3MSS Gistermiddag werd in den tuin van het gesticht „Meerenberg", te Bloemendaal, een concert gegeven door de geheele kapel van de schuttert) uit Haarlem, onder directie van den luitenant-kapelmeester Kriens. Voor een groot aantal patiënten en eenige genoodigden werd een zeer opwekkend programma met veel succes ten gehoore gebracht. Vooral een fluit-solo, door den heer George Smit meester lijk uitgevoerd, bracht het anders wel eens woelig auditorium in ernstige stemming. Deze concerten, welke door het gesticht Meeren berg den patiënten meermalen worden aan geboden, blyken steeds een gunstigen invloed uit te oefenen. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 8 dezer, is, met ingang van 1 September 1890, de adjunct inspecteur, benoemd inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezicht voor Zuid-Holland, dr. B. Carsten te 's Gravenhage, oorvol ont heven van de tydelyke waarneming der be trekking van inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Zeeland. Voorts brengt de minister ter kennis van belanghebbenden, dat de betrekking van ad junct-inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht voor Zuid-Holland, met ingang van 16 dezer, zal worden opgeheven, en dat mits dien alle werkzaamheden, aan dat staatstoe zicht in die provincie verbonden, met ingang van dien dag zullen zyn opgedragen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoe zicht, dr. B. Carsten, te 's-Gravenhage. Een nieuw „Prinsesselied" op woor den van F. J. Haverkamp door Richard Hol wordt uitgegeven vanwege de „Vereeniging tot verbetering van den volkszang", welke thans alle krachten wil inspannen om te be werken, dat dit lied zoo spoedig mogelijk door het gansche land bekend worde en dat het nog dezen zomer by alle feesten op alle scho len worde gezongen. Enkele stappen in deze richting zyn door haar reeds met gunstig gevolg gedaan. Te Amsterdam zal het lied op de meeste scholen bestudeerd en op het Prinsessefeest door vyf duizend kinderen gezongen worden. Aan alle hoofden van openbare en byzondere scholen wordt een present-exemplaar gezonden. Het lied kan zoowel één- als tweestemmig gezongen worden. Het is in notenschrift, en ten gerieve van de scholen, waar de Chevé methode gevolgd wordt - ook in Chevé- schrift gedrukt. De componist heeft bovendien nog oen drie tal bewerkingen van het Prinsesselied gereed gemaakt, nl. eene vierstemmige zetting voor mannenkoor, oene voor gemengd koor en ook het lied met piano begeleiding. Deze verschillende bewerkingen zyn uitge geven by den heer "\V. Versluys te Amsterdam, tegen 25 cents voor elke bewerking. Het lied is eenvoudig, maar zangerig en opwekkend, en de woorden zyn eeno harte- ïyke uiting van de liefde des volks voor het Prinsesje. Wy gelooven dat de Vereeniging met de uitgave van dit lied van onzen gevierden componist Richard Hol een verdienstoiyk werk heeft verricht. Ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië kunnen worden gesteld eenige onderwyzers en onder wijzeressen om te worden geplaatst als on- derwyzer der 3de klasse en als hulponder- wijzores by het openbaar lager onderwps voor Europeanen en daarmede gelykgestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aan merking komen zy, die in het bezit zyn der akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56b der wet van 17 Aug. 1S78 (Staatsblad No. 127) zooals het gelezen wordt volgens de wet van 8 Dec. 1889 (Staatsblad No. 175), of van daarmede gelijkstaande akten. Speciale akten of aanteekeningen voor vakken van onderwps strekken tot aanbeveling. Zy, die ter beschikking van den gouv.-gen. worden gesteld, ontvangena eene gratificatie voor uitrusting, ten bedrage van f 500; b. vryen overtocht naar Batavia als gouverneraents- passagier eerste klasse c. q. ook voor hun wettig gezinc. een voorloopig traktement van 100 's maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia. Zy, die voor uit zending wenschen in aanmerking te komen, moeten zich vóór 1 Oct. 1890 aanmelden by het departement van koloniën, by een op zegel geschreven, franco in te zenden request. Men zie verder de Staatscourant van 3/4 Augustus. Bp Zyner Majesteit besluit van 7 dezer is met ingang van 1 September a. s. lo. de heer B. L. Vries, leeraar in de wis kunde aan het Koninkiyk Instituut voor de Marine, ter zake van meer dan 65-jarigen ouderdom, eervol uit dia betrekking ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen; 2o. benoemd tot leeraar in de wiskunde bij voorschreven Instituut de heer A. Kylstra, doctorandus in de wis- en natuurkunde aan 's Rijks universiteit te Groningen. Gemengd Nieuws. Giste ma middag kregen een paar sjouwerlieden onderling twist over het ver missen van visch. Ofschoon zy daarna te zarnen nog eenige herbergen bezochten en gelag gebruikten, liep die twist zóó hoog dat een hunner, zekere J. O., zpn kameraad J. D. met een mes eene verwonding in den buik toebracht. Door tusschenkomst der politie werd de patiënt naar het bureel geleid en aldaar door een geneeskundige verbonden, waarby bleek dat de verwonding niet van ernstigen aard was, terwyl de dader later in arrest werd gesteld, tegen wien dan ook proces-verbaal wordt, opgemaakt. Eene kranige daad. Een bew y s van groote zelfopoffering werd onlangs ge geven door een der passagiers van een uit Indié keerenden mailstoomer, de wegens ziekte ropatriëerendo 2de luitenant der infanterie van het Nederlandsch-Iudisch leger J. L. L. M. Wittich. Zyn wij wel ingelicht, dan droeg zich hot feit ongeveer als volgt toe. Wellicht zyn er kleine onnauwkeurigheden in het hier volgend verhaal, doch om de hoofdzaak is het hier té doen, Aan boord van een der mailstoomers in de Roode Zee bevond zich een Afrikaan, die, eenigszins aan verstandsverbystering lydende, aan zyne bewakers ontsnapte en in volle zee over boord sprong. Ten gevolge hiervan verspreidt zich plot seling aan boord de valsche mare, dat een kind van een der passagiers over boord is gevallen. Luitenant Wittich bedenkt zich geen oogenblik, ontdoet zich snel van zijne schoenen en springt tot redding van do kleine boven van de verschansing in zee. In dergelyke gevallen is, in verband mot de snelle vaart van het schip, snelheid van handelen hoofdzaak om zooveel mogelyk naby den drenkeling te water te gaan. Weder aan de oppervlakte komende, be speurt hy nergens eenig spoor van het kind, terwyl het schip inmiddels door de vaart een flink eind verwijderd is. Wel werd er direct gestopt on teruggekeerd om zoo mogelyk den edelmoeóigen Wittich te redden, doch door stroom of eonige andore omstandigheid was de afstand tusschen zwem mer en schip te groot, zoodat men van boord niettegenstaande lang zoeken niets meer van hem bespeurde. Wel trachtte de flinke zwemmer het schip te naderen, doch het bleek tevergeefs od eindelyk is zyn eenige hoop op redding een vuurtoren, die zich in de verte boven de zee vertoonde. (De vuurtoren op een rotspunt van de twee Brothers.) Gelukkig gespaard door de veelvuldig voor komende haaien, gelukt het hem na langen strud tegen de golven den vasten wal by den vuurtoren te bereiken. Hier werd hy na vier dagen opgenomen door een Engelsch kolen- schip, naar Suez gebracht, en van daar is hy met de volgende mail gerepratrieerd. De jonge man, die pas eenigszins van zyne Indische ziekte herstellende was, bracht 3 a 4 uron in zee zwemmende door, en heeft natuurlyk ve6l geleden door het ontveld raken van de armen enz. Ongetwyfeld heeft hy zyn leven te danken aan den. energieken wil, die in hem moet zetelen. Een ieder, die zich wel eens op een schip in volle zee heeft bevonden, zal nog te meer beseffen, wat flink, manneiyk, edelmoedig karakter deze officier moet hebben, om zonder bedenken zich in volle zee van boven neer te storten tot redding van een hem vreemd kind. Wenschen wy den jongen man geluk met zpne kranige daad en met zpn behoud, en betreuren wij het dat er geene onderscheidings- teekenen zyn voer die edele zielen, die, in oogenblikken van nood, direct zonder aarzelen hun leven veil hebben om een evenmensch te helpen. Zeer zeker zoude zulk een ridderkruis deze edele borst eieren. Vad Onder de vele landloopers, die gisteren voor de rechtbank te Amsterdam terechtstonden, was er één geboren op het slagveld bij Waterloo. Twee jeugdige meisjes, dezer dagen als vermist opgegeven, zijn gisteren te Gouda opgespoord en naar de ouderlyke woning teruggebracht. Men schrjjft uit Kozendaal: De tabaksmokkelarp is te Esschen weder in vollen gang. Duizenden ponden tabak worden langs hier heimelyk per rytuigen in België gevoerd. De smokkelaars ontzien niets en stellen zelfB hun leven in gevaar. Twee paarden werden reeds door de Belgische douanen doodgeschoten, waarby de voertuigen en tabak verbeurd ver klaard en de smokkelaars gevat werden. Gis teren is weder eene kar tabak opgebracht. De douanen houden op de wegen met geladen geweer de wacht. De smokkelaars zyn zóó driest, dat zy zelfs op klaarlichten dag het douanenkantoor te Esschen in draf voorby rijden. Men is thans teBrusse1 bezig eene proef te nemen met eene bestrating door middel van caoutchouc, wat reeds in Amerika goede resultaten heeft opgeleverd. Tusschen de Beurs en de Place Fontainas wordt op den boulevard Anspach een gedeelte van de macadam-bestrating opgebroken en vervangen door een mengsel van caoutchouc en gebroken steenen, dat door groote hitte vloeibaar wordt gemaakt. Deze bewerking zal het voordeel hebben duurzaamheid aan elasticiteit te paren, en naar men zegt wordt deze macadam niet week in den zomer en scheurt ook niet in den winter. Het socialistische Berlynsche „Volksblatt" deelt thans het ontwerp mede tot reorganisatie van de sociaal-democratische party. Tot de partygenooten behoort ieder, die het program erkent en der party finantiëelen steun verleent. Elk jaar kiezen alle kiesdis tricten afgevaardigden, die de belangen der party moetes behartigen. Elk jaar wordt eene groote byeeokomst gehouden. Daaraan mogen deelnemen gemachtigden der kiesdistricten, leden van den Ryksdag en bestuursleden. Deze byeenkomst, als hoogste macht, beoor deelt het verslag van het bestuur en beslist over de organisatie. Het bestuur bestaat uit vijf leden, die door de jaarlyksche vergadering worden gekozen. Den bestuursleden kan eene bezoldiging wor den toegelegd. Het bestuur leidt de party- aangelegenheden, scbrpfc de vergaderingen uit en oefent toezicht op do houding dor partybladen. Het bestuur wordt gecontro leerd door eene commissie van 5 leden uit de sociaal-democratische leden van den Ryksdag. Het „Volksblatt" wordt hot officiëele orgaan der party. De moordenaar Eyraud, te Parys in voorloopige hechtenis, heeft wederom ge tracht zich van het leven te berooven, en wel door zich te worgen met eene in elkaar gedraaide flarde van zpn hemd. Zijne bewa kers kwamen echter tydig tusschenboide. Te IVeenen stortte een in aan bouw zynd huis in40 personen werden on der de puinhoopen bedolven, 14 hunner wer den zwaar gewond. Op eon dorp in Cantal (Frankryk) ging dozer dagen hy een onweer de vrouw van den kerkeknecht, geholpen door een herdersjongen, uit alle macht de klok luiden, volgons het volksbygeloof vertrouwende het onweer aldus te zullen doen afdryven. Zy werd door den bliksem doodgeslagen. De jongen kwam er met lichte brandwonden af. In het dorp Fontaine le Port, by Fontainebleau, had dezer dagen een nood lottig voorval plaats. De geestelyke uit een naburig dorp, de heer Léger, was mot 2 andere personen in de Seine gaan baden. Één daar van, een 16-jarig kweekeling, werd, toen hy in de rivier sprong, door den stroom gegre pen en medegesleept. De tweede, de zoon van de dienstbode van den pastoor, sprong hem achterna, maar word eveneens door het water medegesleept. Toen sprong ook de pastoor geheel gekleed te water, om te trachten althans één der ongelukkigen te redden. Maar ook hy kon aan de kracht van den stroom geen weerstand bieden en verdronk. Toen men te hulp kwam, was het te laat. Drie lyken werden teruggevonden. Een verwoestende brand h e e f t het grootste gedeelte van de prachtige wou den op het voorgebergte Athos, aan do Egeïsohe Zee, vernield. Van 20 Grieksche en Russische kloosters en 190 kluizen, die sinds eeuwen op deu berg gevestigd zyn, werden verscheidene in de asch gelegd en 20 monni ken en kluizenaars kwamen in de vlammen om. Do schado wordt op 5,000,0G0 fr. geschat. Het Hongaarsche stadje Moor is geheel door brand vernield, en daarby verloren 10 personen het leven, byna allen kinderen of oude menschen, die zich zoo spoedig niet konden redden. De brand werd veroorzaakt door een boer, die zyne pyp had opgestoken en een brandenden lucifer in een hoop stroo wierp. Door den wind werd het vuur spoedig aangewakkerd en verspreid, zoodat, daar alle bluschmiddelen ontbraken, het geheele stadje een prooi der vlammen werd. Terzelfdertyd werden te Mosa in het graaf schap Pesth 80 hpizen in do asch gelegd, terwyl te Filis Csaba 60 en te Staremfasto in Galicië 120 huizen door brand werden vernield. Sedert Juni zijn alleen in Hongarije in vyf dorpen en drie steden byna 800 wo ningen verbrand. Noch in Oostenryk noch in Hongarye wordt ten plattenlande iets voor bluschmiddelen uitgegeven; vandaar dat in den zomer de branden in de dorpen, die grootendeels uit houten huizen bestaan, zulke ernstige gevolgen hebben. De Chineezen blyven anti-spoor- weggezind. Eene menigte hunner, overtuigd dat de jongste overstroomingen aan den spoorwegaanleg moesten worden geweten, heeft by Lutai de spoorwegwerken vernield. Naar de „Times" meldt, lieten de autoriteiten het volk maar rustig begaan. Zekere "Weinberger, te Arad, kreeg het verblijdend bericht, dat een oom in Australië hem zyn geheel vermogen had nagelaten, namelyk 36 millioen dollars. De gevreesde groote werkstaking in Wales is zooals wy reeds in een telegram mededeelden uitgebroken. De 30,000 ar beiders in de kolenmynen hebben den arbeid gestaakt. Al de machinisten, stokers, con ducteurs en werklieden der spoorwegen hebben zich daarby aangesloten. De matrozen en dokwerkers in de haven van Cardiff zijn het eerst begonnen en nu staat nagenoeg alle verkeer stil. Intusschen worden honderden werklieden uit Engelsche districten aangevoerd om het spoorwegverkeer ten minste eenigszins 2an den gang te houden, maar tegenover de werkstakers zyn zij hun leven niet zeker. Eer. ryke Griek te Parys, de heer Demetrius Tzani Sehiiizzi, hesft 2 millioen fran ken gegeven voor het bouwen van eene orthodox Grieksche kerk aldaar. Tot dusver hebben de Grieken te Parys den eeredienst in de Russi sche kerk moeten by wonen. Van Helgoland wordt van gis teren geschrevenHet ïyk van den veron gelukten consul Rohlson uit Hamburg is hedenochtend in de nabijheid van de plaats des ongeluks gevonden. Te Turin vernielde een hevige brand de zijdeweverij Falco en tastte ook de na burige perceelen aan. De schade is belangrpk. De landraad van Altenburg heeft doen bekend maken, dat aan vereenigingen, die uitsluitend voor genoegen worden opge richt, in het vervolg geen verlof om te dansen zal worden gegeven. Te Brussel is eennestmuizen gevonden onder het klavier eener piano, waarop dagelyks druk gespeeld wordt. Na zich door Nederlandsche water bouwkundigen te hebben doen voorlichten, zal onder leiding van Duitsche ingenieurs thans eene nieuwe uitmonding voor de Weichsel gegraven en een gedeelte der bedding verlegd worden. Men hoopt dat door de versnelde stroomrichting en de zware dyken het water in najaar en winter dan geen onheil meer zal kunnen stichten, zooals onder de regeering van keizer Friedricb. De Pruisische minister van landbouw heeft thans de eerste steen van het groote werk gelegd. De 26-jarige gravin Waldstein, dochter van prins Metternich (zy was eerst 5 jaren gehuwd), is op baar kasteel in Bohemen aan eene beroerte gestorven, terwyl zy zich kleedde om uit te gaaD. De gravin was in de salons te Weenen zeer bekend en gezocht om haar talent als actrice. Naar gemeld wordt, heerscht in Bahia (Brazilië) hongersnood onder de negers en Indianen, die allerlei plaatsen overrom pelen en in brand steken. De steden aan óe kust zyn vol vluchtelingen. De Regeering zendt levensmiddelen en tracht de oproerma kers tot bedaren te brengen. Mme. Pourpre, die op zoer ver- trouwelyken voet he9ft gestaan met generaal Boulanger, thans eene meisjesschool houdende te Chartres, is wegens bankroet en oplichterij tot 2 jaar gevangenisstraf en 50 frar.cs boete- veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10