Leiden, 30 Jnli. den strijd verdwenen en werden fln gevechten hervat. De soldaten van jr. Celman deden een aanval op de artille^^Q> werden met zwaar verlies terug'<4e(jr(STOn- Wat na dien js gesChiod, is niet met zekerheid i'^c <}e telegrammen op te maken. Het sc jjjQt <jat van weerszyden pogingen fië'Vaan zyn om den dreigenden burgeroorlog te bezweren, maar blykens de jongste depeches schpnen deze alle mislukt te zyn. President Celman kwam terug met nieuwe troepen en heropende den stryd. De tweede uitgave van de „Times" meldt dat president Celman nog gelooft dat de opstandelingen zich zullen onderwerpen. In eene particuliere depeche daarentegen wordt de vrees geuit, dat de stryd zal voort duren. Een bekend journalist, Lawson, die juist uit Buenos-Ayres te Londen was teruggekeerd, zeide dat hy een burgeroorlog waarschyniyk acht. Hy vermoedt dat president Celman zich in de provincie, die meer op zyne hand is, zal terugtrekken en van daar zal pogen zyn gezag te herstellen. Een later te Londen officiüel telegram van den minister van financiën te Buenos-Ayres meldt dat de opstand volkomen onderdrukt is. Particuliere depeches, zeven uur later ver zonden, molden niettemin, dat de stryd voort duurt en er nog geen kans op eene overeen komst bestaat. Do correspondent van de „Timos" bevestigt deze laatste mededeeling. Hetzelde blad ontvangt eene depeche uit Buenos-Ayres, dd. 28 Juli, 7 uren 's avonds, meldende dat president Celman de volgende voorwaarden van onderwerping den oproer lingen heeft aangeboden: geen straf voor de burgers en degradatie voor de officieren van en boven den rang van kapitein. Een particuliere depeche, te halftien 's avonds verzonden, meldt dat de overeenkomst mis lukt is en de stryd opnieuw zou beginnen. Uit do hierachter voorkomende latere tele grammen blijkt dat do telegraphische gemeen schap mot de Argentynsche Republiek weer hersteld is. Indien de weersgesteldheid het toelaat en de groote parade op het Schuttersveld zal gehouden worden, zal er 2 Augustus a. 8., op den verjaardag der Koningin, door hot stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie alhier eene matinée musicale worden gegeven op „Zomerzorg," na afloop der parade. In het notariöel Staatsexamen is geslaagd voor het 2de gedeelte de heer H. A. F. Van der Ven HAz., te Leiden. Het was gisteren op Zomerzorg een van die avonden, welke in dit seizoen nog slechts zelden zyn te genieten gevallen. Alles de fraaie muziek, de echt zomorsche natuur en de prachtige omgeviDg werkte er toe mode. De opkomst by dit derde buitengewoon harmonieconcert door het stafmuziekcorps van het vierde was daarom gelukkig hoogst be vredigend, al had ze nog beter kunnen zyn. We behoeven hier natuurlyk niet voor de zooveelste maal te herhalen dat de musici zich kranig van hunne taak kweten, de eerste afdeeling van het programma onder leiding van den onderkapelmeoster, den heer W. Ooste laar, de tweede onder die van den directeur, den heer Mann zeiven. Dat programma bevatte wederom de ver dienste dat het naa3t eene hier ter stede gewilde verscheidenheid tevens onder de tien nommers niet minder dan vyf eerste uitvoe ringen aanbood van werken, welker kennis making byzonder aangenaam was, getuige het applaus dat ook daaraan, evenals aan de goede, oude bekenden, ten deel viel, niet bet minst aan de verdienstelyke wyze, waarop met een vol en rond, zuiver, sympathiek ge luid, Kyken's „Romance" voor trombone-solo werd voorgedragen, terwyl de uitvoering gloed vol besloten werd roet de overschoone fan- taisie over motieven uit Von Weber's „Frei- schiitz", in welk werk de heer Mann zyn meesterschap èn als directeur én als compo nist heeft aan den dag gelegd. Nogmaals, het was een keurige, een goddelyke avond. Hedenmiddag ontvingen we per Engolsche mail de Bataviasche bladen van 22 26 Juni, alsmede de „Deli-Crt." van 21, 25 en 28 Juni. De by het 4de reg. inf. tot kapt. be noemde 1ste luit. A. J. F. Van Gorkum, van het reg. grenadiers en jagers, komt te Leidon in garnizoen. De minister van oorlog hoopt morgen, Donderdag, de gewone audiëntie te hei vatten. Voor hot beroep by de Chr.-Ger. (dolee- rende) geniSönte te Scheveningen heeft ds. Van Goor, te Bunschoten, bedankt. Tot lid der Twoode Kamer is te Utrecht herkozen kolonel A. L. W. Seyffardt (Lib.), met 1045 van de 1060 geldig uitgebrachte stemmen. Er waren 47 blanco-biljetten inge leverd. Te Arnhem is als zoodanig gekozen de kolonel W. Rooseboom (Lib.), aftredend lid, met 555 van de 660 geldige stemmen. Op den heer H. Tindal waren er 60 uitgebracht en op den heer Moll 29. Er waren 28 biljetten blanco. Het stoomschip „Noord-Holland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 29 Juli van Southampton; de „Both", van Amsterdam naar Batavia, is 30 Juli Dungeness gepas seerd; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Juli van Port- Said; de „Rembrandt" arriveerde 29 Juli van Amsterdam te Bordeaux; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Juli van Batavia; de „Zuid-Holland", van Batavia naar Rotterdam, is 29 Juli Gibraltar gepasseerd. Z. M. heoft, met ingang van 2 Aug., benoemd tot adjunct-administrateur by de zeemacht, de adspirant-administrateurs J. H. Dy km an, C. Ferguson en H. J. Faure. Ingetrokken het koninklyk besluit van 9 dezer, houdende benoeming met ingang van 1 Aug. 1890 van den directeur van het post en telegraafkantoor te Sluis J. A. Dorren- boom Jr., in gelyke betrekking te Zienksee. Met ingang van den 2den Augustus 1890, benoemd a. tot adelborst der 1ste klasse by de zee macht de adelborsten der 2de klasse lsto afdeeling by het Koninklyk Instituut voor de marine te Willemsoord: C. T. Steffelaar, W. Van Braam, W. Moens, P. Landweer, H. E. baron Van Asbeck, M. Wijt, G. Hoogen- raad, C. J. J. De Neve, J. J. H. Comrnys, J. P. F. Pool, W. H. M. De Fremery, K. F. Sluys, R. W. Boissevain, L. J. Moojen, B. Schreuders, J. F. Obbes, C. E. H. Van Hey- ningen, J. D. Alberda, S. De Ranitz, L. G. Bouricius, F. K. Weber, C. C. A. Van Burg, H. J. Albarda, C. J. Canters, A. G. Boisse vain, C. C. A. Last, K. Lofvers, J. Van der Valk, J. -E. Ramondt, R. W. Hartman, W. Bunge, R. L. Dykbuis, F. Dingemans, H. W. A. Brans, T. J. Creyghton, jhr. J. O. E. Von Schmidt auf Altensiadt, C. N. De Kruyff, jhr. J. C. F. Von Mühlen, W. J. Tyl, P. Kruys, P. J. Lucardie en E. Rahder; b. tot 2den luit. by het corps mariniers, de adelborsten der 2de klasse 1ste afdeeling by gemeld instituut: H. Quispel en J. A. H. L. baron Melvill van Carnbée. Met ingang van 1 Januari 1891, benoemd: tot lid en voorzitter van den pensioenraad voor burgerlyko ambtenaren, mr. J. J. Van Meerbeke, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, thans voorzitter van den raad van toezicht op het pensioenfonds voor burgerlyke ambtenaren; en tot leden van dien pensioenraad: mr. P. R. Feith, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlandendr. L. J. Egehng, inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Zuid-Holland; J. Van Reyer- dam, referendaris by het departement van binnenl. zaken, allen leden van den raad van toezicht voormelden J. C. Fabius, inspecteur van het lager enderwys in de tweede inspectie. Gemengd JVleuws. Op Dinsdag 6 Augustus a. s. zal een pleiziortrein voor 3de-klasse-reizigers van den Ned. Rynspoorweg loopen van Leiden naar Ede, resp. Wagoningen en Arnhem en terug. Men meldt onsuitKatwykaan den RynGisteravond om kwart vóór achten is alhier een droevig ongeluk voorgevallen. Een oppassend jongeling van 14 jaar, genaamd Huig Plukker, eenige zoon van de wed. Plokker, wier man en zoon ruim 1'/, jaar geleden met eene haringbom verongelukten, was met eenige jongens in den Ryn te Katwyk- binnen gaan zwommen, by welke gelegen- hoid hy spoedig in de diepte verdween. Hy werd, helaas, een kwartier later slechts leven loos opgehaald. Immers, de onmiddeliyk ter plaatse des onbeils aangekomen geneesheer dr. Van Walsum, die zich, bygestaan door L. Lange en A. v. d. Eykel, drie kwartier heeft bezig gehouden om de levensgeesten op te wekken, mocht zyn werk niet met een gunstigen uitslag bekroond zien. De ongelukkige had opgehouden te leven. Een ieder is begaan met het lot zyner nog treurende moeder, die nu weder door ^!ulk eene zware ramp werd getroffen. Kwaadwillige handen hebben gisteren op den tramspoorweg van do Holl. Spoorwegmaatschappy van Den Haag naar Scheveningen, aan het einde van de Hoefkade, steenen op de spoorstaven en tusschen de wissels gelegd. Gelukkig bemerkte de machi nist intyds het gevaar, waaraan de tram blootstond. De steenen zyn van de rails ver- wyderd. De politie is met het feit in kennis gesteld. Uit Rotterdam meldt men: De N. A. S.-M. ontving telegraphisch bericht van haar hoofdagentschap te Buenos-Ayres, waar uit blykt dat haar personeel en het stoom schip „Edam" ongedeerd zyn gebleven. Gasontploffing. Gisteravond, te ongeveer halfnegen, heeft in de beneden woning van een huis aan den Kloveniers burgwal te Amsterdam eene geweldige gas ontploffing plaats gehad. De bewoner, de heer Vos, en andere personen, hadden reeds den goheelen avond in de zykamer en daarom heen eene sterke gaslucht waargenomen, maar om de oorzaak er van na te gaan, had men de onvoorzichtigheid met een licht in do nabyheid van het lek te komen, waar zich tusschen het plafond en den bodem der eerste verdieping klaarblykelyk eene groote hoeveelheid gas had opeengehoopt. Het ge volg was dat het gas zich met een hevigen knal ontwikkelde en door zyn uiteenzettiDgs- vormogen de twee boven elkander liggende voorkamers verwoestte. De bewoner, die met het licht was gaan kyken en op eene trap stond, die een bezoeker vasthield, werd van die trap geworpen, doch bekwam geen ern stig letsel. De bezoeker evenwel bekwam vry ernstige kwetsuren aan hot hoofd en moest zich in het gasthuis laten verbinden. De schade is belangryk. De ramen en do luiken in de zykamer zyn, gelyk men van buiten zien kan, geheel stukgeslagen. Binnen is de verwoesting even groot. Het plafond in de zykamer en in de gang is byna geheel weggeslagen, de vloer van de eerste verdie ping is oven ernstig vernield. Ook aan meu belen e. d. is de schade zeer groot. Maandag-namiddag werd het lyk van eert zevenjarig meisje dry vende gevonden in eene sloot naby het Zuidvliet te Leeuwarden. Zy was door hare moeder om eene boodschap gezonden en is hoogstwaarschynlyk van de planken, welke zy moest overloopen, in het water gevallen en verdronken. Te Apeldoorn bes1oot de Ra ad dier gemeente, dat de voor eenige jaren af geschafte kermis wederom zal worden ge houden, maar slechts gedurende 2 dagen. Draaimolens moeten met zonsondergang ge sloten worden. By Koevorden is de boerderij van den hoer Kamphuis afgebrand. Drie paarden en een groot aantal varkens kwamen om. De brand ontstond door broeiing van het hooi. KOLONIËN. BATAVIA, 22-26 Juni. Aan de Aljeh-kroniek" van de „Sumatra- Courant", dd. 19 Juni, is het volgende ont leend: In den nacht van 3 op 4 dezer kwam hot oorlogsschip „Merapi" hier het bericht brengen, dat eene prauw met p. m. 30 vyandige At- jehers van den vasten wal op Poeloe Way was aangekomen om het ons trouwe hoofd Toekoe Daoed van Balohan andermaal te moleeteeren, en dat eene andere prauw den volgenden nacht van uit Gighen mede naar dat eiland zoa oversteken. Aan boord van deze prauw zoude zich onder anderen be vinden de beruchte Toekoe Oemar. De „Con dor" bracht dit bericht aan het oorlogsschip „Sambas," hetwelk vóór Gighen kruiste, over. Dit oorlogsvaartuig zette vóór het vallen van den avond koers naar Segli, ten einde de maraudeurs te verschalken, doch wendde na het invallen van de duisternis den steven naar Poeloe Way. Ter hoogte van de Balo- hanbaai aangekomen, werden door dat schip gewapende sloepen uitgezondeneene dezer, onder bevel van den adelborst Van Lennep, kwam al zeer spoedig eene Atjehsche prauw met gewapenden tegen, die dien officier zeer beleefd met „tabeh toean" begroetten. Een paar salvo's was het antwoord op die be groeting; drie Atjehers werden by die ont moeting doodgeschoten; één werd gewond en twee anderen sprongen over boord en aangezien dit plaats greep op p. m. 3000 mylen van den vasten wal, is het zeer de viaag of de zwemmers dezen wel beroikt zullen hebben. Do prauw zelve werd op sleep touw genomen en by het krieken van den dag werden, by onderzoek, daarin nog 5 Atjehers gevonden, die zich schuil hielden. De daarin aanwezige oorlogsbehoeften werden buit gemaakt en da gevangenen te Olehleh aan het bestuur overgeleverd. Het vermoeden, dat Toekoe Oemar by deze gelegenheid zou zyn omgekomen, heeft zich echter niet bevestigd. Integendeel, het ge rucht liep, dat by in den nacht van 16 op 17 dezer met eenige bemande prauwen eene landing op Poeloo Way zou beproeven; de oorlogsschepen, welke dien nacht op ver schillende plaatsen dien toelog moesten ver- ydelen, hebben echter geene enkele prauw met Atjehers gezien. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof d. Europa w. ziekte aan den contr. lete 1.1. bij het bannen], beatnur op Java en Madura A. J. F. Veenetra;. aan den onderrr. 2de kl. bij het op. lag. ond. voor Europeanen enz. A. Van Limborgh. OntBlagen: Eerrol nit 'e lande dienst, de pred- bjj de Prot. gemeente te Semarang H. Van Ameyden van Duymop verzoek, eervol uit 's lande dienst, de klerk bij het poet- en telegraafkant. to Soerabaia, A. E. Cooke. Benoemd: Tot commies voor de pers. belasting en patentrecht te SoraaraDg C. A. Janeen; tot 2den commies bij financiën H. C. Burgemeoetro, F. Barthé- lcmy en J. H. Van Duiken; tot Sden commiesL. H. Samuels, W. Arnold, V. De Torbal on A. H. Jacobs. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van binnenl. bestunr om onder de leiding van den aan deaen toegevoegden inspecteur F. Fokkens werk zaam to zijn bjj de onderzoekingen betrekkelijk de heerendieneten, da contr. 2de kl. D. Tollenaar; ter beschikking van den direct, van binnenl. bestuur, om te worden belast mot de function van gouv. vee arts, D. Bubenet. Ontslagon: Op verzoek eervol uit 'e lande dienst, de tydelyk bij do exploitatie van het bosch Ngleboer geplaatste lete opz. J. P. Kreupeling. Departement van Oorlog. Ingetrokken: Bet- aan den leien luit. der inf. B. Macleod wegens 12 jaren onafgebroken dienst in KetL-Indië verleend tweejarig verlof naar Europa. Departemont van Marine. B o n o e m d Tijdelijk boven de formatie, tot 3den opz. voor bet vak van. eoheepebonw bij hc-t marine-établ. to Soerabaia, de command, voor dat vak bij genoemde inrichting J. JuDgbackor; tot laten etuurman bij de gonv.-marine, de 2do etuurman C. Maas. BUITENLAND. Dnltaohlund. De „Reichsanzeiger" behelst eene verkla ring van den rykskanselier Caprivi over het verdrag, dat onlangs tusschen Duitschland en Engeland is gesloten. De kanselier wyst er op, dat het doel der overeenkomst was overeenstemming te verkrygen over eenige punten van geschil en zoodoende den Euro- pee60hen vrode te beveiligen. Dit is geschied door het doen van wederzydsche concessies ten opzichte van landstreken, welke voor beide partyen niet dezelfde waarde bezitten. De kanseher toont daarop in byzonderheden aan In welk opzicht de Duitsche belangen in Afrika door de overeenkomst zyn gebaat. Wat het Engelsche protectoraat over Zanzi bar betreft, zoo was dit slechts eene vor melijke erkenning van den materiëelen in vloed, welken Engeland daar ieeds lang bezit. De Duitsche Oost-Afrikaansche Maatschappij gaf trouwens de voorkeur aan het bezit van de kuststreek, welke Duitschland thans heeft ontvangen. De Walviachbaai, zoo wordt verder in de verklaring gezegd, heeft niet de waarde, welke daarvan zoo luide is verkondigd, en dit is ook het geval mot het gebied van Ngami. Witu is, na het verlies van Patta Manda en Lama, waardeloos. De byzondere rechten van Duitschland bleven gewaarborgd. De Duitsche regeering gaf reeds in 1889 te Londen officiéél te kennen, dat Uganda en Wadelai noordwaarts van den eersten zuide- ïyken graad, buiten den kring van Duitsch- lands bemoeiingen op koloniaal gebied lagen. De Tanganyka-kust is voor Engeland van byzonder belang, maar het gebied tusschen Nyassa en den Congostaat heeft geene byzon dere waarde; daarentegen stelt Duitschland grooten prys op eene uitbreiding van gebied aan het Nyassa-meer en vooral aan de kust streek van het Victoria-moor. In de verklaring wordt do noodzakelykheid nader aangetoond van een duurzaam bezit der kuststreek voor de Duitsche Oost-Afrikaansche Maatschappy. Het overlaten van het be schermheerschap over Zanzibar aan Engeland doet geene schade aan de Duitsche belangen. Verder worden de redenen ontvouwd, welke aanleiding gaven tot de bepalingen betref fende do vrye verkeerswegen en de gods- dienstvryheid. De rykskanselier besluit met de boteekenis van het bezit van Helgoland voor de kust verdediging te verklaren. Eerst als hot Noord- Oostzeekanaal gereed i3, zal de volle waarde van Helgoland voor Duitechland duidelijk worden.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2