9350. A8. 1890. <gexe (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 Augustus. 13oaitlei'd£sgr 3.-4 .A-iigrastus. ?3cy(4?K-;£> FEUS DEZER COURJlNT: ▼•or Leldea par t maindaa1.10. Frenec par post1.40. Afzonderlijk* Nommers.0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Tm 1—4 ragel* /1.05. Ieder* refel maar/0.1H OrooUre lettere neer pleeternimte. Toor het ta oesseeren buiten de atad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toc- I zicht bij het oprichten van inrichtingen, welke govaar, hinder of schade kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hon vergunning is verleend aan H. A. VAN KERKHOFF rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene smederij in het perceel Kloksteeg hoek Heerensteeg 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. L. J. VAN BUTTINGHA WICHERS, weth., lo.Burg. E. KIST, Secretaris. Leiden, 11 Aug. 1890. Bij koninklijk besluit is aan dr. G. Schlegel, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit alhier, verlof verleend tot bet aannemen en dragen van het onderscheidingsteeken als officier d'Académie, waartoe hy door den minister van openbaar onderwjjs en schoone kunsten in Frankrijk is benoemd. In de zaal Noordeinde niet zooals vorige jaren in de Hooglandsche kerk al hier kwamen gisteravond velen samen ter bijwoning van den dank- en bidstond voor het Christelijk onderwijs, in aansluiting met de overdag gehouden inzameling langs de huizen vanwege de Unie „Eene school met den Bijbel." Ds. J. W. H. Kalkman leidde de bijeenkomst en sprak naar aanleidiDg van 1 Sam. 19 vers 206. Be in de zaal gehouden collecte ten voor- aeele der vier Christelijke scholen alhier, dus boven de gisteren vermelde som der collecte langs de huizen ad f 640.32, bracht op f 60.275. Hedenmiddag ontvingen we per Engel- sche mail de Bataviasche bladen van 6-10 Juli, alsmede de „Deli Crt." van 9 en 12 Juli. De opbrengst van het vervoer over den spoorweg Leiden—'Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (16,167) 8,625.35, agage (29 ton) f 172.99, bestel-, ijl- en vracht goederen (1410 ton) 2,098.83, levende dieren en rijtuigen f 188.84diverse ontvangsten ƒ106; totale opbrengst f 11,192.01. Totale opbrengst van af 1 Mei 1890 f 36,101.45. Door don minister van koloniën zijn de heeren mrs. J. C. Heyning, B. H. Kieyn, A. L. S. Meilink, J. M. C. E. Le Kütte, C. Loth, J. H. A. Bosch, L. A. O. Kollmann, J. Oostwoud Wijder.es en A. Van Iperen (Leiden) gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, om in rechterlijke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. [Herplaatsing wegens misstelling in de S.-C.j Naar wii vernemen, is het bouwen van 6ene villa aan de Laan van Meerdervoort te '8-Hage, waarvan op den Ssten dezer de aan besteding plaats had, opgedragen en gegund aan den heer Jac. Van der Kamp, aannemer aldaar. De heer Granier, voormaligchefd'orchestre b(j de Frar.sche opera te 's-Hage, is zoover hersteld, dat hij gisteravond do reis naar Parijs kon aanvaarden. Ten einde echter zooveel mogelijk gemoedsaandoening te voorkomen, werd hem aan het station door niemand uit geleide gedaan. Het zangersfeest te Arnhem behoort al weder tot het verledene, maar het zal, aldus schrijft men, niet spoedig worden vergeten. Ook de tweede groote uitvoering van Zondag avond was schitterend. De groote zaal van „Musis" was overvol. Na de opening van het concert met Rei- necke's „Friedenefeier" door het orkest, trad „Amstel's Mannenkoor" op, waarvan vele leden nog dien avond wenschten te vertrekken. Daarna zong mej. Wia Dikema, van Leiden, een air en scène uit de onvoltooide opera „Melaenis" van Mann, met orkest- en harp- begeleiding, terwijl de componist zelf diri geerde, en gaf de heer Orelio een ander ge deelte dier opera, ter vervanging van „Filips van Artevelde". Behalve Amstel's Mannenkoor zongen ook de BoBScher liedertafel „Oefening en Uit spanning", Oosterbeek's Mannenkoor en Ny- meeg's Mannenkoor. Do zaal juichte luide telkens wanneer eene liedertafel zich nad doen hoorenvooral Amsterdam en Den Bosch hadden grooten bijval, terwijl de opgewon denheid bijna niet tot bedaren was te bren gen na de voordrachten door de solisten. De heeren Rogmans en Orelio deelden de lau weren, maar ook mej. Dikema mocht herhaal delijk ondervinden, dat zij het publiek bekoorde. Het' stoomschip „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 Aug. te Genua; de „Rembrandt" arriveerde 12 Aug. van Amsterdam te Bordeaux; de „Schiedam", van Rotterdam naar de Plata-rivier, vertrok 12 Aug. van Lissabon; de „Batavia", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 12 Aug. van Southampton; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 12 Aug. van Marseille. Bij koninklijk bosluit is de heer R. W. F. Kijftenbelt, predikant bij de Hervormde gemeente te Heilao, benoemd tot predikant bij de Protestantsche gemeente in Neder- landsch-Indië. De luitenant-kolonel A. A. A. A. Van Laak, van het 7de regt. inf., op non-activiteit gesteld. Met ingang van 16 dezer, aan A. F. L. G. H. Van den Steen van Ommeren, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Krommenie. Aan den tweeden luitenant-kwartiermeester C. J. A. Brandts Buys, van het 2de regiment infanterie, op zijn verzoek, een eervol ont slag verleend uit den militairen dierst. Gemengd Nieuw». Twee werklieden, C. Van der Zeeuw en M. Wolters, waren dezer dagen ge durende veertig jaren in betrekking bij de firma weduwe A. Parmentier Zonen, zeemleder fabrikanten op de Middelstegracht alhier. De patroons lieten die gebeurtenis voor beide arbeiders niet onopgemerkt voorbijgaan, maar schonken hunheden,ondereenekleinetoespraak ieder een gouden cylinder-horloge met inscriptie. Zoo mochten ook deze jubilarissen de erva ring opdoon hoe trouwe en eerlijke plichts betrachting, in welken werkkring men ook in de maatschappij geplaatst is, steed3 die waar deering ondervindt, als waarop ze ten volle aanspraak mag maken. Eon m e i s j e, D e K. ge n aa m d, d a t hedennamiddag omstreeks halftwee in den Nieuwen R'Jn alhier haar schoolgereedschap wilde schoonmaken, had het ongeluk voorover in het water te buitelen. Een paar personen, die het ongeval bemerkten, kwamen spoedig te hulp en brachten de jonge drenkelinge in hare natte kleederen op het droge. Drie inwoners van Leiden hebben in de gemeente Zoeterwoude de wet op de jacht on visscherij overtreden. Tegen hen werd deswege proces-verbaal opgemaakt. 14e v acan tiekamer der rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren P. v. d. H., commissiekooper te Reeuwjjk, wegens verduistering van geld ten nadeele van zijn patroon, tot zes maanden gevangenisstraf, met in mindering brenging der preventieve hechtenis; I. v. K., veerschipper en tapper te Zuidland, die weigerde een ingelegerden krijgsman voeding en een nachtleger te ver schaffen, tot f 10 boete, subs, tien dagen hechtenisP. H., werkman te Gouda, die door valsche briefjes wist machtig te worden een paar waterlaarzen en een hal ven hectoliter aard appelen, tot drie maanden gevangenisstraf. Een paar hoogst gevaarlijke individuen stonden daarna terecht, en wel lo. Izaak De Koster, 67 jaar, kleermaker te Leiden, en 2o. Johannes Oostenbrug, 44 jaren, horloge- makor te Oude-Wetering. Zij worden beklaagd van op den 9den Mei jl. in den laten avond te zamen en in vereeniging te Schiedam aan de-Westveet, na met een valschen sleutelde straatdeur van het kantoorlokaal van de firma Zoetmulder Zoon te hebben geopend ea een tusschen de gang en het kantoor zich bevindend loketraam te hebben verbroken met het doel om, met het oogmerk van we derrechtelijke toeeigening, zich in dat kantoor bevindende en aan de firma Zoetmulder Zoon, of althans aan een ander dan aan hen, verdachten, toebehoorende goederen weg ta nemen, door dat loketraam zjjn geklommen en zich in gemeld kantoor hebben begeven, maar in de uitvoering van hun voornemen verder zijn gestuit door de komst der politie, ten gevolge waarvan hun plan met is vol tooid, door omstandigheden van hunnen wil niet afhankelijk, hebbende de lste verdachte daarop, met het oogmerk om hun beider ontvluchting mogelijk te maken, den agent van politie, tevens onbezoldigd rijksveldwach ter Hendrik Adolf Ejjkelboom, toen deze hen op heeterdaad betrapte, eene geladen revolver voorgehouden onder het uiten der woorden: ..„terug of ik schiet je voor je kop". Uit de voorlezing van een extract arrest bleek, dat de lste bekl. den 14den September 1867 door het voormalig provinciaal gerechts hof in Zuid-Holland wegens diefstal onder zeer verzwarende omstandigheden ter dood is ver oordeeld, wolke straf bij koninklijk besluit i3 veranderd in 20 jaren tuchthuisstraf. Uit het verhoor van den lsten bekl. blijkt, dat hij zjjn medebeklaagde in het tuchthuis te Leeuwarden heeft leeren kennen, dozen menigmaal sprak, hem geld leende en met hem afspraak had gemaakt om eons samen te reizen. In den avond van den 9den Mei ont moetten zij elkander toevallig in den spoortrein tusschen Leiden en Den Haag, gaande No. 1 naar Rotterdam en No. 2 naar Schiedam, naar eene tante. Op verzoek van No. 2 verliet lste bekl. te Schiedam den spoortrein, belovende de 2de bekl. hem wellicht bij zijne tante geld te zullen krijgen en dan hem een gedoelte van het geleende terug te zullen geven. Men giDg Schiedam in, bezocht tapperijen, totdat het eindelijk omstreeks 11 uren was geworden en hij zóó moede was, dat hij niet meer voort kon. Dat was niets, zeide de 2de bekl., by wist wel eene plaats waar hü rusten kon. Opeens zeide de 2de bekl.: „bul hier hebben we al een onbewoond huis," en hy zag dat deze eene deur, die aanstond, openduwde. Zjj gingen Daar binnen, kwamen in eene gang, waarin zich een loketraam bevond, welks ruit stuk was. Hü opende dat raampje, en F'euilleton. GLÜCK AUF! Roman van E. WERNER. 4) Men had klaarblykelyk al de broeikassen geplunderd om trappen, balkons en terrassen met de schoonste bloemen en planten te ver sieren. De kostbaarste en zeldzaamste ge wassen, welke anders zelden of nooit aan de koude lucht werden blootgesteld, schitterden tier in al den rykdom hunner kleuren en geuren. Op de uitgebreide grasperken wierpen de I fonteinen hare waterstralen klaterend om hoog; overal vertoonden zich de sporen, dat de natuur uit baren winterslaap was ont waakt en dat de eerste kinderen der lente zorgvuldig gekoesterd en gekweekt waren. Aan den ingang van het park was bovendien eene reusachtige eerepocut, rykeiyk met kran sen en vlaggen versierd, opgericht. „Ik heb er myne bekomst vanherhaalde de directeur, zich bij de andere heeren voe gende, die in een kring stonden te praten. „Daar verlangt de heer Berkow, dat we zjjn zoon zoo lnisterryk mogeiyk znllen ontvangen en meent van zyn kant alles gedaan te heb ben, als hy ons onbeperkt krediet geeft voor de onkostende goede wil van de men- schen komt nooit by hem in aanmerking. Indien wü' nog de werklui van vóór twintig jaren hadden, was het eene andere zaak! Wanneer er dan eens een vrye dag was, het een of ander feest, 's avonds met een dansje besloten, behoefde men niet bevreesd te zün, dat er geen vivat zou worden geroepen, maar nu lijdeiyke onverschilligheid aan den eenen en openbaar verzet aan den anderen kant; er ontbrak weinig aan, dat het werkvolk be paald geweigerd had, den jongenheer feestelijk in te halen. Als gü morgen naar de resi dentie teruggaat, mynheer Scheffer, zou hot zeker niet kwaad zün, indien gü, met de mededeeling van de door ons verordende feestelijkheden, u ook eens een enkel woord liet ontvallen omtrent datgene, wat men daar niet weet of niet weten wil." „Ik zal mü wel wachten", antwoordde de aangesprokene droogjes. „Hebt gü soms zin, u oene behandeling van onzen hooggeachten chef te laten welgevallen, zooals men van zünentwego ondergaat, ais hem iets onaan genaams ter ooren komt? Ik biyf in dat geval liefst op een eerbiedigen afstand van lppm." De andere heeren lachtende eerbied, wel ken men den afwezigen chef toedroeg, scheen wel wat te wenschen over te laten. „Hy heeft dat voorname huweiyk toch ein- delyk klaargespeeld!" dus nam de hoofd ingenieur het woord. „Het heeft hem moeite genoeg gekost, en het is in alle geval eene vergoeding voor den adeldom, wolkon men hem tot dusver zoo hardnekkig heeft gewei- gord en waarop toch al zyn denken en stre ven gericht i3. Hü geniet althans don triomf, dat de adel geen aanstoot meer neemt aan züne burgeriyke afkomst, nu zelfs de Win- dega zich met hem vermaagschapt hebben." Scheffer haalde de schouders op. „Niet veel keus bleef hun over. Het is algemeen be kend in de residentie, hoezeer die familie aan lager wal was. Ik betwyfel het echter zeer dat het den trotschen baron gemakkelük zal zün gevallen, op deze wp'ze mot zyne dochter te speculeerenvan oudsher behoor den zü niet alleen tot de aanzieniykste aristo craten, maar zelfs tot den hoogsten adel van het land. Eindelijk moet hy nu toch ook voor de yzeren noodzakelykheid bukken." „Zooveel is zdker, dat die nieuwe familie betrekking ons razend veel geld zal kosten", hernam de directeur, het hoofd schuddende. „Natuuriyk heeft ds baron ook zyne voor waarden gemaakt. En eigeniyk kan ik het doel van al dis opofferingen niet doorgronden. Als het nog eene dochter was, voor wie mea daarmede een rang en een naam kocht; maar mynheer Arthur is en blüft immers even goed van burgeriyke afkomst, ondanks den overouden adeliyken stamboom zyner vrouw." „Zoudt ge dat denken? Ik sta u borg voor het tegendeel. Zulke familiebetrekkingen biy- ven op den duur niet zonder invloed. Den echtgenoot van de barones Windeg-Rabenau, den schoonzoon van den baron zal men den adeldom niet weigeren, waarnaar zyn vader tot dusver tevergeefs smachtte, en ook dezen zal men niet kunnen verhinderen, dat hy in het salon zy'ner schoondochter met de kringen in aanraking komt, welke hom tot heden den rug hebben toegekeerd. Ik verzeker u, ik ken onzen chef. Hy weet opperbest, welk voor deel dit huweiyk hem aanbrengt, en daarom kan hy zich dan ook eenige onkosten ge troosten." Een van de beambten der administratie, een jong, blond heertje, met nauweluitenden rok en onberispeiyke glacéhandschoenen, achtte thans hot oogenblik gunstig, om ook eene opmerking in het midden te brengen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1