LEIBSOH DAGBLAD. 5. HOOGSTRAAT 5. C. BÖGEMANN, OverMen, Boorfli, Fronts, STEARINE-KAARSEN r 9371. Maandag 8 September. A°. 1890. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 September. Vervolg der Advertentiën. J. H. Dijkhuis. 7 Een ware scliat elfbewaring. Leidsche Kaas. Heeren- eiiKinderklcederen. HOEDEN en PETTEN. PIANO'S en ORGELS Speciaal MAGAZIJN P.A.SAROM, Nieuwe Rijn 31. afgesloten PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 8 meenden1.10. Vrenoo per postV. 1.40. Ikonderljjke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in* cassoeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Op den 15den October a. s., zynde de dag, waarop het bedrijf van de Rijnspoorweg maatschappij aan den daartoe aangewezen ver tegenwoordiger van de Regeering zal worden overgedragen, moet de koopsom en schade loosstelling ten bedrage van 37,276,496 worden betaald. Deze uitgaaf wordt als eene verhooging en aanvulling der Staatsspoorwegbegrooting, dienst 1890, aan de Staten-Generaal aange vraagd, zoomede een post vari 800,000, be stemd voor de vernieuwing van baan en bovenbouw van den Rijnspoorweg, uit te be talen naarmate de vorderingen van het werk. By dezelfde wetsvoordracht wordt voorzien in de betaling van de vergoeding aan de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij, voorzooveel be treft de spoorwegen: Dordrecht Eist, Vork Ressen Bemmel, Amersfoort Resteren en Stavoren Leeuwarden, waarvoor in totaal is uit te koeren 246,795.47s, te betalen drie maanden na 15 Oct., dag van aanvang der exploitatie. De bijdrage aan het fonds voor aanleg van Staatsspoorwegen moet dientengevolge eene aanvulling ontvangen van 38,316,S00. De aanwijzing der middelen tot bestrijding van die uitgaaf heeft plaats by een door den minister van financien voorgedragen ontwerp van wet tot aanvulling der wet op de middelen voor den dienst 1890. Tot wethouder is herbenoemd voor de gemeente Zevenhoven de heer H. Janmaat. Tot wethouder der gemeente Waddings- veen is met algemeene stemmen herbenoemd de heer K. Van der Torren Kz. Voor de vacature van onderwijzer aan do openbare school B te Waddingsveen heb ben zich zeven sollicitanten aangemeld. Het salaris bedraagt ƒ400. De heer E. Ten Broeke staat op het drie tal voor onderwijzer aan de 1ste kostelooze school te Gouda. Het stoffelijk overschot van overste Ver- stege werd gisteren te 's-Gravenhage met militaire eerbewijzen en onder grooten toe vloed van belangstellenden en nieuwsgierigen ter aarde besteld. Een jagerbataljon onder overste Verspijck, met stafmuziek, eene depu tatie van oud-Indische strijders met rouwband begeleidden den lijkstoet. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door den kolonel Diepenheim, de oversten Perelaer en Lebron de Vexela en den majoor Bruinsma. Op de algemeene begraafplaats bevond zich een breede kring van gepensionneerde en nog dienende Indische ambtenaren en officieren; o. a. de generaals Verspijck, Van der Heyden en Boumeester. Generaal Booms herdacht Vorstege's rid derlijke hoedanighedende heer Raedt sprak als lid van het hoofdbestuur van den anti- dienstvervangingsbond, en majoor De Wijs voerde het woord als vriend. Vele kransen dekten het graf. Na 23-jarige ijverige plichtsbetrachting als leeraar voor de bazuin- en de pauke- klassen aan de Koninklijke Muziekschool te 's-Hage, heeft de heer J. F. Zurhaar, om redenen van gezondheid, een eervol ontslag met toekenning van pensioen aangevraagd en verkregen. Als zijn plaatsvervanger is be noemd de heer J. C. J. Van der Meer, reeds tal van jaren aan genoemde inrichting werk zaam al3 leeraar voor de contra-bas. Namons de Koningin heeft het gemeente bestuur van Dordrecht bericht ontvangen, dat H. M. tot haar leedwezen geen gevolg kan geven aan de uitnoodiging van het be stuur, om met de Prinses aan de stad Dor drecht een bezoek te brengen tijdens de land bouwtentoonstelling aldaar. Het doel van de thans te 's Hage ver gaderde conferentie betreffende de zalmvis- scher(j op de Maas is het aan de hand geven van de middelen tot bescherming van den vischrijkdom der Maas, en meer bepaaldelijk den zalm. De Staatscommissie voor den Landbouw is tegen 15 dezer weer ter vergadering opge roepen. Het college zal, nu de landbouw- enquète is afgeloopen, hare aandacht gaan wijden aan de landbouwvertegenwoordiging en de belastingen. De by het departement van marine op de achterplaats nieuw aangebouwde vleugel is sedert eenige dagen gedeeltelijk betrokken. Naar het nieuwe lokaal zijn thans overge bracht het kabinet van den minister, bet vertrek van den secretaris-generaal en de bureaux van den geneeskundigen inspecteur der zeemacht en van den marine-staf. Op eene vraag aan den minister van justitie omtrent het dragen van wapenen door schutters, die zich naar een wedstrijd in eene andere gemeente begeven, heeft de minister geantwoord, dat in zoodanig geval voor de schutters voldoende is een bewijs van den burgemeester hunner woonplaats, daar die wedstrijden als optochten te beschouwen zijn. De plannen voor den bouw van een schouwbuvglokaal in de groote zaal van het Volkspaltis te Amsterdam zullen voorloopig niot worden uitgevoerd, ten einde geene stoor nis te brengen in de reeds beraamde winter- exploitatie. Wel zal door eene betere afsluiting het gedeelte van de zaal, thans voortooneel- voorstellingen bestemd, geheel tochtvrij wor den gemaakt, en de inrichting meer in over eenstemming worden gebracht met billijke eischen. De concert-afdeeling van de groote zaal wordt eveneens verfraaid, zoowol door schil derwerk als door verbetering van het ameu blement. Het orkest wordt voor de wintermaanden op zjjne vroegere getalsterkte gebracht. (IT.) Do Amsterdamsche gemeentebegrooting voor 1891 sluit in ontvangst en uitgaaf met ƒ12,101,110, tegen ƒ11,843,911 voor 1890. Uit de toelichting blijkt, dat niet tot belasting- verhooging behoeft te worden overgegaan, en dus de heffing der plaatselijke directe belasting naar het inkomen op 3 pet. blijft en de op centen op het personeel 75. De stijgende uit gaven worden veroorzaakt.'behalve door som mige traktements-verhoogingen, door het hoo- ger bedrag van ƒ41,500 met het oog op eene ingediende voordracht tot versterking der politie, idem van 10,000 voor een volks badhuis; idem van 76,800 voor kosten van het L. O. Dit laatste eensdeels wegens ver meerdering van het aantal scholen, en ten andere wegens verminderde bijdrage des rijks, ten gevolge van de wijziging der schoolwet. De post voor middelbaar en hooger onderwijs werd met ƒ29,800 verhoogd. Verder wijst de post „kosten van het armwezen" eene ver hooging aan van ƒ28,000 en die voor „renten en aflossingen" van ƒ150,000 voor renten en aflossing van alsnog op te nemen geldleenin- gen ten behoeve van het entrepotdok. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat het bedrag der percentsgewijze belooning van het ontvangkantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Almeloo c. a. op 3575, en van het ontvang kantoor der directe belastingen en accijnzen te Elburg c. a. op 1275 kan gesteld worden. Het eerstgenoemde kantoor is dus gerang schikt in de derde, en dat te Elburg c. a. in de negende klasse. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is voor het tijdvak van 1 October 1890 tot en met 31 December 1891 benoemd tot assistent voor de natuurkunde aan de Polytechnische School te Delft de heer G. J. Van Swaay, civiel-ingenieur te Amsterdam. Bevorderd is tot medicinae doctor aan de universiteit te Jena de heer Pierre F. Spaink, arts, to Baarn, op proefschrift „Ueber die Einwirkung reinen Alkohols auf den Orga- nismus und insbesondere das peripherische Norvonsystem. Mit 1 Tafel." De heeron Jan C. De Vos en W. Van Korlaar berichten dat door hun gezelschap van den „Tivoli"-schouwburg te Rotterdam in het a. s. seizoen verschillende nieuwe werken van vaderlandsche schrijvers voor het voetlicht gebracht zullen worden. Behalve zijn tooneelspel in drie bedrijven, „Fatsoen", stond Marcellus Emants hun het opvoeringsrecht af van „Te Laat", dat in de September aflevering van „De Gids" verschij nen zal. Van Banner zullen zij opvoeren een nieuw tooneelspel in vyf bedrijven: „Nieuwerwetsch"; van Jean Valjean, „Een onweerswolkje", too neelspel in één bedrijf, van G. W. Dixon een blijspel in één bedrijf: „Suze". Van W. G. Van Nouhuijs een drama in drie bedrijven, „Eerloos". Behalve „De Familie Kegge", door Willem Van Zuylen naar de „Camera Obscura" be werkt, zal ook een tooneelspel, „Majoor Frans", getrokken uit den meesterlijken roman van mevrouw Bosboom - Toussaint, opgevoerd worden. Het speelseizoen in den „Tivoli"-schouwburg zal, naar alle waarschijnlijkheid, reeds in de laatste dagen van September kunnen aanvan- gon en wel met eene opvoering van „Veel leven, om niets", van Shakespeare, door prof. dr. L. A. J. Burgersdijk vertaald en in vyf bedrijven voor het tooneel bewerkt. Daarin zullen de hoofdrollen vervuld worden door de dames Aleida Roelofsen, Auguste Poolman, L. Van Korvelaar Van Dam, M. v. d. Lugt Melsert, en de lieeren Willem Van Zuylen, L. H. Chrispijn, L. A. Van den Heuvel, Jos. Van Biene, D. Holkers, G. Wagemans en Jan C. De Vos. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den commissaris des Konings dezer provincie medegedeeld, dat de betrekking van adjunct-inspecteur voor het goneeskundig staatstoezicht voor Zuid-Holland niet meer zal worden vervuld en dat mitsdien alle werk zaamheden, aan dat staatstoezicht in deze pro vincie verbonden, zijn opgedragen aan den inspecteur dr. B. Carsten, te 's-Hage. Door de erfgenamen van wijlen den heer Van den Bergh, oud-minister van waterstaat, is de boekerij, door hem nagelaten, aan de stad Maastricht ten geschenke gegeven. Toilet-Sponsen, Haarborstels, Tand en Nagelborstels, Kammen, Eau de Cologne, Toiletzeepen enz. voor allen, die door jeugdige verkeerd heden lijden, is het beroemde werk ZDr. Retail's Hollandsche uitgave, met 27 afb. Prijs 2 Gulden. Ieder, die aan de ge volgen van zulk kwaad lijdt, moet het lezen. Duizenden hebben hun herstel er aan te danken. Te verkrijgen bjj het Verlags-Magazin te Leipzig, Neumarkt No. 34, franco tegen inzending van het bedrag (ook in postzegels) en in eiken Boekhandel in Nederland. TE KOOP GEVRAAGD: een geheel of half maaksel eerste qualiteit Leidsclie Haas, in de wicht van 4'/, a 5 Kilo. Aanbieaingen met laagste prijsopgave worden franco i. ge wacht onder de letters L L aan het Bureel van dit Blad. 67 Haai'lemmerstraat 67. Magazijn van uitsluitend eigen gemaakte GROOTE KEUZE Goederen op maat worden ten spoedigste gelevercl. Lage, maar vaste prijzen, a CONTANT. G ROOTE MAGAZIJNEN VAN Gevestigd 1850. C. C. BEVOER. - LEIDEV. Catalogus gratis op aanvr. ONTVANGEN: eene geheel nieuwe sorteering, met zeer fraaie stokken en tegen billijke prijzen. Rcpareeren en Overtrekken. Do passage over het Lindenplein te Noord- wijk-Binnen zal worden voor Bij- on Voertuigen op den 15den, lGden on l?dcn September en ook voor Voetgangers op den lGden September 1890. Noordwijk, 5 September 1890. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Noordioijk, De Burgemeester, QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris, DE GROOT. Harde, Witte en Zuivere VAH de Stoarine-Kaarsenfabriek APOLLO", te SCHIEDAM. BEKROOND: t« Wemen in 1873 met de Verdicnst-Medaille, te Parijs in 1878 met de Gouden Medaille, te Amsterdam in 1883 met de Gouden Medaille, te Antwerpen in 1885 met het Eere-Diploma. (Hoogste onderscheiding.) S(jn verkrijgbaar bjj alle voorname Winkeliers,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 9