leden, dio kort te voren liadden vergaderd en nu ook nog eens wilden luisteren naar hel geen door het andere gedeelte van den dubbelen Raad over hetzelfde onderwerp, dat zij publiek behandelden, zou worden in het midden gebracht, deelden in hetzelfde lot. Ook zy moesten de Raadszaal ontruimen. Het aantal bezoekers der Rijksverzame lingen en monumenten, gedurende het tweede kwartaal van het jaar 1890, bodroeg: Koninklijk kabinet van schilderijen te 's-Hage 6815, museum Meermanno Westreenianum te 's-Gravenhage 31, Koninklijk penningkabinet te 's Gravenhage 78, Rijks-Museum te Am sterdam 89,293, Rijks-Museum van Oudheden te Leiden 1435, Rijks-Ethnographisch museum te Leiden 136, Rijks-kabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden 28, Gevangenpoort te 's-Gravenhage 6490, Muiderslot 683, Ruïne van Brederode 3770, Monument te Heiligerlee 1089, historische zaal in het Prinsenhof te Delft 2046. Zaterdag werden bevorderd aan de uni versiteit te Freiburg, im Breisgau, tot doctor in de geneeskunde, de heeren: Ph. J. H. Vierdag, van Utrecht, met een proefschrift over: „Die Therapie der Pleura-Empyeme", en W. J. v. d. Min, van Leiden, met een proef schrift over„Ein Fall von perforirender Kopfgeschwulst. In de plaats van wijlen dr. Richelle zal de heer W. J. C. Van Bouwdijk Bastiaanse, arts te Rypwetering, zich als zoodanig te Zoetorwoude vestigen. Men meldt ons uit Benthuizen: Op 26 Juli 11. werd, na afloop eoner raadsvergade ring, ain den heer G. Van der Valk Bou man, sedert 1884 secretaris en ontvanger dezer gemeente en onlang3 benoemd tot de zelfde betrekkingen te Leiderdorp, als souve nir aangeboden een keurig schrijfbureau, en aan zijne echtgenoote een fraai salon-tafeltje; tot aanschaffing waarvan door bijna alle in gezetenen gelden waren bijeengebracht. De burgemeester, die daaraan een smaak- vollen kantoorstoel toevoegde, was zeker de tolk van den Raad en de inwoners, toen hp in hartelijke bewoordingen den heer Bouman dank betuigde voor de uitnemende diensten, in en buiten do door hem bekleede betrek kingen bewezen, en de beste wenschen uit sprak voor zijne toekomst. Ongetwijfeld zal dezo dag voor den heer Bouman, die in gevoelvolle woorden zijne erkentelijkheid betuigde, onvergetelijk zijn. Bij koninklijk besluit van 26 dezer zijn benoemd tot tweeden luitenant de volgende cadets van de Kon. Militaire Academie: Bij het wapen der inf.late reg. J. G. Leverland; 2de reg. H. F. L. K. Heymans; 3de reg. H. J. E. De Bourbon; 4de reg. M. J. Doppenberg, R. B. A. N. De Quay, E. J. Van Bel, H. Prins en G. A. Leers; 5do reg. J. P. M. Soer en H. De Haan Hugenholtz; 6de reg. R. W. Van Wielingen; 7de reg. O. F. Muschart, W. P. Rochell, N. J. Kooiman en K. J. C. Rijnen; 8ste reg. H. G. Post. Bij het wapen der cavalerie: 1ste reg. M. E. Te Winkel, D. R. Buma en J. M. H. Ten Kate; 2de reg. A. Simons, G. J. A.A. baron Van Heemetra, J. J. Verkuyl Quakkelaar en G. J. Maria3de reg. F. L. De Voogt, F. G. De Bas en jonkheer H. F. Van Kinschot. Bij het wapen der artillerie: 1ste reg. H. Bejjerman en G. Vogelaar; 2de reg. E. F. Insinger; 3de reg. B. G. E. Elias, ihr. M. C. Alewjjn, F. R. Kuyper en D. A. Eekhout; 4de reg. J. P. E. Van Reysen. Bij het wapen der genieA. W. P. Stoop van Strjjen, W. H. C. Doorman en A. E. Redeló. Bij het wapen der infanterie van het leger in Noderlandsch-IndiëW. Van Blijenburgh, W. Van der Wielen, C. J. A'sselbergs, H. Ermerins, A. W. E. Weijerman, S. Van Hul- stjjn, V. J. Van Marie, R. De Bruyn, T. J. Veltman, P. Kok, E. C. Van der Heyden, A. E. Van Swieton, H. J. De Jong, P. F. L. Van Doutekom, T. J. F. A. Liefrinck, H. Lambeit3, R. T. Maidman, W. K. J. Stoop, E. G. A. Slors, G. Van Greuningen, S. H. Schutstal van Woudenberg, L. P. J. Van der Stok en G. Poort. Bij het wapen der cavalerie van het leger in Nelerlandsch-IndiëB. Hendriks, J. W. F. Herfk9ns, R. J. Van Soelen, P. Sorgdrager en H. Heering. Bij het wapen der artillerie van het leger in Nedsrlsndsch-IndiëJ. De Boer, A. Becking en J. F. C. Deibert. Bi1 het wapen der genie van het leger in Ncderlandsch-Inrtië: J. B. In 't Veld, C. J. Do Bruyn, M. Engers, P. J. J. A. Geesink en C. J. Schloiier. By koninklijk bo3lu't zyn beno:md bij het wapen der infanterie: by het 3de regt., tot kapt., de eerste luits. J. C. Masman, van hot 8ste, en S. L. Pastor, van het 2de regt.bi) het 4de regt., tot kapt., de eerste luit. A. J. F. Van Gorkum, van het regt. grenadiers en jigers; bjj het 8ste regt., tot eersten luit., de tweede luits. J. L. Leyds, van het corps, H. Berenschot, van het lste regt., en W. Van Druynen, mede van bet corps. Mot ingang van 16 Aug. a. s. bevorderd: tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee W. F. Blaauwtot kapt.-luit ter zee, de luit. ter zee lste kl. H. Bernelot Moens; tot luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. P. F. Van der Velden Erdbrink; en tot luit. ter zee 2de kl., de adelborst late kl. jhr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort. Het stoomschip „Rotterdam", van Am sterdam naar Nieuw-York, passeerde 28 Juli Lizard; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 28 Juli te Suez; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, vortrok 28 Juli van Aden. Gemengd N>ieuws. Morgenmiddag zal het feest plaats hebben, dat „de Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek" de i eervol ontslagen leerlingen der scholen voor on- en minvermogenden cursus 1889/90 jaarlijks aanbiedt. Evonals ten vorigen jare is Katwijk aan Zee daarvoor aangewezen. De duinen, het strand, het paviljoen en ter rein zyn zoo uitermate geschikt voor derge lijke feestviering. Om één uur denkt het hoofdbestuur met bijna 200 feestelingen onder begeleiding van een flink corps? muzikanten per extra-stoomtram van „Zomerzorg" te vertrekken, terwyi het opgemaakte programma van het feest met zyne wedstrijden aantoont, dat er voor het jeugdige volkje vriJwat te genieten zal zijn. Moge het weder nu maar gunstig zijn, dan zal gewis menigeen zich gedrongen gevoelen, een tochtje per tram naar Katwyk te doen, ten einde getuige te zijn van gulle en ongestoorde kindervreugd! Bjj het afbreken van de houten schouwburgtont der heeren Van Lier brak hodennamiddag om vijf uren de zwieping van het takeltoestel, waarmede de zware balken naar beneden werden gelaten. Door dit breken kreeg een der werklieden, zekere L., een zwaar stuk hout tegen het voorhoofd, zóó, dat de werkman met geweld tegen den grond werd geslagen en bovendien aan het voorhoofd eene verwonding kreeg, waaruit het bloed stroomde. Bewusteloos werd h(j naar eene in het Rapenburg liggende en tot de tent beboorende schuit gedragen, waar men hem met water en azyn bijbracht en de wond afwaschte, waarna bleek dat deze eene vrij groote, doch niet gevaarlijke snede was. Toen hy wesr zoo ver was, dat hy op de beenen kon staan, ging iemand met hem naar een apotheker, die hem een pleister op de wond legde. Vervolgens, na het hevige bloedverlies en met het gezwachtelde hoofd opnieuw aan het werk willende gaan, werd h(j naar huis ge stuurd. 4 De anderen zouden wel een handje harder werken om van avond nog klaar te komen. Den 26sten Juni j.l. werdC. B. T., te Leiden, door de arrond.-rechtbank te 's-Hage b(j verstek veroordeeld ter zake van mishandeling van eene vrouw in eerst- gonoemde stad. Van dit vonnis kwam de ver oordeelde heden by de rechtbank in verzet. Het O. M. vorderde bevestiging van het vonnis, waarby bekl. tot 14 dagen gevangenis straf veroordeeld werd, overeenkomstig welke vordering de rechtbank besliste. Het hooischuurtje van don Leld- schen stadswerkman V., gelegen achter diens woning, in de nabyheid van den Zyieingel, werd gisteravond vernield en het daarin aan wezige hooi voor het gebruik ondienstig ge maakt. Tegen ze3 uren begon het hooi te rcoken, zelfs zóó, dat het hier ter stede dui- deiyk zichtbaar was, en weldra stond het perceeltje in brand. Tal van Leidenaren en Leiderdorpers waren reeds tegenwoordig voor dat bluschmateiiuel aanwezig was. Na eenigen tyd kwam dit opdagen in den vorm van twee spuiten, ééns van Leiderdorp, welke dienst deed, en ééne van de Leidsche Katoenmaat- schappy, welke spoedig huiswaarts mocht koeren. Men liep storm tegen het perceeltje om te beletten dat het andere panden zou aansteken. Weldra was er niets meer van over en wezen eenig gebrand hout benevens een paar hoopjes bruin hooi de plaats aan, waar voorheen het houten schuurtje stond. Wordt de verordening toegepast, waarby het verboden is houten gebouwen in de naby heid van andere perceelen op te trekken, welke toepassing wenscheiyk en te verwach ten is, dan is meteen door dezen brand een leelyk en gevaarlyk ding opgeruimd, zy het dan ook op eenigszins kostbare wyze. Ter zake v an wed erspannigheid en verzet tegen ambtenaren in functie, in casu het niet voldoen aan de bevelen van den havenmeester, vorderde het O. M. by de Haageche rechtbank verleden week voor de gebrs. V., schippers, respectievelyk ééne maand en 2t dagen gevangenisstraf. Heden werden L. V., te 's-Hage, en P. J. V., te Leiden, vrijgesproken van het hun door den havenmees ter (wat betreft verzet, wederspannigheid en mishandeling) ten laste gelegde, en alleen veroordeeld ieder tot f 20 boete wegens het niet voldoen aan de bevelen des havenmeesters. Het stoomvaartuig „de Havik" bewoog zich heden geruimen tyd te Scbeve- ningen ter hoogte van de badplaats, tot het doen van waarnemingen. Op Óen verjaardag van H. M. de KoDingin zal weder ten Hove een kinderfeest plaats vinden, waarvan de regeling ook ditmaal opgedragen is aan den heer Okhuyaen. Gisteren is by een wachtpost aan den Beugelsdyk, te Rotterdam, door trein 21 van de Holl. Spoorwegmaatschappu een meisje van zeventien maanden, kind van den wegarbeider Do Bree, aangereden en onmid- doliyk gedood. De v y f-e r.-t w i ntig hoogste pry zen van de Haarlemsche Paardenlotery (alle paard of rijtuig) zyn gevallen op de volgende nrs. 21531, 16827, 9327, 23390, 23552, 24431, 13701, 15881, 19067, 20063, 8495, 161, 23775, 6750, 16838,1700, 23849, 1701,14378,12377, 4137, 23088, 5105, 21884,1383, 9389, 21787, 500, 24440. Omtrent de zaak van vermoede- ïyke vergiftiging te Amsterdam deelt de „Amst. Crt." nog mede Eene gewichtige getuigenis zal ongetwyfeld zyn die van mej. C. Yan Steenhoven, zoog- zuster van de overledene freule Smissaert. De moeder van genoemde juffrouw is den 23sten Februari dezes jaars overleden, onder even zonderlinge omstandigheden, torwyl hare ziekte met dezelfde verschynselen gepaard ging als die der overledene freule, welke ziekte 9 dagen duurde en door dr. Butöt verklaard word voor bronchitis. De gronden, waarop deze beide sterfgevallen in verband gebracht zyn met al het geheimzinnige, dat deze ge schiedenis omringt, zyn de volgende: De overleden juffrouw Van Steenhoven was reeds 38 jaren met de familie Smissaert be kend, by wie zy hare diensten als min ver vulde. Dat zy by de oude mevrouw Smissaert in zeer hooge gunst stond, kan blyken uit het feit, dat haar door de oude mevrouw by testamentaire beschikking een maandgeld werd toegevoegd van f 10, dat by haren dood zou ophouden. Een ander feit, dat niet van belang ontbloot is, is het volgende: De vorige weok meldden zich by de ge noemde juffrouw C. Van Steenhoven de beide freules Lucie Smissaert en Teding Van Berk hout aan, en vroegen teruggave van brieven, die do overleden juffrouw Van Steenhoven ontving, toen freule Smissaert nog in leven was. Déze brieven waren van zeer intiemen aard, hetgeen te verklaren is uit de langdurige en goede verstandhouding tusschen juffrouw Van Steenhoven en de familie Smissaert. De verklaring, dat deze brieven verbrand waren, moet aanleiding gegeven hebben tot een heftig tooneel tusschen genoemde juffrouw C. Van Steenhoven en de beide freules. Juffrouw C. Van St6enhoven, die na al het gebeurde in deze zaak natuurlyk verschillende vermoedens begon op te vatten, begaf zich naar den heer Van Ledden Hulsebos, een der scheikundigen, die in deze zaak werkzaam zyn, en legde genoemden heer hare vermoe dens bloot. Deze raadde haar aan, de justitie met een en ander in kennis te stellen, het geen zy dan ook deed. In verband hiermede, is zy gistermorgen te halftien voor den rochter-commissaris ge hoord, waar zy hare verklaringen en vermoe dens heeft herhaald. Het verhoor duurde tot twee uren. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. R. C." het volgende: Een anderen grond voor do inhechtenis neming van Aafke Kuypers, dan die in een vorig bericht werd vermeld, vond de officier van justitie in de omstandigheid, dat de ver dachte, nog geen acht dagen na den dood van mej. Smissaort, by den heer Van Marken, commissionair in effecten, die vroeger met eene zuster van de overledene gehuwd is geweost en haar vermogen administreerde, aandrong op de uitkeering van de nalaten schap, voor zoover zy, krachtens eene akte van erfschenking, waarvan zy kopie overlegde, daarop rechten kon doen gelden. Over die erfmaklng was de heer Yan Marken zóó verwonderd, dat zyn vermoeden als zou de overledene in hare laatste levensjaren door godsdienstwaanzin bevangen zyn geweest, voor hem thans byna zekerheid werd. Hij was dan ook weinig genegen om het vermogen van zyne schoonzuster op deze eerste aanmaning af te staan, en wendde zich tot mr. M. J. Pynappel om raad. Op de vraag echter van don rechtsgeleerde, of mej. Smissaert by haar leven wel eens onder curateele was geplaatst geworden, moe3t de heer Van Marken een ontkennend antwoord geven. „Dan zyt gy verplicht, te bekwamer tyd de nalatenschap aan de krachtens akte wettige erfgenaam af te dragen," was nu het antwoord des heeren mr. Pynappel. Kort daarop voldeed de heer Van Marken aan dezen raad, door al hetgeen by van mej. Smissaert beheerde, ter beschikking te stellen van een notaris te Arnhem, voor wien de akte van schenking verleden was. BUITENLAND. Dvltaohland. Keizer Wilhelm is gistermiddag om halféén in goeden welstand te Wilhelmshaven aan gekomen. De „Kreuz-Ztg." verneemt dat dr. Peters in dienst van de Duitsche regeering zal treden en eerlang aan het hoofd eener expeditie naar het binnenland van Afrika zal terugkeeren. Volgens de „Küln. Ztg." zal prins Von Bismarck binnen enkele dagen van Friedrichs- ruhe naar Schönhausen verhuizen. Ook wordt gemeld dat de gewezen kanselier eerlang Kissingen zou bezoeken. Prinses Von Bismarck heeft zich voor eenigen tyd naar Homburg in den Taunus begeven. Eenigszins onrustwekkende berichten worden volgens den Berlynschen correspon dent der „Daily News" verspreid betreffende den gezondheidstoestand van prinses Sophie, gemalin van den hertog van Sparta. Pro fessor Olshausen, de bekende gynecologist, is telegraphisch uit Beriyn naar Athene ont boden en heeft onmiddeliyk de Duitsche hoofdstad verlaten. Groot-BrltannlS. In het Crystal Palace te Londen i3 eene internationale tentoonstelling geopend voor mynwezen en metaalbewerking. De tentoon stelling is buitengewoon belangwekkend. Zy zal tot het eind van October duren. Ernstige arbeidsgeschillen zyn in Wales gerezenzoowel de dokwerkers als de spoor wegbeambten hebben hooge eischen gesteld, die de werkgevers overdreven achten. Men vreest dat eene werkstaking op buitengewoon groote schaal zal uitbreken. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp betreffende den afstand van Helgoland by derde lezing aangenomen. De „Council of Foreign Bondholders" te Londen heeft bericht ontvangen van Caracas van de afzending eener remise van 6916 pd. st., voor rekening der geconsolideerde Venezue- laansche Schuld. Turlïije. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de Armeniërs Zondag tydens de mis in do hoofd kerk eenebetooging hielden tegen den patriarch. Do geestelyke werd door het volk geslagen en moest in een huis vluchten. De gewapende macht herstelde de orde. Vier soldaten en drie Armeniërs werden daarby gedood en een aan tal personen gewond. De omwenteling In ArgenllnltL De Engelsche bladen bespreken de gebeur tenissen der laatste paar dagen. Dat in Ar gentinië een burgeroorlog is uitgebroken, acht de „Times" zeker en dit is voor de repu bliek te meer bedenkelyk, omdat tusschen Bueno8-Ayres en de andere Argentynsche provinciën al sinds jaren eene veete bestaat. Het is Bteeds het doel van Buenos-Ayres ge weest, zich van het overige deel der republiek af te scheiden en zoowel staalkundig als commercieel onafhankelyk te werden, Steeds werd dit door de andere provinciën belet en sinds jaren scheen Buenos-Ayres zich in dien toestand te schikken. Doch indien er thans

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2