beiden klommen naar binnen, waarop de 2ue bekl. eene deur opende en zij op een kantoor kwamen, waar hp zich ter ruste op een stoel nederzette. Opeens hoorden zij menschenstem- men, en hij zag een persoon in de gang van het loketraam, tvion hij daarop eeno revolver had voorgehouden, alleen met de bedoeling hem bang te makenof hjj er iets bij gezegd heeft, herinnert hij zich 'methet is wel moge lijk. "Waar de revolver gebleven is, weet bekl. niet. Spoedig zijn zij gearresteerd, en werd op hem bevonden een sleutel, passende op de straatdeur. De verklaring van No. 2 komt in hoofd zaak met het bovenstaande overeen. Toen zij rumoer hoorden, zeide de 1ste bekl. tot hem, „badt je nu maar je revolver bij je!" Bekl. haalde die uit zijn achterzak en gaf haar over. Deze was geladen met 4 scherpe pa tronen, doch gesloten, de laadstok zat er in. Waar deze revolver gebleven is, weet bekl. niet. Twintig getuigen werden achtereenvolgens gehoord, uit wier getuigenissen bleek dat de buitendeur gesloten is geweest, het loket- raam heel, een raam in het kantoor, uit komende in een tuin, thans open, bij het verlaten van het kantoor echter gesloten. In de tuinen, achter dat kantoor gelegen, zjjn gevonden verschillende breekwerktuigen, sleutels, ook de geladen revolver en niet ge sloten, zooals de 2de bekl. zegt, maar ge schikt om te schieten. Tal van voorwerpen, gevonden als gezegd, werden door getuigen berkend als aan de beklaagden toebehoorende, wat door hen werd ontkend. In een breedvoerig pleidooi ging het O. M. al de gebleken bezwaren na, die z. i. duidelijk aantoonden dat bekl. schuldig moesten worden verklaard aan poging tot diefstal door twee vereenigde personen, wat No. 1 betreft ge volgd door bedreiging met geweld tegen per sonen, om, op heeterdaad betrapt zijnde, aan zichzelven en den anderen deelnemer van het misdrijf de vlucht mogelijk te maken. Met het oog hierop, dat zij niet meer vo >r verbetering vatbaar moeten geacht worden, daar de 1ste bekl. reeds 40 jaar tuchthuis straf en de 2de ongeveer 15 jaar gevange nisstraf had ondergaan, vorderde het O. M. veroordeeling van No. 1 tot zes en van No. 2 tot vier jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. C. P. Zaaijer, trachtte vele bezwarende aanwijzingen in hot voordeel der bekl. te ontzenuwen en toonde tevens aan dat hier geeno strafbare poging was ten laste gelegd, daar in de for muleering der dagvaarding ontbreekt dat de uitvoering „alleen" ten gevolge van omstan digheden van zijnen wil onafhankelijk niet is voltooid. Pleiter concludeerde tot vrijspraak en 6ubs. ontslag van rechtsvervolging. Ook de subs, ten laste gelegde huisvrede breuk was volgens pleiter niet bewezen en ook hiervoor kon geene veroordeeling volgen. Uitspraak over 8 dagen. (JV. R. C.) Gisteren werd het feest op „Zorg vliet" ten bate van het Haagsche Kinderzie kenhuis geopend. Wanneer men, van den Scheveningschen weg het groote hek van „Zorgvliet" binnentredende, de breede fraaie oprijlaan een eindweegs volgt, is bij den eigenlijken ingang van het park het plaatsbureel opgeslagen, waar men den eersten tol aan de weldadigheid betaalt. Dan ontsluit z.ch het park en is het vergund een blik te slaan in de lommerrijke dreven, waar Jacob Cats eenmaal zich vermeide en rijmde. S echts voor een deel is het uitgestrekte bosch beschikbaar gesteld voor het publiek, dat, alvorens rond te wandelen docr de met hoog opgaand geboomte begroeide lanen, uitgenoo- digd wordt een bezoek te brengen aan de zomerkermis. Op eene ruime, open grasvlakte z\jn de tenten en kraampjes opgeslagen en de groote Japansche parapluies, waaronder men bij onverhoopte regenbui een oogenblik kan schuilen. In het midden van dit terrein stonden gis teren om halftwee al de dames, die hare mede werking verleenen tot dit feest, in keurige zomertoiletten geschaard met en benevens de dames-patronessen en de bestuursleden van het Kinderziekenhuis. Na eene fanfare van de Kon. Kapol der grenadiers en jagers nam de burgemeester der residentie, mr. Roest, het woord, om eene korte openingsrede uit te spreken. Van harte wenschte bij den onderneemsters geluk met het aanvankelijk succes en hoopte hjj dat het bestuur van het Kinderziekenhuis in ruime mate de vruchten zou mogen pluk ken van hare samenwerking. Namens h6t bestuur van het Kinderzieken huis, sprak daarop de heer C. J. E. graaf Van Bylandt een woord van dank, waarna de volksliederen weerklonken en door de kapel een fraai programma werd uitgevoerd. Eene beschrijving te geven van alles wat er te zien is, is ondoenlijkeene kermis in optima forma, maar van bijzondere soort. Men vindt er ook platen van waarde, zelfs teeke- mngen van Mesdag, nette en fraaie kinder kleedjes, luxe-voorwerpen, fijn glaswerk, Japan sche artikelen, speelgoed, mandewerk, suiker goed, enz., tirwjjl het keurig met bloemen getooid buffet tegen matigen prjjs ververschin- gen in groote verscheidenheid te koop stelt. Blijft het weer gunstig, dan zullen de dames, die het feest ondernamen, zich niet beklagen en zal het Kinderziekenhuis krachtige steun zijn geschonken. Men meldt ons heden uit Katwijk aan Zee: Gisternamiddag zijn hier van de haringvisscherij aangekomen KW. 21, schipper C. Van den Oever, van den reober W. Taat, met 305 kantjes en 5000 stuks steurharing; KW. 76, schipper H. Haasnoot, van de Naaml. Venn. „Katwijk aan Zee," met 365 kantjes, en KW. 29, schipper K. Boon, van den reeder P. Haasnoot Pz. De steurharing is verkocht tpgen 13 de 1000 stuks en eene partij pekelharing voor 11 de ton. Gisteren is bij Haarlem de boeren hofstede van A. Guiteneau, aan de Zomervairt, afgebrand. Do oorzaak van den brand is het broeien van het hooi, geborgen in eene schuur achter de woning. De woning was verzekerd, maar de inboedel en het hooi niet. Slechts weinig is daarvan gered. Het vee is met moeite in veiligheid gebracht. In een lokaal in de Warmoes- straat te Amsterdam maakte Zaterdag eene koorddanseres toeren op het koord, dat boven de hoofden van het publiek is gespannen en waaronder men verzuimd had het ander3 gebruikelijke „vangnet" te hangen. Zij verloor het evenwicht, viel en kwam torecht op een man en een kind, doch bekwam geen letsel. De kleine daarentegen werd ernstig aan het neusje gekwetst. Of de man zich ernstig be zeerd heeft, kon men niet dadelijk zeggen, doch hp vervoegde zich Zondag aan genoemd lokaal, met verzoek om schadevergoeding voor bekomen verwonding. De réunie van leden der com pagnie vrijwillige jagers der Utrecbtsche hoo- geschool van 1830 en 1831, heeft gisteren niet plaats gehad. Het voornemen tot eene samenkomst heeft wel bestaan, maar kon niet ten uitvoer worden gebracht, wat zich ook wel laat begrijpen. Het restant der compagnie is na zestig jaren klein geworden. Van de 253 studenten, die in 1830 met de compagnie naar de grenzen marcheerden, zijn er 222 overleden, en dat restantje bestast uit oude mannen, uit per sonen, die nu op verre na zoo vlug en vaar dig in beweging niet meer zijn, als ze waren voor zestig jaren. Het bestaat uit ouden van dagen, van om en boven de tachtig! Geen wonder, dat verreweg het meerendeel, dat vroeger, als 't op marcheeren aankwam, ner gens tegen opzag, er nu tegen opziet om zich te verplaatsen. Toch blijkt het, dat er onder die oudjes nog levens- en feestlustigen zijn, want 't is sommiger verlangen om het volgend jaar, 12 Aug. 1891, als het de zestigjarige herinnering aan den tiendaagschen veldtocht zyn zal, zich kameraadschappelijk en feestelijk met elkander te vereenigen in de oude Utrechtsche aca demiestad. (17. D.) Vrijdag jl. werd te Leeuwarden eer. landbouwer uit Wartena aangereden door eene handkar, welke door twee personen werd voortgestuwd. Hij kon zijn weg niet vervol gen en werd in het stadsziekenhuis opgeno men. Aanvankelijk scheen z(jn toestand niet van ernstigen aard te zijn. Op zijn verlangen werd hjj daarom naar zijne woonplaats ver voerd. Daar bleek echter, dat de ruggegraat inwendig was beleedigd. Verlamming was het gevolg en Zondagmorgen is de man over leden. De politie doet onderzoek, in hoever hier sprake kan zjjn van schuld aan de zijde van de vervoerders van de handkar. Alle personen, die door het in- 6torton van het huis te Crefeld zijn bedolven, zijn r,u gevonden. In het geheel zjjn 26 personen door deze ramp omgekomen, nl. 3 mannen, 6 vrouwen en 17 kinderen. Tien personen zjjn nog levend uit de puinhoopen opgedolven. Van dezen is eene vrouw licht en een kind zwaar gewond. Van de 50 bewoners van hot huis waren, gelijk later is gebleken, twaalf tijdens het onweler, waardoor het huis instortte, afwezig. Geheimzinnig drama. Eene zeer geheimzinnige zaak brengt te Narbonne de gemoederen in beweging. Zekere Pech, bewaarder van de begraafplaats, is gearres teerd onder beschuldiging van vadermoord. Deze zaak klimt op tot de maand Januari. Toen verdween de oude Pech eensklaps. Zjjn zoon deed daarvan aangifte bij de politie; de dagbladen vermeldden het en men wendde alle pogingen aan om den verdwenen man terug te vinden. Alles was echter tevergeefs. Men wanhoopte er aan Pech ooit terug te zullen zien, toen dezer dagen een ongetee- kende brief het parket bereikte en de aan kondiging bevatte dat Pech Jr. zyn vader indertijd doodde en hem begroef in een kuil, onder een ander lijk. Een nauwkeurig onderzoek werd oogenblik- kelijk ter aangeduide plaatse ingesteld en dit leidde tot de arrestatie van den jongen Pech en van zijne echtgenoote. De verdere afloop der zaak wordt met belangstelling te gemoet gezien. KOLONliÈN. BATAVIA, G tot 10 Juli. In eene correspondentie uit Kotta-Radja van 2 Juli aan de „Sumatra-Ct." leest men o. a. het volgende: Aan de monding der Atjeh-rivier (Koeala Atjeh) wenschen eenige Atjehsche hoofden een kampong in het leven te roepen en de aldaar bestaande nederzettingen van Chinee- sche en Atjehsche visschers uit te breiden. Bij hen zou eveneens het voornemen bestaan om er pepertuinen aan te leggen. In het Lampermeische, even buiten de linie, heeft de vijand nu eene benting opgeworpen, bewapend met oen vuurmond, waaruit op de onzen geschoten wordt. Ten einde dat veld werk te vernielen, zijn thans naar Lampermei gezonden e9n houwitser en een mortier van twintig centimeter met het noodige bedienings personeel. De Javaansche fuselier Sidin, die ongeveer twee jaren geleden, met medeneming van zijn geweer, uit de benting Landjamoe deserteerde, is op last van het beruchte bendehoofd Toekoe Oemar om het leven gebracht, omdat hjj een hoofdversiersel van diens heldhaftige echtge noote ontvreemd en in de IX Moc-kims ver kocht hoeft. Ook heeft dat Atjehsche hoofd doen ombren gen Imam Bantam, het hoofd van Lepong, zoomede diens zoon en volgelingen, en zulks omdat zjj zich aan willekeurige handelingen en verzet tegen hem hebben schuldig ge maakt. Toekoe Oemar heerscht thans als onbeperkt gebieder ter Westkust, en de radjah's aldaar zjjn niet tegen hem opgewassen. De hoofdpanghoeloe van Kotta-Radja, die met vredesvoorwaarden naar Kemala gezonden werd, mocht de residentie van den pretendent- sultan Toeankoe Daoed met bereiken. Toean koe Machmoed, oom van dien sultan, hield hem te Gighien aan en belette hem zijne zending te volbrengen. By wijze van oorlogsbelasting hebben de radjah's ter Oostkust thans van eiken kojang peper, welke uitgevoerd wordt, eene recognitie te voldoen, in verband waarmede de uitvoer van dat product van nu af aan weder geoorloofd is. Te Edi is de sergeant Wassenberg aan bekomen wonden overledende sergeant Wil- leren, de korporaal Van den Berg en o. a. de fuseliers Verpoort, Kollenbacb, Briggers, Tetri, Verdoorn, Van Dam, Kollenbach, Hoorn, Pallera en De Wit zyn aldaar gewond. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig ver lof naar Nederland, wegenB ziekte, aan den onder wijzer der 2de klaeee bij het op. lag. ond. J. Veltene. Geplaatst: In de ree. Pasoeroean, de be noemde contr. lste kl. J. H. B. Oomen; in de contróle-afd. Goenoeng Eentjana, afd. Lebak, de contr. 2de kl. A. P. Stoorvogel; in de contróle-afd. Semarang, afd. van dien naam, de contr. leto kl. C. E. Van Kappen; in de ree. Oostkust van Sumatra, de herbenoemde contr. 2de kl. J. Ballotin de res. Lampongecbe districten, de. waarnemende adepirant-contr. N. J. Roelfsema; in do afd. Toe- lang Bawang, de controleur lete kl. H. E. D. Engel hard in de afd. Belang, de contr. 2de kl. A. J. W. Vermandel. Ontslagen: Eervol uit hunne betrekking wegens ziekte do 3de commiezen bij de Algeineene Reken kamer J. H. P. Lankau en W. A. Gossiaux. Benoemd: Tot controleur der 2de kl. de adepi- rant-controleur A. J. N. Engelenberg; tot adspirant- controleur de ambtenaar ter beecbikking van den directeur van B. B., W. A. J. Nolthenius van Elsbroek. Ontslagen: Op verzoek eervol uit zijne be trekking wegens ziekte de secretarie van de Wees- en Boedelkamer te Padang (Sumatra's Westkust) C. W. fibbald en in zijne p'aats benoemd de adjunct- secretaris van de Wees- en Boedelkamer te Soerabaia, C. E'ehout. B o n o o ni d Tot hulponderwijzers, niojuöror,* E. M. Rosman, tbana als zoodanig tijdelijk werkzaaie, Geplaatst: Als hoofdonderwijzer aan de op] lagere scb. te Sitoebondo (Bezoeki), de benoemd# onderwijzer 2do kl. E. A. J. Roskott. i Verleend: Een 2-jarig verlof naar EuropJ wegens ziekte aan den ingenieur 2de kl. bij dei waterstaat en 's lands burgerlijke openbare vertes M. Ypelaar. Ontslagen: Eervol nit 'slands dieast de ge wezen opzichter 2de kl. bij de exploitatie der S.-S op Java en belast met de waarneming der betrek king van opzichter 3de kl. bij die exploitatie, E. A Meijboom. Belast: Voorloopig met de waarneming der be trekking van opziener 3de k)., L. Fontein, met bel paling dat hij wordt gesteld onder de bevelen vtij den houtvester, belast met het beheer over hot boecbl district Semarang-Soerakarta-Djokjakarta Benoemd: Tot aeeistent-rceident van BlorJ (Rembang) tevens vendameester aldaar W. F. Ij Boissevain. Ontslagen: Op verzoek eervol uit bare bel trekking de onderwijzeres 2de kl. F. A. Heijnnem&n| Benoemd: Tot onderwijzeres 2de kl. de onder wijzeres op wachtgeld F. M. Sauerbier. uepartement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoel eervol uit Zr. Ms. mil. dienet wegens volbrachte^ diensttijd met behoud van reeht op pensioen de kapt der inf. J. J. S. Van Kempen. buitenland. Dnltaohland. De legermanoeuvres in Silezië zullen h(jge woond worden door den keizer, ce keizerin, den koning van Saksen en den keizer van Oostenrijk. Gelyk keizer Wilhelm door den Rjke-kansolier Caprivi, zal keizer Frans Joze door graaf Kalnoky, den Oostenryksch Hon gaarschen minister van buitenlar.d3che zaken vergezeld zijn. De definitieve plannen voor een electri- echen spoorweg in Berlijn zjjn door de firma Siemens en Halske uitgewerkt. De organist van den Dom te Munster, Bernard Hüls, is op 80 jarigen leeftijd aan eene beroerte gestorven. Hy was ook beke doir zijne composities van kerkmuziek. Groot-BritannlA De werkstaking in Zuid-Wales is nog niet geëindigd. De geregelde dienst der treinen is nog niet hervat, maar er bestaat kans, dat weldra eene schikking zal worden getroffen. Een voorstel om de zaak aan eene scheids rechterlijke uitspraak te onderwerpen, is ten minste door de directie der spoorwegen en de werklieden gunstig ontvaDgen. De negentigjarige kardinaal Newman, eenmaal Protestantsch geestelijke, is te Bir mingham aan eene hevige longontsteking overleden. Sedert geruimen tyd was hy zeer zwak, en gedurende de laatste maanden wei gerden zyne beenen hun dienst, zoodat hij zich naar zyne kerk liet dragen. Tranevnal. In het officieel verslag der beraadslagingen van den Transvaalschen Volksraad komt voor, dat president Krüger aan den Volksraad een gedeelte mededeelde van een schrijven der Britsche regeoring, waarin wordt vorklaard dat, zoodra alle zaken van Swazieland gere geld zullen zijn, Groot-Britannië al de wen schen der Transvaal met betrekking tot Swazi land in overweging zal nemen, met het doel aan die wenschen gevolg te geven. Teleerammso. PARIJS, 12 Augustus. Het bericht, dat generaal Saussier als gouverneur van Parjje een opvolger zou erlangen, is onnauwkeurig. Niet minder van grond ontbloot is de mede- deeling dat prins Napoleon incognito Tunis doortrekt. Deze vertoeft nog steeds op zijre bezitting in Zwitserland. PESTH, 12 Augustus. De chef der Mekka- pelgrims uit Bosnië, Skalics, meldt uit Djeddah Alleu gezondeerste quarantaine doorstaan reizen naar huis. NIEUW-YORK, 12 Augustus. Volgens par ticulier bericht is Sobral, de oud-minister president van Guatemala, op last van pre sident Barillas gefusilleerd. BUENOS-AYRES, 13 Augustus. Hier heerscht groote ongerustheid naar aanleiding van ge ruchten, welke hier verspreid worden, dat de gouverneur van Cordova de nationale garde dezer provincie onder de wapenen heeft ge roepen. De regeering heeft den gouverneur terstond ontslagen. KAAPSTAD, 13 Augustus. De Kamer hechtte hare goedkeuring aan het ontwerp tot aankoop van den spoorweg van Kimbtr- ley naar Vrijburg, dien de Engelsch-Zu d- Afrikaaosche maatschappij laat aanleggen, door de regeering der Kaapkoloniën. BERLIJN, 13 Augustus. (A. H.) Van de torpedo-booten, welke gisteren uit Helgoland zijn vertrokken, wordt er eene vermist. Tct dusver is nog geen spoor van d:-ze toet ge vonden.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2