De Koningin en de Prinses stoomden gisteren om halftwee het station Arnhem binnen. De burgemeester heette den vorstel ijken personen welkom en gaf de verzekering van de onwrikbare trouw en Uefde zyner stadge- nooten aan en voor het Stamhuis van OraDje. De Koningin antwoordde dat zi), vroeger eenige oogenblikken te Arnhem vertoefd heb- bende, de schoone stad verlangde weer te zien. De dochter van den wethouder Cordos bood den hoogen bezoeksters hierop fraaie bloemen aan. n-_. Buiten het station stonden duizenden be langstellenden, die de Koningin en de Prinses levendig toejuichten, terwijl de schutterymu- ziek de volksliederen speelde. De schutterij had als esrewacht post gevat. Artillerie en infanterie zetten den weg af. Er werd een rijtoer gemaakt langs Boven over, Onderlangs, Rijnkade en Binnensingel naar de tentoonstelling. Hier waren alle bur gerlijke en militaire autoriteiten bijeen. De ontvangst geschiedde door den voorzitter van het comité, mr. Aberson. Het dochtertje van den heer Aberson bood der Koningin en der Prinses een ruiker aan. De voorzitter sprak de dankbaarheid van het comité uit voor de eer van het bezoek, dat bewijst dat H. M. de Koningin dezelfde liefde voor de kunst voedt als onze geëerbiedigdo Koning, zoodat die liefde ook levendig zal worden aangekweekt bjj de Prinses. Hierna had de voorstelling van het comité en de overheden plaats. Het bezoek duurde oon halfuur. De rijtoer werd voortgezet te kwart voor drieën door de stad naar de woning van den commissaris des Konings. Na oen kwartier oponthoud werd de rijtoer vervolgd door de Parkstraat en langs den Velperweg naar Bron beek, waar drie kwartier word vertoefd. De zangvereeniging „Aurora" zong den vorstely- ken bezoeksters „Neerlands Taal", „Ons Vaderland" enz. toe. Van Bronbeek reed H. M. met de Prinses vervolgens over het door de stad voor een paar jaren aangekochte land goed Klarenbeek, over de z. g. Steenentafel terug naar de stad, en naar het huis van den burgemeester, alwaar de weezen uit het Bur gerweeshuis H. M. en het Prinsesje bouquet- ten aanboden. Tegen vyf uren keerden de vorstelijke be zoeksters naar het Loo terug. De stad vlagde en sommige magazijnen hadden toepasselijke uitstallingen. Op de school was vacantie; het weer was prachtig. By koninklijk besluit is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aan nemen der ocderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld: A. T. L. Rouwen- horst Mulder, te 's Gravenbage, civiel-inge- nieur, onderscheidingsteoken éde klasse der orde van den Heiligen Schat, hem door Z. M. den keizer van Japan geschonkenmr. M. S. Pols, te Utrecht, hoogleeraar aan 's Rijks Universiteit aldaar, ridder 2de klasse der orde van St. Anna, waartoe hij door Z. M. den keizer van Rusland is benoemd; dr. A. P. N. Franchimont, te Leiden, hoogleeraar aan 's Rijks Universiteit aldaar, ridder der orde van het Legioen van Eer, waartoe hij door den president van de Fransche Repu bliek is benoemd. Het stoomschip Zuid-Holland", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 9 Sept. van Southampton; de „Edam", van dePlata-Rivier naar Rotterdam, arriveerde 9 Sept. teBoulogne- .3ur-Mer; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Sept. Dungene33 de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, •is 9 Sept. Gibraltar gepasseerd. Evenals vorige jaren was er ook nu weer voor een nieuw kermisliod gezorgd, dat goed in den smaak scheen te vallen, daar het Gemengd Nienvrs, In de fabriek der firma Vervoort en Van Cranenburgh alhier geraakte een jon gen hedenochtend met de hand in aanraking met een der machineraderen. In het Acad. Ziekenhuis, waarheen de knaap zich begeven had, werd het niet zwaar verwonde lichaams deel verbonden. Daarop ging de joDgen weer aan het werk. Het ongeluk was du3 niet van ernstigen aard. Ter gelegenheid van do kermis te Warmond werd gisteravond door het „Harmonie"-gezelsch»p aldaar, in het lokaal „de Zon", aan de leden eene uitvoering ge geven, welke goed geslaagd is. De verschil lende muzieknummers werden dan ook dave rend toegejuicht. Na afloop der muziek werden er nog een paar tooneelstukjea ten beste gegeven, welke ook goed van stapel liepen en waarvan het eerste („Flik en Flok iD do klem") gedurig den lachlust opwekte. door het geheele publiek, in de zaal aanwe zig, met begeleiding der muziek werd mede gezongen en welk lied men nu in deze week nog wel eens meer zal hooren. Zooals reeds vroeger gemeld is, zullen Don derdag de volksfeesten plaats hebben, alsmede eene harddraverij, en, mag het weer zoo blij ven als nu, dan zullen dien dag de toeschou wers ook niet ontbreken. Na afloop daarvan is er in de verschillende koffiehuizen muziek, evenzoo ook aanstaanden Zondag en Maandag. Op de gisteren bij gelegenheid der Landbouwtentoonstelling te Dordrecht ge houden hengstenkeuring, waarvoor door den minister van waterstaat, handel en nijverheid een totaal bedrag van ƒ3000 aan preraièn was beschikbaar gesteld, werden o. a. aan- moedigingspremiën toogekend aande Ver- eenigingen tot verbetering van het paarden ras te Waddingsveen en te Zevenhuizen; aan P. Yan Dam Az. te Bodegrave; vooraan- gepannen paarden van vreemd ras aan E. Yan der Oudermeuien te Wassenaar 1ste prijs; voor idem gefokt door den inzender aan H. F. Bultman te Haarlemmermeer lste prijs. Werd onlangs door den Zoeter- woudschen gemeente-veldwachter E. U. pro ces-verbaat opgemaakt tegen iemand wegens ovortreding der wet op de jacht on visschery, thans is andermaal door E. U. proces-ver baal opgemaakt tegen dezelfden persoon wegens hot opgeven van een verkeerden naam. Naar men meldt, moet de kapi tein van het regiment grenadiers en jagers, v. V. t. V., gisteren bij de manoeuvres onder Wassenaar door het storten van z(jn paard zich den voet vrij ernstig bezeerd hebben. Te Amsterdam is by het bin- nenrgden van trein 24 uit Haarlem in bet Centraalstation by den overweg van de wos telyke viaduct gistermiddag een jongen, on gevoer 14 jaar oud, door den troin letterlijk door midden gereden. Gisteravond werd door een on- derinspecteur van politie te Rotterdam een beschonken schutter in bewaring gebracht. Het gepeupel echter kwam daartegen in ver zet en trachtte met geweld den schutter uit de banden der politie te rukken. De onder inspecteur gelastte den agenten hunne sabels te trekken, en niet dan met veel moeite ge lukte het hun den beschonken schutter in voorloopige bewaring te stellen. Tegen twee personen, die getracht hebben den arrestant uit de handen der politie te rukken, zal proces-verbaal worden opgemaakt. De groote byeenkomst van het Leger dos Heils in het Verkooplokaal, te Rot terdam, waarvan in een vorig bericht sprake was, zal niet morgen, maar Donderdag 18 September plaats hebben. In het bovenhuis van No. 21 Reguliersbreestraat, te Amsterdam, boven den schoenenwinkel van den heer P. J. Van Wamel, bewoond door de familie Vroedenberg, is hedenochtend om elf uren brand uitgebar sten. Binnen enkele minuten was de brand weer met een drietal spuiten aan het werk. Langs ladders tegen den gevel werd toegang verkregen in de voorkamers, waar de brand woedde. Na een twintig minuten waren de vlammen, die ook de hoogere verdieping had den aangetast, gebluscht. Hedenmorgen omstreeks 8 uren is uit de Stadhouderskade aldaar het lyk opgehaald van een artillerist, aldaar in garnizoen, die sedert Zaterdag werd vermist. Ib 81 r y d met elders opgenomen berichten, kan het „Hbld." mededeelen dat het onderzoek in zake Aafke Kuypers nog nief is gesloten. Tegen het einde dezer week zyn nog personen gedagvaard. Men meldt aan de „N. R. C." het volgende Hoewel men te 's-Hage berekend had binnen den t«d van anderhalf jaar gereed te zullen zun met de schifting enz. der kaarten van de volks telling, zal dat tydperk waarschynlyk belang- ryk worden overschreden, aangezien van som mige gsmeenten de ingekomen kaarten, wat de invulling betreft, zeer weinig beantwoorden aan de gestelde eischen. Zoo moet o. a. de inzending van Amsterdam teruggezonden zyn ter verbetering, aanvulling en juister sorteering. Vooral ook de controle by het ophalen dér kaarten moet veel te wenschen hebben over gelaten. Vervolgens meldt men uit Amsterdam aan het „Vad." aldus: Naar men vernsemt, i3 de laatste volks telling alhier door de Regeering foutief be vonden en is eene nieuwe gelast. De burge meester vereenigt zich niet met de ministe- riëele beschikking, zoodat met spanning het advies van den Raad van State tegemoet wordt gezien. Twee personen, die Donderdag ter Almeloosche kermis zyn gegaan, worden tot heden vermist, Rekmanspool uit Fleringen en een meisje, dienende in den Krommendyk. Men vreest dat zy, na kermis gehouden te hebben, door de duisternis misleid, in het kanaal zyn geraakt. Reeds heeft men, doch tot nog toe tevergeefs, hier en daar gedregd. Een later bericht meldt dat de jongen gistermorgen levenloos uit het water werd opgehaald. Het meisje heeft men tot nu toe nog niet kunnen opsporen. Gistermiddag werd op het kruis punt van den Ryswykscben weg in den Hollandschen spoorweg door baldadigen aan beide zyden van de baan met steenen gewor pen naar een van Amsteidam komenden trein. Eenige ruiten werden verbryzeld, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Een paar dames, die in een der wagens waren gezeten, waren zóó ontsteld, dat zy by aankomst aan het station uit den wagen moesten worden ge holpen. V r y d a g-n acht 11. togen drie per sonen naar het Gronsveldsche bosch ter dasseDjacht. Ten gevolge der duisternis, schynt één hunner, zekere Dubois, in een zandkuil te zyn gevallen, met het treurig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Zyne twee mak kers, die, toen het ongeluk gebeurde, op eer-igen afstand waren, vonden den ongeluk kige, maar konden olechts den dood consta- teeren. In Z u i d-L imburg is men tegen woordig druk in de weer met het zoeken naar kalkphosphaat. Buiten en behalve te Aubel en Slenaken, is eene firma thans begonnen te boren te Reymerstock-Gulpen en te Vylen- Vaals. De laatste boringen geschieden ouder leiding van den bekenden geoloog, den heer Casimir Ubaghs, te Maastricht. Op de grens tusschen Nederland en Duitschland is op sommige plaatsen het mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Levend verbrand. - Men meldt uit Messina dat drie kinderen, die in een bakkersoven speelden, den ongelukkigen inval kregen brandbare stoffen aan te steken. Zy verkoolden zeiven geheel. Dit had plaats in de gemeente Casalvecchio. Louise Michel vertoeft thans in Engeland, waar zy redevoeringen houdt over de algemeene werkstaking en de sociale revolutie. Zy Iaat niet na den arbeiders gou den bergen te beloven als zy maar in toe passing en ten uitvoer brengen wat zy als heilaanbrengend voor hen schildert. Een in de vervenfabrisk te El- berfeld werkende 40-jarige man, gehuwd en vader van zeven kinderen, maakte een eind aan zyn leven door het innemen van eene hoeveelheid chromkali. Eene vrouw, die met bare drie kinderen en eer. manspersoon naar Amerika wilde vertrekken, werd nog bytyds door de politie te Liverpool aangehouden en by haren troosteloozen echtgeaoot te Londen terugge bracht. Te Parys is eene Julie S., de be minde van een luitenant, opgebracht, die voor de aardigheid in de uniform van haren geliefde naar een restaurant was gegaan. Den volgen den dag is zy na eene vaderlyke vermaning van den commissaris vrygelaten. Git Jodoigne, in de Belgische provincie Brabant, wordt gemeld dat dezer dagen aldaar werd ter aarde besteld het stoffe- lyk overschot van Dieudonné Leclercq, voor zoover bekend de oudste inwoner van Belgié. Hy werd in 1788 te Crehen by Huy geboren. In de konink1ykefabriekente Spandau hebben voortdurend afzeggingen van werklieden plaats. In de munitie fabriek zyn reeds eenige honderden meisjes ontslagen. De Engelsche consul te Kanton rapporteert dat verleden jaar 80,000 pond haar voor de som van 8000 fr. van Kanton uitgevoerd zya en kan daarby de opmerking nist verzwygen dat het hem bevreemdt dat élégante dames in E ure pa zich niet schamen zich van dat haar te b-dienen. De Elbe en ancere rivierenin Zuid-Duitscbland blyven dalen, zoodat men mag aannemen dat 1st ergste geleden is. Niet temin komen nog alriid treurige berichten uit de door overstroom.ug geteisterde streken. In Saksen zyn niet mi der dan 21 personen om het leven gekomet. De bekende badplante Schandau aan ds boven-Elbe staat geheel I onder water. Ook het koninklyk park is over stroomd en het paleis staat midden in het water. Toen de dyken bezweken, moesten verscheidene gezinnen op de daken vluchteu; velen konden slechts met levensgevaar wor den gered. Rondom Weenen daalt de vloeden hetPra-| ter is opnieuw begaanbaar. By S a n-G o a rshausen aan den Rynl zyn opnieuw 27 wynbergen door druifluisl aangetast. De schade, door den brand van Salonika aangericht, wordt op 600,000 Turk- sche ponden geschat. Goed georganiseerde maatregelen worden nu genomen om den nood- lydenden te hulp te komen. De geheele Atheen- sche pers dringt aan o. a. op ruime bydragen tot herbouw van de prachtige monumenten van bouwkunst, die door het vuur vernield worden. De gezagvoerderderFransche stoomboot „Campana", die dezer dagen uit Buenos-Ayres te Duinkerken aankwam, meldt dat hy onderweg de bark „Argomene" uit San-Francisco naar Queenstown ontmoet had, welke zwaar beschadigd was ten gevolge van eene aanvaring met de „Dovenbeg"uitLiverT pool. Laatstgenoemd schip was gezonken enl 12 man, die zich daarop bevonden, vorlorenl het leven. De overlevenden, 7 in getal, zullen! verruoedoiyk weldra te Duinkerken aankomen.! Een nader telegram uit "WasT hington rectificeert het in ons vorig nommer) opgenomen telegram als volgt: De Senaat bepaalde dat van alle suiker-I rechten tusschen 13 en 16 graad Hol!. Stand-I aard dollarcent, van die boven 16 graad| H. St. dollarcent zal worden geheven. BUITENLAND. Frankryk. De opbrengst der belastingen in Augustus jij was 779,200 franken minder dan de raming. In eene depêche, welke de „Temps" uit Marseille ontvangt, worden bijzonderheden medegedeeld omtrent den laatsten inval der Dahomeyanen op het gebied der Egbas. Met eene macht van 1500 man trokken zy r.aar dat gebied op en brachten aan de bewoners groote verliezen toe. De Dahomeyanen vei wijderden zich daarop, doch keerden weldra] teiug, overvielen de Egbas, doodden do mees ten hunner, vernielden meer dan 130 dorpen, vermoordden vrouwen en kinderen, of lieten| ze levend verbranden. Zy drongen toen verdei in het buitenland door, maakten 2000 gevanj genen en vermoordden meer dan 1000 vrou wen. Twintig duizend zwarten waren genood zaakt het land te verlaten. Roubaix werd dezer dagen in opschud-j ding gebracht door een gevecht tusschei 2 politie agenten en 1 anarchist. De agentei hadden last den anarchist, een zekeren Lorioi gevangen te nemen. De vervolgde verweerd zich echter dapper en schoot verscheidenil malen met zyne revolver op de agenten, dn heiden bedenkeiyk gewond werden. Eindeiy slaagden zy er in, den man meester te worde:] en hem naar het bureau te brengen. Mes| vond zyne zakken vol patronen. Mermeix vindt geen tegenstander meer voor een tweegevecht. Lepelletier weigert,] omdat de republikeinen te veel dankbaar heid schuldTg zyn aan Mermeix voor de pu blicatie der „coulissen" van het Boulangism;,] om zyn persoon niet voor heilig te houden. Anderen, wien Mermeix ook zyne getuigen' gezonden heeft, weigeren echter om anderel redenen zich met zyn duel in te laten. Is brieven, hieromtrent gewisseld tusschen <b| getuigen en hun cliënt, laten niets te wen schen over wat ruwheden betreft. Zoo noemt] byv. Delaqueau zyn vroegereu partygenoot| in het Boulangisme, Mermeix, een schurk. Volgens het gerucht, zal het parket t< Versailles eene vervolging instellen tegei Mermeix en Labruyère wegens het tweege vecht, dat zy Zondag gehouden hebben. Ds vervolging zou zich dan natuurlijk ook uil- strekken tot de getuigen, en buitendien ook] tot Laguerre, die het terrein by zijn buiti beschikbaar heeft gesteld voor het tweeg»- vecht. De „Parti Ouvrier," een socialistiach- uevolutionair dagblad, vindt geen notaris, du de naamlooze vennootschap hiervoor wil or- ganiseeren volgons den eisch der wet. ks| „Parti Ouvrier" heeft hierover beklag inge diend by dsn minister van justitie. Dultsohland. Prins Yon Bismarck is gisteren te Berljjij geweest. Bij do terugreis van Kissingen naai

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2