Niouw-York, passeerde 11 Aug. Lizard; de „Zaandam", van La Plata naar Amsterdam, vertrok 10 Aug. van Las Palmasde „Suma tra," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 11 Aug. te Padang. - By koninklijk besluit is in zijn rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, de kapitein A. R. Krayenhoff van de Leur, van het 5de reg. inf. Verleend de volgende pensioenenK. B. IV. Huysers, klerk der eerste klasse bij de Rijks telegraaf te Arnhem, f 374; P. Dansen, post bode te Bath, 167; W. T. Ten Ham, brieven en telegrambesteller te Zeist, 356. De heer C. L. Dake, than3 te Haarlem, met ingang van 1 September 1890, benoemd tot hoogleeraar bij de Rijks-Academie van Beel dende Kunsten te Amsterdam. Gemengd Nieu-wo. Hedenmorgen, om 8 uren, waren eenige kinderen op de Voldersgracht met een brandend kaarsje aan het spelen, waardoor het gordijn voor het raam vuurvatte. Naby wo- nenden zagen dit gelukkig, gingen het huis binnen en bluschten het begin van brand. Voor de a r r o n d.-r e c h t b an k te 's-Hage stond heden terecht een 75-jarigo tu-ndersknecht, uit Zoeterwoude, beklaagd van op 21 April jl. eene buurvrouw mishan deld te hebben, toen deze op een privaat was gezeten. Beklaagde beweerde in drift te hebben gehandold, waartoe de vrouw aan leiding zou hebben gegeven door bekl.'secht- genoote te schelden. Het O. M. vorderde bekl.'s veroordeeling tot 14 dagen gevange nisstraf. Voorts vorderde het 0. H.voor een 17-jarig meisje, uit Aarlanderveen, die haar vroeger kameraadje een duw gaf, waardoor dit in het water viel, terwijl bekl. wegliep en de drenkelinge kort daarna door een manspersoon op het droge werd gebracht, 1 maand; voor een paardenslachter, te Leiden, wegens eenvoudige beloediging van iemand in eene tapperij in de' Janvo3sensteeg aldaar op 30 Mei jl., ƒ10 boete of 5 dagen hechtenis; voor een ander persoon uit Leiden, die z(jne ecbtgenoote verlaten had en de familie van deze lastig viel, eveneens ter zake van een voudige beleediging, aangedaan aan zijne schoonzuster, toen deze in een hotel te Leiden werkzaam was, 7 dagenvoor een koopman, te Noordwjjk, ter zake van smaad jegens een veldwachter, door aan boord van eene stoomboot dien ambtenaar te be tichten dat hij in twee verschillende zaken tegen door bekl. genoemde personen valsche eeden had afgelegd voor het kantongerecht, (welke zaak vroeger reeds voor de rechtbank diende, doch toen werd het O. M. niet ontvan kelijk verklaard op grond van onwettige aan klacht) 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee, dd. 12 Augustus: Zondagavond is van de haringvisscherij aangekomen KW. 38, schipper Js. Van der Plas, van don reeder D. Ouwehand, met 314 kantjes. Gistermiddag zijn aangekomenKW. 51, schipper K. Guit, van den reeder B. Parlevliet met 314 kantjes; KW. 55, schipper H. Da Jong, van den reeder N. Haasnoot Nzmet 340 kantjes en 12,000 stuks; KW. 53,schip per J. Van der Plas, van den reeder P. Haas noot Pz., met 271 kantjes; KW. 17, schipper D. Van der Plas, van den reeder A. Gohmann, met 240 kantjes, en KW. 72, schipper P. Guit, van den reeder A. Van Boon, met 230 kantjes en 10,000 stuks. De prijs der pekelharing is ƒ10,80 por ton en die der maatjes- ƒ7. Door hot inslaan van den bliksem is Zondag-middag te Haarlemmermeer de wo ning van de Gebroeders Verburg, aan den Spieringerweg, verbrand. Behalve een trom meltje met geldswaarde, kon niets van den inboedel gered worden. Van granen enz. zijn verbrand 30,000 kilo hooi, 34 hectol. haver, erwten en tarwe. Alles was verzekerd. Ook legde de bliksem de onverzekerde boer derij Kr. te Steensel met toebehooren (de oogst was juist binnen) in ascb. Alleen het vee kon met moeite gered worden. Tovens sloeg de bliksem in den toren van de R. K. kerk te Winterlee en in een molen te Eergel. Te Stratum is de bliksem geslagen in bet huis van v. d. W., zonder brand te veroorzakenin eene der kamers van het huis werd veel huisraad verbrijzeld. Te Reuzel werd ook eene boerderij door den bliksem verbrand. Zij was verzekerd. Te Dieren sloeg de bliksem in eene woning dicht b(j het kanaal, op een goed kwartier afstand3 van het dorp. Een varkon werd door den slag gedood en eenige oogenblikken later sloegen de vlammen het dak uit. De bewoners R. en H. zagen zich in korten tijd van al het hunne beroofd. Op de hofstede van den landbouwer Ra- mond, in de gemeente Sas-van-Gent, sloeg de bliksem in de woonkamer. De vrouw en de dienstbode werden daardoor getroffen, de vrouw doodelijk en de dienstbode aan het gezicht, waarbij zij een oog zal verloren heb ben. Een kind, zittend op den schoot van de vrouw, bleef ongedeerd. Te Rilland is de bliksem geslagen in hot woonhuis van Jacob Blok Jz., gelegen aan den grindweg naar Krabbendijke. Hy kwam door den schoorsteen en heeft zich een uit weg gebaand door den muur, zonder echter brand of belangrijke schade te veroorzaken. Aan het Slikgat, onder de gemeente Zeven bergen, is gisteravond de bliksem ingeslagen in de woning van J. en bracht eenige ver woestingen teweeg. De bewoners van het huis werden bewusteloos, doch bekwamen geen ander letsel. Te Arnemuiden sloeg de bliksem in door het dak van eene visscherswoning, verbrij zelde don schoorsteenmantel en baande zich een weg door den schoorsteen, die gedeel telijk werd stukgeslagen. De muur van den voorgevel is gebarsten. Verder is de bliksem geslagen in eene der fraaiste boerderijen in de gemeente Zwaag. De woning is totaal afgebrand. De heer baron Van Tuyll van Serooskorken, president van de Sophiastichting te Scheveningen, heeft door tusschenkomst van „Het Vaderland" eene som van ongeveer duizend gulden ontvangen, voor welk bedrag acht kinderen kosteloos in de stichting konden opgenomen worden. Het Initiatief om te Rotterdam eene inrichting voor de opleiding van jongens tot matroos op te richten is uitgegaan van de hoeren J. V. Wierdsma, directeur der Ned.- Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij, en C. C. Vermeer, havenmeester te Rotterdam. Zaterdag nacht is te Haarlem in gebroken in de schouwburgtent van de heeren Kreukniet, Bigot Blaaser, staande op de Nieuwe Groonmarkt aldaar. Uit de kleedkamer is een aantal kleedingstukkon ontvreemd ten nadeele van twee actrices. De Maatschappij „Nederland" zal van de uitspraak des Engelschen rechters, in zake het geding over de aanvaring „Marpessa- Prins Frederik", in hooger beroep gaan. De treinen van den Oosterspoor- weg, van en naar Amsterdam, ondergingen Zondag, circa halfzes 's namiddags, ongeveer een uur vertraging, veroorzaakt door het ont sporen eener locomotief van de Gooische stoom tram, op den overweg nabij de Siemervaart, waardoor de aansluiting naar het Noorden via Zwolle werd gemist. Uit IJzendtjke wordt van 10 dezer gemeldHedenmiddag ontlastte zich over het land van Kadzand een geweldig onweer, dat in de gemeente Hoofdplaat twoe kapitale boe renschuren in vlammen deed opgaan. Ten gevolge van onweer is binnen enkele weken het verlies van een viertal schuren te be treuren voor eene verzekerde waarde van meer dan 40,000. Door onbekende oorzaak ontstond Zaterdag avond te Gestel brand in de boerderij, bewoond door Jonkers. Het huis werd met den geheelen inboedel, waaronder eenige dui zenden kilo's hooi, door het vuur vernield. Door gebrek aan water was het onmogelijk te 'olusschen. Alles was verzekerd. Te Utrecht, waar in den laatston tijd meer ongevallen plaats hadden, trof een paar dagen geleden ook den heer N. J. Ten Bo3ch, chirurgijn aldaar, een treurig ongeluk. Op 't Domplein rijdende, schrikte zyn paard van een vlieger, welke het aan het hoofd raakte, en zette het op een loopen. Weldra was er geen houden meer aan en vloog het dier het Wed in, waar het rijtuig kantelde. De koetsier werd van den bok geslingerd en opgenomen met een paar gebroken ribben en eene wonde aan het hoofd, terwijl de heer Ten Bosch, uit bet rijtuig springende, even eens zóó tegen den kant van het trottoir terechtkwam, dat hy met eene geduchte hoofdwond twoe uren lang bewusteloos bleef liggen; gelukkig was zijne woning (hoek Tran6) vlak by. Twee collega's verleenden hem dadelijk hulp, ook in de waarneming zijnor drukke praktijk, nu juist nog drukker, daar h(j tijdelijk die van een afwezigen collega waarnam. Hoewel ernstig, is de toestand echter niet gevaarlijk. Bij gelegenheid van laatsten Kermis Zondag werden van uit Amsterdam en omliggende plaatsen per Holl. Spoor ruim 8000 reizigers naar Haarlem aangevoerd. Omtrent den te Amersfoort ge- pleegden doodslag verneemt men nader, dat aan geen boos opzet moet worden gedacht. De beide hospitaal soldaten stonden gunstig bekend en gingen bovendien vriendschappelijk met elkander om. Maandag-morgen nu waren z(j onder het aardappelschillen met elkander aan het stoeien en daarbij bracht de een, zonder het zelf te willen, z-ijn kameraad de doodelijke wonde toe. Een metselaar uit Harlingen, die op eene boerenhofstede in de nabijheid dier stad werkzaam was, had het ongeluk bedolven te worden onder een nieuw gemet- selden muur, welke voor eene hevige wind en stortbui bezweek. De man, die reeds diep in de zestig was, werd dood tehuisgebraoht. In de gemeente HetBildtzijn, naar men van daar meldt, aangekomen twee brigades marechaussees uit het oosten van Friesland, benevens 100 militairen uit Leeu warden. De laatsten worden in de scholen ingekwartierd. Uit den trein, welke ongeveer te 11 uur 45 m. 's morgens uit Leeuwarden vertrekt, sprong jl. Vrijdag tusschen de sta tions Tietjerk en Hardegarijp, eene koe uit een der achter aangehaakte veewagens. Of- schoon de trein in volle vaart was, schijnt het dier geen letsel bekomen te hebben. Veorloopig is het, tot de eigenaar zich aan meldt, te Tietjerk in den schutstal gebracht. Te Beekbergen, onder Apeldoorn, is op den stal van den landbouwer T. het miltvuur uitgebroken. Eene koe is reeds ge- etorven, twee zijn verdacht verklaard. Uit Kaatsheuvel wordt van 8 Augustus aan de „P. N. Ct." gemeld: Gis teren werd alhier de vermoedelijke dader van den aanslag op het leven van den veldwachter P. v. H., van Loonopzand, genaamd P. en eigenaar van een rondreizenden wagen, die zich hier bevond, gearresteerd, doch in- het buis van den burgemeester, waar by gebracht was, wist hy weer te ontsnappen. Op straat werd hij door den heer S. kordaat gepakt en aan den rijksveldwachter J. K. en den onbezoldigden rijksveldwachter Jac. A. over gegeven, wien hy weer ontsnapte, zyn boe zeroen in hunDe handen achterlatende. Sedert moet by hier en daar nog zijn ge zien, doch ondanks alle mogelyke nasporingen der politie, loopt hy nog vry rond. Het is te hopen, dat zoo'n gevaarlijk persoon spoedig achter slot komt, want men verdenkt hem van nog veel meer, wat hierin de omstreken in den laatsten tijd is geschied. Bij een hevig onweer, dat te Crefeld Zondag-avond woedde, stortte een, door ongeveer vyftig personen bewoond, huis in. Twintig personen zyn tot dusver gered. Dertien lyken zijn gevonden, en drie personen werden gewond uit de puinhoopen bevrijd. Nog twaalf personen worden vermist. Uit de puinhoopen hoorde men nog om hulp roepen. De berichten betreffende de' cholera te Mekka en Djeddah luiden nog niet zeer gunstig. Vrydag jl. overleden te Djeddah 150 pelgrims aan deze ziekte. In Spanje schijnt de epidemie zich nog uit te breiden. Tot dusver echter heeft de ziekte zich nog niet buiten de provinciën Valencia en Toledo vertoond, hoewel zich in de hoofd stad wel eenige plotselinge sterfgevallen heb ben voorgedaan. De geneesheeren verzekeren echter, dat in Madrid nog geen cholera heerscht. Te Valencia on Toledo deden zich eergisteren 63 ziekte- en 27 sterfgevallen voor. Uit Pesth wordt gemeld dat de kapiteins der Donau-stoomscheepvaart-maat- schappy eene algemeene werkstaking voor bereiden, voor het geval dat niet vóór 15 September in eene hoogere bezoldiging toe gestemd is. Zy ontvangen thans slechts 40 a 50 florynen per maand. By het tumult, dat Zondag avond te Rome voor het gebouw van het Oosten- rykscho gezantschap plaats had, zyn 40 per sonen in hechtenis genomen, waaronder ver scheidene vrouwen. By gelegenheid van het zevende bondsfeest van den Duitschen wielerbond, te München, werd besloton voor den uitvinder van de vólocipède, vryheer Von Drais, van Mannheim, een gedenkteeken op te richten. Daartoe heeft zich, volgens de „Straszburger Post" eene commissie gevormd. Men schryft uit Parys: Een Poolsch schilder, Smourka, had eene schilderij tegen brandschade verzekerd voor 30,000 fr. Nu het doek verbrand is, weigorde de Maat- scbappy de betaling, aangezien het werk te hoog was geschat. Het daaruit voortgespro ten proces had ten gevolge dat do Maatschappy 10,000 fr. moet betalen en ook de kosten van het geding. Te Dingwall, in Schotland, stierf dezer dagen, in den ouderdom van 58 jaren, kapitein William Adams, de bekendste der Schotsche walvischvaarder-kapiteins. Meer dan dertig jaren was hy als zoodanig werkzaam. Door de admiraliteit en het aardrykskundig genootschap werd hem meermalen raad ge vraagd betreffende onderzoekingen aan de Noordpool. BUITENLAND. Fraulrrjjk. Generaal Joubert, de commandant-generaal der Zuid-Afrikaansche republiek, is op het oogenbük te Parys. Generaal Joubert maakte reeds zyne opwachting b(j den minister van buitenlandsche zaken, den heer Ribot. De „Temps" scbynt den overwinnaar van Lang nek niet te kennen. Dit blad noemt generaal Joubert althans „den gewezen pre sident der Zuid-Afrikaansche republiek." President Carnot heeft gisteren te Fon- tainebleau generaal Joubert ten gehoore ont vangen. De Franeche consul te Pretoria ver gezelde hem. De heer Carnot overhandigde den generaal de insigniën van officier der orde van het Legioen van Eer. Dnltaohland. Na de aankomst van den keizer op Hel goland, las de minister Von Bötticher eene proclamatie des keizers voor tot de Helgo- landers, waarin er op wordt gewezen, dat Helgoland nu terugkeert tot het Duitsche vaderland, waartoe het volgens de geschie denis, de ligging en de verkeerswegen behoort. De keizer rekent er op, dat de Helgolanders den keizer en Duitschland getrouw zullen blyven. Daarentegen belooft de keizer, dat hy Helgoland zal beschermen en de bestaande wetten en gebruiken zooveel mogelyk zal handhaven. Ten einde den overgang gemak- kelyk te maken, zal het nu levend geslacht vrygesteld blyven van den algemeenen dienst plicht by leger en vloot. Na het voorlezen der proclamatie hield de keizer eene aanspraak tot de marine-soldaten, waarin hy herinnerde aan den slag van Worth, toen een krachtige hamerslag tot de beves tiging van het nieuwe Duitsche ryk werd gedaan. Nu voegde de keizer Helgoland als het laatste stukje Duitschen grond by het Duitsche ryk, zonder stryd of bloedvergieten. Het eiland is aangewezen om het bolwerk te worden voor de Duitsche visschers, een steunpunt voorde zeemacht, een krachtige steun by de ver dediging van de Duitsche zee. De keizer nam bezit van het eiland en be groette de inwoners als zyne onderdanen. Ten bewyze hiervan aldus besloot de keizer gelast ik dat myn standaard geheschen worde naast de vlag myner zeemacht. Na deze woorden werd de keizerlyke vlag geheschen. In diplomatieke kringen wordt verzekerd, dat de Duitsche keizer voornemens is, aan zyn tweeden zoon den titel van hertog van Helgoland te verleenen. Groot-Brltannlë. In de gisteren door het Lagerhuis gehou den zitting zeide baron Henry De Worms dat de concessiën, waarop de Engelsche onder danen in de nabyheid van Kosi-basi aanspraak maken, niet door de Engelsche regeering wor den erkend. Hy kan niet gelooven dat presi dent Kiüger, gelyk uit Durban aan de „Times" wordt gemeld, aan den Transvaalschen Volks raad heeft verklaard, dat de Engelsche regeering beloofde geeno bedenking te maken togen de aanhechting van Swaziland by de Transvaal, zoodra de zaken van Swaziland goed geregeld zouden zijn. Tot zulk eene ver klaring bestond geen grond. Uit Chattam wordt gemeld dat een aan tal tuigen en andere stukken van de uitrus- ting der paarden Zondag door de treinsoldaten zyn vernield. De soldaten zyn in de kazerne der treinsoldaten geconsigneerd. Er heerscht groote ontevredenheid onder dit corps. De manschappen klagen over den dienst, welken zy des Zondags moeten verrichten. Ten gevolge van het verzet op Zaterdag zyn twee onderofficieren ontslagen en is een onderofficier in hechtenis genomen. Kardinaal Newman is zeer ernstig ziek. Men vreest dat hy er het leven met zal j afbrengen. I

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2