Leiden, 16 September. leeraar aan hun lot zijn overgelaten, iets, dat epr. onverantwoordelijk toeschijnt. Wijzende op de doelmatige inrichting van de beroemde Academische Bibliotheek, knoopte spr. daaraan do herinnering vast van het den 4den October door den heer J. P. De Sau- vage, nu eersten custos, gevierd feest van zijne 25-jarige werkzaamheid in verschillende be trekkingen bij de Bibliotheek. De klacht over gebrek aan ruimte wordt begroet als een te verblijdend teeken van den vooruitgang en den bloei dezer inrichting, Dankbaar wordt melding gemaakt van belangrijke geschenken, 'als van mevrouw Staal-Cobet, de weduwe van den hoogleeraar d'Ablaing (onder voor behoud dat do eenige zoon des overledenen bij zijne meerderjarigwording te beslissen zal hebben of het op de bibliotheek zal blijven), "prof. Drückèr, F. A. Lindeman en mr. H. L. Van Bloemen Waanders, te Breda. Omtrent het ziekenhuis valt niet veel te vermelden. Een bezoek, door den minister van binneniandsche zaken gebracht, goeft wellicht eenige hoop op verbetering in den toestand wat de onvoldoende ruimte der lokalen van de klinieken en polyklinieken betreft. Do voornaamste oorzaak er van is echter de zelfde, waarover overal elders geklaagd wordt, nl. de te groote toevloed van medische stu denten. Het schijnt dus dat de oorzaak, zoo mogolijk, zal moeten weggenomen worden, en dat men maatregelen zal moeten nemen om dien toevloed te doen ophouden. Terwijl elders verhooging van collegegelden schijnt toegepast te worden, worden hier pogingen aangewend om een der toegangen tot het medisch onderwijs afgesneden of bemoeilijkt te krijgen. De ervaring alleen kan leeren of zulk een maatregel doeltreffend is. In 's Rijks Herbarium kunnen de prachtige geschenken, welke rijkelijk toevloeien, niet meer behoorlijk geborgen worden, door ge brek aan ruimte. Reikhalzend wordt dan ook naar eeno vergrooting, waarvoor het terrein aanwezig is, uitgezien. Als zeker kan spreker vermelden dat nog dit jaar met den bouw van een geologisch museum een aanvang zal worden gemaakt. Tegenover dit verblijdend bericht moest spr. klagen over het lokaal, dat men met den naam van Chemisch Laboratorium be stempelt. Do toestand en daardoor het ge bruik der hulpmiddelen is er allerongelukkigst. Wat al arbeid heeft het gekost om eene ver zameling van praeparaten aan te leggen, welke nu door gebrek aan behoorlijke ber ging en aan voldoende hulp weder verloren gaat. In bijzonderheden wees spr. er op dat ook hier verandering, welke tevens verbe tering z\j, kome. Verder besprak de rector het Pharmaceu- tischLaboratorium, 't Ethnographisch Museum (welks verplaatsing naar elders voor Leidens universiteit eene ramp zou zyn)de fondsen der universiteit onder het beheer vanheeren curatoren (welke werden vermeerderd door eene zeer aanzienlyke gift van wijlen mr. H. Volienhoven, bestaande uit bijna zyn ge- heele vermogen.) Inkomsten uit legaten werden toegekend aan den candidaat in de rechten J. C. Van der Lip en aan dr. C. C. Ublenbeck 300 uit het fonds van prof. Fruin tot voortzetting zyner nasporingen omtrent de Slavische talen. Natuuriyk werd ook met genoegen melding gemaakt van de onlangs opgerichte stichting „het Leidsche Universiteitsfonds", die ten doel heeft mede te werken tot bevordering van haren bloei. Op de den 30sten Juni gehouden stichtingsvergadering werd reeds deelgenomen voor een bedrag van ƒ12,000 en van jaar- iyksche bijdragen voor ruim ƒ800. Aan den Senaat werd geschonken het par ket van wylen prof. Jonckbloed, dat geplaatst is in do Senaatskamer. Komende tot het onderwijs zelf, deelde de rector mede dat in den afgeloopen cursus werden ingeschreven 165 studenten, waarvan 16 voor enkele lessen. Ongegrond bleek de bewering dat de maskeradefeester, van invloed zouden zyn op het getal van hen, die zich aanmeldden. Hun getal was zelfs 35 hooger dan ten vorigen jare. Van de nieuwe studenten werden er inge schreven: 12 in de letteren, 14 in de godge leerdheid, 18 in de wis- en natuurkunde, 58 in de rechten, 63 in de geneeskunde, waarvan 24 als arts. Er werden er 612 by herhaling ingeschre- von, te zamen dus 777. Er hadden plaats 77 promotiën, dat is 10 meer dan in 1888, nl. 9 maai tot doctor in de klassieke letteren en 1 in de rechtenwis- en natuurkunde 4, waarvan 3 in de organische chemie; 6 in de letteren en wysbegeerte, waarvan 5 in de klassieke letteren1 in het Nederlandsch, 10 in de geneeskunde, 57 in de rechten, waarvan 4 in do staatsweten schappen. Tweemalen werd het doctoraal honoris causa verleend, t. w. aan prof. Gooszen alhier in de godgeleerdheid en aan prof. A. J. Van Pesch te Amsterdam in de wis- en natuurkunde. Na eenige beroemde mannen herdacht te hebben, zoowel uit het binnen- als buitenland, die met de Leidsche academie hadden bestaan of nog b08tonden, wijdde spr. ook woorden van waardeorlng aan do studenten, die gedu rende den afgeloopen cursus aan de academie en hun familie ontvielen, nl. 13 Dec. P. J. M. Van Seters, arts, officier van gezondheid 2de kl. van het O.-I. leger, aan het einde zyner academische loopbaan; 20 Dec. J. J. Modder man 24 April F. Hulleman, candidaat in de scheikunde; 27 Juni P. Posthuma, student in de geneeskunde. Van de onderscheidingen, door studenten op verschillend gebied behaald, memoreerde spr. in het bijzonder die van den heer J. H. Hymans, candidaat in de rechten, die eeno eervolle vermelding verwierf van de faculteit der rechtsgeleerdheid to Groningen, voor de verhandeling eener door de universiteit aldaar uitgeschreven prysvraag. Kunnen de studenten feestvieren, zij weten ook aan anderen te denken in de groote maatachappy: Weldoen achten ook zy eene schoone roeping en zoo bracht spr. aan het oinde zyner rede in herinnering hoe zy spoe dig eene som van 70 hadden bijeongebracht op het vernemen der tyding eener over strooming; maar dat ook de veiligheid voor anderen by hen op den voorgrond trad, bleek uit de bepaling dat by den bouw van de feesttent in het Park de werklieden by do Eerste Nederlandsche Maatschappy tot ver zekering van werklieden tegen ongelukken en invaliditeit moesten geassureerd worden. Inderdaad, aan zulke feesten is door velen een schoon voorbeeld te nemen. In Mei werd de rector door den Senaat en op diens kosten afgevaardigd om de Leidsche universiteit te vertegenwoordigen by de fees ten ter viering van bet 600-jarig bestaan der universiteit te Montpellier en om hun schrif- teiyk de gelukwenschen te overhandigen. Spr. deelde een en ander van die fesstelykheden en de schoone stad, aan de eene zyde op een heuvel aan do Middellandsche Zee gelogen, mede. Zyne persoonlyke voorstelling aan den president der Fransche republiek had plaats en toen hij aan den feestmaaltyd deelnam, werd der Leidsche Universiteit die eer bewezen, welke haar rechtmatig toekomt. Ten slotte kwam spr. aan het andere ge deelte zyner taak: de overdracht der „waar digheid" van rector-magnificus aan prof. Hoffmann, daartoe by koninklyk besluit be noemd. Hy deed dit met de beste en harte- lykste wenschen voor den verderen bloei onzer hoogeschool en wenschte zyn opvolger met de verkregen waardigheid geluk. Zy ook dit jaar geen jaar van feesten, het geve toch veel stof tot blydschapMoge onder uw bestuur Leiden's oude, beroemde universiteit toenemen in omvang en kracht I Had het vooral ditmaal byzonder hoogst belangryk en gewichtig verslag, zoo ryk aan feiten, menigmaal grooten byval ondervonden, niet het minst aan het einde werd de redenaar voor de schoone vervulling zyner taak, welke op onderhoudende wyze geschiedde, warm toegejuicht. Secretaris van den Academischen Senaat voor den nu ingetreden cursus is prof. dr. H. Oort. Na afloop der plechtigheid vereenigden curatoren en hoogleeraren zich in het „Hotel Verhaaff" om prof. Hoffmann met zyne waar digheid van rector-magnificus hunne geluk wenschen aan te bieden. B. en Ws. bieden den Raad de voor dracht aan ter benoeming van een hoofd der school 4de klasse no. 2, welke betrekking vacant komt ten^ gevolge van het aan den heer J. M. Prins verleend eervol ontslag. De voordracht is door hen opgemaakt in overleg met den districts schoolopziener en als volgt samengesteldlo. P. Dikshoorn, 1ste onder- wyzer aan de school 4de klasse no. 12o. J. Vreeburg, hoofd eener school te Scheve- ningen, en 3o. H. J. Delfgaauw, hoofd eener school te Amsterdam. Zy verzoeken den Raad tot eene benoe ming over te gaan. De commissie van financiën deelt den Raad mede dat zy geene bedenkingen heeft op den in hare handen geatelden suppletoiren staat van begrooting, dienst 1890, van het Gereformeerde Minne- of Arme- Oude- Mannen- en Vrouwenhuis alhier, strekkende om het batig saldo van 1889 ad 1694.50 to beleg gen in inschryving op het Grootboek. De commissio van financiën bericht den Gemeenteraad, dat zy heeft onderzocht: lo. de rekening van het Roomsch-Katkoliek Wees- en Oudeliedenhuis, in ontvangst a ƒ16952.42, in uitgaaf tot een bedrag van ƒ16943.33'/,, aizoo sluitende met een batig saldo van ƒ9.081/, en 2o. die van het Roomsch Katholiek Armbe stuur, in ontvangst tot een bedrag van 11219.22'/,, in uitgaaf tot een bedrag van 11209.33'/,, sluitende met een batig saldo van ƒ9.89. Aangezien de commissie geene bedenkingen heeft togen deze rekeningen, stolt zy den Raad voor die goed te keuren, onder bepaling dat van de batige saldo's in de eerstvolgende reke ning verantwoording zal behooren te worden gedaan. - Do heer G. H. Wagenapr, cand. tot den Heiligen Dienst alhier, heeft, behalve het gisteren vernielde beroep naar G^ast en Fer- woude, beroepingen ontvangen naar de Nod.- Herv. gemeenten te Hoornsterzwaag, Oude- mirdum, Nyemirdum en Sondel. Door den inspecteur der art. zyn de vol gende luits. der vest.-art overgeplaatst by de bereden art.de lste luits. J. C. M. Pompe en C. L. G. Schrassert Bert by het 2de reg. veld art. te 's-Hage en te Leiden, en de lste luits. W. C. Momma en G. D. A. Schreuder by het 3de reg. veld-art. te Breda. By een Zondag te Utrecht gehouden match tusschen de cricketclubs „Hercules," van Utrecht en „Achilles," van Leiden, werden in een innings door „Hercules" 60 punten en door „Achilles" 28 p gemaakt, terwijl de tweede innings wegens tydgebrek niet kon voleindigd worden. - De Eerste Kamer heeft in hare heder,- namiddag gehouden zitting alle nieuwbenoemde leden toegelaten en, behalve de heeren Van Lynden en Magnée, tevens beëedigd. De heer Van Naamen aanvaardde het prae sidium met eene toespraak, waarin hy er op wees dat de Kamer door menig belangryk besluit het besef toonde van bare gewichtige, maar byzondere roeping. De heer Wertheim heeft eene interpellatie aangekondigd over de spanning in Suriname op politiek en maatschappelijk gebied en wat, indien de officieuze berichten juist zyn, de Regeering doet om alsdan den ondraaglyken toestand te beëindigen. De dag tot het houden der interpellatie zal later worden bepaald. De Kamer is daarop uiteengegaan. De Tweede Kamer heeft gekozen tot can- didaten voor het voorzitterschap de heeren Beolaerts van Blokland, Van der Schrieck en E. Cremers. - Men seint ons hedenmiddag uit Rotter dam: Het stoomschip „Spaarndam", Zaterdag morgen van hier vertrokken, zit tot hedtn te Maa8slui8 vast. Hier loopt het gerucht dat een zeer geacht oud-notaris heeft verduisterd eene som van ƒ200,000 van particulieren en liefdadige instellingen. Prijsvraag „Mathesis ttelentlarum Genltrlx." By gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Genootschap „Mathesis hclenti- artim Genltrlx" te Leid;n, hebben Oud leerlingen van dat Genootschap een fonds gesticht, waarvan de renten zouden dienen voor premiën by buitengewone prysvragen, door het Bestuur des Genootschaps om de vyf jaren uit te schryven voor Oud-leerlingen, die niet langer dan vyf jaren de school hebben verlaten. Den 17den September 1885 werd het fonds gesticht, zoodat nu het tijdstip is aangebroken om voor de eerste maal tot uitvoering over te gaan, waarom het Bestuur van bovenge noemd Genootschap besloten heeft uit te schryven de volgende PRIJSVRAAG. Het maken van een ontwerp van een hotel met restauratic voor eene provinciestad. Artikel 1. Er wordt verondersteld dat het gebouw zal geplaatst worden aan een plein, op denhoek van eene ruime straat. Omtrent de te gebruiken oppervlakte wordt men vrygelaten. Artikel 2. Het moet bevatten: a. Sousterrain, waarin de noodige keukens, wyn-, bier- en provisiekelders, bergplaatsen voor brandstoffen, vertrekken voor dienst personeel, enz. b. Begane grond, eenigszins boven de straat, waarin conversatiezaal groot 150 M.1, res tauratiezaal groot 100 M.2, biljartzaal voor 2 biljarten, garderobe, ruime buffetten, dessert- kamer, portiersloge, spreekkamertje, enz. c. Eerste verdieping, waarin conversatiezaal, eetzaal voor 40 personen, dossertkamer enz. Voorts op deze en desverkiozende voor een deel op eene tweede verdieping m het geheel 20 logeerkamers van verschillende grootte, waarvan 4 met aangrenzende zitkamer. d. Zolder, waarop vertrekken voor dienstper soneel, bergplaatsen, enz. e. Bad-, stryk-, mangelkamers, bergplaatsen enz. en op iedere verdieping ruime portalen, gangen, trappen en privaten, benevens daar, waar men dit het geschiktst acht, eene woning voor den Hotelhouder met afzon- derlyken toegang. Artikel 3. Verlangd worden: a. De plattegronden van al de verdiepingen met ingeschreven bestemming der lokalen. b. De gevels aan de openbare straat. c. Zooveel doorsneden als voor eene goede beoordeeling noodig zyn. Alles op eeno schaal van 1 a 100. d. Een travee van den buitenopstar.d. e. Een gedeelte binnen-ordonnantie van een of meer der voornaamste lokalen. d en e op eene schaal van 1 a 20. De wyze van bewerking der teekeningen wordt vrygelaten. Artikel 4. Er worden twee pryzen uitgeloofd. Voor het beste ingekomen antwoord eens som van ƒ200.- en eene groote zilveren medaille. Voor het daarop volgend antwoord eene groote zilveren medaille. Indien naar het oordeel der Jury de inge komen antwoorden voor de uitgeloofde pryzen niet in aanmerking komen, of geen uitspraak kan gedaan worden omtrent den voorrang van een of meer antwoorden, wordt het recht voorbehouden, tot godeeltelyke toekenning of tot verdeelir.g der uitgeloofde geldsom. De ten volle bekroonde antwoorden wordenl eigendom van het Genootschap. Gede.-ltelyk bekroonde antwoorden, alleen dan, wanneer de toegekende bslooning wordt aanvaard. Artikel 5. De antwoorden worden ingewacht vóór oI op den lsten Maart 1891 by den Heer P. J. Groen, lsten Secretaris van het Genootschap, gemerkt met een motto en vergezeld van een verzegelden naambrief, waarop van buiten hetzelfde motto voorkomt en tevens een cor respondentieadres. De mededinging is alleen opengesteld voor; Oud-leerlingen van de school van het Genoot schap, die na 17 September 1885 het onder- wys hebben gevolgd. Artikel 6. De Jury zal bestaan uit de Heeren W. Kexj en D. E. C. Knuttel als Bestuurders en de Heeren AV. C. Mulder, J. Vak Sluis en en M. De Jongh als Oud-leerlingen van het Genootschap. Als grondslag voor de beoordeeling der plannen zijn de volgende punten vastgesteld. Voor plattegronden hoogstens 10 punten gevels 8 doorsneden 6 binnenordonnantie 8 teekenwerk 8 De punten, aan ieder der onderdeelen toe' gekend, zullen voor elk antwoord samenge teld de rangorde bepalen. De Commissie brengt schriftelyk een met redenen omkleed oordeel over ieder ingeko men antwoord uit, waarvan afschrift 'aan eiken mededinger wordt uitgereikt. De ontwerpen zullen in het openbaar wor-8 den tentoongesteld. [Redactiën van andere bladen wordt be leefd verzocht van deze prysvraag in hunr-e-' kolommen melding te willen maken.] Gemeenteraad van Zoeterwoudc. Hedenmorgen kwam de indertyd gekozen commissie uit de ingezetenen der gemeente Zoeterwoude in het Raadhuis aldaar wederom samen ter bespreking Tan de door Gedepu teerde Staten ingediende plannen tot uit breiding der grenzen van de gemeente Leiden,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2