N°. 9362 Donderdag Augustus. 0 1890. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 Augustus. Feuilleton. GLÜCK AUF! A PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer/0.17}. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- eaaseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. ORlcieele Kennisgeving;©!». DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door JOACHIM JEAN COLIN en LEENTJE RANSELAAR, huisvrouw van NARDUS VAN KOPEREN, verzoekschriften zijn ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank, resp. in de perceelen Burgsteeg 3 en Geeregracht 37. Burgemeester en Wothouders voornoemd, Leiden, BOOL, Weth., lo.-Burgemecster. 27 Aug. 1890. E. KIST, Secretaris. Naar aanleiding van het .Raadsbesluit van 21 Augustus jl. tot aanhouding van het voorstel van B. en Ws. omtrent het doorgra ven van den Rijnsburgersingel en het maken van eene brug in verband met de demping van een gedeelte der Rijnsburgersingelsloot, wordt nu het aan het college van B. en Ws. gericht adres van de directie der Albumins- fabriek, hetwelk in de bovengenoemde zitting is voorgelezen, onder de ingekomen stukken van den Gemeenteraad opgenomen. Het daarin gedaan voorstel om de brug, nabjj den Maredjjk, aan de Albuminefabriek af te staan met verplichting van de gemeente om de brug weder voor ƒ800 van haar over te nemen, terwijl alsdan de dempingskosten van het gedeelte sloot, gelegen voor de percee len van de wed. De Bink, door adressanten zouden worden gedragen, komt B. en Ws. onaannemelijk voor, hoezeer het plan eenig voordeel aan do gemeente zoude kunnen ople veren, voor het geval besloten wordt de door graving en het maken van de brug voor reke ning van de gemeente te nemen. De aanneming van het plan toch zou ten gevolge hebben dat de gemeente voor hare rekening neemt de kosten van demping van het gedeelte sloot, gelegen aan de perceelen van de wed. De Bink, hetgeen onbillijk zoude wezen tegenover de eigenaren van de andere perceelen, die zeiven de kosten der demping zullen dragen. In verband verder met de in de bovenver melde raadszitting gevoerde discussion om trent de verontreiniging der sloot zijn de daarop betrekkelijke stukken in de Leeskamer ter inzage van de leden nedergelegd, terwijl, naar B. en Ws. verder mededeelen, de noo- dige maatregelen worden genomen om de ver ontreiniging ten gevolge van het uitloozen uit de fabriek te voorkomen, zoodat tegen bet uitloozen van spoel- en hemelwater in het riool, bjj demping van de sloot, geen be zwaar bestaat. Het bedoelde adres van het bestuur der Nederlandsche Albuminefabriek luidt als volgt „Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, do ondergeteekenden „dat zij, indien tot de demping van het gedeelte der sloot langs den Rijnsburgersingel tot aan de perceelen van de wed. N. De Bink mocht kunnen worden overgegaan, vreezen, dat daardoor geen voldoend geheel verkregen zal worden en bovendien aan do belangen van de volksgezondheid niet geheel zal zijn voldaan „dat zij vernomen, dat bet eventueel vrij komen der brug, door demping der sloot tot aan den Maredijk een verschil van ƒ800 maakt in de kosten van aanleg eener nieuwe brug in den singel, nabij de Aloëlaan; „dat, indien hot gedeelte sloot langs do per ceelen der wed. N. De Bink gedempt wordt, de demping behoudens uwe goedkeuring zoude kunnen geschieden tot aan de Haarlemmer- trekvaart, omdat mede-ondergeteekende dezes, Huibertus Van Zoeien, zich tot de demping bereid verklaart; „dat het wel overbodig zal zijn op de voor dooien van eene dergelijke demping boven eene tot aan de perceelen der wed. N. De Bink te wijzen, zonder dat door inwilliging van onderstaand verzoek grootere kosten ten laste der gemeente komen. „Redenen waarom zjj u eerbiedig verzoeken, aan de eerst ondergeteekonde dezes, zijnde de Nederlandsche Albuminefabriek te Leiden, te vergunnen voor hare rekening de sloot ook langs meergenoemde perceelen der wed. N. De Bink te dempen en aan haar de vrij komende brug nabij den Maredjjk af te staan onder verplichting der gemeente deze brug voor oen bedrag, groot 800, van haar over te nemen, het een en ander onder verplich ting der Nederlandsche Albuminefabriek om voor het geval de dempingskosten der sloot langs het torrein der wed. N. De Bink minder dan f 800 mochten bedragen, dit mindere aan de gemeente uit te keeren. 't Welk doende enz., Nederlandsche Albuminefabriek, A. Ph. Van deb Ploeg. H. Van Zoelen." De commissie van financiën heeft de in bare handen gestelde verantwoording van Burg. en Weths. van de inkomsten en uit gaven dezer gemeente, over den dienst 1889, en de daarbij overgelegde rekening van den Gemeente-ontvanger onderzocht. Aangezien dat onderzoek tot geene be denkingen heeft geleid, stelt de commissie den gemeenteraad voor, om die rekening voorloopig vast te stellen bij het besluit, waarvan het ontwerp is gevoegd bjj het voorstel van Burg. en Weths., van den 31sten Juli 1890, terwijl zjj in overweging geeft de daarbij overgelegde suppletoirs begrooting en den staat (model A) vast te stellen. De „Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in het arrondissement Lei don" zal eene vergadering houden op Zaterdag 30 Augustus a. s., des morgens te kwart over tienen, in „het Paviljoen" te Katwijk aan Zee. De punten ter behandeling, op do agenda voorkomende, zijnlo. opening door den voor zitter; 2o. rekening van den penningmeester; 3o. verkiezing van drie bestuursleden (dubbel tal voor de vacature-Do Meuldor, de heeren Kuypers, te Leiden, en Streefkerk, to Zoetor- woude; voor de vacature-Beck, de heeren Aartse, te Voorschoten, en Mulder, te Leiden voor de vacature De Hondt, de heeren Cramer en Perdjjk, te Leiden); 4o. voordracht over de vrije en orde-oefeningen (verduidelijkt door eene les), door den heer C. A. Bader; 5o. ge schied- en taalkundige opmerkingen omtrent eenige woorden, door den heer J. D. Van W(jk 6o. mogen wij over ons volksonderwijs tevre den zjjndoor den heerN. Brouwer; 7o. keuze van de plaats tot het houden der volgende vergadering (voorgesteld wordenLeiden en Sassenheim); 8o. omvrage en sluiting. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van hot stoomschip „Obdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag morgen om 7.55 bezorgd zjjn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De door burg. en weths. van Zoeter- woude gehouden openbare aanbesteding van het opsteken en onderhouden van de straat lantaarns had, naar men ons vandaar meldt, den volgenden uitslag: Perceel 1. Dorp en omgeving, 9 petroleum- lantaarns door Th. Van Benten, voor 7.47 per lantaarn. Perceel 2. Heerenstraat, Vreewijk, Zoeter- woudsche Singel gedeeltelijk, 17 petroleum- lantaarns, en Perceel 3. Trekvaart, Voorschoterweg en gedeeltelijk Witte Singel, 1 gas- en 16 petroleum- lantaarns, door L. Zonderop, voor 8.94 per lantaarn. Perceel 4. Hooge Rijndijk en Zoeterwoudsche Singel, 4 gas- en 4 petroleumlantaarns, door Th. Langezaal, voor 10.95 per potroleum- lantaarn en 8.40 per gaslantaarn. Perceel 5. Hooge Rgndjjk bij de Meerburger- brug, 6 petroleumlantaarns, door J. Romjjn, voor ƒ11.69 per lantaarn. Naar men verneemt, heeft de heer L. Scheurkogel, hoofd eener openbare school te Rijnsburg, wegens lichaamsgebreken eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd, in gaande 1 Januari 1891. In de vergadering van den gemeente raad van Koudekerk van gisteren werd eene voordracht opgemaakt voor te benoemen zet ters voor 's Rijks directe belastingen. Daarop komen voor de heeren E. Zirkzee en J. Van Egmond (aftred.) en de heeren A. Hoogeboom en A. Dorrepaal. De rekening en verantwoording van. het algemeen armbestuur te Koudekeik over 1889 bedraagt in ontvangst 1376.341/,, in uitgaaf ƒ1263.211/,. Batig saldo ƒ113.13. De begrooting van genoemd collego voor 1891 is vastgesteld in ontvangst op 1277.411/, en in uitgaaf op 1277. Batig saldo 0.411/,. De uitslag van de verkiezing van oen lid van den gemeenteraad te 's-Hage, ter voorziening in de vacature-Van Geuns, is ge weest dat zijn uitgebracht 4080 stemmen, van onwaarde 68, geldig 4012. Hiervan verkreeg de heer W. J. Van San- dick, candidaat der A. R. en Kath., 2189 st., de heer H. H. Prins Wielandt, geneeskundige, candidaat der Lib. en Conserv., door „Maat schappelijk Belang" sterk bestreden, 1781 stemmen, zoodat de heer W. J. Van Sandick gekozen is (aftreding 1895). Voor de verkiezing van een raadslid, ten gevolge van het overlijden van den heer De Niet noodig geworden (aftreding 1891), waren uitgebracht 4079 stemmen; van onwaarde 36, geldig 4043. Hiervan verkregen de heeren M. Knoester Sr., te Scheveningen, candidaat der A.-R., Kath. en Conserv., 2076 stemmen, A. A. Tuyt, mede te Scheveningen, candidaat der Lib., 1780, zoodat de heer M. Knoester Sr. is gekozen. Men schrijft onsVoor eenige dagen had er eene tentoonstelling van dames handwer ken plaats in 't vriendelijke dorp Eenrum, in 't noorden van ons land. Het was eene gelukkige gedachte van mej. Betsy Van 't Hooft, te Leiden, oud-leerlinge der Rijkskunstnaaldwerkschool te Amsterdam, Roman van E. "W E R N E R. 25) „Inderdaad? Nu, dan verzoek ik u, noch tans te bedenken Verder kwam hij niet, want Arthur, die zich tot dusver onverschillig op den achter grond had gehouden, stond opeens nevens zijne vrouw en zeide bedaard „Papa, vóór alle dingen verzoek ik u, dit onaangenaam geschil te laten rusten. Ik heb Eugénie tot hiertoe volkomen vrijheid ge laten om to handelen, zooals z)j verkiest, en ik zal niet toestaan dat zjj hierin door iemand ter wereld verhinderd wordt." Berkow zag zijn zoon aan, alsof hjj zijne eigen ooren wantrouwde; hjj was gewoon, dat Arthur alle grootere of kleinere tooneolen van dien aard met dezelfde lijdelijke onver schilligheid bijwoonde, en nu verwonderde het hem evenzeer dat hij er zich plotseling mode bemoeide als hij zoo openlijk partij koos. „Een geest van oppositie scbjjnt beden in u gevaren!" spotte hjj. „Voor zulke ver- eenigde machten zal ik de vlag moeten strij ken, te meer, daar ik hedenavond nog eenige bezigheden te verrichten heb. Ik hoop u, Eugénie, morgen wat minder strijdlustig aan te treffen en mijnheer mijn zoon wat mee gaander dan hjj heden den geheelen dag ge weest is. Ik wensch u goeden avond. Terwijl Berkow met onderdrukten wrok het salon verliet, vermoedde hij niet dat hij de beide achtorblijvenden door zijn onver wacht en driftig heengaan in een moeilijk parket bracht. Sedert den avond hunner aankomst namelijk waren z(j nog niet weer met elkander alleen geweest. Zjj hadden elkander niet anders ge zien dan in het bijzijn van vreemden of aan tafel, in tegenwoordigheid van de dienstboden, en zoo scheen dit onverwacht tête-a-tête beiden evenzeer in verlegenheid te brengen als onwelkom te zijn. ■Waarschijnlijk voelde Arthur dat hij zijn vader niet op den voet kon volgen, zonder ten minste een enkel woord tot zijne vrouw gesproken te hebben; nochtans verliepen er verscheidene seconden, eer hjj tot dit besluit was gekomen, en toen hjj het eindelijk ten uitvoer wilde brengen, voorkwam Eugénie hem terstond. Het was volstrekt niet noodig dat gjj mjj te hulp kwaamt!" zeide z(j koel. „Tegenover uw vader had ik mijne eigen zelfstandigheid zelve vermoedelijk wel kunnen handhaven 1" „Ik twijfel niet in het minst aan uwe zelfstandigheid", gaf Arthur haar op denzelf den kouden toon ten antwoord, doch ik wan trouw papa's gevoel van kieschheid ten op zichte van enkele zaken. Hjj stond op het punt van op omstandigheden te doelen, wel ker herinnering ik u en mjj wenschte te be- eparen. Daarom alleen kwam ik tusschen- beidel" De jonge vrouw zweeg en leunde achter over in de sofa, terwijl haar echtgenoot, bij de tafel staande, den daarop liggenden waaier opnam en de hierop geschilderde arabesken met buitengewone belangstelling gadesloeg. Er volgde eene tweede nog onaangenamer pauze, welke hg eindelijk afbrak met te zeggen „Wat overigens die zaak van Hartman be treft, zoo bewonder ik wezenlijk de zelfver loochening, welke gij hierbij aan den dag legt. Zoo iemand, dan moet gij althans van zulke kringen en zulke personen een gewel digen afkeer hebben." „Eugénie vestigde hare groote, donkere oogen met eene sombere uitdrukking op zjjn gelaat. „Ik heb alleen afkeer van alles wat zwak en laaghartig is. Ik acht ieder, die eerlijk en ijverig het work doet, dat zijne hand vindt om te doen, hetzij dit boven op de bergen of onder in de dalen geschiedt." Hare stem klonk hard en bitter. Arthur's band speelde nog altijd werktuiglijk mot den waaier, maar toch was dit spsl niet vrij van eenige zenuwachtigheid. Hij ontroerde inwen dig, toen zij van „zwak" en „laaghartig" sprak, hoewel z(jn uiterlijk nog altijd de grootste onverschilligheid verried. „Eene verheven levensbeschouwing!" zeide hg achteloos. „Ik vrees echter dat zij eenigs- zins gewijzigd zou worden, als gij den ruwen en onbeschaafden aard van de bewoners dier dalen wat meer van nabij leerdet kennen." „De jonge mijnwerker maakt dan toch eeno uitzondering!" verklaarde Eugénie op beslisten toon. „Hg moge wat ongepolijst, wat ongebreideld zijn, zooals eene natuur kracht, die ook gevaarlijk kan worden, als men haar ni6t in bedwang houdt ruw en onbeschaafd vind ik hem echter niet." De toon harer stem verried onwillekeurig meer dan gewone belangstelling. In Arthur's oogen glinsterde weer die eigenaardige, onheil spellende vonk, terwijl hij ze thans op haar vestigde. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1