*3SC'.T ,-r?Z"'TCrS'T.THÜX.^B*KXTÏv,* "jfrva-iStïï »^rT>oirJ,-ra.v3^y.*; het dragen van insignes, uitschrijving van wedstrijden en prijsvragen, het afnemen van examens en eene adressenbewoging. Als plaat3 der volgende algemeene verga dering werd Arnhem aangewezen. De te Pyrmont vertoevende Nederland- sche kinderen hadden op den verjaardag onzer Koningin aan Hr. Ms. vader, den Yorst van Waldeck-Pyrmont, oen keurigen oranjestrik met de letter E er in gewerkt aangeboden. Blijkbaar door deze hulde getroffen, liet, naar aan de ,N. R. C." geschreven wordt, de Vorst eenige dagen geleden namens zijne dochter, prinses Elisabeth, alle Nederlandsche kinderen te Pyrmont van den leeftijd van 10-13 jaar uitnoodigen op een feestje op het vorstelijk slot. Na eerst een prachtigen ruiker, versierd met de kleuren van Nederland en Waldeck, aan de prinses te hebben aange boden, werden allen onthaald, terwijl de Vorst hen daarna rondleidde door den slottuin. Nadat de jongens hunne vaardigheid in het springen enz. hadden vertoond, werd er eene tombola gehouden, waarbij elk kind geschen ken ontving, en na 2'/2 uur prettig te hebben doorgebracht, keerden allen recht voldaan naar hunne ouders terug. Aan de patroons van kantoren, maga zijnen en winkels te Amsterdam is een rond schrijven gericht door het hoofdbestuur van „Vooruit", vereeniging van handols- en kan toorbedienden. Daarin wordt gevraagd: o. geheel vrij af op Zon- en feestdagen, waar eenigszins mogelijkb. een vroeger sluitingsuur, in het bijzonder voor de kantoren, met de bedoeling, om gaandeweg te geraken tot een zoo algemeen mogelijk gelijk tijdstip van sluiting; c. in magazijnen en winkels en op kantoren, waar een vroeg sluitingsuur niet of niet dadelijk kan worden ingevoerd, dan althans vrijstelling bij gedeelten en om beurten van het personeel op een vroeger uur, en in het algemeen zooveel mogelijke uitbreiding der uren van rust; d. jaarlijks eenigen tjjd vrij af, mot behoud van salaris. Aan dr. P. E. Van Hamel Roos, hoofd redacteur der „Revue internationale des falsi fications", te Amsterdam, is de gouden me daille toegekend geworden op de tentoonstelling voor gezondheidsleer te Toulon, wegens de uitgave dezer Revue. Mevrouw Sophie De Vries is thans weder geheel van hare jongste ziekte hersteld en zal van primo September a. s. weder geregeld b(j het Nederlandsch Tooneel kunnen optreden. Door kerkvoogden der Ned.-Herv. ge meente te Apeldoorn is ten bohoeve van den weder opbouw van haar kerkgebouw eene geldleening van f 60,000 uitgeschreven, waar van het kapitaal uiterlijk na 61 jaren zal z(jn afgelost. Door hetzelfde college zijn op voor dracht van de jury, bestaande uit de hoeren C. Muysken en O. B. Posthumus Meyjes te Amsterdam en T. J. Nieuwenhuis te Utrecht, de volgende haeren uitgenoodigd ter beant woording van do prijsvraag voor een kerk gebouw met torenH. P. Berlage Nz., te AmsterdamB. Brouwer, te NymegenH. Evers, te Rotterdam; H. J. Jesse, te Leiden; J. F. Klinkhamer, te Amsterdam; J. J. Van Niewkerken, te 's-HageP. Du Rieu, te 's-Hage A. Salm GBz., te AmsterdamTh. G. Schill, te Amsterdam, en V. J. Verheul Dz., te Rot terdam. De kosten van uitvoering van het ontwerp mogen de som van f 170,000 niet te boven gaan. Door de commissie voor de landbouw- enquête in Nederland is het verslag over den toestand van den landbouw aan de Regeering uitgebracht. Aan de verslaggevers der ver schillende typen-gemeenten ie een exemplaar van dat verslag toegezonden. Het is vervat in vier flinke boekdoelen. Door de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden is, ter aanvulling van eene vaca ture van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan beveling: mr. S. L. Andreas, kantonrechter te Zuidhorn; mr. J. J. Gockinga, rechter- plaatsvorvanger in de arrondissements-recht bank en commies bij het departement van financiën te 's-Gravenhage; en mr. W. Kolff, kantonrechter te Berlikum. De Vereeniging tot behartiging van stoom- vaartbelangen in Nederland heeft hare 19de vergadering te 's-Hertogenbosch gehouden. Het schrijven van Ged. Staten van Zuid- Holland en Utrecht over de verbetering van het vaarwater van den Leidschen Rijn, van het nieuwe Merwedekanaal bij „oog-in-al" tot Zwammerdam is tot onderzoek en rapport in handen gestold van eene speciale commissie, bestaande uit de heeren G. \Y. Lans, te Ca pelle a/d IJsel, en H. J. Van Nouhuis, met recht zich andere leden te assumeoren. Do vergadering besprak met een enkel woord de onvoldoends afmetingen van do geprojec teerde vaart, inzonderheid van de sluizen. Eene schutlengte van 30 meter is hoogstens voldoende voor stoombooten van 100 ton inhoud. Men meende dat het verkeer op het verbeterde vaarwater, en vooral de aanslui ting met de andere waterwegen, daardoor zeer beperkt zou worden. Aangenomen is een voorstel van het bestuur, om een adres aan de Regeering te richten, waarin speciaal de gronden worden ontwik keld, waarop de opheffing der watertollen dient te worden verleend, zulks naar aanleiding van de discussie over deze zaak bij de be handeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp betreffende de vrijstelling van het Noordzeekanaal. Z. D. H. vorst Albert Von Turn und Taxis met zijne jeugdige gemalin H. Keiz. Kon. H. vorstin Margaretha, aartshertogin van Oosten rijk, z(jn gistermiddag te 3 uren met een salon wagen van de Koninklijke Beiersche Staats baan uit Franzenstad aan het Rijnspoorstation te 's-Hage aangekomen. In twee rijtuigen reden de vorstelijke personen en hun gevolg naar het „Hotel des Galleries", te Scheveningen, waar de vlag van Turn und Taxis thans is uitgestoken en waar eenige vertrekken speciaal zijn ingericht voor de hooge gasten en hun gevolg. Blijkens bij den minister van buitenland sche zaken van 's Konings minister-residont te Bucharest ontvangen bericht, is het t&i bevordering eener spoedige afdoening van zaken aan te bevelen, dat de certificaten van oorsprong van goederen, uit Nederland naar Rumenië gezonden, in de Fransche taal wor den opgesteld, terwijl het daarop onmisbare ambtszegel in kleuren of in lak moet zijn afgedrukt en duidelijk leesbaar moet zijn. In plaatsen, waar een Rumeensch consul geves tigd is, moeten die certificaten door dezen worden gelegaliseerd. Volgens het „Journal de Bruxelles" moet zich op dit oogenblik de bisschop van Salford, mgr. Vaughan, te Roozendaal bevinden, waar hy op een door hem aangekocht goed een Engelsch seminarie wil stichten. Het stoomschip „Celebes" vertrok 21 Augustus van New-Castle (N. S. W.) naar Adelaide; de „Zaandam," van de Pl&ta-rivier naar Rotterdam, vertrok 20 Aug. van Havre; de „Batavïa", van Rotterdam naar Java, vertrok 21 Aug. van Marseille. Bij koninklijk besluit zijn verleend de volgende pensioenenlo. aan Jacobus Olivier, zich schrijvende Jacques Olivier, gewezen commies van de Rijkswerkinrichting voor vrouwen, nabij Leiden, f 525; en 2o. aan G. Bontekoe, gewezen 2de portier in de bij zondere strafgevangenis te Leeuwarden, 431 's jaars. Gemengd Nieuw». Hedenmiddag tegen één uur had het achtjarig dochtertje van den heer T., spek slager, wonende aan de Haarlemmerstraat, bp de Haven, alhier, het ongeluk in een put te vallen. Het kind speelde in nl. de binnen kamer, zakte door den vloer en kwam terecht in eene diepte, gevuld, voor een gedeelte, met water en modder. Men wist niets van de aanwezigheid van dien put. De vader redde het kind, dat aanvankelijk bewusteloos, maar na een poosje weer zoo goed als hersteld was. De doet. Van Rhijn en Kruymel verleenden geneeskundige hulp. In de buurt bracht het ongeval veel opschudding teweeg en eene groote menschenmassa verdrong zich vóór het perceel, waarbinnen het plaats had gehad. Er bestaat Dinsdag a. s. en vol gende Dinsdagen van twee tot drie uren weder gelegenheid tot kostelooze inenting in het Elisabethshof, Oude Vest, alhier. Van de Rijnlandsche stoom tram (Leiden Katwijk) is hedenmorgen om halfnegen aan de „Groenesteeg" een trein gederailleerd. De locomotief kwam met den kop in de sloot terecht. Geene persoonlijke ongelukken hadden er bij plaats. Vanwege den Neder1 andschen Rijnspoorweg zal Donderdag 28 Augustus a. s. wederom van hier en andere stations naar Wageningen en Arnhem een goedkoops extra-trein loopenterug des avonds van dien dag. De trein zal ook nu weder enkel bestaan uit derde-klasse-waggons. Te Noordwijk aan Zee mankeeren nog 2 schuiten, welke voor de 1ste reis van de haringvisecherij moeten thuis komen. De steuriraring der „2 Gebroeders" werd ver kocht voor f 7.50 tot 8 per ongepakte ton en 11 a 12 per 1000 stuks. Van den wedstrijd te 's-Hago van den Nederlandschen Schaakbond is thans voor de eerste klasse de uitslag bekend ge worden. De 1ste prjjs in die klasse werd verworven door den heer R. J. Loman, van Amsterdam; de 2de pr(js werd behaald door jhr. A. E. Van Foreest. Voor de Haarlemsche recht bank stond gisteren terecht Johannes Oosten burg, (bijgenaamd „Jan de klok"), oud 44 jaar, horlogemaker en reparateur van gouden en zilveren sieraden te Oude-Wetering, ge meente Alkemade, beklaagd dat hij 7 gouden horloges, 8 zilveren en 1 nikkelen, benevens 1 flacen met gouden stop en een paar gouden oorbellen, welke voorwerpen hem in 18S9 en 1890 door verschillende personen, te Haar lemmermeer, Aalsmeer, Uithoorn, Leimuiden en Oude-Wetering woonachtig, ter reparatie waren toevertrouwd, te Leiden heeft beleend of verkocht in een huis van verkoop met recht van wederinkoop binnen 6 maanden, en die gelden ten eigen bate heeft aangewend. Deze beklaagde had nogal veel vertrouwen in de gemeente, want hjj leende zoo nu en dan een f 200 en liet dan iets zien wat een effect moest beteekenen, dat f 35,000 waarde zou hebben, doch eindelijk waren de lieden, die de voorwerpen ter reparatie hadden gegeven, achterdochtig geworden, omdat zij op hunne vragen zulke vreemde antwoorden kregen. Toen één hunner nu zijn goed terug- eischte, kwam alles uit en de voorwerpen werden in bedoeld huis teruggevonden. De beklaagde is te Rotterdam in preven tieve hechtenis en heeft aldaar onlangs te recht gestaan wegens inbraak en poging tot diefstal te Schiedam b(j de firma Z., bjj welke gelegenheid hij tot eene gevangenisstraf van 4 jaar is veroordeeld geworden. Beklaagde bekende alles. Er waren 19 ge tuigen gedagvaard, die allen de bekentenis omtrent de verschillende feiten bevestigden. De beklaagde beweerde dat hy wel in staat zou geweest zijn de horloges to lossen. De subst.-officier van justitie verwonderde er zich over, dat de politie te Alkemade niet wist dat deze persoon reeds een 15-tal jaren opsluiting achter den rug heeft. Indien zij dit geweten had, zouden de bewoners gewaar schuwd zijn geworden en zouden deze feiten niet zijn voorgekomen. Nu nog zijn, behalve de herkende voorwerpen, er nog eene menigte, die niet herkend zijn. Z.E.Achtb. eischte tegen den bekl. 3 jaren gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. F. Willekes Macdonald, hield vol dat de bekl. nog wel de horloges zou hebben teruggekocht. De ver dediger protesteerde togen de verzwarende omstandigheid der veroordeeling voor 4 jaren, daar er appèl is aangeteekend, verder wijzende op de nette houding van den bekl., en riep de clementie der rechtbank in. Bij repliek zeide de subst.-officier, dat hij de veroordeeling van 4 jaren niet als verzwa rende omstandigheid memoreerde, doch slechts ter berekening van het maximum, en dus als verzachtende omstandigheid. Na dupliek van den verdediger werd de uit spraak bepaald op over 14 dagen. Omtrent den uitslag van het onderzoek der Haagsche politie in zake hot valsche telegram, meldende de inhechtenis neming van mevrouw Bulkley, meldt men dat niet alleen bekend was, dat een jongetje van omstreeks 10 jaren dit bericht te Arn hem had aangeboden, maar ook hoe dit ventje heette. De telegraafbeambte te Arn hem, die 't bedoelde telegram in ontvangst nam, scheen reeds te hebben vermoed dat er daarmee iets niet in den haak was en vroeg daarom naam en woonplaats van den jongen, toen deze zeide het van een op den Singel loopend heer te hebben ontvangen. Aan het opgegeven en gevonden adres: Jan Djjkman, Heijenoord, was evenwel geen jon getje te vinden. Blijkbaar had de afzender zoozeer met sluw overleg gehandeld, dat hij zelfs dit kind een valschen, maar bestaanden naam in den mond had gegeven, voor 't ge val men hem mocht vragen wie by was. Bij de gisteren te Woerden ge houden tentoonstelling van paarden zjjn de volgende bekroningen toegekend Voor den besten dekhengst van inlandsch ras, niet ouder dan 6 jaren: lste prijs, Boe kei, te Barsingerhorn2de prijs, J. G. Van Djjk, te Schalkwijk. Voor de beste veulen-merrie, met haar veu len: lste prijs, J. De Mol, te 's-Gravenhago, bruine merrie met veulen 2de prijs, A. Krom wijk, te IJselstein, zwarte merrie mot veulen. I Voor de beste merrio, geboren in 1884 1885 of 18S6: lste prys, G. Kok, te Nieuwer- brug; 2de prijs, A. Kok, te Montfoort; 3de prijs, N. Vroege, te Kamerik. Voor de beste merrie, geboren in 18S7 of 1888: lste prijs, J. A. Oskam, te Utrecht; 2de prijs, N. Vroege, te Harmeien. Bestuurs- prys, Smorenburg, te Jutfaas. Gisternamiddag werden in het lokaal van den heer R. Van der Pijl de prijzen en premiën, gedurende drie dagen uitgeloofd, aan de win ners, voor zooverre tegenwoordig, ter hand gesteld. Een en ander werd door de muziek der vereeniging „Crescendo" opgeluisterd. De remonte-commissie was gistermorgen ook op het tentoonstellings terrein aanwezig, maar kocht niets aan. De minister van oorlog, die ook gisteren de gemeente Woerden met een bezoek ver eerde, had het echter te druk om de tentoon stelling te bezoeken. Het spoorwegongeluk bij Zand- voort. - Tot de gewonden bi] het onheil be hoorden mej. Sobels uit Rotterdam; de heer en mevrouw Duparc, de heer en mevrouw Van der Stempel, de heer Ter Haar, de heer Osrich, de heer Tullner, allen uit Am sterdam, bonevens de twee conducteurs Van Eden en Ttjke. Van dezen is mej. Sobels het ergst gekwetst; zij kreeg eene vrij groote hoofdwonde, maar voor haar, noch voor een der andere gewonden bestaat eenig gevaar. Gisteren was de gezondheidstoestand van al de gewonden zeer voldoende. De treinen rijden weder als gewoonlijk, of beter gezegd niet als gewoonlijk, dat isveel langzamer dan ze het dezen zomer deden Het „Haarl. Dagblad" verklaart officieel, gelijk wij in ons vorig nommer mededeelden, „dat de rails op de lijn Haarlem Zandvoort niet zoo zwaar zijn als die van de hoofdlijnen, dat de biels of dwarsliggers eveneens van mindere hoedanigheid zijn en eok het zand niet zoo goed is, als het zand, dat gebruikt wordt op de andere lijnen", zoodat met één woord de toestand der ljjn niet te vergelijken is met dien op den Hollandschen Spoorweg. Een der reizigers doet mitsdien de vraag „Is het nu niet onverantwoordelijk en roeke loos, dat men, den toestand der lijn kennende, niet reeds lang verbetering aangebracht en het publiek dagelijks aan een groot gevaar bloot gesteld heeft? „Moet men eerst dan den put dempen, als het kalf verdronken is?" Wat het „Haarl. Dagblad" mededeelt, is, zegt het „Hb!.", echter sinds lang bekend. De Zandvoortsche spoorweg, door den ingenieur Kuinders zeer goed en degelijk voor een klei nen Iocaalspoorweg aangelegd, is slechts een locaalspoorweg met bochten, bollingen en is niet aangelegd en geballast voor snel vervoer. De Maatschappij wordt thans geëxploiteerd door de Holl. Spoorweg-Maatschappij, die, niet aan zulk een wegje door onze zandheu vels gewend, dezen zomer te snel gereden heeft. Dit jaar was het door het schokken zeer onaangenaam te zitten of te staan op de balkons. Het harde rjjden deed de wagens te veel bonzen. Vroeg of laat moest de locomotief met den neus in het zand. Dit is thans geschied op een regenachtigen dag, terwijl niemand op de balkons zat en de derde klasse leeg was. Alleen daaraan is het, volgens het „Hbl.", te danken dat de Holl. Spoorweg Maatschappij geene geduchte schadeloosstelling te betalen heeft voor zeer vele zwaar gewonden en wellicht dooden. Geljjk reeds werd gemeld, hebben t6 Zand voort een paar badgasten het plan opgevat eene soiree te geven ten voordeele van de nagelaten betrekkingen van den by de ont sporing omgekomen stoker. Weinig aanbevelingswaard schijnt dit voor stel om een vrooljjken avond te vieren ten voordeele van eene ongelukkige vrouw, die pas weduwe is geworden op zoo noodlottige wijze. De spoorwegdirectie zal ongetwijfeld voor hare toekomst zorgen. Wat er nog buiten dien noodig of wenschelijk is zal, als de directie is voorgegaan, zeker gaarne gegeven worden. Doch een feestavond wag in dezen volkomen overbodig geacht worden. Te Amsterdam nam een diamant- werker in een barbierswinkel vergift in. Op last van een dokter werd bij naar het Israe- lïetisch ziekenhuis overgebracht. In de Snor bij 't Boterdiep te Groningen dronk gisteren een tweej'arig kind uit oer.e flesch, waarin een geneesmiddel was, met d:t gevolg, dat het „doodsbenauwd" werd, zooals de „N. Pr. Gr. Ct." zegt. Geneeskundige j

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2