C. BÖGEMANN, Fronts, ABONNEMENT Heeren- en Kinderkleederen. N«. 9335. A*. 1890. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. A.GEJSTT HOEDEN en PETTEN. Maandag 28 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COT72ULNT: ▼oor Leiden per S maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.06. Oemengd Meuws. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yin 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer/O.ITi Grootere letters n»ar plaatsruimte. Voor het !n casBeeren buiten de Btad wordt 0.10 berekend. Nog eenige uren en de kermis is weer voorbij en daarmede het met haar gepaard gaande lief en leed, ook voor ons. Over 't geheel genomen is het vak van couranten te maken geene sinecure integendeel. Men zou geneigd zijn in te stemmen met de leuze voor den werkdag van acht uren; maar ook dan zou liet werk, de courant, toch nog altijd z(jn slaaf op den rug zitten als die geest in de Arabische nachtvertellingen, die niet af te schudden is. Maar in de kermis liggen op „des Duiders Dornenbahn" om met Schiller te spreken, ook nog voetangels en klemmen. Bij volkomen verloochening van alle overige kormisgenoegens moeten er toch „verslagen" gemaakt worden. Dit beteekent, dat men avond aan avond genoodzaakt is door te brengen in oene of andere schouwburgzaal of in lokalen, waar muzikale genoegens worden aangeboden, om dan, als de gewone bezoeker zich ontspant van de dramatische aandoening, zoo goed en kwaad als in die omstandigheden mogelijk is, te spreken van het stuk en de opvoering, zijne meening te concentreeren in een paar rogels want de ruimte is beperkt en liefst niets wat van eenig belang is over te slaan. Dan komt het gewone werk en het wordt laat en den volgenden dag moet de machine weer opgewonden worden om hetzelfde kringetje te doorloopen. Dat is, men zal het toegeven, een zeer relatief genot. Nu, het is bijna gedaan voor een jaar - en eer de kermis terugkeert, gelyk zy terugkee- ron zal te Leiden vele jaren waarschijnlijk, kan er nog zooveel gebeuren. Nog een paar na-voorstollingen hebben plaats, (listeren was de schouwburg op de Oude Vost bij de tweede opvoering van „Flik en Flok" weder op alle rangen zeer goed bezet en de schouwburgloge der heeren Van Lier was bij de vyfde en laatste vertooning van „De Jonge Garde" nogmaals stampvol. In het tweede bedrijf werd mevrouw Albregt-Engelman een fraaie bouquet vereerd. Op don laatsten kermisdag, zooals nu, is de kermis reeds vroeg in vollen gang. De beignets-, de wafelen-, de poffertjes en de zuurkramen, de draaimolens worden bestormd. De windbuksen knappen in de schiettentjes de ballen rollen in andere, de zware hamers henken op de klopmachines en de eigenaars van de kleine kjjktentjes trachten elkander te overschreeuwen. Het wandelen der kinderen in den middag heeft afgedaan, alsmede het kijken in panorama's of cosmorama's naar fraaie vertooningen van schipbreuken, kruitont- ploffingen en andere hartroerende dingen. Het avondpubliek draait bij voorkeur. Hoelang? Tot twee uren, drie uren misschien. Dan zyn de kramen reeds lang gesloten, de groote voorstellingen overal afgeloopen, en de eige naars der kleine tenten in de gewone verve ling vervallen of reeds aan het afbreken be gonnen, om Leiden zoo spoedig mogelijk vaar wel te zeggen. Maar de orgels bij de draai molens schetteren nog en men draait en zingt en lange rijen kermisgangers loopen ratelend, fluitend, van 't eene eind der kermis naar 't andere, altijd weer terechtkomend bij een draaimolen. Daar wordt soms bij de orgel muziek gedansthet komt voor dat de dansers zich omverdansen. Ook, als het later wordt, meent men hier of daar verdachte gestalten te zien, wegsluipende tusschen de kramen in het duister. Maar „das Auge des Gesetzes wacht". Een forsche politie-agent heeft ook iets gezien en waakt. Straks zal het gedaan zjjnde kermis duurt zelden lang hier en dan kan deze brave misschien ook gaan slapen.. Do politie verdient wèl hare rust in de kermis. En inmiddels is de zon ontwaakt en kleurt de lichte morgenwolken in 't oosten met oranje en goud en rooden gloed. Hedenmorgen te halfzes is uit den Rjjnsburgersingel, bij de huizen der Leid- sche Bouwvereeniging, het lijk opgehaald van H. Geerling, bleekersknecht. Gistermorgen omstreeks half- twaalf ontstond er brand aan den molen in den Lageveenschenpolder onder de gemeente Lisse, waarschijnlijk veroorzaakt door vonken uit de locomotief van een passeerenden trein. Hoewel er dadelijk twee spuiten aanrukten, welke een niet geringen afstand moesten afleggen om bij het brandende perceel te komen, brandde de molen tot den grond af. Onlangs meldden wij dat een dienstmeisje te Amsterdam op een Amster- damsch premielot eene som van 50,000 had getrokken. De „Hepp. Crt." voegt hieraan toe, dat do gelukkige winster dezer som een meisje uit Meppol is, en wel de 23-jarige Harmina Broek, dienstbode b(j den heer W. C. Breukelaer, te Amsterdam. Door vlijt en zuinigheid was het haar gelukt eene som van ruim f 100 bijeen te sparen en op aanraden van haren patroon kocht deze voor haar ge noemd lot. Dezer dagen kwam de effecten makelaar, waar dit lot met nog eenige andere gekocht was, bij den hoer B. om hem geluk te wenschen met zijne winst. Deze, de stuk ken uit zijne brandkast naziende, kwam weldra tot de ontdekking, dat dit geluk niet liem- zelven of zijnen kinderen was ten deel ge vallen, maar wel zijner dienstmaagd. Het meisje, dat thans te Meppel vertoeft, is niet voornemens haren dienst te verlaten. Driehonderd werklieden, te Am sterdam, behoorende tot het personeel der Maatschappij, in wier bestuur mr. W. Yan der Vliet zitting heeft en tot de vereenigingen, welke zich in z(jn veel vermogenden steun mogen verheugen, brachten den heer Van der Vliet gisteravond, ter gelegenheid van zjjn zeventigsten verjaardag, eene serenade aan zijne woning in het Westeinde te Am sterdam. De deelnemers kwamen bijeen in het gebouw van den Amsterdamschen Werk mansbond en trokken van daar met muziek, fakkels en ballons door de stad. Eenigen hunner traden als woordvoerders op. Toen mr. Van der Vliet op zijn buiten te Vogelenzang terugkeerde, vond hjj de omge ving verlicht met lampions en bengaalsclie vuren en werd hij door omstreeks 200 per sonen met muziek van het met vlaggen ver sierde station naar zijne woning geleid. Ons wordt uit Apeldoorn ge schreven Ten paleize Het Loo is aangekomen een Engelsch rijpaard, ter grootte van een dubbelen hit, zijnde een grauw-getinte schim mel. Dit prachtig gebouwde paard is door H. M. de Koningin uit Engeland aangekocht en bestemd tot verjaardags-cadeau voor de Prinses. Een hevige brand is in den nacht van 22 op 23 Juli uitgebroken in het bosch tusschen Gardonne en Septómes ten noorden van Marseille. De vlammen, welke zich tot groote hoogten verhieven, waren in wijden omtrek zichtbaar. Dertig hectaren zijn van allen plantengroei beroofd. In Oldenburg hebben rupsen groote schade aangericht. Over 70 hectaren boschgrond zijn volgens de „Frankf. Ztg." alle boomen en planten kaalgevreten. De stoomboot „Berenice", van de Oostenrjjksche Lloyd, is by het eiland Cerigo in aanvaring geweest met deBritsche boot Holway en daarby zóó zwaar beschadigd, dat de kapitein genoodzaakt was het schip op het strand te zetten. De reizigers, 57 in getal, werden door eene andere boot opgeno men en te Syra aan wal gezet. In het „H b 1 d. v. Antwerpen" leest men het volgende: Onze Hollandsche broeders. Onder dezen titel deelt de „Gazette" van Brussel mee, dat een' der meest gekende Brusselaars, dus een Belg, in een Hollandsch stadje kwam en er geen eten kon bekomenomdat hy Belg was. De hotelhouder wilde niet opscheppen voor Belgen! Het blad waarborgt de echtheid van het verhaal en is met recht verontwaardigd. Wy zullen eene andere historie vertellen. Zij gebeurde ook in een Hollandsch stadje en insgelijks in een hotei. Daar kwam een gezelschap van honderddertig Walen (dus ook Belgen) eten, tegen een op voorhand over eengekomen prys. Toen het eten op was, trokken de Walen er van door, zonder een cent te betalen, en de hotelhouder zal verplicht zyn, de zaak in handen van het gerecht te geven. Zie, deze historie is ook waar! Nu zal de hotelhouder, waarvan de Gazette" spreekt, misschien de zaak gekend hebben, waarvan wy spreken, en de man zal den Brusselaar voor een Waal aangezien hebben. In dat geval is zyne weigering nog al be- grypelyk. Keizer Norton I is overleden. Hier heeft men waarschynlyk nooit van dien keizer gehoord, maar in Amerika was hy al gemeen bekend. Norton bracht 't van goud graver tot honderdvoudig millionair, ging toen aan het speculeeren en verloor zyn geheela fortuin. Daarop begon hy te malen, verbeeldde zich dat hy keizer van Noord-Amerika was, maar leefde van bedelen. 17 jaar lang para deerde de arme in een blauw uniform en een hoogen hoed met veeren, gouden epauletten en een grooten staf door San-Francisco. Norton zond by elke Presidentsverkiezing een protest naar Washington, en ridderde al zyne collega's bedelaars met papieren ridderorden. Eindeiyk is de arme keizer op zijn zolderkamertje, dat geheel behangen was met de portretten van alle regeerende Vorsten, zyne broeders, ter ruste gegaan. Aangekomen badgasten te Katwijk a/Z. Hotel du Rh in: De hoor Cesar Plato, M. Alfr. Coquc, de heer en mevr. Van Hengst, de heer en mevrouw prof. E. Knous, 2 d. en z. Groot Bad-Hotel: De hoer en mevrouw F. Koch, 2 k. en dienstb., de heer en mevr. prof. H. Yogel, 2 k. en dienstb., de heer E. Yan Lanschot. Hotel Pension, Yan Tellingen: Mevr. T. W. A. Koster, de heer R. Tillmans, de heer E. Tillmann, mej. C. E. Janson en 4 k., jhr. Yan Rap- pard, jhr. W. A. C. Cornets de Groot. Wijk B No. 190: do heer Tj. Dijkstra, de heer J. D. Yan der Plaat. Wijk C No. 127: De heer H. Cheverif, de lieerA. L. Cox, de heer P. Baelde, mej. G. Van Tol, de heer C. B. Bleckman. Wijk E No. 3: De hoer O. Jernberg, do heel' W. Prell. Per Liter. PerFlesch. JKVEVERf 0.64 f 0.52 GEBEIDE JENEVER 0.79 0.64 Si BANDE WIJN 0.67 0.54 SNL. 0.90 0.72 COGNACa 1-01 0.82 «EITENL. COGNAC 1.36 1.10 VIEVX-COGNAC 1.70 1.36 Per anker (45 fl.) MEDOCf 26.- „0.62 S.T.-JCEIEN 32. - 0.80 «T.-ESTEPIIE 38. - 0.90 BADER A„30.- 0.72 FIJNE MADERA. .„42.- „0.98 PORT„42.- 0.98 iFIJNE PORT 58. - 1.36 CHAMPAGNE per fl. 1.10, f 1.50,2.- BiJ minstens twee Liter of drie flesschen, 's morgens vóór 12 uren afgehaald aan het pakhuisMandenmakerssteeg 17. KEIKEE. NB. Deze aanbieding kan by eene hoe veelheid van 2 Liter of 3 flesschen daarom zoo laag gedaan worden, omreden 1°. Geen Vergunningsrecht geheven wordt. 2°. Geon Extra-Patentrecht verschuldigd is. 3°, Weinig tydverlies geledon wordt. H 30 Gulden per drie maanden, jp De Kleedingstnkken biyven het eigendom van den m S3 geabonneerde. S3 w Vrye l:euz9 uit eene collectie van w ^3 me9r dan 503 vesseEiïilende Non- @5 veauté's, in Eogeische, Fransche w® en Schotsche Stoffen. j||8 Goed passende, élégante coupe M £3 wordt gegarandeerd. gg OP AANVRAAG WORDT HET PROS- Tg PECTUS GRATIS VERZONDEN. RS LEIDENNieuwe Kjjn 32. Den Haag: Virmingstraat 20. Breda: Tcuepstraat. Eene gunstig bekende Firma verlangt voor Leiden en Omstreken een in Koloniale Waren, voor den verkoop van een courantbyartikel. Adres met fr. brie ven a/h. Bureel van dit Blad onder de jot ters R R R. De passage voor rij- en voertuigen en vee over de valbrug tusschen den Voor weg en den Broekweg onder Zoetermeer, zal gedurende 29 en 30 Juli 1890 AFGE SLOTEN zyn. De gemeenschap kan worden onderhouden langs den Stompwykschen weg. Zoetermeer, den 24sten Juli 1890. Burgemeester en Wethouders, H. J. AUGUSTIJN. C. L. J. BOS, Secrs. VERZEKERINGSBANK „K OSMO SS". Verzekering van kapitalen by overlyden en bij leven, gemengde- en uitzetverzekeringen. Bij het aangaan van verzekeringen van minstens ƒ1800. - verzekerd kapitaal by over lyden, deelt men met 50 pCt. in de winst. Voorbeeld: Iemand, oud 30 jaar, wenscht ƒ2000.— aan zyne Erven na te latenhiervoor betaalt hij ƒ46.20 per jaar of ƒ11.80 per 3 maanden( terwyl hy mededeelt in de winst der maatschappij. Prospectussen, tarieven enz. gratis verkrijg baar by den Agent te Leiden; D, POPTÏE Jzn., Noordoinde 10. (gfi ,1a imsctal is te Voorschoten op de markt 28 Jallmet eene groote bezending Russische en U- tliauer hitten. 6~ Haarlemmerstraat 67. Magazijn van uitsluitend eigen gemaakte GROOTE KEUZE Goederen op maat worden ten spoedigste geleverd. Lage, maar vaste prijzen, a CONTANT.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 9