Chocolade en Cacao. Piile lste pilt Jeirar, P. J. VAN DER MEIJ, Grof- en Hoefsmederij, li m N°. 9358. Zaterdag 33 Augustus. A". 1890. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering en feestdagen, uitgegeven. van r.Zon- Vervolg der Advertentiëii. Blanke Tafel-Honig. Nat uur-Tafel-Honig. GebrS: Stollwerck's Stollwerck's Chocolade en Cacao 27 Brevets als Hofleverancier, 44 Sere-Diploma's, gouden enz- Medaillon; DE MOOR. Vt n LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.06. Gemengd Nieuws. De juffrouw to Rotterdam, die de vorige week een revolverschot loste op twee jongens, die haar kwamen lastig vallen, heeft Woensdag-middag eenige schoten met dat wapen gelost op hare eigen kinderen. Gelukkig echter misten de schoten hun doel, terwjjl de inmiddels toegesnelde buren de kinderen in bescherming namen. De politie heeft zich met de zaak bemoeid. De persoon, die Dinsdag 11. op een overweg van den Loeaalspoorweg in de gemeente Lonneker door een trein is aango- reden, is aan de gevolgen overleden. Naar men verneemt, worden er door het gemeentebestuur bij gemelde spoorwegmaat schappij pogingen aangewend tot het ver krijgen van afsluitingen aan de groote over wegen, daar gisteren op dezelfde plaats bjjna een paard en wagen, waarin een boer ge zeten was, aangereden zjjn. In de gemeente Wonseradeel zijn in ondertrouw opgenomen een tweetal jongelieden, die doofstom zjjn. De bruidegom is 31, de bruid 25 jaar oud. Beiden hebben onderricht genoten aan het instituut te Gro ningen. Dank zij dat onderricht, kunnen zjj zich aardig redden. Het schijnt, dat het onlangs gevierd 100-jarig bestaan van het instituut hen tot elkander heeft gebracht. Te Deventsr werd onlangs een openbare verkoop gehouden van door de justi tie in beslag genomen wapenen. Een paar koopers werden echter, toen zij het gekochte naar huis wilden brengen, op grond van de nieuwe wet op het dragen van wapenen, aan gehouden en hunne wapenen in beslag ge nomen. Door het bestuur van eene der gemeenten in Noord-Brabant is aan Z. M. den Koning het verzoek gedaan, om het voor die gemeente, krachtens de wet van 21 Juni 1881 (Staatsblad No. 97) vastgestelde maximum der te verleenen vergunningen tot verkoop van sterken drank in 't klein, van 7 te bron gen op 4. De „Temps" bevat het volgende ongelooflijke bericht: „Toen de voor eenige dagen te Nancy opgelaten en te Oppen (regeeringsdistrict Trier) nedergekomen lucht ballon twintig minuten alvorens te dalon zich 700 M. boven Saarlouis bevond, hoorden de luchtreizigers trompetgeschal en zagen ze dat een klein stuk geschut onder eene bedekking van militairen naar buiten do stad werd be wogen. Er werd op don ballon gescholen. Ws Uit dezen werd nu veel ballast aardewaarts geworpen, waardoor hy 350 M. steeg. Geen enkel schot bereikte den ballon. De reizigers- hoorden twintig schoten. De ballon voorde geene vlag." Op 1 April zou men dit bericht voor eene grap houden en ook nu is het niet onwaar schijnlijk dat de „Times" in den komkommer tijd door een spotvogel is beetgenomen. Zoo do Duitsche artillerie op eiken ballon, welke haar onder schot komt, wilde vuren, zou het kruit weldra op zjjn. De veronderstelling evenwel dat de bezetting van Saarlouis met een bepaald oogmerk, als bijv. om oorlog uit te lokken, zou vuren op een Franschen ballon, vervalt, als men bedenkt dat de ballon geene vlag voerde en dat op zulk een afstand zelfs de meest scherpziende artilleristen moei lijk in de reizigers Franschen zouden her kennen. Ongelukken in Amerika. Dinsdag-middag om 12.30 verliet een passa- gierstrein, welke uit acht wagens bestond, Boston. Een paar minuten daarna passeerde de trein Quincey, acht mjjlen van Wood's Hall, met eene snelheid van 45 mijlen per uur. De machinist spoorde zoo snel, ten einde eenig tijdverlies, te Boston geleden, in te halen. Tweehonderd meter voorbij Quincey maakt do weg eene bocht en loopt daar tusschen hooge wallen. Eenige werklieden hadden daar juist bij de kromming de rails hersteld en ver zuimden vermoedelijk den buitensten rail weer behoorlijk te bevestigen. Hoe dit ook zij, toen de trein in de bocht kwam, liep de locomotief met drie waggons uit het spoor en bonsde met geweld tegen den hoogen wal. De locomotief werd over den weg geworpen. De vierde waggon, met 75 reizigers, stiet met geweld togen den stoomketel van do locomotief, en vernielde deze, zoodat onmid dellijk eene groote hoeveelheid stoom en heet water over de reizigers werd uitgestort. De meesten hunner konden zich niet redden, omdat zi) vastgeklemd zaten tusschen de overblijf selen van den waggon. De vier overige wagens met 300 reizigers werden ook van de rails geworpen. Velen hunner werden gekwetst, maar wie maar ongedeerd was, spoedde zich terstond om de anderen te helpen. Het geweld werd de bodem van den vierden waggon ingetrapt en zoo kon den de reizigers uit hunne jammerlijke positie verlost worden. Veertien waren echter reeds overleden en veertig hadden ernstige brand wonden ontvangen. Het ljjk van den stoker werd onder den stoomketel gevonden. Zoo spoedig mogelijk werdon uit Boston treinen gezonden met geneesheeren en wat kon dienen om hulp te verleenen. De gekwetston, van wie velen in zeor ernstigen toestand ver- keoren, werden toen allen in nabijzynde wo ningen ondergebracht en door de inwoners liefderyk opgenomen. Op denzelfden dag word Pennsylvania door oen hevigen cycloon geteisterd. In de naby- hoid van Wilkesbarro werdon 27 mynworkers opgesloten, daar de toegang tot de myn door eene zandstorting werd versperd. Zoodra de storm bedaard was, werden allen echter gered. 's Ochtends regende het hard, maar om vyf uren hield de regen plotseling op. Toen volgde eene zeldzame stilte. Geon zuchtje bewoog de lucht en inmiddels werd het al donkerder in de stad. Do inwoners maakten zich ongerust, maar voordat zy wisten, wat er dreigde, stak de storm al op. De windvlaag baande zich van het eene einde der stad tot het andere een pad, ter breedte van een vierde myi, alles vernielende wat in den weg stond. Geheele huizen werden omgeworpen, andere verloren hun daken en telegraafpalen en boomen vlogen door de lucht als waren ze van stroo. Twintig personen verloren het leven en honderden werden door vallende voorwerpen gekwetst. Tweehonderd huizen werden ver nield of beschadigd en in de straten vond men dertig doode paarden. De schade wordt ge raamd op 1,000,000 dollars. Onder leiding van de brandweer worden nu de puinhoopen opgeruimd. Overal vindt men nog iyken. In oen huis werden vier personen, het geheele gezin, uit de puinhoopen gedolven. Ook het dal van Wyoming en het dorp Summerville werden door denzelfden cycloon geducht be schadigd. In den namiddag van den acht tienden dezer had tusschen Biel en Neuen- burg eene botsing plaats tusschen een goede rentrein en een personentrein. De locomotieven reden in elkaar en vele waggons worden ver nield. De machinisten en een stoker werden zwaar gewond. Ook de chef conducteur en de controleur ontvingen wonden. Eén controleur is reeds gestorven. Tien passagiers werdon minder of meer gekwetst. De Fransche bladen bevatten uitvoerige byzonderheden over de verwoestin gen, door den hevigen cycloon in Noordwest- Frankrgk aangoricht. Het stadje Dreux ziet er uit, alsof het gebombardeerd is. Het paleis van justitie ligt grootendeels in puin en ook de andere groote gebouwen hebben vee) schade geleden. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Y*n 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17), Grootere letters naar plaatsruimte, Voor het in- casseeron buiten de stad wordt f 0.10 berekend. In het geheel zjjn meer dan 500 huizen min of moor boscliadigd. Eenige huizen zyn zelfs geheel vernield. Een heer en eene dame, die in een rytuig door do ruo Saint-Thibaut raden, werden beiden opgenomen en twintig meter vorder neergeworpen. De dame bleef op de plaats dood, maar haar echtgenoot kwam er met een paar ornstige kwetsuren af. Diiehonderd metselaars, timmerlieden en glazenmakers zyn uit do naburige steden gerequireerd om de schade te herstellen. In het dal Moulin d'Epome zgn 3000 boomon, moest eiken, ontworteld of gebroken. Boom stammen, ter zwaarte van 200 kilogram, werden soms vyfhonderd meter ver geslingerd. In dit dal heeft men meer dan 300 doode vogels, meest kraaien, gevonden. Een groot aantal personen is gewond door vallende voorwerpen. De schade, te Dreux aangericht, wordt alleen op 1,000,000 fr. ge raamd. De minister van binnenlandsche zaken Constans stelde terstond 10,000 fr. ter bo- schikking, ten einde in de eerste behoeften dor inwoners te voorzien. De departementale raad van Eure et-Loire gaf 1000 fr. voor het zelfde doel. De cholera in Arabic vermindert steeds. Te Mekka en te Djeddah is het aantal sterfgevallen per dag reeds tot 10 en 9 ver minderd. Op hot eiland Tor, waar de terug- keerende pelgrims eenige dagen in quarantaine moeten biy ven, zyn gedurende de laatste dagen 48 pelgrims aan de ziekte overledon. In het geheel bevinden zich nu 4000 pelgrims op het eiland. Aan de „Standard" wordt uit Odessa gemeld dat te Nicolajeff 10 personen aan de cholera zyn overleden. De regeoring deelt daarover echter niets mede, ten einde de scheepvaart niet te belemmeren. Do matroos, die te Londen door de „Duke of Argyll" is aangebracht, wordt weer beter. De patiënt bevindt zich roods vry wel. De berichten over do aardappel- ziekte in Ierland blyven zeer ongunstig. Niet alleen in het graafschap Cork, maar ook in de countys Mayo en Donegal is de aardappel oogst geheel mislukt. Op do Blasketeilanden heerscht nu reeds groot gobrok onder de bevolking. In do Australische havens breidt do werkstaking zich uit. Do sjouwers te Sydney hebben zich nu ook by de scheeps kapiteins aangesloten. Hot aanlal werkstakers bedraagt daar reeds 5000. Het vooruitzicht op eeno schikking is nog zoer gering. Tegen toezonding van Postwissel a ƒ1.4© zend ik franco door het Ryk een kilo puike P. XV. CASTELIJ1V, te Alkemade B 93. De Notaris J. HEENK, resideorende te Lei- maidenzal ten huize van den Logement houder J. DE RIJK aldaar, op Dlnwlag 2 September 1800, 's morgens te elf uren, publiek verlroopcneene welbeklante met alle daartoe behoorende vaste en losse Gereedschappen, voortsWOONHUIS, SCHUUR, ERF on TUIN, groot 6 aren, gunstig gelegen aan den Straatweg te Leimuiden, en te aan vaarden 15 October a. s. Inmiddels uit de hand te koop tot 8 dagen vóór de veiling. Nadere information zyn te bekomen zoo ten kanioro van den Notaris HEENK voormeld, als by den eigenaar ,en bewoner den Heer Al. a. van kleeff. Doelmatige, door der nieuwste uitvindingen op machinaal gebied, verbe terde fabricatie en uitsluitend gebruik van fijne en fijnste grondstoffen, garan deeren den verbruiker van een aanbevelenswaardig fabrikaat, nauwkeurig beantwoordende aan den mi:. 1 der resp. Etiketten. De Firma behaalde: jgjg een bewijs van uitmuntend fijn fabrikaat, ltceds 1874 schreef do Ac-: ademiesSp national de Paris: ÖK Nous vous décernons uno Medaille d'os- premièi'e clans© en ennsi-Xrs dération de votre excellente fabrication de Chocolat, bonbons vaiiós etc. etc. Stollwerck's fabrikaat is verkrijgbaar bij II. H. Confiseurs, Banketbakkers enz. enz. Generaalvertegenwoordiger voor Nederland Julius Mattenklodt, Amsterdam, Kalverstraat 103. Noordeinde 20. Noordeinde 20. per liter 62 Cents. flesch 50 n 25 h n Woordeinde 30. Woordeinde 20. op het Raadhuis te Leiden, op Maandag don 2S'len Aug. 186(1, 's voormiddags te tien uren precies, van eene hoeveelheid van GOO Hectoliters Gas-Cokes, verdeeld in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, en zulke by afslag, tegen dadelyke betaling on binnen veertien dagen af te halen aan de Gasfabriek. Hioppen zeven Cents per HL. Bezorgen vyf Hoopen en Bezorgen zes Cents por HL. Bestellingen worden aangenomen aan het kantoor der Gasfabriek en aan het Magaz(jn in de Pioterskerk-Koorsteog 28, uitsriyk tot Zaterdag-namiddag te 3 uren.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5