grooto bedrijvigheid. Tal van werklieden zijn bezig aan de inundatiewerken. Baggermachines liggen in de Ringvaart van Haarlemmermeer, ter verdieping op 5 M. voor dac gedeelte, waar de communicatie-, tevens inundatiesiuizon moeten komen. Een begin wordt gemaakt met de zandophooging voor een te bouwen fort. Wanneer men nu nagaat dat al het benoodigdo zand van IJmuiden moet gehaaid worden, dan kan men licht be grijpen dat tal van rappe handen bezig zijn, ook dit werk in den kortst mogelijken tijd af te maken. Te Hoofddorp houdt de inundatiedjjk zich goed. De uitbaggering van het communicatie kanaal is geëindigd, om die later voort te zetten, wanneer het overige van den dijk zal worden voltooid. Van verzakken is thans geen sprake meer. Dezer dagen zijn door den minister van oorlog de inundatiewerken te Haarlemmermeer geïnspecteerd. Uit Delft wordt aan de „N. R. C." gemeldEen kleedermaker te Delft, die sedert geruimen tijd met zijn 17-jarigen aangenomen zoon in onmin leefde, weigerdo hem om de eene of andere reden gisteravond eten. De jongen, hierover ontstemd, vatte het voor nemen op zich op zjjn pleegvader te wreken, en toen hij de zekerheid had, dat deze en do huishoudster in slaap waren, verliet hij in het holle van den nacht zoo stil mogelijk den zolder, waarop hij sliep, baalde beneden uit de kast de petroleumkruik en begoot mot den inhoud zijn bed en den zolder. Met eenige medegenomen lucifers stak hij eene deken in brand en toon hij zag, dat de vlam lustig -opflikkerde, verliet hy op zijne kouson de woning, in de onderstelling, dat de achter geblevenen wel zouden ontwaken op hot oogenblik, dat de zolder in lichterlaaie zou staan. Hjj ging daarop naar het politiebureel, tamelijk vor van de woning gelegen, en gaf van de brandstichting kennis. De politie be gaf zich onmiddellijk naar het bedreigde punt, bluschte met cenige emmers water het bran dende beddegoed en nam eenige voorwerpen, met petroleum gedrenkt, in beslag. De veelbelovende jongeling is, na gehoord to zijn, naar hot huis van bowaring te 's Graven- hage overgebracht. De opstijging van den luchtrei- ziger Léon Mary met zjjn ballon „Prinses "Wilhelmina" had Dinsdag, gelijk reeds ge meld werd, te Rotterdam plaats. Ofschoon het den geheelen ochtend slecht weer was, werd toch met de vulling aange vangen. Te 4 uren helderde de lucht op en kon de opstijging van de plaats van den Doelen geschieden. Drie hoeren hadden zich aangemeld om den tccht mede te maken, doch er wa3 slechts voor twee hunner plaats, zoodat de heeren Nouwens en Walop zouden niedegaan. Bjj het losmaken van den ballon bleek echter, dat drie personen een nog te zware last was, zoodat er strjjd ontstond wie van de beide hoeren zou medegaan. Daar de heer Walop het lichtst was, werd het pleit in zjjn voordeel beslecht, tot groote teleur stelling van den heer Nouwens. De ballon steeg te 4 u. 17 m. op en dreef in de richting van Kralingon. Van deze op stijging werd per duivenpost bericht ge zonden. Te 5 u. 15 m. daalde de ballon te Gouda. Betreffende het geval mot de dienstbode t6 Haarlem, die op eene advertentie schreef, waarin een R. K. kindermeisje te Parijs werd gevraagd, kan het „Utr. Dbl." nader het volgende mededeelen -. De dienstbode, 66ne knappe twintigjarige, kreeg toevallig een stuk van het blad in han den, waarin zjj de bewuste advertentie la3. Zij reflecteerde daarop met, zooals verlangd werd, bijvoeging van portret en ontving hierop een brief, in het Nederlandsch gesteld, met de vraag waar informatiën omtrent haar waren te nemen en by welken geestelijke zjj geleerd had. Daaraan werd door haar voldaan, en ze kreeg to9n tot bescheid dat de infor matiën, over haar ingewonnen by den pastoor Thunni3Ssn, het door haar opgegeven adres, bevredigend waren, en zy maar moest komen. Ds brief bevatte f 25 voor de onkosten van de reis. Later ontving zy nog oen brief met f 10, „opdat", naar men haar schreef, „zy eerste klasse kon reizen, wat, by hare onbe kendheid met het Fransch, wenschelyker was." Daar de zaak haar verdacht voorkwam, be gaf zy zich naar den heer T., en deze zeide haar, dat er by hem volstrekt geene informatiën waren ingewonnen. Natuuriyk was de zaak nu nog verdachter. De heer T. nam daarop de vooizorg, by onzen consul te Parijs te informeeren naar don brief schrijver of schrijfster, die zich noemde Carla Van Vlerkonstyn, dus waarschjjnljjk oene vrouw was. Hy kroeg ten antwoord, dat, voor zoover kon worden nagegaan, geen persoon van dien naam te Parys bekend was, maar tevens ried de consul aan om toch de dienst bode te laten overkomen, daar men dan zeer waarschynlyk de betrokken personen op het spoor zou kunnen geraken, waarvoor de Parysche politie de noodige maatregelen zou nemen. Men heeft dit middel echter niet te baat genomen, daar de dienstbode tegen dit uit stapje bezwaar had, en zy al blyde was ge lukkig niet in de val te zjjn geloopen. Omtrent het spoorwegongeluk te Zandvoort wordt nog het volgende gemeld Zandvoort heeft het voorrecht in dr. Gerke een zeer kundigen, zeer flinken geneesheer te bezitten, die geheel berekend was, den noodigen byetand te geven. Een der reizigers was dadeiyk naar het dorp geloopen om hem te waarschuwen. Aan het station was geen lichte wagen of zandwagen beschikbaar om langs de rails door paarden getrokken te worden naar de plaats des onheils. Daarom deed een andere reiziger zeer verstandig door dadeiyk uit het dorp tweewiels karren te ont bieden, welke, door het doin rijdende, de ge wonden afhaalden. Een ander reiziger deed 69ne poging om per kar emmers en kannen met water naar het terrein te vervoeren, doch toea deze aankwam, waron de gewonden reeds vervoerd. Een der reizigers had eene flesch cognac by zich, waaruit lafenis gegeven werd aan gewonden en zwaar geschrikten. Het „Haarl. Dagbl." ontvangt van officiëele zjjde omtrent dit spoorwegongeluk de volgende medsdeeling De trein moet daar ter plaatse, einds de lyn is overgegaan aan de Holl. Spoorwegmaat schappij, ryden in 11 min., torwut dit vroeger 14 minuten was. De rails zijn niet zoo zwaar als van de hoofdlynen Rotterdam Amsterdam en do biels of .dwarsliggers zyn ook van mindere hoedanigheid. Het zand is niet zoo goed ah'het zand, dat gebruikt wordt op do andere lynen, en toen de machinist kwam aanryden zag hy op do rails voor zich een kloin bochtje; daarom wilde hy remmen om te voorkomen, dat de veeren door die bocht braken, doch vruchteloos. De locomotief ging even licks en sloeg toen rechts van den weg af. De acbterkomende bagagewagen stiet een stuk van de locomotief af juist op de plaats, waar de stoker stond, die daardoor doodelyk werd getroffen. Te Zandvoort bestaat het plan, opgevat door een paar badgasten, om eene soirée te geven ten voordeele van de nagelaten be trekkingen van den stoker Born. Te Loosduinen is Zondag j 1. onder kerktijd ingebroken in de boerderij van de weduwe K. Eene som van 400 aan bankpapier werd ontvreemd. By het personeel aan de werk- plaatsen van de Hollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij te Haarlem zullen weldra nog 300 man aan het werk gesteld worden, zoodat het totaal aantal werklieden daar dan 1100 zal bedragen. Zekere W.te Amsterdam, on langs in staat van faillissement verklaard, is op last van de arrondissementsrechtbank in gyzeling gesteld, omdat hy bleef weigeren de noodige inlichtingen aan den curator te geven omtrent zyn boedel en koopmans boeken. Dinsdag zyn te Leeuwarden aangekomen mr. Geo W. Yan Siclen en zyne twee zonen, en mr. Gysberti Hodenpeil, van de „Holland Society" te Nieuw-York. Zy be gaven zich gisteren naar de hardzeilparty te Sneek, waar vanwege de Society als cham- pionprys voor de tweed9 klasse, boeiers en jachten, een zilveren beker, benevens eene zilveren medaille, was uitgeloofd. By dez6n zeilwedstrijd is de Champion-cub glansrijk gewonnen door „De Sperwer", van den heer C. Jurrjens, lid van de zeil- en roei- vereeniging „De Amstel", te Amsterdam. De promie werd gewonnen door de „Catharina Elisabeth", van den heer T. Yan Campen, van de zeilvereeniging „Het IJ" aldaar. Door een trein van Enschedee naar Oldenzaal is onder de gemeente Lonneker een oud man overreden. Na eenige uren iydens, ia de ongelukkige gestorven. Te Berlyn zyn gisteren en Dins- dag eenige gevallen van zonnesteek voorge komen, gedeeltelijk met doodelyken afloop. Ook zyn van het 91o reg. infanterie te Eibelsladt (Neder-Franken) 170 manschappen van de hitte flauw gevallen en 2 gestorven. Uit Boston wordt weer geseind dat by een spoorwegongeluk in de nabijheid van het station Quincy 15 personen omgeko men en 23 anderen verwond zjjn. Uit Nishny-Nowgorod (Rusland) wordt gemeld dat de passagiersboot „Gregor", met 102 personen, grootendeels kooplieden, aan boord, in de nabijheid dier stad gedurende den nacht in brand geraakt en geheel vernield is. Een deel der reizigers, uit den slaap ge wekt, sprong in de eerste ontsteltenis over boord, waardoor velen verdronken. De goheele post is verbrand, benevens eeno groote voor raad goederen, die voor Nishpy-Nowgorod bestemd was. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag te twee uren. Voorzitter: de heer Van Buttingha "Wichers, wethouder, waarnemend burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Zillesen, Juta, Zaayer, Van Hamel, Van Reenen, Le Poole, Verster Van Wulverhorst, Do Sturler, Van Hooken, Tieleman, Zaalberg, Hassolbach, De Goeje, Kaiser, "Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heerenCock, Schneither, Du Riou, Bool, Knappert, Koetser, Nykamp, Alma en Fookema Andre®. Door den waarn. Voorzitter werd medege deeld dat waren ingekomeneene beschikking van den Commissaris des Konings, houdende vergunning aan don burgemeester om zich, met ingang van 9 Aug., gedurende eene maand buiten de gemeente to bevindeneen verzoek van den algemeenen marktmeester en den adjunct-marktmeester om vorhooging van jaarwedde; verschillende reclames tegen den aanslag in de plaatselijke directe (inkom sten-) belasting. Verder dat aan K. H. Van Dijk, met in gang van 1 Oct. a. s., eervol ontslagen bewaarder van het Caecilia-gasthuis, een pen sioen is toegekend van 213 33, berekend naar eene jaarwedde van 400 en 32 dienst jaren; dat aan D. Piket, die wegens ziekte niet meer in staat is zijne betrekking van lantaarnopsteker bjj de Sted. Gasfabriek waar te nemen, met ingaug van 1 Sept. a. s. een pensioen is toegekend van 142.06, berekend naar een diensttijd van 23 jaren en 5 maanden en een weekloon van 7alsmede dat tot dusverre 18 permission zijn uitgereikt om te jagen naar waterwild op do Vroon- wateren, tegen ƒ12 per stuk, zoodat de op brengst is ƒ216. Ten slotte dat by de Leidsche Bankver- eeniging in prolongatie is belegd eene som van ƒ35,000. Daarna kwamen aan de orde de volgende punten 1°. BenoomiDg van een Leeraar in de Hebreenwsche taal aan het Gymnasium. (164) 2°. Verzoek van J. Van Galen, om een stoep te loggen aan do Ververstraat. (154) 3°. Idem van do firma Tieleman en Dros om een riool te leggen naar de Uiterstegracht. (156) 4°. Idem van W. Van der Meer, ter bekomiDg in gebruik van grond langs den Haarlemmertrek- weg. (156) 5°. Idem van H. H. ScLippers, om vrijstelling of restitutie van schoolgeld, Gymnasium. (157) 6°. Idem van H. Henkes, om ontslag als Gemeente ontvanger. (160) 7°. Idem als voren van J. M. Prins, als hoofd der school 4de klasje No. 2. (161) 8°. Idem als voren van D. H. Trios, als tweede onder wijzer aan de school 3de klasse No. 4. (161) 9°. Idem van Mej. H. Maas, om een stoep te leggen aan de Kalvermarkt. (162) 10°. Idem van J. Kret, om een stoep te leggen aan de Heeronsteeg. (162) 11°. Idem van L. M. Do Laat de Kantor, om vrijstel ling of restitutie vansclioolgeld, Gymnasium. (163) 12°. Idem van K. A. Van Leeuwen, om een spoolstoep t-e leggen in de Zijlsingelgracht. (165) 13°. Voorstel betrekkelijk hot doen van herstellingen aan hot schoolgebouw in do Gortestraat. (165) 14°. Idem tot aanschaffing van een paardeuschouw. (165) 15°. Verzeek van E. IJdo, om oen walmuur to mogen plaatsen aan den Ouden Rijn bij de Kerksteeg- brug. (168) 16°. Voorstel omtrent de voortzetting van de her stelling der vestingmuren van den Burg. (169) 17°. Verzoek van de Leidsche Melkinrichting omt/ent het doorgraven van den Rijnsburgersingel en het maken van een brug, in verband met de demping van een gedeelte der Rijnsburgersingel- gracht. (170) Benoemd werd tot leeraar in de Hobreouw- sche taal aan het Gymnasium de heer G. Yan Vloten, doctorandus in de Semiotische letter kunde alhier, met 16 stemmen (1 biljet blanco). Zonder hoofdeiyke stemming werd gunstig beschikt op de voorstellen of verzoeken, ver vat in de punten 2 14 en 16. Ten aanzien van punt 15 (verzoek van den heer E. IJdo) achtte de heer Was het thans eene uitstekende gelegenheid om uit te maken aan wie eigenlijk de grond behoort, want hot was hem gebleken dat ook de andere bevoners aan don Ryn wel aanspraak kunnen maken. Zij hebben óók maar gebouwd en een plankys gemaakt. Eerst dient men de zaak te onderzoeken en dan eene beslissing te nomen. De waarn. Voorzitter achtte de zaak van te weinig belang om haar aan te houden. Ook met hot oog op het onderzoek kon z. i. ver gunning worden verleend. De gemeente-archi varis houdt zich reeds sedert eenigen tyd met bet opsporen der eigendoms-quaestie onledig. De heer Wa3 achtte de zaak integendeel van zeer groot belang. Hem is gebleken dat de Oude Ryn al reeds anderhalven meter door aanbouwing is versmald geworden. Wil de heer IJdo nu de verklaring afleggen dat de grond, waarop hy wil bouwen, gemeente grond is, dan heeft hy tegen eene voorloopige vergunning geen bezwaar, doch alléén onder die voorwaarde. De heer Zillesen achtte die verklaring nogal bezwarend, want ook de andere be woners aldaar zullen in hetzelfde geval ver- keeren. Waarom dus voor één persoon eene exceptie gemaakt? Na nog een kort debat tusschen de heeren De Sturlor, Was, Zillesen en den Voorzitter werd het voorstel van den heer Was met algemeone stemmen goedgekeurd. By punt 17 decide de wd. Voorzitter mede dat van bewoners der Aloèlaan en den singel, alsmede van het bestuur der Albumine-fabriek bericht is ontvangen dat zy willen bydragea in do kosten tot algoheele demping der sloot tot aan de Haarlemmervaart, zoodat de kosten voor de gemeente veel geringer zullen worden. De heer Van Hoeken wilde die kostur. met 800 verminderen en dus van 1800 op 1000 brengen. De heer Van Hamel meende 66rst dat nu de coupure niet noodig zal zyn, hetgeen volgens den Voorzitter wel het geval zal wezen, in het belang der scheepvaart, volgens aanschryving van Gedeputeerde Staten. Do heer Van Hamel wenschte uitstel der zaak, doch de Voorzitter wenschte onmiddellijke behandeling, ton einde zoo spoedig mogeiyk aan den onhoudbaren toestand een einde te maken. Van de Commissie der Volksgezondheid wa ren mededeelingen ontvangen omtrent hetgeen zy in het belang der gezondheid noodig acht. De heer De Sturler zou ook wel de zaak willen aanhouden, doch met het oog op den toestand van de Rynsburgsche singelsloot durft hy daartoe ditmaal niet medewerken. De hoer Van Hamel zeide het terrein heden morgen nog bezocht en onderzocht en toen prof. Mac. Gillavry, president der Gezondheids commissie, ontmoet te hebben, met wien hy den toestand besprak, ten gevolge waarvan hy zyn voorstel tot uitstel tot over acht dagen bleef handhaven. Er is toch ook gebleken dat de Albumine-fabriek niet aan de voor waarden der concossie voldoet. Volgens den wd. Voorz. heeft die concessie met de zaak, welke thans aan de orde is, niets to maken. De heer Was zeide dat, als hy vroeger alles van de fabriek geweten had, wat hy nu wist, hy geene toestemming ;tot oprichting, demping enz. had gegeven. Er wordt geen albumine gemaakt. Hy bracht zelfs intrekking der vergunning ter sprake, doch eerst dient onderzocht te worden, wie moet betalen. De heer Zillesen achtte het onbiliyk om den tegenwoordigen toestand geheel aan de Albu- minefabriek te wyten vroeger was die toe stand óók zoo heel gunstig niet. De heer Juta achtte het, door de nieuwe phase, waarin de zaak wegens het gehoorde en de ingekomen adressen is getreden, wenscbe- ïyk dat de zaak worde aangehouden; óók omdat de leden vry laat van de verschillende stukken haddon kunnen kennis nemen. Dit wa9, volgens den Voorz., het gevolg van den spoed, welke Burg. en Weths. met doze zaak wenschton te maken. De heer Van Hoeken wilde wel dat dadeiyk tot verbetering worde overgegaan, onder voor waarde evenwel dat de gemeente niet meer dan de kosten voor de brug met coupure be- tale. De volksgezondheid weegt by hem zeer zwaar, daarom wil hjj niet uitstellen. De heer Juta zeide dat ook by hem, even als by alle leden, de volksgezondheid een voornaam punt is, doch in een uitstel van 8 dagen ziet hy geen gevaar. Hy althans is omtrent deze zaak niet voldoende ingelicht. De heer De Goeje zeide dat dit ook met hem het geval is; hy weet niet hoe of waar over hy zou moeten stemmen. De heer Van Hamel stelde ten slotte defi nitief voor om de zaak uit te stellen. Dit

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2