cus.-l^ï^72^ïiSx^cz^=&r^Scraz€r'sdg£5555i Bkr/c-zikzlrid-av:;-jj.-. -..' Jg d-r-j- de feestdag met vroolyka opgewektheid gevierd. De luchtreiziger Léon Mary (Antenne Jr.) zal 9 Aug. to Haarlem opstygen. Onze correspondent, die het verslag af zond aangaande de tentoonstelling te Apel doorn, seinde ons dat eerst te twee uren bekend werd, dat H. M. de Koningin, zeer tegen aller verwachting, het terrein niet zou bezoeken. Men wyt dit aan onachtzaamheid van het bestuur, dat H. M. niet in den ver- eischten vorm zou uitgenoodigd hebben en geene melding gemaakt van de verrassing (koorgezang), welke haar te wachten stond. Onze editi# was echter by ontvangst van het telegram reeds ter perse, zoodat rectifi catie niet moer mogeiyk was. Hot bloemenfeest te Apeldoorn 6laagde Zaterdag vrywel naar wensch en het prach tige zomerweder werkte hiertee zeker mede. Was het voor velen eene bittere teleur stelling, dat de Koningin en de Prinses de opening niet met hare tegenwoordigheid ver eerd hadden, (de burgemeester van Apeldoorn zeide in zijne openingsrede dat H. M. het feest van bare verjaring liever in huiselyken kring vierde), het prachtige vuurwerk, dat des avond3 voor het paleis ontstokon werd, schonk ruimschoots vergoeding. Nog zelden, zoo schrpft onze correspondent, zagen wy zulk kunstig vuurwerk en vooral het slotstuk eene eerepoort met eene gobloemde E. in 't mid den en gedekt door den Nederlandschen Leeuw, gedraposrd met de schitterendste en schoonste kleuren, maakte een machtigen indruk op de duizenden aanwezigen. De Ko ningin, de Prinses en gonoodigde kinderen sloegon op de bovenzaal het prachtig schouw spel gade. De Prinses vertoonde zich op het balkon, met kaarslicht achter zich, aan de tal- ryke menigte, die niet naliet haar met dui zenden hoezee's te begroeten. Een concert in het hotel „De Keizerskroon" besloot dezen dag. Zondag bezochten vele personen het van bloemengeur riekende terrein, terwyl des avonds het harmonie-orkest van Deventer een keurig programma afspeelde. 'Wegens den toen vallenden regen was het terrein minder goed bezocht en verlieten enkelen zelfs de tentoonstelling. Maandag komt H. M. De toegekende bekroningen bestaan uit verguldzilveren, zilveren en bronzen medailles. De eoreprys, de gouden medaille, (geschenk van H. M. de Koningin) werd voor eene col lectieve inzending toegekend aan den heer W. H. Wind, te Apeldoorn. De minister van oorlog heeft heden zyne werkzaamheden aan zyn departement hervat. Door wyien den heer M. G. Tabak, op 21 Juli te Amsterdam overleden, is aan de naar zyn naam genoemde stichting ter ver zorging van invalide Israëlieten, waarvoor by de stichting f 100,000 was bestemd, het kapi taal van tv+ee milliosn gulden vermaakt, vry van successierechten. U!t het Gemeenteverslag. Aan bovengenoemd verslag ontleenen we het volgende: De werkelyke bevolking der gemeente Leiden bestond op 31 December 1888 uit 21969 m. en 24410 vr., totaal uit 46379 personen. De vermeerdering door geboorte bedroeg 744 m. en 700 vr., totaal 1444 personen; door vestiging in de gemeente 1571 m., 1813 vr., totaal 2884 personen. Dé geheele vermeer dering bedroeg alzoo 2315 m., 2013 vr., totaal 4328 personen. De vermindering door sterfte bedroeg 455 m. en 455 vr., totaal 910 personen; door vertrek uit de gemeente 1937 m., 1532 vr., totaal 3469 personen. De geheele vermindering bedroeg alzoo 2392 m., 1987 vr., totaal 4379 personen. De bevolking is derhalve verminderd met 77 m., en vermeerderd met 26 vr. personon, ter wyl de geheele vermindering alzoo bedraagt 51. De bevolking bedroeg op 31 December 1889 21892 m., 24436 vr., totaal 46328 personen, onder wie begrepen 481 m. en 62 vr., totaal 543 personon, tot de landmacht behoorende. Het getal lovend geborenen bedroeg 1444, als 744 z. en 700 d.dat der levenloos aan- gegevenen 64, als 37 z. en 27 d. Het aantal huwelyken beliep 295. De verhouding van het getal overledenen tot het cyt'er dor bevolking was in 1889 1 op 50.9. Twee mannelyke personen vertrokken in 1889 uit de gemeente naar de Argentynsche republiek. Over de godsdienstige gezindten was de bevolking aldus verdeeld Er behoorden tot de Ned.-Horv. 29248 per sonen, tot de Frafisoh of Waalsch Herv. 9G0, de Anghkaansche Episcopalen 3, de Evang.- Lutliorschon 1223, de Hersteld idem 41, de Doopsgezinden of Mennonieten 322, de Remon stranten 361, de Chr. Gereformeerden 1849, de Roomsch-Katholleken 11617, de Oud- Roomschen of van de Bisschoppelyke clerezy 62, de Nederd. Israëlieten 581, tot geene dezer gezindten 62. De voorloopige uitslag der tienjaarlykscbe telling is als volgt: Afdeeling I: 5107 m., 6122 vr., 195 tydel. aanwezige m., 179 idem vr., 2092 bewoonde huizen, 66 onbew. huizen, 4 huizen in aan bouw, 193 scholen, kerken, pakhuizen, werk plaatsen enz. Afdeeling II: 7164 m., 8224 vr., 146 tydel. aanw. m., 145 idem vr., 2688 bew. huizen, 76 onbew. huizen, 2 huizen in aanbouw, 348 scholen enz. Afdeeling III: 7515 m., 8384 vr., 229 tydel. aanw. m., 250 tydel. aanw. vr., 3066 bew. huizen, 88 onbewoonde huizen, 2 huizen in aanbouw, 370 scholen enz. Totaal 7846 bewoonde huizen, 230 onbe woonde huizen, 8 huizen in aanbouw, 911 scholen, kerken, pakhuizen, werkplaatsen enz. Schippers: 79 m., 54 vr., 97 tydel. aanw. m., 57 tyd. aanw. vr., 32 vaartuigen in de gemeente en 44 elders behoorende. Kazerne: 465 m., 62 vr., 343 tydel. aanw. m., 3 tydel. aanw. vr. De bevolking werkte goedwillig mede om de telling te doen slagen; tot verbaliseeren kwam het niet. Rapport ran de Commissie, in de gemeente Leiderdorp gekozen en benoemd, overeenkomstig het laatste lid van art. 131 der icet van 29 Juni 1851 (Slaatsblad No. 85), ter zake van de verandering der grens tusschen do gemeente Leiderdorp en de gemeente Leiden. (Vervolg en slot 3o. Onverminderd de vorenstaande beschou wingen zich de vraag stellende of het algemeen belang dat Gedeputeerde Staten vermoede lyk mede op het oog hebben gehad by de opmaking van het ontwerp deze grensver- andering kan eischen, verklaren de onderge teekenden in niet één opzicht daarvoor een term te kunnen vinden; het belang van Leiden kan men zeker niet noemen algemeen of ryks- belang. De Raad der gemeente Leiderdorp toch heeft door het vaststellen van eene bouwverordening, bevattende voorschriften omtrent de inrichting van woningen, er het zyne toe bygebracht, dat een groot aantal arbeiderswoningen zyn ge sticht, die, aangesloten aan de duinwaterleiding, wat inrichting enz. betreft, beter zyn dan die van de zoogenaamde fabriekarbeiders te Leiden. Door het dempen van slooten, waar dit noodig was, het geregeld doen ophalen van de vuilnis en bet toezicht houden op de rioleering vanwege het gemeentebestuur, is bovendien op voldoende wyze voor de volksgezondheid gewaakt. De gemeente Leiderdorp heeft naar der ondergeteekenden meening in elk opzicht mede gewerkt dat de ingezetenen van het bewuste gedeelte op eene gemakkelyke wyze hunne rechten en verplichtingen kunnen uitoefenen, waar dit in het algemeen belang kan noodig zyn, o. a. door het stichten van een gebouw, waar gelegenheid bestaat voor verkiezingen, den heryk, het vaccineeren enz. en in welk gebouw tevens gelegenheid wordt gegeven tot het ontvangen van handwerkonderwys. Ook te dien opzichte komt grensverande- ring hun dus niet noodzakeiyk voor, te minder nog, wyi de inwoners van het betrokken ge deelte nimc er hun verlangen hebben te ken nen gegeven om uit dien hoofde van deze gemeente te worden losgemaakt. 4o. De commissie meent in twyfel te mogen trekken de bewering, uitgedrukt in het Raads- rapport voornoemd, dat eene uitbreiding der grens van Leiden noodig is tot het verkry- gen van terrein voor inrichtingen van open baar nut. Bestaat deze behoefte werkelyk, dan kan Leidon, evenals zulks in andere groote steden, byv. te Amsterdam of te Botterdam geschiedt, dergelyke inrichtingen stichten op het grond gebied van naburige gemeenten. De noodzakelykheid tot het bouwen van meerdere woningen schynt uitbreiding met te rechtvaardigen, daar toch te Leiden vele huizon ledig staan en voor groote, zoogo- naamde huizen van den eersten rang, by pu- blieken verkoop pryzen worden bedongen, die zeer laag zyn te noemen. Niet de inwoners van omliggonde gemeen ten, zooals in genoemd Raadsrapport is ver meld, genieten voordeelen van Leiden, juist het tegenovergestelde is het geval. De neringdoenden te Leiden toch hebben vry wat meer voordeel van de naby wonendon dan die der gemeenten, waartoe zy behooren. Wordt van de gas- en waterleiding gebruik gemaakt 't is tegen betaling en dus niet lïnantiëel nadeelig. (Doordat Leiden kinderen uit de omliggende gemeenten tot hare scholen toelaat, zal zy mogeiyk eene hoogere bydrage in de kosten van het onderwys kunnen eischen, waarin te voorzien is door het maken eener regeling omtrent die toelating.) Wyi het bekend is dat in de nabyheid van Leiden het wonen betrekkelijk goedkoop is, vestigen zich daar verscheidene personen van elders. Wordt echter door eene annexatie de be lastingdruk verhoogd en daardoor het leven duurder, zy zullen vertrekken en gaan wonen naby eene stad, waar het onderwys even goed en de belasting lager is, terwyl van vestiging van andere ingezetenen zoo zy daartoe uit den aard van hun beroep niet zyn gedwon gen geen sprake zal zyn. Het behoeft niet gezegd, dat daardoor niet alleen aan Leiden's neringdoenden, maar ook aan hare welvaart in 't algemeen een gevoelige slag zal worden toegebracht. Het aantal ledigstaande gebouwen binnen Leiden (wat ondergeteekenden alleen aan de zware lasten, daar geheven wordende, toe- schryren) zal dan zeker vermeerderd worden door een groot gela', buiten de grachten ge legen. Het ligt voor de hand dat, al wordt het betrokken gedeelte aan Leiden toegevoegd, men niet in, maar in hare onmiddellyke naby heid buiten de stad zal bouwen, ten einde den hoogeren belastingdruk te ontgaan. De Commissie vertrouwt dat zy op vol doende wyze heeft aangetoond, dat de voor gestelde grenswyziging in het algemeen belang niet wordt gevorderd, dat zy niet is nood zakeiyk voor de gemeente Leiden, noch in het belang der beide betrokken gemeenten of van het af te scheiden gedeelte, ten gevolge waarvan de ondergeteekenden er zich dan ook niet mede kunnen veroenigen. Alvorens hunne taak te eindigen, nemen zy beleefd do vryheid, by Uwe Vergadering op eene spoedige beslissing in deze voor de gemeento zoo gewichtige zaak aan te driDgen. Aldus dit Rapport vastgesteld door de Commissie voornoemd in hare openbare vergadering, gehouden ten Raadhuize van Leiderdorp, den 31sten Juli 1890. Volgen de onderteekeningen. Gemengd Nieuws. Wy waarschuwen tegen een persoon, die aan verschillende huizen aanbelt en voorgeeft dat zyne familie met drie jeug dige spruiten is vermeerderd, zonder dat eenige reden bestaat om deze mededeeling te doen. De 19-jarige schippersknecht, die Vrydag-avond overleed ten gevolge van bet nemen van een bad in de Haven, werd hedenmorgen te acht uren op de R. K. be graafplaats aan de Zylpoort alhier begraven. Velen waren by de teraardebestelling tegen woordig, vergezelden den stoet of hadden zich by de aak op de Havenkade geschaard, Gistervoormiddag is uit het Kanaal by Scheveningen het lyk opgevischt van een jong man, die, te oordeelen naar het aan den wal liggende vischtuig, vermoedeiyk by ongeluk In den vroegen ochtend te water is geraakt. Amsterdam is weer een fraai perceel ryker geworden, dank zy den onder nemingsgeest der Assurantie-Maat8chappy tegen Brandschade „de Nederlanden" te Zut- fen. Door deze maatschappy werden in den loop van het vorige jaar aangekocht twee onoogiyke perceelen, hoek Sophiaplein en Kalverstraat, met het doel daar een harer bykantoren te vestigen. Daar dit terrein wel eene gunstige ligging, maar zeer weinig op pervlakte had, en het dus een moeilyk vraag stuk was daarvoor eene goede indeeling te vinden, werden door haar eenige architecten uitgenoodigd, hiervoor plannen in te leveren. De uitslag dezer besloten prysvraag was, dat aan den architect Evert Breman, den bouw meester van den sigarenwinkel aan de over- zyde van het Sophiaplein, de uitvoering zyner goedgekeurde plannen werd opgedragen. Het gebouw draagt het karakter der Duit- sche renaissance. Tot de eerste verdieping uitgevoerd in hardsteen, is het verder boven den cordonband geheel opgetrokkon in roodon baksteen, met ruime toepassing van Udel- fanger zandsteen voor de raamomlystingen enz. Midden October des vorigen jaars werd de bouw begonnen door den aannemor J. N. Hendrix. (Hbl.) Onwederberichten. Ook boven Ryp en omstreken woedde Vrydag-avond tegen 8 uren een kort, doch hevig onweder. Spoedig werden twee branden opgemerkt, een in de richting van Krommeniedyk, de andere te West- Graftdyk, alwaar de houtzaagmolen van den heer J. Graftdyk aldaar eene prooi der vlam men werd. Alles was verzekerd. In eene weide werden 2 koeien doodgesla gen, terwyl op nog 2 verschillende plaatsen brand word waargenomen. Uit Tessel wordt gemeld dat door den feilen bliksem een schaap van den heer C. P. K. in de weide is gedood. Te Puttershoek is de bliksem geslagen in- eene schuur, in eigendom toebehoorende aan C. Vogelaar. Zy is met de daarby staande drie woningen tot don grond toe afgebrand. Het huis is verzekerd, terwyl de inboedels der arbeiderswoningen onverzekerd waren. Verder is de bliksem geslagen in de kapitale boordery van P. De Groot, te Sybrandabuis, eigenares de kerkvoogdy te Rinsumageest. Alleen de voorhuizing is behouden gebleven.. Naar men verneemt, was bot gebouw ver zekerd. Te Londen openbaargemaakte particuliere telegrammen over de cholera in Spanje luiden verontrustend. De epidemie breidt zich snel uit buiten Valencia. De aan grenzende provinciën heeten reeds besmet te zyn. In de cyfers, welke van regeeringswege openbaar worden gemaakt, wordt geen ver trouwen gesteld. KOLONIËN, BATAVIA, 1 Juli. Daar volgens de „Java Bode" eene vreed zame pacificatie geene resultaten oplevert, zal generaal Van Teyn aftreden als gouverneur van Aljeh; zyn waarschynlyke vervanger is overste Van de Pol, die eene andere politiek is toegedaan, waartoe ook reeds de regeering gedeeltelyk geneigd is. Goossens heeft reeds verlof, Van Assen overplaatsing gevraagd. De „Penang Gaz." van heden deelt mede dat verleden Zaterdag troepen Edi verlaten hebben om den Radjah van Perlak te tuch tigen een gedeelte hunner zou zich over zee daarheen begeven met behulp van tongkans van de Chineezen. De expeditie zou waar- schynlyk 3 a 4 dagen duren. Benoemd is tot assistent-resident van Atjeh de heer Ruijssenaers, tot waarnemend idem voor politieke aanrakingen de heer De Neve. INGEZONDEN, Het Van-ilcr-IVcrf-park. Sedert Zaterdag is het Park weer afgesloten ook gisteren, hoewel Zondag. Naar het zich laat aanzien, zal dit zoo duren totdat het Feestgebouw gesloopt is. Zeker zeer gemak- keiyk voor de sloopers, maar onvermydelyk noodig toch wel niet. Hoeveel gebouwon wor den afgebroken zonder dat het verkeer langs de straten, waar zy staan, gestremd Wordt, f En tegenover het gemak der sloopers staat het -ongerief van het publiek, dat in andere jaren een druk gebruik van het Park pleegt te maken, maar dezen zomer daarvan versto ken is gehouden. Men bedenke hoe spoedig het seizoen voorbij zal zyn, en hoe velen, hoe veel kinderen vooral, men van een hoog gewaardeerd genot berooft. Daarom het sloepen liefst begonnen met de wanstaltige omheining, en het Volkspark onverwyid teruggegeven aan het volk. R- F. BUITENLAND. Dnltaehland. De buitenlandsche vertegenwoordigers op het internationale congres voor lykv6r- branding zyn gisteravond te Borlyn aange komen en aan het station verwelkomd. De afgevaardigde dr. Christoforus (Milaan) over handigde aan het bestuur een schryven van den Italiaan6chen minister-president Crispi, waarin deze hom volmacht gaf, de Itali- aansche regeering by het congres voor lijk verbranding te vertegenwoordigen. De heer Crispi hoopte dat deze hervorming in het burgerlyk leven, welke sinds vele jaren in Italië met zooveel yver wordt voorgestaan, slagen zou. Vele afgevaardigden uit het buitenland zijn aangekomen, zoowel uit Noord-Amerika als

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2