Burgerlijke Stand van Leiden, eenige handwerken ter opluistering in to zenden. Reeds spoedig was 't bekend, dat zü veel schoons had geleverdwant hon derden kwamen van heinde en ver, om hare inzending te zien. De bezoekers verdrongen elkaar. Zfl heeft gotoond, dat de handwerken, die voldoen aan de eenvoudige, doch strenge eischen der kunst oneindig ver verhevrflzyn boven de gewone, alledaagsche handwerken, die men zoo dikwijls ziet. Het bestuur der tentoonstelling vond hare inzending ter op luistering een bijzonderen eere- p r ij 8 waardig als een gering bewijs van zijne grooto erkentelijkheid voor deze smaak volle inzending. Hej. Y. 'tH. is bekend geworden als iemand, die aan eene schoone, strenge opvatting der kunst eene bijzondere technische vaardigheid verbindt. Zjj heeft de zoo nuttige inrichting te Amsterdam, bij velen nog onbekend in 't noorden van ons land, tot een onderwerp van 't gesprek gemaaktzij heeft getoond, dat oude en nieuwe kunst op 't ge bied der handwerken hier in Nederland even goed hare beoefenaren vinden als in 't bui tenland. Gemengd Nieuws. Het spelen door het carillon in den toren van het stadhuis alhier van het „lö vivat", dat eerst eene inleiding tot, ver volgens een accompagnement tijdens en daarna eene herinnering aan de Lustrum-feesten was, zal morgenochtend een einde nemen en on- middollijk opgevolgd worden door het spelen van het thema uit „la Cenerentola", van Rossini. Er loopen hier ter stede eenige lieden rond, die voorgeven te zjjn vertegen woordigers van groote buitenlandsche huizen en gemachtigd om bij maandelijksche afbe taling loten te verkoopen, waarop nooit een niet kan vallen, maar wel zeer hooge prijzen. Heeft men eenmaal een eersten termijn op die loten betaald, dan laten de verkoopers verder op zich wachten. Verscheidene per sonen zijn reeds van de praktijk dezer lieden de slachtoffers geworden. Aldus de „N. Rott. Crt." En aangezien het wel te verwachten is dat de daarin bedoelde gelukzoekers zich ook weder te Leiden en omliggende gemeenten zullen vertoonen, waar schuwen wij onze lezers zich niet met deze lieden in te laten. Wie zoo gelukkig is geld te kunnen besparen, brenge dat op de Leidsche Spaarbank of ter Rijkspostspaarbank, maar late zich niet door hooge prijzen, welke niet kunnen bestaan, verblinden. Teleurstelling en soms verlies zullen hierdoor worden vermeden. En wie premieloten wenscht te koopen, kan dat bij eiken commissionnair in effecten voor- deeliger doen dan bij zwendelaars, op wie men geen vat heeft. Wegens een geval van honds- dolheid, to Leiden voorgekomen, moeten de honden te Zoeterwoude andermaal vier maan den gemuilkorfd zijn. Als eene zeldzaamheid kan men mededeelen dat bij W. Rodenburg, te Koude kerk, eene zelfde hen voor de derde maal in dezen zomer moeder is van een toom kuikens. Bij de laatste bevinden zich kuikens uit eieren van de kuikens der eerste generatie, die, hoewel klein, toch even vlug en gezond zijn als de andere. Aan den A a 1 s m e e r d er w e g te Haarlemmermeer heeft zich door ophanging van het leven beroofd E. R., oud 54 jaren, van beroep kaasmaker. Men meldt uit Koudekerk a/d. RijnMaandag avond waarschuwde de kapi tein van de stoomboot „De Volharding" de politie te dezer plaatse dat te Uithoorn was ingebroken en de vermoedelijke daders door hem waren gezien op weg naar hier. Een paar uren daarna had de burgemeester met een paar veldwachters het genoegen, het gesignaleerde drietal aan te houden en achter 3lot te brengen. Gisteren werd het drietal per stoomboot naar de plaats, waar de inbraak gepleegd is, teruggebracht. Zoo schrijft men aan de „N. R. Crt." Ons wordt nu uit Koudekerk geschreven Door de politie alhier zijn aangehouden drie polderwerkers, die aan de politie te Uithoorn waren ontsnapt. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan verschillende kleine dieverijen en zelfs eene poging tot inbraak gewaagd. Gisterochtend was wederom een wagen van de electrische tram te 's-Hage zóó warm geloopen, dat h(j op een dood spoor moest gebracht worden, om het verkeer niet te stremmen. Op de internationale bakkerij tentoonstelling te Bremen is aan de Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft de hoogste onderscheiding bestaande in eene zilveren medaille, on eereprjjs, toegekend. Even ge lukkig was genoemde fabriek mot eene inzen- di'bg op de landbouwtentoonstelling te Keulen, alwaar haar voor gedroogde spoeling een eere diploma voor „goed fabrikaat" is toegekend. Aan de Nederlandsche Oliefabriek viel eene verguld zilveren medaille ten deel voor olie koeken en meel als „fijne fabrikaten". 0. C.) Schietwedstrijd te Hoorn. (2 6 Aug.)Marine en leger (salvovuur)1ste prijs 2de reg. inf. 25 treffers, 64 punten; 2de pr. 7de reg. inf. 23 treffers, 51 p.; 3de pr. mariniers 22 treffers, 67 p.en 4de pr. 3de reg. inf. 22 treffers, 54 p. Individueel. Mil. schijf. 1ste prijs instructie- bat. 181 punten2de pr. 7de regiment inf. 180 p.; 3de pr. grenadiers 175 p., 4de pr. 4de regt. infanterie 174 p. Eene geachte Rotterdamscho dame, mevr. Hansen Van der Schalk, is in den omtrek van Davos, ten gevolge van een sprong uit het rijtuig, waarvan de paarden op hol gingen, overleden. Hare dochter, die ook den gevaarlijken sprong waagde, bekwam weinig letsel. Tijdens de Maandag te Berlijn ge houden socialisten-vergadering, waarin de be raadslagingen den indruk maakten dat ton slotte eene breuk tusschen de „ouden" en „jongen" onvermijdelijk zal zjjn, hebben er in den Friedrichshain eenige uren lang rumoerige, zelfs ook bloodige tooneelen plaats gehad. Toen het vergaderlokaal sinds des namiddags 3 uren reeds overvol was, kwam er nog eet - toeloop van duizenden, die, ziende dat zjj er niet binnen konden komen, groot tumult be gonnen te maken. De politie poogde tevergeefs de menigte uiteen te drijven, en toen zjj een aantal personen had gearresteerd, werden dezen door de menigte bevrjjd. Nadat er toen ver sterking van politiemacht was aangekomen, moesten er herhaaldelijk aanvallen worden gedaan om den Friedrichshain en aangrenzende wegen te doen ontruimen, hetgeen eerst om streeks middernacht gelukte. Vele manschap pen der politie zjjn door steenen, vele oproer makers door sabelhouwen gewond. Noordwljkschc kermis. "Wie de vorige week uit de gesprekken der hier en daar saamgeschoolde straatjeugd in het voorbijgaan eenige woorden opving, moest begrijpen, dat er iets zeer gewichtige ophanden was. En geen wonderZondag w. s het de eerste dag van de kermis, die eone geheele week zegge volle acht dager, duurt. Als uit den grond getooverd, verrezen tal van koek- en suikerwerk- en poffertjeskramen, mitsgaders groote tenten met kinderspeelgoed, zuurkraampjes, enz., enz., te veel om op te noemen. Ja, jaDie kramers weten nog eens, wat een feestvierend mensch toekomt. Onze jongens stonden vanzolf met hoog wijze gezichten de kermis in hare wordings periode gade te slaan. De een wist al beter dan de ander, hoe dit en dat worden zou, en aan guitige opmerkingen omtrent „de gezonde apotheek", of hoe „Zwart Jantje" en „Jaepie de rikketik" zich sinds verleden jaar hadden gehouden, ontbrak het evenmin. Een storm van verontwaardiging stak onder hen op, als een het waagde te zeggen, dat er geen draaimolen kwam, dit jaar. Dat von den zij nu gewoonweg ongehoord; en daarin geven wjj hen geljjk. Op eene kermis is een mensch toch altijd zoo'n beetje aan den draai, en bekijkt hjj de dingen ietwat van den mallen kant ergoeen draai- of malle molen is er zeer zeker op zijne plaats. Om nog eens op onze jongens terug te komen zjj hielden zich bij het bouwen der kermis flink Ze mochten wat druk zijn, wat joelen en gieren baldadig waren zjj nietieder kon ongestoord zijn werk doen. Wat dat betreft, kunnen de Amsterdamsche straatslijpers aan onze jeugd een voorbeeld nemenen wie dat niet terstond met ons eens is, leze de in de hoofdstad ver schijnende bladen van de laatste twee weken maar. Zoo is dan de kermis weer al een paar dagen oud, en wat wel afzonderlijke ver melding eischt z(j treft tot nu toe mooi weer. Noordwijksche kermis en regen zijn anders bepaald twee onafscheidbare begrippen. Jaren achtereen heeft het met kermis gestort regend, zoodat alles verwaterdede anders zoo geestige toespraken van clowns en andere volks redenaars misten allen gloed, en alleen harts tochtelijke kermisgasten trotseerden het hemel water door geducht in te nemen, om dan zóó, door en door, van binnen en van buiten nat, de esre der kermis in de straten op te houden. Nu evenwel schijnt de vennootschap „kermis regen" te zijn ontbonden; althans, het was Zondag en Maandag echt kermisweer, niette koud, niet te warm zoo net goed. Vandaar dan ook, dat de kermis dit jaar zoo levendig begonnen is. Wij zagen reeds menige glundere deern blikken van verstandhouding wisselen met een „heel netjes aangedaan" jonkman, nog wat linksch, om zijne uitverkorene zoo maar pardoef te durven vragendoch die met merkwaardige gevatheid wist te verhoeden, dat een ijverig en galant mede-pretendent hem de kaas van het brood snoepte. Wjj waren er getuige van, hoe men zich recht vermaakte met het oude „koekslaan", al is dat ook nog zoo'n dure liefhebberij. Ook Jan Klaassen's gewijzigde poppenkast heeft nog lange niet hare aantrekkelijkheid verloren, en hoeveel eeuwen hebben Jan en Trijn niet reeds dienst gedaan? Goed vertoond, zooals hier op de kermis, dwingt zjj nög jong en oud een gullen lach af. Ongetwijfeld zal er nog meer de kermis komen opvrooljjken i eene komedie, een kracht meter, het waarzeggerstentje, een paar slange- menschen, eene „dikke dame", een apen- thoaterzjj zullen ons toch niet in den steek laten? Maar komaan, geen bezwaren! De kermis duurt nog lang genoeg eigenlijk oen paar dagen te lang voor een dorp wie weet, of dit jaar met het mooie weer niet alles even mooi wordt 1 Laat, vroolijke zielen, de kermisvreugd door geene wanklanken worden gestoordviert ze naar hartelust en vergeet maar eenige dagen voor de vedel de zorgen van het leven 1 Eene bres in de beurs is vanzelf onvermijdelijk, dat weet ge, maar al wordt ze heel en al plat daar is verhelpen aan. Een berooid hoofd och, zonder dat hebt ge veel meer schik. Noobdwijk, 25 Aug. 1890. (middag). O. P. S. Trots onze loftuiting op het mooie kermisweer, werden we toch reeds verrast door een heerlijk stortbad, 't Zou ons niets verwonderen, als morgen de heele kermis is.... weggedreven 1 25 Aug. ('s av. 12 uren). INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur 1 Wil mij vergunnen de singelsloot- en albu- minefabriek-literatuur nog met een enkel stukje te vermeerderen. Laat mij op den voorgrond in herinnering brengen dat men elke zaak van verschillende kanten kan beschouwen en dat ik, in de onder- werpelijke zaak eene andere meening toe gedaan zjjnde dan Leidens Dageljjksch Bestuur, nog niet meega met zekere nurksen, die steeds over wanbeheer en geldverspilling pruttelen, doch dat ik ook het brevet van onfeilbaar heid niet gaarne aan B. en Ws. zou zien uitgereikt. Zoo komt het rnjj voor dat men de Leidsche ingezetenen, die lang niet allen de hoege gemeente-belastingen gemakkelijk betalen, on- noodig een vrjj hoog bedrag wil doen opbrengen om een kwaad te verhelpen, daar dit op koste- looze wijze te keeren zou zjjn. De gemeente Leiden is namelijk eigenares van de singelslooten over de geheele breedte en behoeft dus niet te dulden dat iemand daarin (geheel ten eigen bate) stoffen afvoert, die de sloot in een toestand brengen, waardoor de eigenares verplicht wordt tot verbetering 1800 uit te geven. Men kan den fabrikant eenvoudig verbieden die stoffen in de sloot te brengen, want het geldt daarbjj geen afwateringsrecht. Ook verbaast het mij dat men voor het bruggetje in den singelweg f 1800 vraagt, terwjjl het brugje, dat eenige jaren geleden door Leiderdorp nabij de Heerenbrug, ook door den singelweg, is gelegd, en dat aan de provinciale eischen voldoet, volgens de ver zekering van een officieel persoon dier ge meente, slechts f 600 heeft gekost. En die brug is zeer solide gebouwd en waarlijk mooi genoeg voor het onderhavige punt. 27 Aug. 1890. Veritas. Programma van muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Donderdag 28 Aug., te halfacht, door het Muziekcorps dc-r dienstdoende Schutterij, directour: do heer A. Van Leeuwen. Eerete afdeeling: No. 1. Ceres-Marsch, Van Leeuwen; 2. Ouverturo Romantique, Kóler-Béla; 3. Schatz-Walzer, Straues; 4. Fantaisie „Czaar und Zimmermann", Lortzing. Tweede afdeeling: No. 5. Ouverture „Lo Domino Noir", Auber; 6. o. „Der acliönate Engel", Hofmann h. „Ungariacher Tanz", Brahnrs; 7. a- „DieHeinzel- manchen", b„Die Wachtparade kommt", Eilenberg; 8. „Dio Kaiser-Parado", van 21 tot cn met 27 Augustus. BEVALLEN: J. 0. Pekelharing gob. Nicolay Z. E. M. v. d. Post geb. Haarlem D. J. O. Der Kinderen geb. Faes Z. A. W. Arentae geb. Ver- beeten D. E. S. Lotte geb. Seriier Z. P. J. Flippo geb. Cbarité Z. J. M. Bink geb. Taffijn Z. H. M. Grundemann geb. Bots D. M. C. R. Kallenberg geb. De Haas Z. J. C. H. v. d. Kamp geb. Ebberlee Z. E. C. Bonter geb. Krofft Z. E. De Wolf geb. Ouwerkerk D. J. v. Deventer geb. v. Erkel D. G. Stakenburg geb. Pieket Z. J. v. d. Reyden geb. Dirkzwager D. J. M. Tisaeur geb. Opdam Z. J. De Tombe geb. l'Eoluee D. E. J. v. Ulden geb. Neuteboom Z. OVERLEDENJ. H. Van don Berg D. 4 w. J. M. Kweastroo geb. Van Swieten W. 80 j. C. J. Galjaard D. 19 m. S. Pret D. 8 m. S. M. Hemerik D. 4 j. G. Montanua Z. 5 m H. Bakker D. 12 d. E. Rietkerken geb. v. Klaveren V. 47 j. H. Bavelaar Z. 4 j. I. I. De Wolf Z. 8 w. H. Philippo M. 52 j. J. Kling geb. v. d. Klein W. 72 j. E. De Wolf D. 1 d. GEHUWDL. Schmitz w. en M. H. Koree jd. K. Schilp w. on H. J. Jasperso w. C. Kriek jm. en A. M. Langezaal jd. A. J. Suzan jm. en A. Van der Post jd. H. L. Do Koning jm. en J. M. C. Van Beek jd. W. S. Maznrel jm. en J. Kwestroo jd. J. Overduin jm. en M. Janaen jd. P. J. A. De Nija jm. en E. J. Montie jd. C. F. Hazenberg jm. on E. C. Barberry jd. BUITENLAND. Dnltnohland. De Duitsche reiziger dr. Peters is te Berljjn aangekomen. Door het bestuur der Duitsche EminPacha-Vereeniging is te zijner eer een feestmaal gegeven, dat door de voornaamste leiders der Duitsche koloniale beweging en vele vrienden van dr. Peters werd bijgewoond. Het feest, waarbij natuurlijk tal van dronken op den reiziger en zijne reisgenooten werden uitgebracht, slaagde uitmuntend. De Duitsche regeering is voornemens dr. Peters eene staatsbetrekking in een der kolo niën aan te bieden. Vermoedelijk zal de reiziger benoemd worden tot Duitsch consul te Zanzibar in plaats van den nu met verlof in Duitschland vertoevenden consul Micha- helles, die niet naar Zanzibar zal terugkeeren. Den lsten October zal te Berlijn eene brochure verschijnen, waarvan 500,000 exem plaren worden gedrukt en die voor 5 centen verkrijgbaar zal worden gesteld. De titel luidt; „Aan de Duitsche werklieden" en het doel is de denkbeelden van keizer Wilhelm over de sociale quaestie ingang te doen vin den bij de werklieden. Naar men zegt, is de brochure geschreven door dr. Hinzpeter, den gewezen leermeester des keizers. België. Op het kerkhof te Evere, eene voorstad van Brussel, werd gisteren het gedenkteeken onthuld, dat is opgericht ter nagedachtenis van de Engelsche soldaten, die in don slag van Waterloo sneuvelden en in België werden begraven. De hertog van Cambridge, do lord- mayor van Londen, de leden van het Engel sche gezantschap en van den Brusselschen gemeenteraad, de te Brussel wonende Engel- schen en vele Belgen woonden de plechtigheid bij. Er werden vele redevoeringen gehouden. De hertog van Cambridge droeg de zorg voor hot gedenkteeken op aan den gemeenteraad van Brussel. Ondanks het ongunstige weer slaagde de plechtigheid zeer goed. Italië. De veroenjging der irredentisten „Oberdank", te Roms, welke vertakkingen heeft in geheel Italië, is door den minister Crispi ontbonden. Dit besluit werd genomen na een onderzoek, waarbij al'e stukken der vereeniging in beslag werden genomen. De heer Crispi besloot tot de ontbinding, omdat in de bedoelde kringen feiten worden verheerlijkt, welke door de wet veroordeeld worden, en het doel is, de betrekkingen met eene bevriende mogendheid te benadeelen. De radicale partij is thans voornemens, eene beweging in de kieavereenigingon uit te lokken. Tentoonstelling te Wassennar. Heden en morgen wordt te Wassenaar vanwege de aldaar gevestigde afdeeling der Ho'ilandsche Maatschappij van Landbouw eene tentoonstelling gehouden van land- en tuin- bouw-voortbrengselen. De lokalen van het schoolgebouw, waar ze plaats heeft, bieden door de menigte van Flora's schoone kinderen, een inderdaad ver rassenden aanblik, ook door de keurige en doelmatige rangschikking. Door de jury werden toegekend de vol gende bekroningen; Zuivelbereiding. Een achtste vat Leidsche boter: 1ste prijs C. Nell; 2de prijs baron Van Brienen van de Groote Lindt. Een achtste vat Leidsche inlegboter; 1ste prijs baron Van Brienen van de Groote Lindt 2de prije G. Van Dam.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2