Goddard's De Gracieuse. Plate Poeder CONCERT, llluiinatie ei BeiaaM Tm. Perziken! il- si H. J. VAN N0UHÜYS, Bliksemafleiders. INWONING. AANKONDIGING. Tuin VREEWIJK. PAARDENMARKT N*. 9360. Dinsdag 26 Augustus. A*. 1890. gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. m Luchtballons, bij G. D0EVE, Tuinman, West-Haven straat 2, H. MEEUWIG, Haarlem. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJB DEZEB COXJB.ANT: Toot Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES V*n 1—6 regel. 1.05. Iedere regel meor/0.17J Grootere letter, na.r plaateruimte. Voor liet tn ca.eeeren buiten de stad wordt 0.10 borökond. Gemengd Nieuws. Uit Haarlemmermeer meldt men ons dat gearresteerd is de 18-jarige Hendrik R., •wonende Ringdyk, bij Halfweg, wegens dief stal van eene koe uit de weide van de wed. Schrama, aan den Hoofdweg. Hy had de koe in de stoomboot naar Leiden reeds verkocht. Te Hoevelaken, by Amersfoort, is eene ernstige poging tot vergiftiging ge pleegd. Iemand, die met het hoofd van een gezin ongenoegen had gehad, kocht de meid om, het geheele gezin te vergiftigen. Als be looning zou zp daarvoor twee gulden ont vangen. De meid nam dit aan en deed muizen- tarwe in de spyzen. Reeds onder het eten werden alle huisgenooten ongesteld en de meid, die ongerust werd, begon de giftkorreltjes uit het eten te zoeken, waardoor zy terstond in verdenking kwam. Spoedig aangebrachte ge neeskundige hulp deed allen herstellen behalve het jongste kind, dat ernstig ongesteld moet zyn. De meid heeft ook reeds den naam van den hoofdschuldige genoemd. Stmd In de arbeiderswoningen tegen over de strookartonfabriek der firma Hooites en Beukem aan de Kalkwyk te Hoogezand heeft het vorige jaar eene typhus-epidemie geheerscht. Daar men vermoedde, dat de be smetting veroorzaakt was door het drinkwater van een gemeenschappelyken put, werd op last van genoemde firma door de firma E. J. Smit Zn. in de plaats daarvan eene norton- pomp geslagen, ter diepte van ongeveer 100 voet. Het nu verkregen water, hoe helder ook, bleek echter als drinkwater ongeschikt te zyn wegens een eigenaardigen metaalsmaak. De heer Beukema heeft het daarop in overleg met dr. Siemens naar het hygiënisch labora torium te Groningen gezonden, om scheikundig te worden onderzocht. Door prof. Fokker, directeur van het labo ratorium, is reeds een voorloopig onderzoek ingesteld. Voor zooverre ons bekend, is, zegt „Qoorecht-Oldambt", daaruit gebleken, dat het water wegens het hooge yzer- en zoutgehalte als mineraalwater geschikt is. Mocht het inderdaad blijken, waarvoor alle kans bestaat, dat hier eene staalbron is ont dekt, dan mag die ontdekking belangrijk hee- ten, vooral voor de minder bevoorrechte ïyders alhier, die elders geene staalbronnen kunnen bezoeken, maar nu in hunne onmiddellyke nabyheid kunnen krygen, wat anders alleen voor gefortuneerden bereikbaar was. Het staal- water toch is voor verzending niet geschikt en moet kort na het oppompen gebruikt worden. Eenige patiënten drinken er reeds van. Een gerucht, dat de ziekenver pleegster, die een ïyder aan cholera in het hospitaal van Poplar verzorgde, door diezelfde ziekte zou zyn aangetast, is, naar men uit Londen meldt, ongegrond. Wel is een kind, dat denzelfden naam als die verpleegde draagt, ziek. De matroos, die eenige dagen geleden werd aangetast, is eergisteren aan cholera nostras overleden. Volgens gerucht te Kaapstad zouden de Portugeezen herhaalde malen ge schoten hebben op de Engelsche expeditie onder aanvoering van Thompson, aan de oevers der Zambesi. Te Londen is dezer dagen eene ïykschouwing gehouden op het kind van een Hollander, zekeren Simon Bacharach, waarby bleek dat het gestorven was doordat de vader het medegenomen had op straat, toen hy uit ging om te bedelen en lucifers te verkoopen. De dokters verklaarden dat het kind by be handeling in het ziekenhuis had kunnen ge nezen worden. Bacharach zeide dat by door zyne vrouw verlaten was en dat het Joodsche genootschap hem hulp weigerde, hetgeen in derdaad waar is. Ook het Nederlandsche ge nootschap had hem hulp geweigerd, omdat het by onderzoek gebleken was, dat men hier eenvoudig met bedelary te doen had en de man niet wilde werken. In het jaar 1666 heerachto de pest in Duitschland, die onder den naam van „zwarte dood" bekend was. In het dorp Flürsheim aan den Main stierf nagenoeg de helft der inwoners. Toen deden de overlevenden de gelofte om den dag, waarop de kwaal van aard veranderde en de Ïyders beterden, jaar- lyks godsdienstig te herdenken. Dat was een laatste Maandag in Augustus. En daarom zou heden, Maandag, voor de 225ste maal na Hoogmis en feestsermoen een omgang met het Hoogwaardige door het dorp worden ge houden. Uit de omstreken komen steeds vele toeschouwers. Te Berlyn is Woensdag j 1. in eene der stadsscholen in do Friedenstrasse eene zeldzame paniek ontstaan. Reeds sedert eenige dagen was onder de kinderen het gerucht verspreid, dat het in de school spookte, en allerlei praatjes hierover waren in omloop Toen Woensdag-ochtend de onderwyzer Littloff met het gewone onderwys bezig was. riep een meisje van twaalf jaren, dat by het venster zat, plotseling: „Help, help, het spc zit mij achterna." Het kind vloog de deur uit en ondanks de vermaning van den onder wyzer drongen ook de andere meisjes naar do deur. De jongensklasse in een ander lokaal, niet wetende wat er te doen was, werd ook door de paniek aangetast en zoo vluchtten meer dan honderd kinderen, in groote ver warring, naar beneden. Op de trap ontstond een groot gedrang, en eerst beneden in het portaal gelukte het den onderwyzers en den concierge de kinde ren tot bedaren te brengen. Behalve eenige lichte kneuzingen, die vele kinderen by het gedrang op de trap hadden ontvangen, kwa men allen er goed af. De politie onderzocht het lokaal en maakte uit, dat het meisje voor het openstaande raam, vermoedelyk door een gordyn, dat door den wind was bewogen, in het gezicht was getroffen. Betreffende het zinken van de Engelsche stoomboot „Redbrook" in de haven van St.-Nazaire wordt nog medegedeeld dat de paketboot „Amérique," met 315 passa giers aan boord, 's ochtends om 6 uren juist in de haven was aangekomen, toen de „Red brook" binnenstoomde en tegen den achter steven van de „Amérique" aanvoer. De „Red brook" ontving een groot lek, maar de ka pitein meende dat hy de haven nog wel kon bereiken. Toen hy echter den ingang had bereikt, sprong de stoomketel, waardoor hij met drie zijner matrozen ernstige brandwonden be kwam. De „Redbrook" zonk terstond. Aan boord bevonden zich 19 man, die allen in zee sprongen; 16 hunner werden gered. De drie overigen verdronken. De „Redbrook" zal nu door dynamiet worden opgeruimd. De „Amé rique" ontving slechts geringe schade. Liefhebbers v a n d u e 11 e e r e n. Tusschen de heeren Maxime Dreyfus en Du Tillet heeft te Villevan een duel plaats gehad. Vier kogels werden zonder resultaat gewis seld. Na het lossen van het tweede schot wilde de heer Dreyfus van voren aan begin nen, waartegen de getuigen echter opkwamen. Nauwelyks te Parys wedergekeerd, zond de heer Dreyfus den heer Du Tillet een uit- dagingsbrief. Men is van meening dat eene herhaalde ontmoeting in geenen deele zal kunnen uitblyven. Van de by de instorting der weversschool te Aken verongelukten zyn de haspelaar Orlean en de metselaar Kessels nog overleden. Vier zwaargewonden liggen in het ziekenhuis. In het bacteriologisch station te Moskou zyn zes personen gebracht, door een dollen wolf gebeten en hevig toegetakeld. Onder hen bevinden zich twee kinderen van drie, één kind van zeven en één van dertien jaren. Zy werden op straat gebeten. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Vergun ons voor onderstaande regelen een plaatsje in uw veelgelezen blad. Het gemeentebestuur van Leiderdorp heeft sterk geprotesteerd tegen het annexatieplan, aangezien het gaarne wil behouden wat een maal tot bovengenoemde gemeente behoort. Maar dan is het ook niet meer dan biliyk, dat op de veiligheid der bewoners van het te annexeeren gedeelte van gemeentewege wordt gelet; want de toestand der Lusthof laan en de daarachter gelegen straat is des avonds onhoudbaar. Men durft zich 's avonds niet buitenshuis te begeven uit vrees van in 't water te loopen of eenig ander ongeluk te krygen, daar het somtyds niet mogelyk is een duimbreed voor zich uit te zien. Als deze toestand nog lang moet voort duren, dan zou het voor de bewoners van bovengenoemde buurt van groot belang zyn, wanneer de annexatieplannen werden goed gekeurd, daar de gemeente Leiden o. i. beter voor verlichting zou zorgon dan dit met Lei derdorp het geval is. Wy hopen dat aan dien toestand spoedig een einde zal worden gemaakt, voordat wy menschenlevens te betreuren hebben. Of zou ook hier het spreekwoord van toepassing zyn „Als het kalf verdronken is, dempt men den put?" U, Mynheer de Redacteur, zeggen wij by voorbaat dank voor de verleende plaatsruimte. Eenige bewoners der Lusthoflaan. Aangekomen badgasten te Katwijk a/Z. Wijk B No. 84a: Jongeh. H. Nolfchenius, van 'e-Gravenhagejongejulïr. J. Le Poole, van Leidon; Wijk B No. 84: Jongeli. T. Holm, van Zeist. Wijk B No. 143: Moj. L. E. Arps, van Rotterdam. Wijk B No. 190De hoor A. H. Laaeur, van Utrecbt. Wijk B No. 208: De beer A. G. Ballot, van Trrel- loodo heer J. H. C. Ten Sijthoflj van Amsterdam de lieer C. C. Ballot, van Tnelloo. Wijk C No. 14: Mej. G. J. Klinkers, van Pnrmerend. Wijk C No. 68: De hoer Do Munclc met familie, van Kralingcn. Wijk C No. 70: De heer Hans Wisliccnus, van Düsscldorf. Wijk C No. 83: Mej. Alioe en Louise Aubroy, van Ieronlo (Canada). Wijk C No. 127De heer mr. T. A. Wagtho met familie, van Tholen; de heer dr. Henri Ekama, van Amersfoort; jongejulir. Johanna Van Devonter, van Wouhrngge. Wijk C No. 126De heer C. G. Van Dijk, van Rotterdam. Wijk E No. 1De heer E. Van Lanschot, van Leiden. Wijk E No. 3: De heer E. G. Beach, van Londen. Te Katwijk a/d. Rijn. Wijk II No. 152b: De heer J. D. G. Boogaert met familie, van Utrecht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkemade maken bekend: lo. dat de passage over de lange ophaal brug, gelegen over het „achtergat" in den grindweg van de Zyi naar de Oude Wetering en de doortocht aldaar voor groote Vaartuigen van 25 tot en met 30 dezer, wegens her stelling dier brug zal zyn GESTREMD, dat echter in de passage, ook voor Ry- en Voertui gen, dag en nacht, wordt voorzien door een Pont. 2o. dat de passage over de ophaalbrug in den Nieuwe-Weteringschen Weg, voor Ry- en Voer tuigen, en de doortocht voor Vaartuigen aldaar, van 15 tot 20 September e. k. zal zyn AFGESLOTEN!doch dat in de passage voor voetgangers over die brug zal worden voorzien. Alkemade, 22 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN WICHEN, Burgemeester. A. STRAATHOF, Wethr.,L°. Secret. o.m w DE KONINKLIJKE Stoomvcrverij en Chemische Wassclicrij firma WINKEL Co, w Apeldoorn, beveelt hare Inrichting w ÉS beleefdeiyk aan. m Agentschappen te Amsterdam en m in talryke plaatsen van Nederland. m A Te Leiden bij den Heer A 1^1 A. DARTELS, Botermarkt 7. voor Zilveren en Vernikkelden voorwerpen. Zes-maal met goad bekroond. Contractanten voor Nederland en Koloniën J. H. JANSEN! Cie., Rotterdam. Détail verkoop in LeidenJ. H. DIJKHUIS, N. K. SWEMER, F. v. DORP en REIJST KRAK. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1890, van af 5 uren: te geven door 12 Leden van het. Staf muziekcorps van het 4de Reg. Inf. OPLATING VAN waarvan één van zeer groote afmeting. Toegang lO Cents. IN GROOTEN VOORRAAD Koorsteeg No. 12, Leiden. Passagiers-Agent voor Ned.-Indië, Amerika, Argentijnsche Republiek en Transvaal. 1 -"upiuui un, Voor 1 of 2 kinderen, die de inrichtingen van onderwys bezoeken, wordt in een klein, beschaafd gezin kost en Inwoning aan geboden. Desvorlangd hulp by het Onder wys, Pianospel enz. Br. fr. lett. D aan hot Alg. Adv.-Bur. van G. LOS, Hoogewoerd 65. te Valkenburg, Z.-H., 12 September 1S90. Tot het bekomen van Staanplaatsen voor Kramen, Tenten enz., zich aan te melden by den Marktmeester, vóór 1 Sept. a. s.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5