, zelfs zeer aanzienlijke, geleden we hebben tekortkomingen moeten dekken, groote offers moeten brengen; daarbij moest nog menigo andere verplichting worden nage komen kortom, we moeten thans enkel van de oogenblikkeltjke opbrengst der mijnen bestaan. Rust het werk nu eenige maanden en kunnen wij de voor dit jaar gemaakte contracten niet nakomen, dan is het met ons gedaan." „Het werkvolk moet hiervan door den een of ander zijn ingelicht", hernam de hoofd ingenieur bezorgd, „anders zouden zjj het niet wagen, op deze wijze het hoofd op te steken; zs weten maar al te goed dat men de hun gedane concession later niet meer herroepen kan. Hartman zal alles op het spel zetten, om de zaak nu door te drjjven, en als hij het onder den tegenwoordigen druk der omstandigheden werkelpk gedaan krijgt doch wat zeide mijnheer Arthur wol, toen ge hem dezen stand van zaken mededeeldet? Het wae zonderling dat de gezamenlijke beambten nooit van „Mijnheer Berkow" of van „hun chef' spraken, alsof het hun be paald onmogelijk was, zich den jongenman als zoodanig voor te stellen; z(j noemden hem nog altijd „mijnheer Arthur" of „de jonge heer", zooals zij hem altijd genoemd hadden. By deze laatste vraag vestigden aller oogen zich op Scheffer. „Hij zeide niets", antwoordde deze. „Ik dank u, Scheffer!" Dat was alles. Hy heeft alleen de papieren onder zich gehouden, welke ik tot nader uitleg en verklaring had mede genomen, en zich in zyne vertrekken terug getrokken. Sedert heb ik hem nog niet weer gesproken." „Ik sprak hem gisteravond, toen ik hem de eischen der werklieden mededeelde", zeide do directeur. „Hy werd doodsbleek, toen ik hem de jobstyding overbracht, maar verder hoorde hy zwygend toe, zonder een tittel of jota te antwoorden, en toen ik het waagde met eenige raadgevingen en bemoedigingen voor den dag te komen, niet anders den kende dan dat wy het geval in het lange en breede zouden bespreken, zond hij my jong Priok (haven van Batavia). De minister van koloniën verklaart dat hy wpziging van de overeenkomst niet noodig acht, dat in die overeenkomst van geen monopolie sprake is en dat de Regeering dus steeds bevoegd zal zpn om elk ander tot het aanleggen van een dokgelegenheid of reparatiewerf toe te laten. De „Mai'tha-stichting," eene inrichting voor onverzorgde kinderen, te Alfen aan den Rijn, heeft over het jaar 1889, met inbegrip van geleende gelden tot een bedrag van f 8720.111/;, aan giften, legaten, verpleeggelden enz. ontvangen de som van f 39,17ö.42'/j. De uitgaven stegen tot hetzelfde bedrag. O. a. werd uitgegeven voor voeding f 13,316.61'/,, voor kloeding f 3617.88'/,, voor verbouwing en reparation f 8031.37. In de inrichting worden thans ongeveer 180 kinderen verpleegd, die tot nuttige leden in do maatschappij worden opgeleid. De officier van gezondheid 1ste kl. van het O.-I. leger F. J. M. Tiobig heeft, na ommekomst van het hem toegestaan binnen- landsch verlof, het verslag van zyne studiën betreffende de berri-berri aan den chef van den geneeskundigen dienst ingediend. Hoewel het verslag nog niet by het departement van koloniën is ontvangen, heeft genoemde dienst- chef reeds bericht dat het verslag wel getuigt van uitgebreide studio, doch dat de kennis van de oorzaak, de behandeling en de bestri ding der berri-berri er niet door vermeerderd wordt. De voor het leger in Nederlandsch-Indië bestemde officier van gezondheid 2de klasse S. W. Van Hettinga Tromp zal de reis der waarts aanvaarden per ss. „Prinses Marie", den llden October van Amsterdam. De groothertog van Saksen-Weimar en zyne dochter bezichtigden gisteren hot stadhuis te Amsterdam, waar zü door den burgemeester en de wethouders werden ontvangen. Ze zullen er tot morgen biy ven en dan naar Duitschland terugkeeren. De oud-hoogleeraar Opzoomer, in den laatsten tyd te Bonn woonachtig, zal zich weder in ons land vestigen, en wel te Ooster beek, by Arnhem. De Koningin ontving Maandagmiddag, tusschen twee en vier uren, achtereenvol gens een tiental dames uit Apeldoorn en om streken, by zich ten paleize. Ten einde de middagrust van Z. M. niet te storen, reden de rytuigen het voorplein van het paleis stap voets op en af. Te vier uren maakte H. M. baren gewonen wandelrit. Prinses Wilhelmina was reeds een halfuur vroeger uitgereden, vergezeld door hare gou vernante, miss Winter, en natuuriyk ook door haren getrouwen „Swell". (A. 73.) De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 18 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Frederik Hen drik", van Suriname naar Amsterdam, is 15 Sept. van Havre vertrokken; de „Veendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 16 Sept. van Boulogne-sur-Mor; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Sept. van Adendo „Noord-Brabant", van Java naar Ancona, vertrok 16 Sept. van Ancona; de „Zuid-Holland'", van Rotterdam naar Java, is 17 Sept. te Marseille aangekomen; de „Gel derland" is 16 Sept. van Rotterdam te Ba tavia aangekomen. By koninkiyk besluit zyn, met ingang van 16 September 1890, benoemd: lo. tot leeraar aan de Ryke hoogere burgerschool te Groningen, tnr. dr. J. G. Gratama aldaar'2o. tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Assen, mr. dr. S. Sybenga, commies ter provinciale griffie te Assen, aan wien tevens machtiging verstrekt is te geiyk met zyne betrekking van leeraar aan do Ryks hoogere burgerschool te Assen, die van commies ter prov. griffie aldaar te vervullen. Aan Paul Gustav Lehmann, geboren te Dresden, en Theodor Voswinkel, geboren te Oberdiebaeh, vergunning verleend de genees kunst uit te oefenen op Nederlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaar tuigen, ouder voorwaarde dat zij de wettelyke bepalingen omtrent de uitoefening der genees kunst in Nedorland stipteiyk nakomen. Feestavond van Tuinbouw en Plantkunde. Een gedeelte van Zomerzorgs zaal wa6 gisteravond feestelijk versierd met smaakvol gerangschikte, fiere, frissche planten en lieliyk geurende bloemen ter gelegenheid van den „feestavond" voor de leden en hunne dames van de bloeiende afdeeling Leiden en omstre ken der Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde. Weldra waren die ruime zaal en het ge deelte tuin, daaraan onmiddoliyk grenzende, in genomen door hen, voor wie deze avond georga niseerd was en die gezeten waren aan tafeltjes, waarop spoedig do keurige bloemruikers in geïmproviseerde milieux prykten, welke den heeren leden by 't binnenkomen van Zomerzorg werden aangeboden voor óéne hunner dames, heen. Hy wilde er eerst alleen over naden- kon. Ik vraag u: mynheer Arthur nadenken Daarop kreeg ik hedenmorgen de boodschap u allen tot eene vergadering op te roepen." De oude sarcastische trek vertoonde zich weer om Scheffer's mond. „Ik vrees dat ik u den uitslag al wel vooraf zal kunnen voorspellen: „Heeren, geeft in alles toe, laat u alles welgevallen, overlegt alles, zooals ge wilt, maar zorgt dat er vooreerst geene werkstaking plaats heeft En dan zal hy ons mededeelen dat hy met mevrouw naar de residentie terugkeert en de zaken laat reilen on zeilen, zooals het den hemel en Hartman gelieft." „Het ie wel erg, zooals hy thans door slag op slag getroffen wordt", mengde Wilberg zich hier in het gesprek, in eene opwelling van ridderlykbeid voor den afwezende party trekkende, „zelfs een krachtiger geest zou er onder bezwijken." „Ja, gü hebt altyd sympathie voor de zwakke menschen!" spotte de hoofdingenieur. „Alleen in de laatste weken hadt ge bepaalde sympathie voor het tegenovergestelde, niet waar? Ge scheent met Hartman ten minste een hechten vriendschapsband gesloten te hebben. Dweept ge nog zoo met hem?" „Om 's Hemels wil, neen!" riep Wilberg byna met afgrijzen uit. „Ik heb een afscbuw van dien man, sedert sedert den dood van mynheer Berkow I" „Ik ook", zoide de hoofdingenieur kortaf, „en ik geloof wy allen. Het ie vreeselyk dat wy juist m6t hem moeten onderhandelen, maar zoolang men geene bewyzen heeft, doet men zeker beet met te zwy'gen." „Gelooft ge werkeiyk dat by er de hand in zou gehad hebbon?" vroeg Scheffer op gedempten toon. De directeur zag hem schouderophalend aan en zeide: „By het onderzoek is hot gebleken dat de touwen zyn gebroken. Dit kan vanzelf ge beurd zyn, maar of dit werkelijk het geval is, kan alleen Hartman weten. Andere feite lijke bewyzen zyn er niet voorhanden en ware er een ander dan Hartman by geweest, dan zou er volstrekt geen grond bestaan om hem te verdenken. Die man ie echt6r tot alles in staat." „Maar bedenk toch, dat zyn leven hierby ook groot gevaar liepDo sprong, waarmede hy zyn leven redde, was een roekeloos waag stuk, dat negen mannen van de tien hem niet zouden nadoen en dat hun evenmin ge lukt zou zyn." [Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1