Gemengd ïeuwis. De einduitslag van den wedstrijd van den Nederlandschen Schaakbond is nu als volgt: Eerste klasse: R. J. Loman, 71/, punt, eerste prijs ƒ125, en jhr. A. E. TanForeest, 61/. p., tweede prijs 75, beiden van Amster dam; J. F. Heemskerk, van 's-Gravenhage, 5 punten en eone partij n°S n'et gespeeld met Malta; J. F. Malta, van Rotterdam, 4 punten en eene partij nog niet gespeeld met Heemskerk C. Messemaker, van Gouda, en N. N. 2 punten en twee partijen nog niet ge speeld met elkander. Tweede klasse: P. Schipper, van Oterleek, en K. Süsholz, uit Delft, ieder 7'/2 punt, waarna zij twee kamppartijen speelden, welke remise werden en de eerste en tweede prijzen ad 50 en ƒ30 deelden; M. A. Van Rhijn, ■uit Katwijk, en N. "W. Van Lennep, uit 's-Gra- veland, ieder C'/2 punt, die den derden prijs 20 deeldenL. Gans, uit Amsterdam, 4'/2 punt, D. Sariuis, uit 's-Gravenhage, en Q. Q. ieder 4 punten, J. J. Speet, uit Breda, 2'/„ N. N. 2 en M. Elzas, uit Zutfen, 0 punten. Twee loopjongens, 13 en 14 jaar oud, hadden zich gisteren voor de rechtbank te 's-Gravenhage te verantwoorden, omdat zij gevaar hadden doen ontstaan voor het ■openbaar verkeer. Zij zonden namelijk inden avond van 30 Mei jl. de draaischijf op het Rijnspoorstation aldaar, waarmede de locomo tieven van het eene spoor op het andere worden gebracht, verdraaid hebben uit de richting, waarin zij te voren in verband met aankomende treinen was gesteld. De be klaagden ontkenden aan de schjjf gedraaid te hebben, hetgeen evenwel door twee ge tuigen, beambten van het Rijnspoorstation, werd tegengesproken. Als getuigen-deskundigen werden voorts gehoord de onder-stationschef en een opzichter machinist, volgens wier verklaringen er door de handeling van beklaagden alleen gevaar had kunnen ontstaan voor verwonding van den machinist en den stoker, die zich op den uit Voorburg komenden locaaltrein bevonden, terwjjl ook materic-ele schade kon veroorzaakt zijn. Voor den 9 minuten later aankomenden sneltrein bestond evenwel geen gevaar. De substituut-officier van justitie, mr. Van Buttingha IVichers, vorderde voor de beide knapen, omdat z(j zich, zonder daartoe ge rechtigd te zijn, op den spoorweg hadden bevonden, 1 boete of een dag hechtenis, en wegens het verzotten van de draaischijf twintig dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Het 8alonrijtuig, waarmede de ■vorst van Turn und Taxis met gemalin en gevolg in de residentie kwam, is, naar men nader mededeelt, het eigendom van den vorst, doch in onderhoud bjj de Kon. Beiersche Staatsbaan. Op de portieren is het wapen van den vorst aangebracht. Het rijtuig, dat gedurende de 28 dagen, welke de vorst te Scheveningen denkt te vertoeven, aan het Rijnspoorstation te 's-Hage blijft staan, is inwendig eenvoudig, doch smaakvol en ge makkelijk ingericht, 91 b? - aanleggen der a a r <1 werken voor de forteficafj0 Kudelstaart vordert men goed. Xre ringdijk, aan den Leg- meerkant, is bijna overal op de hoogte ge bracht en zóóver gereed, dat de rjjweg naar Kalslagen daarop kan worden verlegd. De taluds worden met klei opgezet en afgewerkt. Aan de zijde van den Westpias wordt druk zand geplempt voor den buitendijk, nadat eerst de bovengrond ter diepte van 4 meter beneden A. P. van den kleibodem door bagger machines is uitgemalen. Het geheele terrein binnendijks wordt op gelijke wijze bewerkt: eerst af- en uitgegraven tot de klei en ver volgens met zand aangevuld. De woning Toor den kapitein der genie zal eerstdaags worden opgeleverd en de directiekeet is reeds in ge bruik genomen, Sen droevig ongeluk. Uit Wil lemsoord wordt aan het „Hbl." van 22 Aug. gemeld Hedennamiddag te 21/, uur was eene sloep, bemand met mariniers van het 2de bataljon, zich aan hot oefenen onder leiding van den 2den luit.-kwartiermeester Taco Bakker. Terug komende van die oefening en aan den mond der haven zijnde, zag luitenant Bakker dat eene marinesloep met kottertuigj aan 't zeiler, was. Er woei eene stevige bries. Plotseling zagen zij de sloep omslaan en de geheele bemanning, bestaande uit één marine-officier, één kwartiermeester en vijf matrozen, te water liggen. Onmiddellijk wendde luitenant B. het roor, en de mariniers, het gevaar hunner makkers, ziende,, vielon met forscho slagon op do riemen en waren in een oogwenk tijds op de plaats des onheils. Op de omgekantelde sloep zaten drie matrozen, terwijl de kwartier meester en één matroos zich zwemmende boven water hielden. Op gevaar af in de holie zee zijne eigen sloep op de andere stuk te stooten, had luitenant B. de voldoening den kwartiermeester en vier matrozen te redden. Vruchteloos bleven de pogingen om den luitenant ter zee en den vijfden matroos te vinden. Inmiddels waren eenigo vletten en eene torpedoboot er bjj gekomen, ten einde zooveel mogelijk bijstand te verleenen. Vervolgens is nog gezocht door stoombar- kasson naar den vermisten officier en matroos,, doch helaas, zonder goeden uitslag. Daarna is met veel moeite door de stoom- barkassen en eenige sloepen de verongelukte sloep naar binnen gesleept en in de haven gebracht. Der flinke bemanning van de sleep, die zoo gelukkig was vijf menschenlevens te redden, mag een woord van lof niet worden onthou den, en gaarne maken wij de namen dier mannen openbaar. Zij zijndo 2de luitenant kwartiermeester der mariniers Taco Bakker, de fourier Gordijn, pjjper 3de klasse Milikan, marinier 2de kl. Scboonbrood, en de mariniers 3de kl. Stapel, Kriekaart, Goossens, Verhoogt, PioterBen, Van Brink, Fortuin, A. Vijverstra, De Jaeger en Braakman. De verongelukten zijnluit. ter zee 2de kl. Zwanenbeek Pauw en matroos 3de kl. Nieu- wenhuis. Uit Nieuwediop wordt aan genoemd blad van 22 dezer over dit droevig geval nog gemeld Op zeer korten afstand van de haven te Nieuwediop had heden een droevig ongeluk plaats. Eene der sloepen van het oorlogsstoom schip „Van Galen", gecommandeerd door den luit.-ter-zee 2de klasse J. M. Zwanenbeek Pauw en met zes marine-matrozen bemand, welke ter reedo zeilende was om de beman ning te oefenon tegen den op 30 dezer aldaar te houden zeilwedstrijd, sloeg vóór do haven door een rukwind om. De geheele bemanniog geraakte te water, doch vier der matrozen wisten zich spoedig op den bodem van het omgeslagen vaartuig te werken, terwijl een vijfde zich zoolang drijvende hield tot er hulp opdaagde. Deze werd verleend door den heer T. H. P. Bakker, luitenant-kwartiermeester der mariniers, die zich mot zijne sloep in de onmiddellijke nabijheid bevond. De commandant van het vaartuig en een der matrozen (de matroos 2de kl. Nieuwen- huis) zonken voor aller oogen in de diepte weg, vóór men iets te hunner hulp kon aan wenden. De pogingen, die werden aangewend om de lijken der beide verongelukten te vinden, bleven tot heden vruchteloos. Beiden zijn ongehuwd. De geredde manschappen zijn naar het Marine-hospitaal overgebracht. Het gerechtshof van Lêeuwar- heeft het aftast bevestigd, uitgesproken legen H. H. De J,, oud S2 jaar, en H. L. M., oud 26 jaar, veenarbeiders te Stobbegat, gem. Haskerland, die door de rechtbank te Heeren veen zijn schuldig verklaard aan geweldple ging en veroordeeld ieder tot 6 maanden ge vangenisstraf. Zjj zouden nl. den 21sten April 11. te Stobbegat te zamen den arbeider H. Puite die met hen en andere veenarbeidei s had rondgeloopen en deelgenomen aan het zoogenaamde bollejagen toon deze niet meer met hen wilde gaan, doch zijn werk wilde hervatten, met geweld aangegrepen, van den grond opgetild en een eind weegs gedragen hebben. Het Hof achtte het bewijs van hunne schuld niet ontzenuwd en bevestigde het vonnis. De kantonrechter te Apeldoorn heeft den koopman D. W. aldaar veroordeeld tot eene geldboete van 60, ter zake van 'net voorhanden hebben van een surrogaat van boter op eene openbare verkoopplaatSj zonder dat op de verpakking of op de waar zelve het woord margarine of surrogaat in duide lijke letters voorkomt-. De nieuwste Uitvinding op het gebied der zuivelbereiding. Men verneemt dat door de flrrfia Boeke ei> Huidekoper, op de landbouwtentoonstelling-, die 6 12 Sep tember a. s. te Dordrecht zal worden ge houden, iets geheel nieuws in werking zal vertoond worden. Het is de Lavai's Boter- separator, een werktuig, waar vanboven versche melk inloopt en vanonderen de boter in een voortdurenden stroom uitkomt. Die boter behoelt dan slechts gekneed en gezouten te worden om voor het gebruik geschikt te zijn. Prof. W. Fleischmann, de bekende autoriteit in zuivelbereidingszaken, heeft gedurende een paar maanden proeven met dit nieuwe werk tuig genomen, en zich in de „Milchzeitung," No. 31 van dit jaar, zeer gunstig uitgelaten over de er mede verkregen resultaten. Te 'Würzburg zijn bij de Duitsche legeroefeningen meer dan honderd soldaten ziek geworden. Twee van hen zijn terstond overleden. Het ongeval geschiedde tijdens een grooten marsch, welke gedaan moest worden. Door een verzuim was het regiment te laat vertrokken, zoodat het laatste gedeelte van den weg in de brandende hitte werd afgelegd. Betreffende dit ongeval deelt de „Frank furter Zeitung" nader eenige bijzonderhe den mede. Het regiment marcheerde om halfzeven uit Würzburg en kwam na l'/2 uurteEibel- stadt aan. De afstand was 10 kilometer, de soldaten waren zwaar bepakt en het was zeer warm (26° Reaumur) en stoffig. De gevolgen van dezen snellen marsch onder deze omstan digheden deden zich spoedig gevoelen. Reeds te Sommerhausen, de eerste plaats na Eibel- stadt, vielen de eerste soldaten neer. Later, tusschen Ochsenfurt (18 kilometer) en Marks- breit, vermeerderde het aantal der soldaten, die niet verder konden, zoozeer, dat de inwo ners weldra met wagens moesten komen, om de bowustelooze manschappen weg te brengen. Honderdzeventig soldaten vielen in onmacht en tweehonderd moesten nog uit het gelid treden en achterblijven. De inwoners der geheele streek waren zeer verontwaardigd. De „Würzburger General- Anzeiger" zegt„de wogen van Sommerhausen tot Marksbreit geleken wol een slagveld." In het „Würzburger Journal" schrijft een ooggetuige, dat de soldaten er uitzagen, alsof zjj uit den slag kwamen en „omvielen als vliegen". Een soldaat, die bijna niet meer voortkon, terwijl het schuim hem op den mond stond en zjjn lichaam beefde alsof bij de koorts had, moest voortgaan, totdat hjj dood neerviel. Een streng onderzoek is ingesteld naar de juistheid- dezer feiten. Het regiment stond onder commando van kolonel Scholier, die onlangs tot dezen post was bevorderd. In een trein, vol landverhuizers, ontstond een kwartier voorbij Cincinnati een hevige twist. Te Cincinnati waren een paar dronken werklieden in den trein gekomen en dezen zochten twist met eenige landverhuizers. De revolvers worden voor den dag gehaald en zóó goed gebruikt, dat, toen de orde door de conducteurs hersteld werd, de lijken van zes reizigers in den waggon werden gevonder. Twee van hen, o. a. eone vrouw, hadden niets mat den twist te maken gehad. De vrouw ontving een kogel in het hoofd, maar het kind, dat op haren schoot zat, bleef ongedeerd. Te Berlijn is nu aan ieder inwoner, die aangesloten is aan de telephoonleiding, gelegenheid gegeven, gedurende den nacht de hulp van de politie en de brandweer te kunnen inroepen. Op kosten van den abonnó kan tot dit doel aan de telephoon een klein toestel worden aangebracht, dat 10 Mark kost en waardoor de gewenschte aansluiting ver kregen wordt. Te Kopenhagen iseenegroote loods, bestemd tot hot üpslaan van ingevoerde waren, geheel door brand vernield. De schade, aan gebouw en waren toegebracht, bedraagt 2,000,000 kronen. Do goederenloods was een groot gebouw van vjjf verdiepingen, 255 voeten lang en 40 voeten breed. De goederen, welke ver brand zijn, behooren grootendeels tot hetgeen uit Hamburg en Kiel was verzonden, met bestemming naar Zweden, meest galanterie waren, tabak, suikor en manufacturen. De waren uit Frankrijk en de goederen uit Lübeck, die na den 13den Aug. zijn ontvangen, zijn alle gered. Slechts een gering gedeelte van ■hetgeen vernield is was verzekerd. Uit Bern wordt gemeld dat het Jouxthal (Kanton JVaadt) door een hevigen cycloon is geteisterd. Te Brassus werden 50 en te Lesentier 100 huizen erg beschadigd. Eenigo huizen werden zelfs geheel vernield. Honderden stuks vee kwamen om en op ver schillende plaatsen zijn met bosch begroeide hellingen over -eene lengte van 20 kilometer en eene breedte van 200 meter geheel van boomen beroofd. Do telegraphische gemeen schap is verbroken. De Egyptische regeering haud- hraft op krachtige w(jze de quarantainemaat-' regelen tot wering der cholera. De pelgrims van Mekka moeten 20 dagen op het eiland Tor vertoeven en dan nog 10 dagen blijven op eone andere plaats, welke hun zal worden aangewezen, voordat het hun veroorloofd wordt in Egypte te komen. De Golf van Suez wordt bewaakt door eene stoomboot en aan beide oevers van het Suoz kanaal zjjn 25 militaire posten gevestigd, ten einde te verhinderen, dat de pelgrims zonder vergunning hier of daar aan wal gaan. KOLONIËN. BATAVIA, 10 tot 19 Juli. (Vercolg.) Te Solo worden greote toebereidselen ge maakt voor het den 16den Augustus te vol trekken huwelijk tusschen den kroonprins en- do dochter van Prang Wedono. Men noemt ons schatten, welke aan de uitrusting van den bruidegom zjjn ten koste gelegd en be weert tevens, dat gold noch moeite wordt gespaard om de huwelijksfeesten schitterend te doen zjjn. De toevloed zoowel van vreemdelingen als van Europeesche on inlandsche gasten wordt op verscheidene duizenden geraamd. De kroon prins heeft van zjjn vader een bruidsschat van 3 millioen gulden ontvangen. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië zyn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarigver lof n. Europa w. ziekte aan den ing. 2de kl. by den waterstaat en 's lands burg. op. werken J. C. Hoyniyg. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 'e lands dienst de benoemde substituut-officier van justitie by den laad van justitie te Makassar mr. L. J. P. J. Jeekel.. Benoemd: Tot substituut-officier van justitie bij den raad van justitie te Makaesar de griffier van den landraad te Kediri mr. W. Pb. Scheuer. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa w. meer dan 12 jaren onafgebroken dienst in N.-I. aan den inspecteur late kl. bij den post- en telegraaf dienst L. J. Santman. Benoemd: Tot inspecteur 1ste kl. bij den post en telegraafdienst de inspecteur 2de kl. J. Bermen tot inspecteur 2do kl. J. H. W. Voigt; tot adjunct- inspecteur B. J. Pas. Tot vice-president van het Hooggerechtshof van N.-I. de raadsheer mr. M. C. Piepers; tot leeraarin de geschiedenis en staatswetenschappen aan de afd.. H. B.-S. van bet gymnasium Willem III te Batavia mr. H. Mounior; tot- leeraar in de moderne talen cn meer in 't bijzonder in do Ned. t-aal en letterkunde - aan diezelfde inrichting L. G. Gerhard. Tot chef der lste poet- en telegraafafd.., atandplaats-, Batavia, do adjunct-insp. W. H. Bogaardt aldaar; tot chef dor 2de post- en telegraafafJ., standplaats Semarang, de iDsp. 2do kl. H. Rudolph te Solo;, tot chef der 3de post- en telegraaf."fd., standplaats Soerabaia, de adjunct-insp. J. H. W. Voigt aldaar;, tot chef der 4de post- en telegraafafd., standplaats L&hat, de adjunct-insp. W. P. S. Janeen te Benkoelen tot chef der 5do post- en telegraafafd., standplaats Padang, de insp. ltto kl. L. J. Santman tc Batavia; tot chef der 6de post- en telegraafafd.. standplaats PadaDg-Sidempoeau, de adjunct-insp. A. J. Bakker to Batavia. Tot predikant te Pekalongan de precL te Makassar J. C. IJ. Bussingh de Vries; te Makassar de pred. to Magelang C. G. Bacli; te Banda (Amboina) de pred. F. Pilon. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: Bij het 2de bataljon, do lsto luit.-ndjudant R. Macleod, van het 6de bataljon; bij het 15de bat., de lste lui\-adj. J. C. Smits, van bet garnizoens-bat. van Atjeh en Onderboorigbedenbij bet 18de bat., de kapt. W. A. Godin, van bet 4de bat. (Djokjakarta); bij bet lste depot.-bat., de 2de luit. L. H. Le Rntte, van bet lste bat. (Banjoe-Biroe)bij het 4de depot bat. (Fort de Koek), de lste luit. J. H. K. Steinmetz. van het garnizoena-bat. van Atjeh en Onderboorig beden; bij bet garnizoeDS-bat. van do Zuider- en Oosterafdceling van Borneo, de majoor F. P. Sievers, van de garnizoens-compagnie van Bankubij het garnizoens-bat. van Celebes, Menado en Timor, de kapt. P. F. De Graaff, de lste luit. H. J. E. W. E. Dieckmann en do 2de luit. S. L. Swaab, respectie velijk van bet militair buis van arrest te Semarangr. van bet 3do depot-bat. en van bet 13de bat.; bij het strafdetacbement to Ngawi, de 2de luit. H. G. Van Euuren, van het 8ste bat.; bij de eskadrons te Salatiga, de lste luit. J. A. T. Lublink Weddik, van het linkerbalf 4do eskadron te Soerabaia; bij bet linkerbalf 4de eskadron to Soerabaia, de l6te luit. C. W. Van HaafT. van de eskadrons te Salatiga bij den gewestelijken en plaatselijken geneeskundigen dienst in de lsto mil. afd. op Java, hospitaal te Batavia, de off. van gez. 2do kl. M. Hartmann; bij hot hospitaal te MagelaDg. de mil. apotheker 2de kl. A. F. De Wolff, vau liet garnizoen teMeestcr-Cornelis. Benoemd: Tot adjudant bij bet 8ste bat., de lste luit. A. J. H. Van Geuns, van dat corps. Opgave der passagiers van het es. „Conrad", kapi tein D. Duinker, vertrokken naar Amsterdam Insp. L. O. M. A. Torwen en echtg., luit. t. z. lste kl. J. A. Kloek, boofdoDd. A. Van Limborgt, echtg- en 4 kinderen, landmeter 3de kl.D. L. Wam- sinck, ing. werktuigkundige bij de 8.-S. Otto Gróthe en echtg., lste luit. inf. J. S. Koolemans Beijnen, jongeb. J. H. Fenerberg. jongoh. Anton AugustijD, mevr. de wed. J. Van Gelder en 2 kinderen, Jules en Oscar Mispelblom Beijer, 2de luit.-kwartierm. A. Frowein, verif. 3de kl. H. A. Balneavis, eek':,-, en 3 kinderen, hoofdonderwijzer P. M. Heijmans 3 kin deren, late luit- artilleno H. C. Kronouer en cktg., lste luit. inf. A. L. S. Muller, echtg. en 3 k. leren, lste luit. inf. Von Winning, echtg. en 2 k> leren, J. Vrenegoor, R. J. Scbock, Zr. Me. troi en en schepelingen. Te Padang embarkeeren: overste Booms eektg. en dochter, mevr. Meijer en 2 dochters, lh luit. inf. K. Van Erpecum, echtg. en 3 kiDderer mevr. Van Bosee, mej. Tijndall de Veer, lste luit. :.J. C. C. Straudes, kapt.-kwtm. J. De Visser, ech' en 4 kinderen, mwd. wedw. Van der Waarden en inde- ren, jongeheer Van Dijk.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6