N°. 9345 Trijdag Augustus. A\ 1890. §eze (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§oa- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomrner bestaat alt TWEE Bladen. Leiden, 7 Augustus. F'amlleton, Jeannette's geheim. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yotr Leiden fx 9 mwinden1.10. Vnutec per poft.....1.40. A-ftonderigte Nomnera0.05. PRUS DER ADVERTENTIES": ▼*b 1—6 regela/1.05. Iedere regel meer ƒ0.171- Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor bet in- casaceren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Kaar men verneemt, heeft het Z. M. d n Koning behaagd, het beschermheerschap van het on'angs gestichte Loidsche Universiteits fonds te aanvaarden. De Synode der Ned.-Herv. Keik hoeft op voorstel van den heer ds. E. César Segers, van Leiden, met algemeene stemmen besloten om de synodale commissie uit te noodigon een onderzoek in te stellen naar de regeling der „vrijstellingen van werkelyken dienst", in het „ontwerp van wet tot regeling van den krijgsdienst" voorgesteld, en omtrent de voorwaarden om in het genot daarvan te treden, voor zoover de studenten in de god geleerdheid betreft, en haar te machtigen lo. de noodige stappen te doen om, wat den aanvang der vrijstelling aangaat, eene betere en vastere regeling dan thans voor onze aan staande studenten in de theologie te verkrij gen, en 2o. aan de regoering en 's lands vertegenwoordiging mede te deelen, dat de Algemeene Synode der Ned.-Horv. Kerk, hoewel zij voor bare aanstaande leeraren geone vrijstelling van den op alle burgers van Nederland rustenden militieplicht zou hebben begeerd, nu doze in het genoemd ontwerp voor de studenten in de godge leerdheid is gehandhaafd het voor dezen als eene eer en een voorrecht beschou wen zou, dat aan elke vrijstelling de ver plichting werd verbonden, om aan een door cie regeering te openen gelegenheid zich theoretisch en practisch te oefenen in do verpleging van zieke en gewonde krijgslieden, ten einde in oorlogstijd bij de hospitaal-solda ten ingelijfd of bjj de ambulancen werkzaam gesteld te kunnen worden. By de door de directie dSr marine te Amsterdam gehouden aanbesteding waren voor de levering van vlaggendoek minste inschrij vers de heeren Van Hartrop Zoon, te Leiden, voor 3626.50, en voor de levering van vaat werk de heer J. D. Lafeber voor ƒ930118. De 74ste jaariyksche algemeene verga dering van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in da Nederlanden is te Amsterdam gehouden. Het daarin uitgebracht verslag bevat onder andere de navolgende mededeolingen De inkomsten over 1889 bobben bedragen eene som van 85,271.34'/2. Behaive de renten van hot kapitaal op het Grootboek, die ƒ45,941.92 beliepen, en do op brengst der jaarlijksche collecte ad ƒ25,259.093, zjjn onder het aangegeven cijfer der inkomston begrepen de renten van het nationaal hulde blijk, ter gelegenheid van Zyner Majesteits 25 jarige regeering, ad 9070.33, en de sub sidie van het Ryk ten behoeve van het Inva lidenhuis te Leiden, groot 5000. Aan 1558 deelgerechtigden keerde het Fonds 70,907.47'/2 aan gratificatiën en toelagen uit de renten van 's Konings geschenk uit. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 310 verminkten uit Oost-Indië, 42 verminkten en 2 nageblevenen van gesneuvelden in den strijd met België, 1199 infirmen, blinden en veteranen, 4 oudstrijders van Waterloo en 1 militair van de Amsterdamsche landmilitie. Hot Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie genoten 56 deelgerech tigden van het Fonds daarin doelmatige huis vesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen 10,418.83'/,. Gedurer.de het afgeloopen jaar werden 72 nieuwe deelgerechtigden in het Fonds opge nomen, als8 verminkten uit Oost-Indië en 64 infirmen. Hot getal sollicitanten bedraagt 937. (St.-Cl.) Blykens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland in de maand Juni 1S90, bedroog het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te Amsterdam 21.1 Arnhem 19; Dordrecht 19.5; 's-Gravenhage 19; Groningen 23.5; Haarlem 16.9;'s Horto- genbosch 27; Leeuwarden 17.7; Leiden 22.3; Maastricht 22.5Botterdam 20.2Utrecht 25.3. Ds. J. Nierstrasz hoopt Zondag 10 Augus tus a. s., des morgens te lier. uren en des avonds te halfzeven te Leiderdorp en des namiddags te twee uren te Bynsburg voor de Ned. Hervormde Gemeente op te treden. Tot predikant bij de Chr. Ger. gemeente te Ierseke is beroepen de heer Impeta te Alfen aan den Rijn. Notabelen der Ned.-Horv. gemeente te Leimuiden hebben in de plaat3 van wijlen zijn vader tot kerkvoogd gekozen den heer P. AlewiJn. Hedenavond worden per Rijnspoor van 9 u. 18 m. uit Amsterdam in de residentie verwacht de beide Egyptische prinsen, zoons van den Khedive, met hun gevolg en bedienden. Zy zullen intrek nemen in het „Hotel des Indes." De heer Ward, attaché bjj do Amerl- kaansche legatie te Parijs, begaf zich heden van Den Haag naar Amsterdam, om aldaar eenige officit-ele bezoeken af te leggen. De Koningin heeft ten behoeve van het marinefonds te Amsterdam eene bydragevan 250 geschonken. De 1ste luitenant der cavalerie A. H. J. Duim, die was overgeplaatst bp het ordon- nance-eskadron te Amersfoort, heeft verzocht, b(j z(jn corps, het 3de regiment huzaren, te mogen blijven, op welk verzoek gunstig is beschikt. De heer J. L. Zegers, zendeling in Indië, benoemd tot directeur van de inrichtingen tot verpleging van jjdors aan vallende ziekte te Heemstede en Haarlem, zal 1 Oct. a. s. zjjne betrekking aanvaarden. Den 13denAug. a. s. zal bjj met het stoomschip „Prinses Wilhelmina" naar Nederland terugkeeren. Uit 's-Hertogenbosch schrijft men: De 59ste gedenkdag van den tiendaagschen veld tocht is te 's-Hertogenbosch luisterrijk ge vierd. Een zestigtal oud-stryders van die da gen, uit allo oorden des lands hier te zamen gekomen, hebben door do goede zorgen eener op initiatief van den burgemeester ingestelde feest commissie een gul onthaal gevonden, dat ongetwijfeld bij allen in aangename her innering zal blijven. By velen heeft tot de feestvreugde niet weinig bijgedragen het heug lijke bericht, dat bestuurders van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst te Amsterdam, op voorstel van den secretaris der districtscommissie te 's-Hertogenbosch, den heer L. Max, hebben besloten om reeds van dit jaar af uit de in komsten van dat fonds voor de behoeftige dragers van het Metalen Kruis 10 en vpor hob, die tevens de Citadelmedallie bezitten, ƒ15 beschikbaar te stellen als jaariyksche gratificatie. De 1ste luit3. A. Klerk de Reus on H. baron Van Omphal Mulert, van het 4de reg. infanterie, thans gedetacheerd by de krygs- school te 's Hage, worden geplaatst by het 7de reg. infanterie te Amsterdam. Beroepen iB by do Evang.-Lutbersche gemeente te Harlingen ds. J. L. F. De Meyere, te Bodegrave. Naar wy vernemen, kan binnenkort de reorganisatie van den geneeskundigen dienst op de spoorwegen, tot het verleonen van hulp bij ongelukken, worden tegemootgezien. Zy komt in hoofdzaak overeen met de ad viezen, door de daarvoor by koninklyk besluit benoemde commissio gegeven. (A'. E. C.) By koninklyk besluit van 29 Juli jl. (Staatsblad No. 147) is tot afwending van besmettelyko ziekten, wegens het voorkomen van gele koorts, Aziatische cholera en pokken in verschillende plaatsen van het buitenland, het volgende bepaald: Art. 1. In-, door- en vervoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschon lyf- en beddegoed is verboden uit landen of plaatsen, door onze ministers van binnenland- sche zaken en financiën aan te wyzen. De aanwyzingen worden telkens, ten minste drie dagen vóórdat zy in werking treden, door plaatsing in do Nederlandsche Staats courant ter algemeene kennis gebracht. Onze voornoemde ministers zyn bevoegd die aanwyzingen te veranderen, zoo dikwyls de omstandigheden dit gedoogen of noodig maken, alsmede te bepalen of en in hoever de bagages, door reizigers medegebracht, onder het verbod zyn begrepende beschik kingen over deze onderwerpen worden ook in de Nederlandsche Staatscourant geplaatst Art. 2. Dit besluit blyft gedurende één jaar van kracht. Het stoomschip „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Aug. Ouessantdo „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Aug. Point de Galles; de „Ceres" vertrok 6 Aug. van Gibraltar naar Amsterdamde „Prinses Amalia," van Amster dam naar Batavia, vortrok 6 Aug. van Port- Said; de „Schiedam," van Rotterdam naar Buenos-Ayres, is 6 Aug. te Boulogne aan gekomen. By koninklyk besluit zyn benoemdtot rechter in de arrondissements rechtbank te Arnhem mr. P. Grataina, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden tot griffier by het kantongeroc'ht te Ommen jhr. mr. W. II. Hooufft, thans kantonrechter plaatsvervanger te Viar.en on beëedigd klerk tor griffie van de arrondissements-rechtbank te Utrecht; totjkantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schagon mr. C. H. Beels, burgemeester van Schagentot burgemeoster van Buiksloot J. E. Immink en tot id. van Niouwendam jhr. H. F. Schuurbeque Boeye. Gemengd Nieuwe. Het was daar in den met vlaggen en wimpels versierden speeltuin van „Vree- wyk", in den namiddag van gisteren, heel gezellig voor het jonge volkje. Twaalf muzi kanten van het stafmuziokcorps van hot vierde regiment infanterie deden van vijf uren tot ruim over achten onvermoeid opwekkende 6) Jeannette aarzelde. „Ik dank u wel, mynheer Penn", sprak ze, „maar ik wil maar liever te voet ver der gaan." „In dat geval bind ik mijn vaartuig bier aan de wilgen vast en ga met u mee, indien u het mij veroorlooft, maar het zou toch aardiger zyn, als u by my in de boot kwam. Ze is zeer goed te vertrouwen en ik heb nog r.iet verleerd met do riemen om te gaan." „Daar ben ik ook niet bang voor", zei de jongedame, terwyl zy met lichten voet in de boot spreng. „Dit is eindeiyk de gewenschte gelegenheid om haar tot reden te brengen", dacht ik, ten veile verzekerd dat myne bewysvoerin- gen niet in gebreke zouden blyven, Jean nette er van te overtuigen, dat zy op zich moest nemen, wat het lot haar nu oenmaal had toegedacht, maar hoogmoed zou ook hier voor den val komen. Een tydlang zei ik niets, ja, ik zag Jean nette zelfs niet aan. Dat arme, lieve schep seltje! Ik had even to voren, toen ik voor haar aanlegde, wel bemerkt dat er tranen in hare mooie oogen stonden en hare donkere wimpers bevochtigden. De lach om hare lip pen was we! in tegenspraak met deze tranen, maar kon ze toch niet wegnemen. Zoo liet ik haar dus tyd, om ze terug te dringen, eer ik begon te spreken, ofschoon ik wel voorzag, dat mijne woorden hare oogen opnieuw met zilte droppels zouden vullen. Plotseling riep het jonge meisje op den toon dor levendigste blydschap „Daar staan een paar waterleliën. Kunnen we er niet bykomen?" Niet zonder moeite gelukte het my de boot naar die plek te brengen, en Jeannette plukte drie of vier van de bloemen. Terwijl ze daar nu zoo zat en zich bezighield toet de witte kelken open to doen en de bloembladen vlak te leggen, zoide ik „"Waarom is u altyd zoo treurig, miss Dorvaux? „Ben ik treurig? Ik geloof niet dat ik in Dalebury daarvoor doorga." „Myne oogen zien misschien iets dieper en schorper dan die van de andere goede men- sclion in Dalebury", antwoordde ik. „My lykt u allyd treurig. Hoe komt dat? U is jong i en mooi, en indien u wilde, zoudt ge warme en tiouwe liefde vinden. Waarom dus treurig?" Jeannette zag my aan. „Gelooft u misschien dat ook deze bleeke leliën een geheim verdriet verbergen, myn heer Penn?" vroeg ze, op de bloemen wyzend. „Neen, dat geloof ik niet, want u weet welZy arbeiden niet en spinnen niet." „Maar do monschen, die arbeiden en spin nen moeten, zyn niet de eenige ongeluk- kigen in de wereld", antwoordde Jeannette op weeken toon. „Maar ook evenmin zyn de waterleliën de eenige bloemen, welke hun binnenste met zorg verbergen en het alleen laten zien, wan neer men ze half en half daartoe dwingt", zeide ik. Zy stak eene van de witte bloemen in heur donker haar. „Wy worden immers heelemaal poëtisch vandaag", sprak zij daarna. „Was dat niet oen ysvogel, die daar voorbyvloog? Het had net zooveel van een ysvegel als ik van een struis, en daar Jeannette hier in de boot, midden op hot water, als myne ge vangene zat, zou ze my om geen enkelen vogel ontkomen. Ik hield dus het bootje, door uh en dan don roeiriem in te dompelen, stil op dezelfde plaats, zag haar strak in het gelaat en vroeg toon kalm: „Jeannette, waarom hebt ge u zoo zon derling gedragen tegenover myn goeden broeder John?" Zy sloeg de oogon neer. „Ik weet niet recht wat gy bedoeit", gaf zy ten antwoord. „Ge weet heel goed, wat ik meen. Waarom hebt ge zijn aanzoek afgeslagen?" „Ik heb, dat doonde, slechts van een recht gebruik gemaakt, dat iedere vrouw heeft", was het antwoord. „Zoo wy niet het recht bezitten, om ten hnwelyk te vragen, dan staat het toch aan ons, zoo'n voorstel aan te nemen of te verwerpen." „Dat is geheel waar; maar dat laatste zou alleen dan zin hebben, wanneer ge de liefde van den man, wiens keuze op u gevallen is, niet kondet beantwoorden. Maar ik weet nu een maal evengoed als gy dat ge Jobn lief hebt, en daarom verzoek ik h vriendelyk, op myne vraag te antwoorden." Hare vingers plukten zenuwaehtig aan de bloemen, ntaar ze bleef zwijgen. „Ir.dien ge my zegt, dat ge niet van John houdt - ik betwijfel, of go het kunt, dan is myne vraag beantwoord en ben ik tevreden", ging ik voort. „Ik bid u, deel my de reden van uwe weigering mee." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1