DAGBLAD. N°. 9347. Maandag XI Augustus. A°. 1890. fsze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 Augustus. JFse»'0,XXX©t;o:o.. Jcannette's geheim. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Toot Leidon per S maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN: Van 1—6 rogels 1.05. Iedere regel meor/0.17i. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hot in- caaeeorcn buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Ot liet CieiBcenfevevsIng. (Vervolg.) Geregeld werd voortgegaan met ruimen en horstellen van riolen, loozingen, kolken enz., waarbij voortdurend de slechte toestand van het rioolnet in het oog springt; by behoud van d.t afvorrstelsel of liever van deze wijze van faecaliën berging zullen zeker groote som men vereischt worden om tot een eenigszins voldoenden toestand te geraken. Over het geheel werden 62 invallen boven riolen en 212 invallen boven kolkloozingen hersteld, 99 riolen, 345 ioozingen, 4160 kolken en 5 beerputten in gemeentegrond geruimd 31 riolen, 34 loozingen en 39 kolken ver nieuwd; 25 ijzeron kolken goplaalst en 3 kolksteenen door ijzeren roosters vervangen. Onder deze werken behoort de ruiming van het groote begaanbare riool in de Hooigracht, dat tot aan de kruin was gevuld, wel een bewys hoe weinig van afvoor sprake kan zijn. Het gewelf moest grootendeels vernieuwd worden en er werd een aanvang gemaakt met het herstellen of vernieuwen der aan sluitende huisriolendeze werden ook alle van ruimkasten voorzien. Het gemeenschappelijk riool, overblijfsel van d3 voormalige Arkegracht, bleok een zeer onvoldoenden afvoer te goven en de ingelanden wenschten zeer van dat onder hurne perceelen loopend riool ontslagen te worden; daar dit ook uit algemeen gezondheideoógpunt wen- schelyk geacht werd, werd een gemeenteriool in Salomons- en Nieuwsteeg gelegd, waarna de Arkegracht werd verlaten en gedeeltelijk gedicht. Met de vernieuwing van het gewelf der Langebrug werd voortgegaan. Esnige nieuwe uriiioiromkastingen werden weder geplaatst. De gemetsolde vuilnisbakken op Van-der- Werfstraat en Vrouwenkerkhof voldeden goed, al blijft helaas te constateren dat do bewo ners dier buurten niet willen medewerken om de reinheid op straat te bevorderen. Uit de kolken werden 357 MJ. en uit de riolen 754 M3. mestspecie verzameld. Do riool specie (dit jaar in zoo groote massa verzameld door het ruimen van de Hooigracht) werd aan den pachter overgegeven; van de kolk- specie word 225 M3. zelf gebruikt en 132 H3. onderhands verkocht voor 0 75 per M3. Het schoonmaken van de Langebrug word uitbesteed, zoodat de ophooping van vuil aldaar nu voorkomen wordt. Met het onderhoud en gedeeltelijk vernieu wer. dor gemetselde wallen in eigen beheer, werd geregeld, voortgegaan. Het uitdiepen bleef voortdurend noodig als gevolg van het veelvuldig inwerpen van vuil en het doen afloopen van riolen en fabrieks- loozingen op de grachten. Bij aanbesteding werden in 18S9 de Langegracht, Haven en Oude Singel uitgediept, door eigen volk vooral Middelstegracbt, "Waardgraeht on Oranje- gracht. Langs een gedeelte der Mare werden walburries geplaatst. Vijf nieuwe brandkranen werden geplaatst Zijdgracht by de Hoefstraat, Langebrug hoek Eoorsteeg, en hoek Mooijapensteeg, Pieters kerkhof, hoek Nieuwsteeg, Kruisstraat, hoek Narmstraat. Het Liernurstolsel werkte even uitstekend als vorige jaren. Afgeleverd werden aan den pachter 779,960 KG., a 2'/4 ets. per 100 KG. Voor zoover tot dusvor bekend, is gedu- rerde het jaar 1SS9 besteed aan: Straten en pleinen f 15.002.155 "Wegen en voetpaden 4217.83 Wandelpl. on plantsoenen 2773 34 Bruggen18,527.98 Pompen en riolen13,061.805 Havens en kaaimuren 11,637.28 Spuit- en bonhuizen 6662.96 L. scholen en schoolmeubelen 10,277.32 Daggolden der werklieden 20,851 405 Raadhuis en meubelen 4107.27 Gebouwen. 1 20.S41.30 Vaartuigen1444 33 Liernur-rioolstelsel 2150.09 Aanvoer van duinwater. 2768.05 Algemeene begraafplaats Nihil. Totaal 133 283 11=. Aan de Commissie tot verbetering der Volksgezondheid alhier, is dezer dagen door bewoners van den Kjjnsburger singel een adres gezonden, houdende verzoek tot ver betering dor singelsloot aldaar. B*j oeno to Amsterdam door het departe ment van koloniën gehouden aanbesteding waren minste inscbrijfstors: voor 1200 M. grein da firma J. en A. Le Poole alhier, voor ƒ1170; voor 400 wollen dekens de firma J. Zuurdeeg Zoon alhier, voor f 960. In eene deze week gehouden vergade ring van de afdeeling Alfen, Oudshoorn en Aarlanderveen der Holl. Maatschappij van Landbouw werd tot voorzitter benoemd de heer S. Van Dissel, te Oudshoorn, tot lid van hot bestuur de heer H. Kep, te Aarlander veen, en tot penningmeester de heer W. Van Egmond, te Oudshoorn. By acclamatie werd besloten dat er dit jaar zoo mogelijk weder eene harddraverij zal plaats hebben en werd de regeling daarvan aan de commissie van verleden jaar opge dragen. Door d e commissie is vervolgens besloten dat genoemde harddraverij zal plaats hebben dsn 17den September a. s. De door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland goedgekeurde rekening der gem. Ouds hoorn bedraagt in ontvangsten ƒ18,276.345, uitgaven ƒ16,549.805 en sluit dus mot een batig saldo van ƒ1726.54. Na de brandweerkazerne te 's-Hage be zichtigd te hebben, begaven de Egyptische prinsen zich gistermiddag langs den Ouden Scheveningschen weg naar Scheveningen, reden door het dorp en langs den straatweg, en keerden langs den nieuwen badweg, ongeveer te kwart voor vyven, in hun hotel terug. De minister van koloniën heeft aan den heer E. Van Weezenbeek, hoedenfabrikant te Kralingen, opgedragen hot maken van helm- hosden ten behoeve van hot leger in Neder!.- Oost-Ind.S. Do helmhoeden worden van kurk gemaakt en overtrokken met laken. Het wicht is 20 gram en mst garnituur 220 a 230 gram. De prijs der vroegere helmhoeden was per stuk f 6; thans levert de heer Van Weezen beek ze voer f 2.60 per stuk. De minister heeft dien fabrikant opgedragen voorloopig te maken 21000 stuks. (AT. R. C.) De Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten, daartoe gemachtigd door den mi nister van waterstaat, bar.del en nijverheid, brengt ter kennis van belanghebbenden dat zal worden overgegaan tot de aanstelling van een drietal deskundigen, artsen of doc toren in de geneeskunde, die onder genoemden Raad het toezicht zullen uitoefenen over de hulpmiddelen, welke op de stations en trei nen aanwezig moeten zyn om dienst tedacn by het verleenen van de eerste hulp bij spoor- wegongevallen. De standplaatsen der deskundigen zullen zyn 's-Gravenliage, 's-Hertogenboscb en Zwol'e of in de nabijheid van deze plaatse» gelegen gemeenten. Do voorwaarden, waarop de aanstelling zal geschieden, liggen, te rekenen van 12 Augus tus e. k., ter lezing in het bureel van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, Willemstraat No. 17, te 's Gravenhage. Door den minister van koloniën zyn de heeren G. P. A. Bischoff, J. A. A. Van der Ent, P. De Roo de la Faille, P. W. Van den Broek, K. A. baron Van Reede van Oudts- hoorn, P. K. Kuhlman, J. N. Witteveen, A. M. Zandveld, P. Van Tubergen, J. S. A. Moor- rees, C. A. Van Affelen van Saemsfoort en J. W. Campagne gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, om in administratieve betrokkingen daar te lande te worden geplaatst. De Kamer van koophandel en fabrieken te Hengeloo heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een adres, waarin zy verzoekt het wetsontwerp, hou- dendo bepalingen tot waarborging der vrfc'a beschikking door werklieden over hun ver diend loon, zooals het daar ligt, niet aan te nemen. Na eenige opmerkingen omtrent do betaling in Nederlandsche munt, ontvouwt de genoemde Kamer hare bezwaren tegen art. 4, 7 en 8 van het ontwerp. Zu is van oor deel dat de minister van justitie niet vol doende de eischen der practyk heeft over wogen en zich niet geplaatst hoeft op het standpunt van den werkgever, die honderden groote en kleine arbeiders onder zyn bestuur heeft. By onveranderde aanneming van dit wetsontwerp zouden dan ook op de schouders van den grooteren werkgever tal van ver plichtingen worden gelegd, welke hy niet vermag na te komen. Zelfs is de vrees niet ongegrond dat hy - in zijne vrye beweging belemmerd niet meer vpor den werkman zal doen wat hy tot nu toé deed. Als gevolg daarvan zal zich de wet in vele gevallen keeren tegen hem, dien ze heet te beschermen. Wij ontvangen ter aankondiging een» brochure, getiteld „Naar Frankrijk, Front", door Aldegonde, uitgegeven by den heer L. J. Veen, te Amsterdam. „Het doel van dit geschrift is" dus lezen wij in den aanhef— „te betoogen dat de veiligheid en het zelf standig voortbestaan van Nederland in de naaste toekomst, eene nauwe aansluiting bjj Duitschland, met het oog op een oorlog, dringend vorderen." Achtereenvolgens ontwikkelt de schrijver de volgende stellingen lo. In de grootere oorlogen dor toekomst zal de hoofdactie zich in de laagvlakten be wegen. 2o. In den oorlog van het midden-Euro- peesche Staton-Verbor.d met Frankryk-Rus- land zal de hoofdactie zich bewegen in de •aaneenschakoling van laagvlakten, bekend onder den naam van de Fransch-Duitscha en Sarmati6Che laagvlakten. S) Daarna schudden wy elkander de hand en het verbond der vriendschap tusschen ons was opnieuw bezegeld. Ik had nu bjjna vier weken in Dalebury doorgebracht en was na ryp overleg in de laatste dagen tot het besluit gekomen, een gedeelte van mijn ledigen tyd te besteden voor oen kort bezoek aan het vasteland. Twee maanden wilde ik reizen, daarna terugkeeren en een leven van viytigcn arbeid beginnen. Daar hoorde ik opeens, een paar dagen vóór myn vertrek, dat er in het huis op den hoek iemand ziek was. Ik dacht aan Jeannette, aan hare natte kleeren en kousen, en ik moet bekennen dat het mjj daarbij zeer onbehaaglijk te moede werd. Intusschen vernamen wij spoedig dat niet Jeannette ziek was, maar hare moeder, en dat men om dokter Busch had gezonden, die aan het andere einde van de plaats woonde. Ik wist dat dit John zou hinderen en kren ken, want hy en dokter Busch waren niet de boste vrienden. Ik begreep ook dat John, in zyne hoeda nigheid als arts geroepen, zelfs Jeannette, en hoeveel te meer hare moeder, met vol- komon onbevangenheid en zonder een toeken van aandoening zou behandelen doch daar over viel niets te zeggen, want wy leven in een vry land, waar ieder zich een dokter e aar goedvinden kan kiezen. De ziekte van mevrouw Dorvaux duurde overigens niet lang, en Jeannette li«t zich spoedig weer buitenshuis zien. Ze zag er bleek en vermoeid uitwaarschijnlijk had zy zich angstig gemaakt en hadden het waken en het zorgen voor de zieke haar erg aan gegrepen. Toen ik haar voor het eerst weerzag, moest ik haar meteen vaar wolzeggen, daar myn tyd in Dalebury om was. „Kan er dan volstrekt niets van komen, Jeannette?" vroeg ik fluisterend, terwijl wij elkaar tot afscheid de hand drukten. „Noen, nooit nooit!" antwoordde zy. „Vaarwel!" Arme, oude John! Arme,kleine Jeannette! "Welk geheim staat er dan toch tusschen deze beide menschen en hun geluk? Het nietsdoen hartelijk moede, keerde ik na tweo maanden naar Engeland temg, en daar- ik juist terzelfder tyd hoorde dat ergens eene doktersplaats vacant was, welke nogal wat vooruitzicht gaf, ging ik terstond naar Dalebury om daarover met mijn broeder te beraadslagen. "Wy beiden, John en ik, waren slechte schrijvers, en zoo kwam hot, dat ik niets had vernomen uit de kleine stad, sedert ik haar had verlaten, en toen ik het huis op den hoek voorbijging, zag ik tot myr.e verbazing, dat het leeg stond. „Ze zyn weggegaan", gaf John my ten antwoord op myn» driftige vraag. „Weggegaan? Waarheen?" vroeg ik mi verder. „Dat weet niemand", antwoordde John treurig. „Spoedig na uw vertrek verspreidde zich het gerucht, dat ze van plan waren, de plaats te verlaten en de vorige maand zijn ze vertrokken." „En hoeft zo geen woord, geene boodschap voor u achtergelaten?" „Alleen dit", zei John, terwijl by eene schuiflade opentrok, waarin hy eono verza meling chirurgische instrumenten tewaarde, welke er zeer netjes uitzagen. „Dit vond ik op een morgen op de bank in myn rijtuig, en ik geloof dat het van haar kwam." Het was ééne enkele bloem. De steel was door een blad papier gestoken, waarop met potlood alleen het woord: „Adieu!" ge schreven stond. Hoezeer deze berichten my ook bedroefden, kon ik toch niet nalaten te glimlachen, toen. John de bloem weer in de lade legde. Het lot van de kleine roos, welke in een dokterskoets was gelegd en nu tusschen lancetten, tangen en andere aangename instru menten bewaard werd, scheen my al weinig poëtisch toe. II. Weken, maanden, zelfs jaren verliepen er, zonder dat ik iets van Jeannette hoorde. De bloem, welke zeker nog in dezelfde lade lag, was alles, wat er van John's roman waa overgebleven. Ik was nog in Engeland, had mij voor oeno som gelds in eene Londensche wjjk praktyk gekocht, en had, hoewel er eene menigte onaangenaamheden aan myn werk kring verbonden waren, door myn werk toch zeer ryke inkomsten. Ook kon ik hopen dat ik spoedig al de patiënten alleen zou hebben, want myn mededeelhebber werd oud en spiak er van om de praktyk neer te leggen. Jaarlyks was ik éón- of twoemaal in Dale bury goweest, maar vond er niets verande^. John was nog steeds ongehuwd, en hoevAl

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5