dag uit den tuin van het „Paleie voor Volks- vlijt" te Amsterdam opgestegen, is vóór Rans- dorp, vlak aan zee, neergekomen op een gras land, behoorende aan J. Pauws, waar ook eene vorige daling geschiedde. De grootste hoogte, welke deze ballon bereikte, was 880 meter. Do heer W. RodenhofT, broedor van den lucht reiziger, maakte de reis mede. Onder begunstiging van prachtig zomerweer word gisteren in de Stedelijke Zweminrichting te Gouda de nationale zwem wedstrijd gehouden, uitgeschreven door do „Goudsche Zwemclub". Nadat het eerste nummerwedstrijd voor jongens beneden 16 jaar, die kosteloos van ds Zwemschool gebruik makon, was afgeloo- pen, 'oegon de eigenlijke nationale wedstrijd met het nummersnelzwommen op den buik, juniores, baan 80 meter. Do eerste prijs werd behaald door G. Sala, uit Leiden, in 1 min. 24 sec., de tweede prjjs door A. Porin, uit Rotterdam, in 1 min. 25'/3 sec., en de derde prijs door C. G. Slot, uit Rotterdam, in 1 min. 29!/s sec. In het volgende nummer: snelzwemmen op den buik, seniores, baan 240 meter, weid de eerste prijs behaald door A. W. Slote- maker, uit Arnhem, in 4 min. 28 sec., de tweede prijs door J. D. W. Luning, uit Rot terdam, in 4 min. 41 sec., en de derde prijs door R. Van Gilse, uit Rotterdam, in 4 min. 50'/-, sec. Na oen half uur pauze werd de wedstrijd voortgezet met snelzwemmen op den rug, juniores, baan 40 meter. De eerste prjjs in dit nummer werd behaald door G. J. Viverooy, uit Rotterdam, in 36ys sec., en de tweedo prys door G. Sala, uit Leiden, in 37'/s sec. Voor snelzwemmen op den rug, seniores, baan 80 meter, werd de eerste prjjs behaald door S. J. M. Karis, uit Rotterdam, in 1 min. 22*/5 sec., do tweedo pr(js door R. Van Qése, uit Rotterdam, in 1 min. 25 sec., en do derd3 prjjs door G. J. Viverooy, uit Rotterdam, in 1 min. 27 sec. In de nu volgende afd. duiken voor ju niores, diepte 2>/2 meter, werd de eerste prjjs gowonnon door G. Vrugtman, uit Rot terdam, in 1 min. 13 sec., en de tweede prjjs door H. D. Sala, uit Leiden, in 1 min. 14 sec. Voor het nummergekleed duiken, moesten ds mededingers volkomen gekleed zjjn in een kostuum met onderkleeding, dat te zamen minstons 2 KG. zwaar was; de diepte, waarop gedoken werd, was 3meter. Do eerste prijs voor dit nummer werd behaald door C. C. Krom, uit Gouda, de eenige van de 10 inschrijvers, die er in slaagde de pop boven te brongen. Na afloop van den wedstrijd vereenigde het bestuur de Goudsche Zwemclub met de jury, de vertegenwoordigers van vreemde clubs en oen aantal deelnemers zich aan een gemeenschap pel ij ken maaltjjd, waar een recht gezellige toon heerschte; na afloop van den maaltjjd had de prjjzenuitreiking plaats. Als bijzonderheid kunnen wjj nog vermelden, dat vóór den maaltijd een door alle zwem mers onderteekond verzoek werd gericht tot den voorzitter der „Leidsche Zwemclub" om den uitgestelden wedstrijd, welke nu op 10 Augustus a. s. zal plaats hebben, van oen onderiingen in een nationalen te veranderen. De vergiftiging te Amsterdam.— Naar het „Hbl." meldt, is or in de zaak der vergiftiging van freule Smissaert eene hoogst belangrijke ontdekking gedaan. De justitie heeft b(j alle bandelaren in verfwaren, drogisten, het portret van Aafke Kuypers doen vertoonen, dus ook ten huize van den heer H. Zirschky, Lange Leidsche- dwarsstraat 47. Deze herkende zonder aar zelen in het hem vertoonde portret, dat van eene dame, dio in Mei jl. in zijn winkel voor een stuiver zinkwit kocht ('/I0 kdogram). In den winkel was op dat oogenblik ook aan wezig de heer A. Zirschky, een neef van den winkelier, die eveneens onmiddellijk het por tret herkende. Bjj den aankoop was ook nog een praatje gehouden, want de heer H. Zirschky, meenende dat zinkwit wel niet voor eenig andor doel zou worden gebruikt dan om verf aan te maken, vroeg of er geen olie bjj noodig was. De dame antwoordde ont kennend. Nadat beide hoeren Zirschky door den rech ter van instructie waren gehoord, zjjn zij Donderdagavond jl. bij de verdachte in de cel gebracht. Pertinent en dadeljjk herkenden beiden ook nu Aafke Kuypers als de vrouw, die in den winkel het zinkwit zich bad aan geschaft. „God, dat is valsch, dat is valsch!" zei de verdachte, overigens vrij onverschillig do zaak opnemei.de. Zij toonde eenige voldoening, toen de heeren Zirschky den hun vertoonden mantel niet herkenden als een kleedingstuk, dat de ver dachte dien avond zou hebben gedragen, 't Moet echter reeds zijn gebleken dat di» mantel na Mei jl. is gekocht. Haar aangeboden rechtskundige bijstand is door Aafke Kuypers tot dusverre geweigerd. Het „Hbl." kan hier bijvoegen dat ook de vrouw van H. Zirschky by den aankoop in den winkel was. Zj) is echter sedert eenige dagen bedlegerig en niet in staat nu reeds verklaringen af te leggen. Naar de „N. R. Ct." uit Amsterdam ver neemt, geschiedde de arrestatie van Aafke Kuypers op grond van onvoldoende antwoorden op haar gestelde vragen naar de herkomst van gevonden kleedingstukken van de over ledene, doortrokken met zinkzuur. Zjj moet zich daarbjj eensdeels versproken, andersdeols een geheel onaannemelijk antwoord gegeven hebben. Van andere zijde verneemt men, dat het bericht, door een der bladen verspreid, als zoude in vorband met don vermoedelijk ge- pleegden moord op mej. Smissaert ook nog omtrent andere sterfgevallen in de omgeving der verdachte tegen deze ernstige argwaan zjjn gerezen, uit de lucht gegrepen is. By het concours hippique, te Arnhem gehouden, heeft tevens eene verloting plaat3 gehad van paarden en rijtuigen. De hoofdprijzen zijn gevallen op de nummers: 9178, 942, 9791 en 7921. In het nabj] Bonn gelogen dorp WasBoling viel dezer dagen een meisje in eene bui van razernij hare moedor aan cn wondde dio met esn zwaren hamer zoodanig aan het hoofd, dat do vrouw nog denzelfden dag stierf. Slechts met groote moeite was do dochter van de moeder los te scheuren. Reeds vroeger constateerde men by het meisje krankzin nigheid. Men meldt uit Bonn: Een groot, met graan beladen schip is by onze stad by de Siegmüodung gezonken. Waarscbyniyk liep het op oene der zich daar bevindende kribben, welke ten gevolge van den hoogen waterstand niet zichtbaar zyn, en werd lek. De weduwe Hayem, te Parys, de overlevende van haren man en hare kinderen, die door kolendamp om het leven kwamen, is van alle rechtsvervolging vrygesteld. De ongelukkige is thans geheel weer beter. De Parysche gemeenteraad beeft besloten baar eene ondersteuning van 500 fr. te verleenen en baron Adolphe de Rothschild zond eene som van 1000 fr. om in hare eerste behoeften te voorzien. De „Times" ontvangt bericht dat te Valparaiso 1000 oproerlingen zyn ge vangengenomen. Te Muhl, in Moraviè, te Hercules- bad en in andere plaatsen van Oostenryk- Hongarye zyn hevige aardschokken gevoeld. Te Parys zijn voor do genoodigden bjj lykstaatsu-n omnibussen ingevoerd van 16 plaatsen. Volgens berichten uit Dakota zyn 7 menschen omgekomen by een wer velstorm. De Fransche minister van binnen- landsche zaken heeft verboden een stieren gevecht te houden, waarby de slieren zouden worden gedood. Men wilde daardoor nameiyk de aantrokkelykheid en dus ook de ontvang sten verhoogen en deze ten bate van de nood lijdenden van den brand van Fort de France op Martinique doen strekken. In het dorp Grünefeld, naby Spandau, heeft eene windhoos groote verwoes tingen aangericht. Eene menigte huizen is van dak beroofd, de kerktoren is ingestort en een molen vernield. Te Leipzig hebben omstreeks 2000 werkloozen op eene byeenkomst eene motie aangenomen tot aanpryzing van een normalen arbeidsdag van 10 uren. Deze motie zal ter kennis van den Ryksdag worden gebracht. buitenland. Frankrijk. De onderhandelingen tussclien Frankrijk en Engeland ten opzichte van Zanzibar worden voortgezet. Ofschoon in beginsel overeenstem ming is tot stand gebracht, zal de minister Ribot op de teekoning van het reglement wachten, totdat men het een3 is over de onder geschikte punten, welke van groot belang zyn. De minister van koophandel heeft voor gesteld 695,000 fr. krediet te verleenen voor een nieuwen seinkabe! tusschen Frankryk en Engeland, waarvan tevens gebruik zou worden gemaakt om Parys en Londen telephonisch te verbinden. De minister van koophandel, de heer Jules Roche, heeft in het Palais de l'Industrie te Parys eene internationale tentoonstelling geopend voor kunstnyverheid en weten schappen. IlnltsohlamL Van byzondere zyde wordt gemeld dat tusscben Duitschland en den Congo-staat een verdrag is geteekend, waarby wordt geregeld de uitlevering van misdadigers en de gerech- telyke hulp in strafzaken, in het Afrikaansch gebied, dat onder bescherming van Duitsch land staat. Reeds meer dan 2000 geneeskundigen uit alle oorden der wereld hebben zich aan gemeld om deel te nemen aan het 10de inter nationale congres van geneeskundigen, dat te Beriyn zal worden gehouden. Het bestuur rekent op 5000 deelnemers. Men meldt heden uit München: Het rytuig van den prins-regent kwam gister avond in botsing met de stoomtram uit Nym- phenburg. De prins-regent werd uit het rytuig geslingerd, maar bleef geheel ongedeerd. Zyn adjudant werd licht gekwetst. Groot-BritanniA De byeenkomst van leden der vereeniging van matrozen en van vertegenwoordigers der vereeniging van reedorn, tegen Zaterdag te Newcastle aangekondigd, is niet gehouden. De Deensche matrozen, die de noordelyke havens van Engeland bezoeken, verklaren dat zy met hun toestand volkomen tevreden zyn, en verzekeren dat er feitelyk thans geene enkele werkstaking in Denemarken is. Het bestuur der Katharina-dokken te Londen heeft de wenschen der vereeniging van dokarbeiders ingewilligd; het werk is dientengevolge hervat. Uit Londen wordt van den 27sten Juli gemeld: Gisteren zyn de nieuwe dokken te Southampton geopend door koningin Victoria, die daarvoor opzettelyk uit Osborne was over gekomen. Zeer vele redevoeringen werden uit gesproken. De minister van koloniën herin nerde aan de overeenkomst tusschen Enge land en Duitschland, die aan den handel nieuwen steun zal geven. De minister hoopte, dat binnen weinige dagen met Portugal een even bevredigend verdrag zou worden ge- s'oten. Gisteren hield de heer Matthews, minister van binnenlandscbe zaken, te Birmingham eeno rede. De minister trachtte te betoogen, dat hot obstructionisme der Ierscbe party in het Lagerhuis verhindert dat het tegenwoor dig parlement eenigon belangryken maatregel neemt in het belang van Ierland. De spreker spoorde conservatieven en liberaal-nnionisten aan, eendrachtig samen te blyven gaan. Bulgary©. Volgens bericht uit lvonstantinopel ziet Rus land eene beleediging en uittarting in het be sluit der Porte betreffende de quaestie der berats. De Russische gezant te Sofia, de heer Nehdoff, vertrekt op 30 dezer met verlof, en zyn vertrek wordt druk besproken. Montenegro. Volgens de „Daily News" heeft naby Pee op de grens tusschen Servië en Montenegro een 500-tal Arnauten het Montenegrynsche dorp Rogmoo uitgeplunderd en vele inwoners vermoord. Turksche troepen kwamen op ver zoek van vorst Nicolaas te hulp en namen de meeste plunderaars gevangen. In het ge vecht, dat hierby plaats had, zyn 60 personen gesneuveld. Argentinië. Eene omwenteling is te Buenos-Ayres uit gebroken, ten gevolge van opstand der sol daten. In de straten werd geschoten en alle winkels zyn gesloten. De minister Garcia is door de opstande lingen gevangengenomen. Nadere berichten melden dat, op aanstoken hunner officieren, de soldaten van het te Buenos-Ayres in garnizoen liggende 10de regi ment in verzet kwamen tegen de regeering. De plaatselyke overheden en het centrale bewind namen onmiddellyk krachtige maat regelen om den opstand te bedwingen en te trachten met hulp der politie de oproerlingen te isoleeren. De opstand heeft een byna algemeen karakter en de insurgenten zyn meester in hun kantonnement. De regeering heeft Buenos-Ayres in staat van beleg verklaard. Men vreest dat de opstand groote uitbreiding zal verkrygen. De beurs en de banken zyn gesloten. In den namiddag, zoo wordt verder van gisteren uit Buenos-Ayres gemeld, had oen gevecht plaats tusschen soldaten en de aanhan gers der regeering, waarby een groot aantal personen gedood werd. De opstandelingen begaven zich naar het plein, waarop het paleis van den president en bet stadhuis zich bevinden, en verdreven den president. Alle regeeringswerkzaamheden zyn daarop gestaakt. Omstreeks drie uren in den namiddag riep het voorloopig bewind Aren uit tot president en Romero tot minister van financiën. De omwenteling breidt zich uit, maar de auto riteiten weten zich tot dusverre te handhaven. Een bataljon is met pak en zak naar de opstandelingen overgoloopen. De bevolking kiest voor den opstand party, die zich over andere provinciën uitbreidt. De autoriteiten wenschen met de oproerlingen te onder handelen. Uit Rio-Jar.eiro zyn 27 dezer nog berichten uit Bueno3-Ayres ontvangen, volgens welke de opstandelingen, onder aanvoering van de generaals Campo en Arredito, zich hebben meestergemaakt van het arsenaal, de kazernen en het plein Lavallo. By den opstand sloten zich aan 5 bataljons soldaten en 2 bataljons van de schuttery, terwyl do troepen, die der regeering trouw bleven, zyn samengesteld uit 7 bataljons. Uit Baratte wordt versterking verwacht. By den opstand is een groot aantal gebouwen letteriyk vernield. De marine houdt zich on- zydig. De vice-president Pellegrine heeft het voorzitterschap van den Senaat aanvaard. Op 26 dezer, te 3 uren in den namiddag, heeft ook een gevecht plaats gehad tusschen opstandelingen en de aanhangers]der regeering, waarby van beide zyden een groot aantal personen gedood en gewond werden. De op standelingen zyn goed van krygsvoorraad voorzien en schynen over aanzienlyke mid delen te beschikken. Zy zyn buitengewoon krachtig en doortastend opgetreden en staan ond9r goede leiding. Het ia ontwyfelbaar dat zy nog meer aanhangers tellen onder de sol daten, die hen moeten bestryden. De president der republiek is naar Cordova vertrokken. Een vorig bericht zeide dat de president naar Rosario of San-Martin vluchtte. Da bevolking is rustig. Telegrammeas NIEUW-YORK, 27 Juli. Luidens berichten uit Buenos-Ayres werd da omwenteling be gonnen door de „Union Civica", geholpen door 2 batiljons van het garnizoen. De pre sident verklaarde de geheele republiek in staat van beleg en riep de schuttery onder de wa penen. Vyf andere bataljons, voor een deel tot de artillerie behoorende, voegden zich by de opstandelingen. De post- en telegraaf kantoren worden door soldaten omringd. De opstandelingen schynen volkomen ge slaagd te zjjn. De gouverneur van Buenos- Ayres werd ernstig gekwetst. De opstande lingen stelden generaal Campos, die onlangs by de ontdekking der samenzwering gevangen werd gezet, in vryheid. KONSTANTINOPEL, 27 Juli. Het keizerlyk besluit, waarby aan de Bulgaarsche bisschop pen hunne aanstellingsbrieven (berats) wor den verleend, is gisteren afgekondigd. NIEUW-YORK, 27 Juli. Uit Guatemala woidt gemeld dat onder leiding van generaal Bététa een opstand is uitgebroken tegen de regeering. Een groot aantal soldaten weigerde dienst te doen, omdat zy geen soldy ont vangen. Men vreest dat de troepen gemeene zaak zullen maken met do opstandelingen. Troepen volk doorkruisen de straten onder het roepen van: „Dood aan Barillas". Pre sident Barillas heeft de geheele republiek in staat van beleg verklaard. De leiders van den opstand zyn gevangengenomen. Een leger uit San Salvador zou op weg zyn naar de hoofdstad. SOFIA, 28 Juli. Uit Konstantinopel wordt uit goede bron verzekerd dat de Irade, waarby de verleening van berats aan Bulgaarsche bisschoppen wordt geregeld, stellig heden zal worden afgekondigd. WASHINGTON, 28 Juli. De Senaat heeft besloten don president uit te noodigen, mede- deeling te doen van de brievenwisseling be treffende de stappen, die door de Vereenigde Staten gedaan zyn om van de Fransche regeering te verkrygen, dat het besluit tot verbod van den invoer van vleesch en andere producten uit Amerika worde gewy- zigd of opgeheven.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2