Si* S356. Donderdag 21 jALngiz&tus. A'. 1890. Si®? iMêx^Mé jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 20 Augustus. Feuilleton. GLÜCK AUF! Qp)Cï!> PRIJS DEZER COURANT: Yaor Lalden par S maanden.1.10. Tranoo per post1.40. Aftonderlrjke Noxnmers0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Yan 1—6 regela 1.05. Iedere regel meor/O.lTft Grootere letter8 naar plaatsruimte. Yoor het te caeeeeren buiten do atad wordt 0.10 borokenö Offlcleele KennlMgerlngen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tut regeling van het toe zicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, hinder of schade kunnen veroorzaken; Brengen bij deze tor algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan A. B. 8TIJGER en recht verkrijgenden tot het plaats n van een gasmotor van «én paardekracht tot het in beweging brengen van een tabakskorfbank in het perceel S:eenstraat No. 19a. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. L. J. YAN BUTTINGHA WICHEBS, weth., lo. Burg. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Aug. 1890. De Israëlietisehe Dames-vereeniging „Hulp door Vrouwen" heefc alhier hare tweede jaar- lykacho vergadering gehouden. Nadat door de presidente den aanwezigen dames een harte- Hjk welkom was toegeroepen, werd door do waarnemende secretaresse verslag uitgebracht over de ontvangsten en uitgaven gedurende het verschenen jaar. Daaruit bleek dat men besloten heeft, eenige kerkkleeden aan te koopen, om die later aan de Isr. gemeente alhier te vereeren. Toen ging men over tot het benoemen van eone penningmeesteresse. Het algemeene stemmen is gekozen mejuffrouw L. De Lieme, die genegen was deze keuze zich te laten welgevallen. Vervolgens werden in de commissie voor den aankoop van boven genoemde kerkkleeden benoemd de dames Fles, Hartog en mevr. Van den Berg Loeb, die zich bereid verklaard hebben deze taak te behartigen. Na nog eenigon tyd onder gezel- ligen kout met elkander te hebben doorge bracht en nadat nogmaals door de presidente de belangen der Vereeniging aan de dames waren opgedragen, ten einde die met de beste krachten te steunen, werd de vergade ring gesloten en ging men voldaan uiteen. - Door mej. Hardenberg alhier is een boekje uitgegeven, waarin de kinderen veel pleizier zullen hebben. Het bevat in do eerste plaats een sprookje van een koning, die zyn volk op zyn ouden dag nog verheugde met eene jonge koningin en een klein prinsesje. Dan bevat bet een feestelijk spel voor de school, waarbij de kinderen een bezoek van de koningin en het prinsesje aan de school voorstellen; en in de derde plaats bevat bet een eenvoudig, frisch prinsesselied, waarvan het eerste couplot aldus luidt: Als onze Korring alleenig stond: Geen kind, geen koninginne, Toen was het, dat h{J een prinsesse vond, Die schonk hem haar trouwe minne. De liefde gaf hun een Prinsesje voor 't land, Dat eens de krone zal erven; Nu zingen en dansen wij hand aan hand: Oranje zal nimmer sterven 1 Met het bouwen van een Geologisch Museum in het Van-der-Werfpark, ter ver vanging van dat op de Papengracht bi) het Museum van Natuurlijke Historie, schijnt het thans ernst te worden. Onder toezicht toch van de heeren Roem en De Wilde, opzichters by de rijksgebouwen alhier werden heden daartoe grondboringen en opmetingen in het Park gedaan. Waarschijnlijk zal het gebouw aan den kant der Garenmarkt worden opgericht. Gedurende de tweede helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd do volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden M. Van Alphen, K. Holsteijn, C. Heems kerk, Amsterdam; M. A. De Vries», Benner broekH. C. Hooghuis, Van der Stok, 's-Gra- venhage; M. A. Ooebergh, Hilversum; Van der Bel, C. Beekman, Leiden; Blanche Weg- hake, Nijmegen; G. Brama,Noordwjjkerhout; J. Franken, Vlissingen; G. Van der Welle, Warmond. BriefkaartenP. Sigaar, Am sterdam G. Peters, 's-GravenhageBezemer, D. Schaap, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Amerika H. C. Klinkert, Addystone- naar Engeland: J. Bezold, Londen. De heer II. Weiland, onderwijzer aan de school van de vereeniging „Luther", te Amsterdam, is benoemd tot hoofd der bijzon dere school te Rijnsburg. Ta Sassenheim is in „het Bruine paard" eene vergadering gehouden der afdeeling Oegstgeost en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Slechts een twintigtal leden was tegenwoordig. Er werd besloten dat dit jaar te Hillegom eene tentoonstelling zal plaats hebben van vee en landbouwgereedschappen, aanvangendo den lsten October a. s. De heer Roelof Hejjermans verkreeg op verzoek eervol ontslag als secretaris der af deeling. Tot waarnemend secretaris werd bo- noemd de heer J. Van Waveren, van Hillegom. Het examen voor de Fransche taal, lager onderwijs, is te 's-Hage met goed gevolg af gelegd door mej. J. W. Keukenmeester, van Hillegom. Zondag a. s., des voormiddags te 10 uren, zal als spreker in den Protestantenbond te Waddingsveen optreden de voormalige leeraar aldaar, ds. W. H. Luttenberg, thans predikant te Ilpendam. Tot ontvanger der gemeente Noordw(J- kerhout is benoemd de heer A. B. Ver meulen, secretaris dier gemeente, thans nog te Waalwijk. Beroepen is te Dordrecht da. A. J. Ruijs Az., te Oegstgeest. In verband met de nieuwe wet op het militair onderwijs wordt de vaste examen commissie voor de onderofficieren voor den officiersrang opgeheven en zullen die exameDs, te beginnen met het volgende jaar, plaats hebben bij den hoofdcursus te Kampen, bi) den artillerie-cursus te Delft en bij de mili taire school te Haarlem. De voormalige gouverneur van het presi dentschap Bombay, lord Reay (onze vroegere landgenoot baron Mackay), wordt heden in de residentie verwacht. Z.Exc. zal zijn intrek nemen in het „Hotel des Indos". In de vlakte van Waalsdorp zijn gisteren proeven genomen met een geweer van nieuwe inrichting, door den heer H. Pieper, industrieel te Luik, aan onze Regeering aangeboden. In verband met de invoering van een nieuwen trein op den Noorderspoorweg in Frankrijk, wordt voortaan met den trein van 11.16 's avonds te Rotterdam correspondentie met Frankrijk aangebracht. Hedenmiddag te 1 u. 15 m. arriveerden per extra trein van 's-Hage op het Loo de groothertog van Saksen en diens dochter prinses Elizabeth. Het gevolg bestond uit baron Palézieux en eene hofdame van de prinses. Na in gezelschap van de Koningin en Prinses Wilhelmina een dejeuner gebruikt te hebben, onderhielden de hooge gasten zich met den Koning in diens appartementen. Te 4 u. 45 m. vertrokken de vorstelijke personen weder naar 's-Hage. In den ouderdom van 72 jaren is te 's-Hage overleden de heer P. A. Zegers, gep. commies aan het departement van oorlog. De 1ste luit. der inf. N. C. Schreijner, van het O.-I. leger, wordt van zijne detachee ring by het 4de reg. irif. te Delft ontheven, en moet nog dit jaar naar Indiö terugkeeren. Bij beschikking van den minister van oorlog zijn bijzondere voorrechten toegekend aan de gehuwde sergeanten- en korporaals- schippors en kanonniers-stokers bi) het corps torpedisten. De candidaten, die wenschen examen te doen voor den rang van Israëlietisch godge leerde, hebben zich tot de centrale commissie gericht met het verzoek spoedig eene buiten gewone zitting te houden, ten einde maat regelen te nemen, die het adressanten mogelijk zullen maken, binnen den kortst mogeljjhen tijd het aangevraagde examen af te leggon. De voorzitter heeft geantwoord, dat wegens weigering van alle opperrabijnen om in de commissie zitting te nemen, aan hun verzoek niet kan voldaan worden. (De bedoelde weigering vindt haren grond in het uitstellen van het examen). Het „Haagsche Dbl." deelt mede dat de heer J. G. S. Bevers, lid der Tweede Kamer, van wiens ongesteldheid wi) gisteren gewag maakten, wel ziek is geweest, doch thans volkomen hersteld is. De gewone audiëntie van den minister vip binnenlandsche zaken zal op 23 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Batavia," van Rotter dam naar Java, is 19 Augustus te Marseille aangekomen; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Aug. van Southampton; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Aug. van Aden; de „Maasdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 19 Aug. van Boulogne- sur-Mer. B(j koninkiyk besluit is de heer J. E. Van der Meulen Jr. benoemd tot lid van den Kolonialen Raad in de kolonie Curasao. By de landmacht in West-Indië bevorderd lo. tot majoor der inf., commandant der troepen en van het garnizoen in Suriname, de kapt. der inf. A. Conradi, van het garni zoen op Curasao; 2o. tot kapt. der inf., de kapt.-titulair J. H. Teunis, adjudant der troepen en van hot garnizoen in Suriname, en zulks met ingang van den eersten der maand, vol gende op die, waarop gemeld besluit te zyner kennis zal worden gebracht. Genten SA IN ieuwi- F.en treurig voorval had gister- avond te ongeveer acht uren in de onmiddel lijke nabijheid onzer gemeente plaats. Zooals men weten zal, komen de treinen derNoord- Zuid-Hollandsche Stoomtramwegmaatschappjj aan op en vertrekken ze van den Rynsburg- schen weg, even over den overweg van het station van hot Hollandsche spoor, en geschiedt aldaar ook het rangeoren. Vele reizigers nemen gewoonlijk reeds in den trein plaats alvorens gerangeerd is. Zoo Roman van. E. W E R N E R. 14) Zyn vader, die slechts gedurende een ge deelte van het jaar in de residentie woonde, behield zich nog ahyd de leiding van het geheel voor. Het verblijf op het land van het jonge echtpaar was tot dusver niet bijzonder door het weder begunstigd. De zon had zich zelden in dit voorjaar vertoond, maar heden scheen zjj na verscheidene regenachtige dagen weer eens helder ec verkwikkend, als wilde zij ook van haren kant den Zondag medevieren. De mijnen waren ledig en het werk stond stil, doch eadanks de Sabbatsrust en ondanks den lachenden zonneschijn, scheen iets van het sombere en eentonige va'n den omtrek op de geheels kolonie te rusten. In al deze menigte gebouwen, by welker oprichting het nuttigheidsbeginsel blykbaar op den voorgrond had gestaan, openbaarde zich niet de minste schoonhoidszin, geen spoor van eenig streven, om het leven dier genen in het oen of ander opzicht te ver aangenamen, die er hunne dagen mossten slijten. Dat het den eigenaar niet geheel aan den zin hiervoor ontbrak, bleek uit zijn eigen landhuis, dat hy met voordacht op eemgen afstand van de mynen, met den voorgevel naar de met bosschen beplante bergen, had geplaatst, en dat, zoowel in- als uitwendig met byna vorstelyke weelde ingericht, zich met de met bloemen versierde balkons en terrassen als een feeënpaleis te midden van deze pro zaïsche omgeving verhief. De kleine woning van den opzichter Hart man, welke in de onmiddollyke nabyheidder mynen lag, liet reeds door haar uitwendig voor komen vermoeden, dat haar eigenaar boven zyne buren bevoerrecht mocht heeten, en dit was ook inderdaad het geval. Nog als jong en krachtig mynwerker had Hartman een meesje tot vrouw genomen, dat, by de overleden mevrouw Barkow dienstbaar, zich in de byzondere gunst harer meesteres mocht verheugen. Ook na haar huweiyk bleef de betrekking tusschen de jonge vrouw en hare voormalige meesteres bestaan, en ten gevolge hiervan werd ook haar man op allerlei wyzen begunstigd en voorgetrokken, zoodat hy van trap tot trap opklom en eindelijk zelfs tot opziener by de mynwerken werd aangesteld. Wel hielden deze onderscheidin gen op, toen mevrouw Berkow stierf; haar echtgenoot was er den man niet naar, om zich veel over vroegere dienstboden te be kommeren, en toen Hartman ook schieiyk daarna zyne vrouw door den dood verloor, hivld alle gemeenschap natuurlyk op. De opzichter behield echter natuurlyk nog altyd een byzonder zwak op de familie Berkow, waaraan hy zyn tegenwoordig onbezorgd bestaan te danken had, terwyi hy anders hoogstwaarscbynlyk, zooals zoovelen zyner kameraden, het nooit verder dan tot de karig bezoldigde betrekking van mynwerker zou gebracht hebben. Reeds verscheidene jaren geleden had hy eene wees, Martha Ewers, de dochter zyner zuster, tot zich genomen, dis thans voor zyne huishouding zorgde; voor het oogenblik bestond er echter nog weinig kans, dat by zyn stillen hartewensch vervuld zou zien, dat zy en zyn zoon een paar zouden worden. Op dezen Zondag-morgen was de anders zoo vreedzame woning het tooneel van eene scherpe woordenwisseling tusschen vader en zoon, welke tegenwoordig, helaas! niet meer tot de zeldzaamheden behoorde. Midden in de kleine kamer staande, voor de opzichter heftig tegen Ulrich uit, die zoo even de woning van den directeur had ver laten en thans zwygend en norsch tegen de deur leunde, terwyl Martha met blykbare bekommernis van ter zyde de twistenden gadesloeg. „Heeft men ooit zoo iets gehoord of gezien?" knorde de opzichter. „Hebt ge nog niet ge noeg vyanden onder de heeren daar ginds, dat gy ben nog meer tegen u in het harnas moet jagen 't Is wat fraais 1 Daar wordt u eene som aangeboden, groot genoeg om eene geheels huishouding toe te stellen, maar jawel, ge werpt het hoofd in don nek en bedankt er voor! Wat kan eene huishouding of zoo iets van dien aard u schelen! Gy denkt er toch niet aan, om eene vrouw te nemen. U in de couranten verdiepen, zoodra ge van het werk komt, den halven naofat in de boe ken zitten suffen en uw hoofd met allerlei nieuwerwetsche zaken volstoppen, waarvan een fatsoeniyk mynwerker zyn leven lang niets behoeft te weten, den baas spelen over uwe kameraden, zoodat men in het vervolg niet moer aan den directeur, maar aan myn heer Ulrich Hartman zal moeten vragen, hoe het werk in de mynen moet worden inge richt dat is uwe liefhebbery! En als ge er dan toevallig eens aan herinnerd wordt, dat ge voorloopig nog niets dan onderopzichter zyt, dan praat ge van „betaling" en steekt dadelyk het hoofd op." (TFordf vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1