De afdeeling Leiden van het „Nederlandsch Werkliedenverbond" hield Za terdag-avond in het lokaal „Ephraïm", aan de Haarlemmerstraat alhier, oeno „buitenge wone vergadering mot dames". Te kwart over tienen opende de voorzitter deze bijeenkomst met een hartelijk welkom, en wees er verder op dat het zoo weinig gebeurt dat er eene vergadering gehouden wordt met damesvandaar dan ook dat dit samenzijn van meer gezelligen aard was. Spreker verzocht verder verechooning voor het uitschrijven van vergaderingen aan die dames, die gewoonlijk niet erg in haren schik zyn, wanneer do leden, hunne echtgenooten, ter vergadering worden opgeroepen, om de belangen van den werkman in het bijzonder te bespreken, en verzocht haar, wanneer de leden tot die vergaderingen worden opgeroepen, hen integendeel aan te sporen tot deelneming daaraan. Ook herdacht de voorzitter nog in het kort het afsterven van den heer Jordaan, die moeetal voor vergaderingen als deze uit de hoofdstad herwaarts kwam om ze bij te wonen, en die dan ook niet het minst medewerkte om die uren allergezelligst te doen doorbrengen, door het houden van voordrachten, enz., enz. Om het gemis van genoemden persoon en tsö\u zyne voordrachten zoo weinig mogelijk te doen gevoelen, hadden eenige leden der afdeeling besloten nu een comediestukje op te voeren, nl. „De jaloersche man". Het bleek dat de verschillende rollen in goede handen waren gekomen, want het geheel liep flink van stapel. Een woord van hulde ook aan de beide dames, dis zich zoo uitstekend van hare taak kwetenEen luid applaus viel allen dan ook bij het einde ten deel. De avond, of liever gezegd, de nacht, werd verder gezellig doorgebraahtmen hield voor drachten van allerlei aard. Aan het bal, dat op zooveel andere samen komsten het hoofdnummer van het programma is, scheen men hier niet ernstig te denken. De president toch moest er de aandacht op vestigen en den heeren voordragers verzoeken nu en dan een weinig rust te nemen en ook den danslustigen eens te geven wat hun toekwam. Zoo bleef men tot den morgen vrooiyk bijeen. Eene gehouden collecte bracht ongeveer zes gulden op. Te halféén ongeveer kwam gis- termiddag een jongen terecht in het water aan het Utrechtsche Voer alhier. Stokken waren de gekozen, maar niet ver genoeg reikende middelen, den knaap toegestoken. Deze begon reeds te zinken en weldra kon hij zelfs de stokken niet meer zien. Een per soon nam nu het kloeke besluit ir, het water af te dalen, zwom onder veler toezicht naar den drenkeling heen, greep en redde hem. Op het earste concours, uitge schreven door den AlgemeenenNederlandschen Kegelbond en gehouden op de banen der Kegelclub „de Phoenix", te Haarlem, behaalde Leiden gisteren weder twee prijzen, t. w. „Uitspanning door Inspanning" den 2den pr(js, verg.-zilv. med., met 220 punten, en „Ada" den 3den prijs, verg.-zilv. med., met 209 pun ten (5 afgevaardigden met elk 10 worpen.) De „Phoenix" behaalde op hare eigen banen den l3ten prijs, gouden med., met 226 punten, terwijl „Rand of Zand", van Enschedee, den 4den prijs, zilroren med., met 192 p. verwierf. De laatste schuit, welke nog van de eerste reis moest aankomen, is Za terdag, naar men ons heden uit Katwijk aan Zee bericht, gearriveerdde KW. 42, schip per G. Van der Plas, van den reeder C. Sehaddée van Doorn, met 282 kantjes en 10,000 stuks steurharing. Deze steurharing werd van morgen afgeslagen. Voor den wal is eene schuit van de Erven van D. D. Ouwehand. Eene Zandvoortsche schuit besomde van morgen ruim ƒ54. Op de Landbouwtentoonstelling J)'ordrecht is eene zilveren medaille toege kend aan den heer P. Hk. Van Wavsren Hz., te Hillegom, voor eene verzameling bloem bollen. Verder werden nog bekroningen behaald door de heeren: Jac. Van don Berg, te Zoeter- meer, late prijs; J. Van der Voort, te Alkemade, 2de prijs. Drie kerels, die Z a t e r d ag - n a ch t op straat te 's-Hage een slapenden man van zijne portemonnaie en andere voorwerpen be roofden, zijn gisteren door de politie der 1ste afd. aangehouden. Aan het strand te Schevenin- gen, dicht bi) den oever, zag men gisteren vele hruinvisschen dartelen en heen en. weder ospajaseuiaiueaf a^Barj -jaggEre zwemmen. Hunne verschijning doet zich slechts zeer enkele malen voor in don zomer bi) bui tengewoon warm weder, meestal einde Juli of begin Augustus; dit jaar eerst heden. De hondententoonste 11 ing te Scheveningen werd gisteren voor den laatsten dag buitengewoon druk bezocht. Dit en het levendige verkeer met Scheveningen op een zomerschen dag als gisteren, bracht het aantal passagiers met de Rijnstoomtram weder tot een hoog cijfer. Er werden 13,900 personen mode vervoerd. Bjj gelegenheid van de Voorburgsche kermis werd gisteren door 2776 personen gebruik gemaakt van de lokaaltram tusschen Den Haag en Voorburg. Te Rotterdam heeft in de Jozef straat een klein kmd den trekpot met kokende thee aan den mond gezet, waardoor het inwendig ernstig gebrand werd. Het kind werd naar het Stads ziekenhuis overgebracht. Door de benauwdheid, welke het dadeiyk na den slok kokende thee kreeg, waren eenige drop pels in de luchtpüp geraakt, welke dienten gevolge zóó ontstoken was, dat dr. Van dei- Hoeven dadoiyk de luchtpppsnede toopaste, om verstikking te voorkomen. De operatie slaagde uitnemend en het patiëntje is reeds aanmerkeiyk beter. Een buitenman, die Zaterdag avond in een bierhuis ts Rotterdam een glas bior gebruikte, gaf aan eene daar aanwezige kellnerin een bankbiljet van ƒ40 ter inwis seling. De kellnerin is met het bankbiljet spoorloos verdwenen. W. B., te Sommelsdyk, uitgever vau de „Haas- en Scheldebode" en, zooals gemeld is, op last van den officier van justitie te Rotterdam gevangengenomen, wordt ver dacht, goederen, tot zyn faillieten boedel bo- hoorende, te hebben verduisterd. Het het stoomschip „Maasdam" is, onder leiding van den heer J. P. Koch, do vonge week eene kolonie van 12 Hollandsche boerengezinnen uit de Betuwe naar Amerika vertrokken, ter. nederzetting in Humboldt- County, Centraal-California In het bericht omtrent eene ter Voiligheidstentoonstelling te Amsterdam ge- exposeerde statistiek van brandoorzaken, in ons nummer van 0 September overgenomen uit het „Handelsblad", werd de naam der Maatschappy, die de statistiek inzond, niet volledig genoemd. Deze is: Assurantie-Maat- schappy tegen Brandschade „de Nederlanden" van 1845 te Zutfen en het Kantoor Sophiaplein, hoek Kalverstraat, is dat barer Amsterdam- sche Afdeeling. Het is nu ruim twee jaren ge leden dat eene dame, die met hare dochter aan de Bloemgracht te Amsterdam woonde, op zekeren avond door een forsch en haar onbekend man overvallen en voor een aan- zienlyk bedrag aan effecten bestolen werd. Tegelykertyd verdween spoorloos haar neef, zekere Stiüben, betreffende wien men echter voor korten tyd vernam dat hy, beschuldigd van diefstal, te Brussel gevangen werd ge houden. De Amsterdamsche politie stelde zich met de Brusselsche in betrekking, en by onderzoek werden ten huize van S. nog effecten gevonden, afkomstig van den diefstal op de Bloemgracht, alsmede de valsche bakkebaard, waarmede hy vermomd zyne tante overviel en hestal. Na zpne straf in België te hebben ondergaan, is hy dezer dagen aan de Nederlandsche politie overgeleverd. Te Nieuweroord, bij Hoogeveen, i3 het huis van H. Vos met alles wat er in was eene prooi der vlammen geworden. De vrouw on kinderen zyn met moeite gered en door een verbrijzeld raam naar buiten ge haald. Het omvallen van een nachtlampje is vermoedelyk de oorzaak. De man was niet thuis. Ds vorige week viel inden circus Carré te Arnhem een vierjarig kind onder de bezoekers van een der bovenste rangen door een open gedeelte van den vloer naar be neden. Aanvankeiyk hoopten de ouders, dat geen letsel van heteskenis was bekomen, maar het kind is reeds overleden. Te Dokkum heeft men tegen zes schutters, die een uur nadat de schut terij was ingerukt en na eene kroeg te hebben bezocht, zich met hun klein-kaliber geweer ir. uniform op straat begaven, proces-verbaal opgemaakt wegens het ongeoorloofd dragen van wapenen. De k n e c h t v an d e n la n d b o u w e r De Ruiter, van Zuiderveen, onder Winschoten, was door zyn meester afgezonden om een paard uit het land te halen. Op zpse terug reis was hij op het dier gaan zitten, toen by onverwachts door de stoomtram tusschen Winschoten en Oude-Pekela werd ingehaald, waardoor het paard begon te steigeren en zyn ruiter van zich wierp, die nu vlak voor de tram neerkwam en dermate gekwetst word, dat hy onmiddellyk den geest gaf. De postboot „Tigre" der „Messa- geries Maritimes" is op reis ssn Marseille naar St.-Nazaire en Hiivro door nevol overvallen en by Villez Martin op eene ondiepte vastge raakt. Er worden pogingen gedaan om het schip te lichten door een deel der lading over boord te werpen, daar men hoopt, dat het by vloed wellicht los zal komen. Te Presburg is alle gemeenachap tusschen de beide oevers der rivier, ten ge volge van den hoogen waterstand, verbroken. De kelders der kadewoningen staan onder water en de werken tot verbetering der vaargeul van den Donau hebben veel schade geleden. Te Praag daalt het water nu voortdurend. De keizer heeft 10,000 gulden geschonken om in de eerste behoeften der noodlydenden te voorzien. Men schat het aantal personen, die door de overetroomingen schade lyden, op 45,000. Alle bladen doen een beroep op de openbare liefdadigheid om de ongelukkigen te helpen. Betreffende den brand, welke de stad Salonika grootendeels vernielde, is gebleken dat deze werd veroorzaakt door het springen van een distilleerkolf in de wyk der Israëlieten. Door den hevigen wind verspreid den de vlammen zich met buitengewone snelheid. De mannen, die aan het blusschingswerk g3-.et waren, lieten de spuiten spoedig in den steek en gingen hunne eigen familie en have redden. De moskee, de Grieksche kerk en een groot aantal andore gebouwen zijn inde ascb gelegd. In de Grieksche kerk werd het archief bewaard, waarvan slechts een klein gedeelte kon gered worden. Het Grieksche ziekenhuis is vernield en daarby vonden zeven patiënten den dood in de vlammen. De brand duurde twaalf uren. Het terrein, waarop de huizen in puin liggen, heeft eene uit gestrektheid van 100 hectaren. Achttien duizend menschen zyn van dak en have be- roofd. De regeering zendt onderstand. De verliezen, door de assuradeurs by dezen brand ge oden, worden geschat op 5,000,000. Een duel met hindernissen.— Dat het duel tusschen de heeren Rochefort en Thiébaud by Selzaeto door onze politie is ver hinderd, is gemeld. Reels in don vroegen ochtend stond Vip- dag een klein legertje politie-agenten voor het hotel, waar de heeren Rochefort en Thiébaud te Gent logeerden. Toen was het weer zeer ongunstig. Er was zoo'n dikke mist, dat de degens onzichtbaar zouden geweest zyn. Men moest dus wachten tot den middag. Gedu rende den ochtend oefende de heer Rochefort zich op zyne kamer in het schermen tegen een denkbeeldigen vijand. Om elf uren werd gedejeuneerd en daar het weer nu helderder was, ging het gezelschap op weg. Met den trein van één uur vertrokken de heeren naar Selzaeto. Daar stapte men uit en ging por rytuig naar de grens. Een der tigtal Belgische gendarmes was op verschil lende punten langs de grens geposteerd. Zoo dra de heeren aanstalten maakten om te beginnen, liepen de gendarmes toe en verhin derden het. Dit schouwspel word bewonderd door een groot aantal boeren, die uit den omtrek waren samengekomen om het duel te zien. Ziende, dat het onmogeiyk was op Bel gisch grondgebied te vechten, gingen de hee ren de grens over op Nederlandsch grondge bied. De Nederlandsche politie was echter evenzeer op hare hoede en zoo werd besloten met den trein van 2.30 naar Gent terug te koeren. De Londensche correspondent van de „Fi garo", Johnson, die den hoer Rochefort op zpne reis naar Belgis begeleidde, geeft een vry uitvoerig verhaal van de mislukte po gingen om by Selzaete te duelleeren. De heer Rochefort had zpne jas reeds uit getrokken en stond met den degen in de hand, terwyl de heer Thiébaud bezig was zich te ontkleeden, toen ee.i Nederlandsche mare chaussee kwam aat.loopen en uitriep: „Dat mag hier niet gebeur n". Spoedig kwamen nog een paar ager'en en toen moeeten de dagen3 weer in de s. heie. De Nederlandsche politie volgde de het ra tot de grens en toen draafden de Belgen weer achter het rytuig, zoodat van 't duel geen sprake meer kon wezen. Een commissaris de; lelgische politia wilde hen arreateeren, E.'.ai deze had geen uni- form noch sjerp, zoodat de Franschen protes teerden. Na eenige beraadslagingen besloot de commissaris hen te laten gaan. Men be paalde toen eene plaats, waar het duel den volgenden dag zou gehouden worden, maar men hield dit natuuriyk geheim, zoodat het den kampioenen gelukte de politie te misleiden. Uit Brussel wordt dd. 6 Sept. dan ook ge seind De heeren Rochefort en Thiébaud zyn hedenochtend in het geheim uit Gent ver trokken. Het gelukte hun aan de agenten, die hen moesten bewaken, te ontsnappen en eene geschikte plaats te vinden op Neder landsch grondgebied by het dicht by de gren zen gelegen dorpje Clinge. Hier vond het duel plaats, dat zeer kort duurde. Reeds spoedig ontving Thiébaud drie lichte kwetsuren. Ter stond verklaarden do getuigen, dat aan de eer voldaan was. Na eene korte, kalme woor denwisseling, gingen beide partyen uiteen. Een onzer te Clinge gevestigde abonnó's schryft ons nader het volgende: Heden, Zaterdagmorgen, te 9 uren, arri veerden alhier per landauer twee Fransche heeren, en daarna nog acht heeren, allen deftig gekleed. Men dacht hier niet anders of het waren heeren van den waterstaat of iets dergeiyk8; zoo stelden zy zich ten minste aan. Omstreeks halfelf hoorde ik dat er ge duelleerd was. By onderzoek is dit gebleken waar te zyn. De jongste, hoogstwaarschyniyk de heer Thiébaud, is onder den arm gewond door een degenstoot (hot waren stokdegens; andere wapens hadden de heeren niet by zich); de gewonde is, na verbonden te zyn, naar het rytuig geleid en de bejaarde heer (Rochefort) is direct gevlucht. De gewonde kreeg den stoot doordat zyn eene voet in een karspoor uitweek; anders zoude hy hoogstwaarschyniyk niet gewond zyn gewor den. Nader onderzoek wordt nog ingesteld. Clinge ligt aan de Zeeuwsch-Belgische grens, bij Hulst. ZOETEBWOUDE. Geboren: Claaina, d. van P. De Jong en G. Snoeker. Joseph, z. van H. Renee en W. L. Groenewoud. Maria Louisa, d. van P. Karaak en M. L. J. Doorechodt. Johannes Gerardns, z. van D. Van Zwieten en C. Ingeneger. Overleden: G. J. Koot, jm. 5 m. M. Zwet sloot, yt. ran H. W. Versteegen, 28 j. Golinvd: L. J. Mostert 25 j. met A. Yermeij 29 j. HILLEGOM. Geboren: Geertruida Johanna, d. van Petrus Warmerdam on Maria Van Rooden. Heudricus ADthouius, z. van Johannes Jacobus Corbüe en Elizabeth Kroon. Reina, d. van Dirk Huisman on Reina Out. Maria Cornelia, d. van Gerardua Hermanua Seijsoner en Petronella Does. Willem, z. van Boelof Der Nederlanden en Potronella Sophia De hnijff.Cornelia Adrians, d. van Cornelia Yrolik en Remontje De Haas. Johanna, d. van Willem Nicolaas Van der Werff en Johanna Bakker. Anna Margaretha, d. vau Carolua Wilhelmus Van Maris en Anna Maria Van der Zanden. Overleden: Maria Constantina Bouwmeester, 26 j., eebtg. van Theodorus Van Lierop. Luca» Van der Klashorst 3 j. Levenl. aang. kind van D. B. Granneman en SnzaDna Philippo. Rotterdam, 8 Sept. De aanvoer van Granen waa niet zoo groot als de vorige week, maar toch vol doende voor de bestaande vraag. Jarige Witte Tarwe zeer gevraagd; Nieuwe in do beate soorten vlug ver kocht. Rogge 10 cents booger. Gerst flauwer. Haver onveranderd. Blauwe Erwten 20 en Koolzaad IQ cents lager. BUITENLAND. Doltaohland. De Belgische minister van landbouw, de heer Bruyn, en de Luxemburgsche minister president, de heer Eyschen, hebben de land- bouw-inrichtingen van Baden bezocht en zijn, zeer tevreden met hun onderzoek, weder van Karlsruhe vertrokken. Naar de „Wurz. Ztg." uit Saksen ver neemt, is bii de jong3te oefeningen der ruiterü een groot aantal ongelukken voorgekomen, nl. bij een paTforce rit der cavalerieregimenten. Niet minder dan 17 soldaten zouden het leven verloren hebben, terwijl 70 min of meer ernstig gewond werden. Het bericht klinkt eenigszins onwaarschijnlijk en wordt te Berlijn nog niet onvoorwaardelijk geloofd. België. Het congres voor sociale werken is gis teren te Luik geopend. Twee duizend personen v/aren aanwezig. Aan de bestuurstafel namen plaats bisschoppen en vertegenwoordigers der burgerlijke com missiën uit België, Frankrijk, Duitschland, Italië, Oostenrijk, Zwitserland en Nederland. Na de opening werden brieven voorgelezen van de heeren Gibbons, Manning, Windthor8t, den aartsbisschop van Rheims, den bisschop van Madrid e. a. Er werden verscheidene redevoeringen gehouden. Oo^tenr.-Hoiig.-Monarchie. De joeg Czechen hebben bij de verkiezing voor den Landdag te Tabor en Chrudim de overwinning behaald. Het landbouwcongres te Weeaen heeft na eeno beraadslaging van 2 dagen eene motie

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2