dgourant wordt dagelijks, met uitzondering van J'on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 9 Augustus. Jeannette's geheim. F RUB DEZER COURANT: You Leióen por 3 meenden1.10. Ynnoo per poot1.40. ▲fkondcrljjfee Nomnaers0.05. FBÏJB DEB ADVEBTENTIEN: T&. 1—# r.gel. ƒ1.05. Iedere regel meerƒ0.174. Gr oo te re letter. n»»r plefttarnlmte. Toor het in- ceeeeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. winter, bywjjze van proef, twee zullen plaats hebben. Achter het derde gedeelte van dit voorstel, waarin de plaatsen, waar deze vergaderingen zullen gehouden worden, wor den genoemd, zal worden gevoegd: en in andere afdeelingen, welke zich daartoe aan melden; zoodat het Hoofdbestuur toch ge deeltelijk vrijheid van handelen behoudt. Ook de voorstellen der andere Afdeelingen werden besproken, opdat de afgevaardigden de mee ning der Afdeeling daarover zouden kennen. Toen nu de verkiezing voor candidaten voor het voorzitterschap en lidmaatschap van het Hoofdbestuur aan de orde kwam, werd nogmaals voorgesteld den heer Obreen, als candidaat voor voorzitter te verkiezen. Daar echter de heer Obreen, die ter vergadering aanwezig was, bepaald bedankte en ook de heer Viruly Verbrugge, die als voorloopig candidaat was verkozen, bedankt had, werd tot stemming overgegaan, waarop de lieor Van Lansberge, te Heelsum, werd verkozen. Later werd echter, door het bedanken ook van den heer Van Lansberge, tech weer defi nitief door deze Afdeeling de heer W. A. Viruly Verbrugge tot candidaat voor het presidium gekozen. Tot candidaten voor leden van het Hoofd bestuur werden vervolgens zonder stemming benoemd de heeren J. D. Speet, te Leiden, en H. Groenewegen, te Amsterdam. Daar de derde voorloopige candidaat, dr. Boursse Wils, niet in aanmerking wenschte te komen, stelde een der leden voor te benoemen dr. J. Th. Cattie, te Arnhem, die daarop by acclamatie werd verkozen. Als afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden vervolgens, na eenige stem mingen en herstemmingen, verkozen de heeren dr. H. Boursse Wils en A. C. Kriest, terwijl als plaatsvervangers werden aangewezen de heeren Van de Pavord Smits en E. Th. Witte. De voorzitter deelde nu mede dat de Afdee ling geen toestemming had kunnen krjjgen, om het landgoed „Hydepark" te bezichtigen, waarom hjj vroeg of de leden misschien daarom eene andere excursie dan naar den Darthuizer- berg zouden verlangen. De heer Rodbard stelde nu voor om naar Apeldoorn te gaan, welk voorstel echter geene voldoende ondersteuning vond, waarop de heer Witte Jr. voorstelde, de excursie naar den Darthuizerberg uit te stellen tot het volgende jaar, welk voorstel werd aangenomenzoodat de Afdeeling dit jaar geene excursie zal houden. Wegens het vergevorderde uur stelde de i voorzitter nu voor, twee nog op de agenda voorkomende punten tot de volgende ver gadering uit te stellen, welk voorstel werd goedgevonden. Een hartelijk woord van dank werd ver volgens door den voorzitter gebracht aan den heer Obreen, voor de inzending van het fraaie bloeiende exemplaar van Yucca pendula, alsook aan den heer Kors, voor zijne schoons collectie afgesneden bloemen van Di an thus Caryophyllus. (S.) Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Suriname over 1885. De uitgaven hebben bedragen f 1,537,199.-41 of 14,784.87'/, minder dan was toegestaan. De middelen brachten op f 1,260,263.73 of f 34,879.60 minder dan was geraamd. Yan de bijdrage aan de koloniale geldmiddelen was slechts noodig f 276,935.68'/,. Daar de zonen van den Khédive ook te 's-Hage het incognito wenschen te bewaren, werden zj) bjj hun bezoek aan het Kurhaus te Scheveningen gisteravond niet met bij zonder eerbetoon ontvangen. Na door den directeur generaal der Maat schappij te zijn begroet, werden zjj geleid naar do voor hen bestemde loge, waar zij, in gezelschap van jlir. Roëll, de uitvoering van het symphonie-concert van het Philharmo- nisch Orkest bijwoonden. De zaal, welke geheel gevuld was, maakte bljjkbaar een verrassenden indruk op de jeugdige prinsen, die met aandacht luisterden na^r de uitgevoerde nummers en bijna het geheele concert bijwoonden. Tijdens hunne aanwezigheid bracht de minis ter van buitenlandsche zaken, de heer Hartsen, hun een bezoek in hunne loge. Hedenochtend rqden de Egyptische prin sen met hun gevolg, en weder vergezeld door jbr. mr. W. Roëll, naar de cavalerie-kazerne, namen dit gebouw van buiten even in oogen- schouw, doch sloegen met belangstelling de manoeuvres gade van de in het Alexanderveld exerceerende bereden troepen. Van daar reden zij door de boschjes naar Scheveningen, bezichtigden daar het Kurhaus en keerden langs den strandweg en den ouden weg naar hun hotel te 's-Hage terug om het déjeuner te gebruiken. Te kwartier over tweern verlieten z(j het hotel weder om nog enkele bijzonderheden in de residentie te bezichtigen. De hooge bezoekers hebben het voornemen morgen naar Delft te gaan om aldaar den vorsteljjken grafkelder en het praalgraf van Willem I te bezichtigen en vervolgens naar Rotterdam te vertrekken, waar zjj 3 dagen denken te vertoeven. In den voormiddag gaf de hofmaarschalk, mr. J. D. C. C. W. baron De Constant Rebecque, zijn kaartje aan het „Hotel des Indes" af, daar de prinsen toen reeds waren uitgereden. Ook in het buitenland is niets bekend omtrent de deze week door sommige bladen gemelde arrestatie van mevrouw Bulkley. Althans de redactie der „Psychologische Bladen" kreeg op een telegraphisch gedane vraag van hot „Yaterland" te Luzern het ljjforgaan van advocaat Soldati, die het telegram aan Hollandsche bladen zou hebben geteekend ten antwoord dat daar niets van dergelijke arrestatie bekend was. Naar de „H. C." verneemt, zullen de bureaus van den Hollandschen Spoorweg, afdeeling Beweging, welke in de bovenlokalen van het station te Haarlem gevestigd zün, op oen nader te bepalen tijdstip naar Den Haag worden overgebracht. De heer C. Avis Jzn., te Zeist, heeft eene aquarel van H. K. H. Prinses Wilhelmina uitgegeven. Het is een lief kinderkopje en de gelijkenis moet, dunkt ons, goed zjjn, zoodat zeker menigeen dit portret van onze Kroon prinses gaarne in de kinderkamer of de hui3- kamor zal ophangen. Enkele kleuren komen ons echter wol wat hard en de schaduw wel wat sterk voor. Overigens munt het uit door nette bewerking. Men meldt van Het Loo: Bij het kin derfeestje, Donderdag door H. M. voor Prin ses Wilhelmina gegeven, waren 4 meisjes en 3 jongens tegenwoordig. In een rijtuig (zooals nog een tweede uit Den Haag zal gezonden worden, welke by Z. M. den Koning reeds tydens H. D. Kroon prins was, in gebruik wareD) met 4 paarden bespannen, werden H. M. de Koningin, H. K.H. de Prinses, de hofdame freule Van Ittersum en de jeugdige gasten van hot paleis ge bracht naar het chalet in het Soerensche bosch, alwaar een collation gebruikt werd. Daarna vermaakte het jonge gezelschap zich met allerlei spelen, zooals paaltje-trekken, zakdoek-leggen, enz., waarbjj H. M. en de hofdame vroolijk voorgingen. Het Apeldoornsch muziekcorps „de Harmo nie" vulde de pauzen aan. Het stoomschip „Borneo", van West- Indió naar Amsterdam, arriveerdo 9 Aug. te Havre; de „Prins Alexander", van Amster dam naar Batavia, passeerde 8 Aug. Carvooira. Officieel© Kennisgeringen. DRANKWET. Btrrgemeeeter en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door PETRONELLA NIEU- WENBUBG en CHRISTINA ENGELERDT verzoek schriften zijn ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank, reap, in de perceelen Waardkerkstraat 2 en Oude Rijn 38. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. L. J. YAN BUTTINGHA WICHERS, wetli., lo. Burg. E. KIST, Secretaris. Leiden, 9 Aug. 1890. Wederom werd door de afdeeling Leiden en Omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in de zaal van „Zomerzorg" eene gewone ledenvergadering gehouden. Na voorlezing der notulen en ballotage van een nieuw lid, werden een paar ingekomen stukken, waaronder het programma voor de in dit najaar door de Afdeeling Amsterdam te houden Chrysanthemum-tentoonstelling, be handeld, waarop de punten van beschrijving van de a. s. Algemeene Vergadering der Maatschappij aan de orde kwamen. Nadat de voorzitter het voorstel van de Afdeeling Lei den om de voorzitters der afdeelingen eene adviseerende stem in het hoofdbestuur te geven, nogmaals had verdedigd, hoofdzakelijk tegenover het praeadvies van het hoofdbestuur, werd besloten dit voorstel te handhaven. Evenzoo werd besloten dit voorstel der Af deeling te handhaven, wat betreft het geven van subsidie aan drie Afdeelingen, welke eene boekerjj mochten willen oprichten. De ver gadering was van oordeel dat de Maatschappij met f 50 niet met de oprichting van eene bibliotheek kan beginnen, waarom zfl het voorstel Leiden beter vond. Mocht dit voorstel echter verworpen worden, dan zal het voor stel Apeldoorn worden ondersteund, daar het oprichten van eene boekery, in welken vorm dan ook, zeer wenschelyk werd geacht. Wat het voorstel Leiden omtrent de win tervergaderingen aangaat, werd na eenige discussie besloten ook dit voorstel in zijn ge heel te handhaven, maar door een paar wijzi gingen aan de bezwaren, door het Hoofd bestuur in het praeadvies neergelegd, te ge- moet te komen. Er zal toch voorgesteld wor den niet definitief te besluiten, dat er jaar lijks twee wintervergaderingen zullen gehou den worden, maar veeleer dat er in dezen Slot.) Ik kon nog daarbij voegen dat mij nu de re den van hare weigering om zijn aanzoek aan te nemen, was bekend geworden, en dat ik de gegrondheid daarvan moest erkennen. Ook zeide ik hem, dat er waarschijnlijk nog vele jaren zouden verloopen, voordat dat gene, wat hunne vereeniging in den weg stGnd, niet meer zou bestaan. Hiermede moest hij zich tevredenstellen, dit was alles wat ik hem zeggen, alle hoop, welke ik hom geven kon. „Zoo zal ik moeken wachten", antwoordde John met een zucht. „Wie geduldig wachten kan, die bereikt toch eindelijk zijn doel. Wie zal zeggen ef Jeannette nog niet bestemd is, eenmaal mijne vrouw te worden!" Thans, nu ik het jonge meisje terugge vonden had, droeg ik natuurlijk zorg haar niet weder uit de oogen te verliezen. Tot mjjn groot leedwezen vernam ik dat de gel- de'.yke omstandigheden van hare moeder niet meer zoo gunstig waren als vroeger. Een schurk, aan wie de weduwe haar ver trouwen had geschonken, had haar bedrogen, en was met eene groote som verdwenen en nu poogde Jeannette, door het schilderen op porselein, hun klein inkomen te verbeteren, wat haar ook goed gelukte, daar zij veel talent bezat en vooral bloemen en vogels, zoowel bevallig en sierlijk als getrouw naar de natuur, wist weer te geven. Zjj heeft nooit, ook zelfs tegen my niet, er over geklaagd, maar het verdriet om, nu de omstandigheden zoo waren, eene haar aan geboden gelukkige en zorgenvrije toekomst te moeten afslaan, omdat de kwaal van hare moedor haar verhinderde, die aan te nemen, moet zooveel te grooter en smartelyker voor haar geweest zyn. Nu en dan gaf ik John bericht van Jean nette, maar hy zocht haar nooit op, want hy was veel te trotsoh om zich op te dringen, wanneer zy hem niet riep en daar de onge lukkige mevrouw Dorvaux, in den loop van het volgende jaar, twee- of driemaal die aan vallen kreeg, zoo scheen het vooruitzicht op de mogelijkheid, dat dit ooit zou kunnen ge beuren, zeer gering. Ik stelde Jeannette voor hare moeder over te halen om in een toevluchtsoord voor aan den drank verslaafde vrouwen te gaan, maar het jonge meisje weigerde bepaald haar oen soortgelijk voorstel te doen en zoo ging dus door de kinderiyke liefde en achting, welke zy niettegenstaande dat groot gebrek aan hare moeder bewees, Jeannette's en John's jeugd ongenoten en in zelfverloochening voorby, zonder dat ik in staat was iets daaraan te doen om het te veranderen. Werden die twee toch eindelyk nog een paar? Ik schqjf hier geen roman neer, maar verhaal slechts eene kleine geschiedenis uit het workeiyke leven en zoo konden deze zwarigheden ook slechts op eene treurige en prozaïsche wyze uit den weg geruimd wor den, slechts op eene manier en wyze, die de arme Jeannette by zichzelve niet eens kon wenschen. Zooals ik reden heb te hopen, zal dit blad Jeannette nooit onder de oogen komen en dus behoef ik mpne gevoelens geen geweld aan te doen, wanneer ik hierby medodeel dat mevrouw Dorvaux spoedig, na het eind van het jaar, de menschlievendheid had, hare aardsche loopbaan te besluiten. Ik zeg met voordacht „de menschlievend heid", want hoe treurig de zaak op zichzelve ook is, wanneer iemand nog in den bloei van zijn leven sterven moet, zoo maakte haar dood toch drie ja, wanneer ik bedenk hoe weinig zy aan haar loven had en hoe ellendig dat inderdaad was, vier monschen gelukkig. Jeannette betreurde hare moeder oprecht. Twee maanden na haar overlyden schreef ik aan John, verzocht hem naar Londen te komen, zond hem, zonder Jeannette op zyn bezoek voor te bereiden, tot haar en nu vielen hem inderdaad alle goede dingen ten deel, welke voor den mensch, die wachten kan, slechts ooit bestemd kunnen zynzelfs het geluk der liefde, dat voor altijd in zulk eene onbereikbare verte gevlucht scheen te zyn. Ik geloof dat John het nooit te weten is gekomen of hy moest het in dit feuilleton lezen om welke redonon Jeannette hem afgewezen en zoolang gemeden had. Hy weet van my dat het een edele, onzelf zuchtige, opofferende grond was, welke haar daartoe genoopt en hare handelwqze bestuurd had en heeft zich daarmede tevreden gesteld. Hij heeft begrepen dat die omstandigheid zeer smartelijk en py'nlyk voor zyne kleine, bokoorlyke vrouw is en het komt hem niet in de gedachten om hare oogen te bedroeven door eene verklaring van haar te verlangen. Van Jeannette's gelaat is ook de laatste zweem van treurigheid verdwenen. Zy maakt het oude, geliefde huis licht en sc'noon en steekt met haren vroolyken geest alle bewoners van het kleine stadje aan, en

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1