W. 9335 An. 1899. §eze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Vit noinmer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 26 Juli. Feuilleton. Dc wcggeloopen slaaf. PRUB DEZER COURANT: To«r Leiden per 8 meenden1.10. frenoo per poet1.40. A&onderlgke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yen 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters n*»r plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Onlangs werd door ons medegedeeld een voorstel van commissarissen der Gasfabriek be trekkelijk eene uitbreiding dier fabriek, noodig geworden ten gevolge van het vermeerderd gasverbruik, waarvan de kosten zijn geraamd op f 153,900, terwijl reeds spoedig tot uit voering van 6en deel der in het rapport opgenoemde werken zoude moeten worden overgegaan. Thans leggen B. en Ws. den gemeenteraad over een nader rapport van commissarissen, waarin wordt uiteengezet dat, al mocht eerlang tot de invoering van electrisch licht worden besloten, de voorgestelde uitbreiding der fabriek toch noodig blijft, met het oog op de te wachten vermeerdering van gasverbruik. Zich met bovenbedoelde rapporten vereeni- gende, geven B. en Ws. alsnu in overweging te besluiten lo. tot de voorgestelde uitbreiding der Gas fabriek en tot vermeerdering van het Uit- breidings- en Vernieuwingsfonds te dien einde met f 153,900, onder bepaling dat door de Gasfabriek aan de gemeente jaarlijks eene rente van 5 pCt. van genoemd kapitaal zal worden voldaan; 2o. dat de gelden zullen worden gevonden uit de buitengewone ontvangsten (opbrengst van geldleening) 3o. tot vaststelling van den tegelijkertijd overgelegden suppletoiren staat, strekkende tot verhooging van de begrooting voor 1890 in ontvangst en uitgaaf met 153,900. Naar aanleiding van een verzoek van H. H. Schippers te Alfen deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede dat de zoon van adressant, Hermanus Schippers, leerling der 2de klasse van het Gymnasium, den Oden Januari 1890 voor het laatst de lessen heeft bijgewoond en sedert door ziekte verhinderd is geworden de school verder te bezoeken. Z\j geven op dien grond in overweging aan adressant vrijstelling of restitutie te verleenen van schoolgeld over do laatste twee kwartalen van den cursus 1889/90. Naar aanleiding van een rapport der commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging hun college te machtigen lo. om het aan mej. R. H. C. Diest Lorgion, Iserares in de handwerken aan do Hoogere Slot.) Hy meende hiertoe te zullen geraken, wan neer de heer St.-Clair zich gedrongen zou zien, zich daarvan te ontdoen en het was deze verwachting, welke hem geleid had tot het verbreken zjjner belofte. De negers der nabijgelegen plantage waren woedend, toon zij dit besluit van den heer Lightburn vernamen. Eenigen van hen stonden op zekeren dag in de straat van het dorp van het district en lieten hem hunne tanden zien, toen één van hen eensklaps zeide „Het is Massa St.-Clair nimmer meer wel gegaan, sinds hy de vrouw van Gomez niet kccht. Ah! gij herinnert u Gomez niet. Ik ben nu oud, maar ik wol." Een der anderen, mede een neger, hoorde deze laatste woorden en riep eensklaps uit: „Y/at zegt gij Massa St.-Clair is een zeer goed mensch dat is te zeggen als blanke. Hjj kocht Gomez' vrouw op denzelfden avond, dat Gomez wegliep, en hy hoorde er later moer van spreken." Burgerschool voor Meisjes wegens ziekte ver leend verlof te verlengen tot 1 Mei 1891 met behoud van traktement; 2o. tijdelijk in het onderwijs in de hand werken en in het Duitech, ten gevolge van splitsing van klassen, te voorzien op de be staande wijze en te dien einde over de op de begrooting uitgetrokken gelden te beschikken, zullende te zijner tijd, zoo noodig, een voorstel tot verhooging van het betrekkelijk begroo- tingsartikel worden ingediend. Men meldt uit Katwijk aan den Ryn: Heden, 26 Juli, is het voor onzen hoogge- achten en bejaarden geneesheer, dr. H. B. Van Khijn, een belangrijke dag; een van die mijlpalen op den levensweg, welke slechts enkelen bereiken on om die reden past eene dankbare, feestelijke stemmingzoowel by hem, die zoo gelukkig mag zjjn na moeiten en zorgen er aan te komen, als bij hen, dio ge- tdigen van die behouden aankomst mogen zijn. Herdacht hy in de vorige maand het gou den jubileum van zijne promotie tot doctor in de medicijnen, heden is het vijftig jaren geleden dat hy zioh in deze gemeente ves tigde. Hy begon zyne loopbaan te Katwyk aan Zee, welke standplaats hy later met Katwyk aan den Kyn verwisselde en op beide plaatsen is het getal groot dergenen, die den yverigen medic.ynmeester hun behoud danken en die hy by hunne intrede in de wereld het eerst de hand reikte. In vele openbare betrekkingen, wolke hy mot toewyding belangloos waarnam, heeft hy zich de achting van zyne mede-ingeze tenen verworven. Al hebben hem de teleur stellingen niet ontbroken, ja, heeft hy ruim schoots zyn deel gehad van de wederwaar digheden des levens, toch noemt hy met jeugdigen lust en met opgewektheid zyne vaak ondankbare taak waar en heeft voor ieder een vriendeiyk woord en oen welgemeen- den raad. Dat de Katwykers 26 Juli 1890 niet onop gemerkt laten voorbygaan en toonen dat zy eene halve eeuw van nauwgezette plichts betrachting op prys weten te stellen, zal wel geene vermelding behoeven. Eeeds den avond vóór den feestdag had de overreiking plaats van het geschenk der ingezetenen. Het be staat uit een fraai zilveren servies, eene thee tafel en een mandje wyn, benevens een album, vermeldende de namen der gevers. Biyve de goede grysaard nog lang voor ons dorp en zyn gezin gespaard! Aan het staatsexamen tot toelating aan de universiteit, te 's-Gravenhage afgenomen, Hier volgde andermaal eene poos stilte. Onopgemerkt door een der overige slaven, was dit gesprek, met al wat het voorafging, aangehoord door een ouden, vreemden negor, een zonderling wezen, met een hoofd van witte wol en eene kloeding, welke zelfs voor de tropische gewesten uiterst ruw mocht heeten. Deze man verzocht den laatsten spre kers hunne woorden te willen herhalen. Zy deden zulks en na hen met een scbyn van onderdrukte vreugde te hebben aangehoord, verdween hy. Omstreeks eene week daarna had er een vreemd tooneel plaats op de hoeve van den heer St.-Clair. De eigenaar was met zyne dochter aan een open balkon gezeten om de frissche lucht van den avond in te ademen; zyn geest was meer bedrukt dan ooit, ofschoon zyne docbter alles deed, wat maar eenigs- zins kon strekken om zijne zorgen te ver bannen en hem wat opgeruimdor te maken. „Alles zal zich nog wel schikken, lieve vader!" sprak zy. „Wanhoop niet. Er zal ons wol iets gunstigs overkomen, zoo gy slechts wat opgeruimder en werkzamer wilt zyn. De deugden van haar, die sprak, waren dat gunstige volkomen waardig en waarlijk, het was pp dat oogenbhk niet ver af. Groot was de verwondering van vader en namen gisteren deel 7 candidaten voor genees kunde en wis- en natuurkunde. Toegelaten zijn de hoeren C. Pels en N. Quint. Afgewezen werden 5 candidaten. Nog werd het getuigschrift voor godgeleerd heid enz. uitgereikt aan den heer D. J. Van Aalst. De examens zyn hiermede afgeloopen. Het beeft den Koning behaagd by besluit van 9 dezer te benoemen in de orde van den Neferlandschen Leeuw: tot commandeur den hier Sc'iwockendieck, „Geheimer Ober-Regie- rangsrath und vortragender Rath" by het koninkiyk Pruisische ministerie van openbare werken, en tot ridder den heer Scbelten, „Regierungsrath und Baurath" by voornoemd departement. De heer J. H. Hatthyssen, te Haarlem, met den rang van kapitein gepensionneerd luitenant der infanterie,heeftopenbaargemaakt een „open brief, in verband met willekeur en met het behandelen van 's lands zaken, aan de heeren Weitzel, oud-ministor van oorlog; Van der Beek, generaal-majoor; Kromhout, generaal-majoor, en Seyffardt, luitenant-kolonel, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal." „In het algemeen belang" vermeldt hy daarin zyne zaak, van welke reeds meer dan eens gewag is gemaakt en die hy ook in een adres aan de Tweede Kamer heeft blootgelegd. Doch op voorstel van de commissie voor de verzoekschriften werd zyn verzoek ter griffie gelegd. Alle verdere pogingen, door hem aan gewend om gehoor te verkrygen by de Tweede Kamer, by de Eerste Kamer, by den Raad van State en by Z. M. den Koning, bleven vruchteloos. Vandaar deze brief, waarvan exemplaren, zoolang de voorraad strekt, gratis te bekomen zyn by de firma Ellerman, Harms Sc Co., te Amsterdam. Met het oog op de betere uitvoering van den spoorwegdienst bestaat het voornemen, om de afdeelingen „Controle" op de ontvang sten der beide groots spoorwegmaatschap- pyen in ons land, by de invoering van de nieuwe spoorweg-overeenkomsten, te Utrecht te combineeren en ook de afd. „Wagencon- tröle", meer byzonder de verdeeling en het gebruik van het rollend raateriéel omvat tende, eveneens voor beide maatschappyen te Utrecht te vestigen. De Belgische „Moniteur" meldt dat de koning van Belgiti onder anderen den buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland te Brussel heeft ontvangen, om Z. M. een eigenhandig schryven van geluk- kind, toen zy eenige oogenblikken daarna eene bende negers van wel meer dan twintig in getal de plaats zagen opkomen, geleid door een ouden neger en eer.e even bejaarde slavin. Hot was eene vreemde groep van men sehen er was slechts een blik voor noodig om te zien dat allen tot ééne familie behoor den en eene geregelde trap des ouderdoms voorstelden. Zy bestond uit personen van beide sekse en die waren allen nauw aan elkan- dor verwant, terwyl de twee oude negers aan het hoofd stonden. Allen waren weinig of niet gekleed, maar zagen er frisch en gezond uit. Zij knielden voor den verbaasden St.-Clair neder en riepen allen, op het voorbeeld van den oudste: „Pardon, massa! Pardon, massa!" Toen ging er een licht op voor den geest van den heer St.-Clair. Hy ging naar hem toe en zich tot den ouden geleider wendende, zeide hy „Gy zyt Gomez!" „Ta, massa! Pardon!" Wy zullen onzen lezers het verhaal van Gomez sparen. Ter gelegenheid van zyuo vlucht met zyne vrouw wa3 hij het binnen land ver ingetrokken en had daar eene kleine kolonie van zwarten ontdekt, die, ovenals hy, waren woggeloopen, maar zich op een afzon derlijk terrein hadden nedergezet en daar wensching van onzen Koning by gelegenheid van het vyf-en-twintigjarig koningschap van Leopold II ter hand te stellen. Z. M. de Koning heeft den he6r J. J. C. Nieuwenhuysen benoemd tot secretaris van het departement der koninklyke paleizen. Dr. F. C. Molengraaff, docent in de geologie aan de universiteit te Amsterdam, vertrok gisteren naar Zuid-Afrika per stoom boot „Mex'can", ten einde eene wetenschap pelyke stadie te maken van sommige ge deelten van den bodem van Transvaal. By koninkiyk besluit is de officier machinist der 2de klasse by 's Ryks stoom vaartdienst A. J. Moritz, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, met 1 Augustus a. s., op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlykscli pensioen van f 900 en eene verhooging mi t 1275 'sjaars voor werkelyk verblyf in mili tairen dienst in 'sRyks overzeesche bezittin gen en koloniën en tusschen de keerkringen. Voor den tyd van vyf jaren gedetacheerd by het leger in Ned.-Indië, de kapitein A. Berends, van het 7de reg. inf.; by het leger hier te lande, en wel by het 7de reg. inf., de kapitein G. P. M. Van der Noordaa, van het wapen der inf. van het leger in Ned.- Indiö, thans met verlof hier te lande. Voor den tyd van vyf jaren gedetacheerd by het wapen der inf. van het leger in Ned.- Indiö, de tweede luits. S. C. Muller, van het 7de, en J. A. Kohier, van het 8ste reg. inf. Voor den tyd van drie jaren gedetacheerd by het wapen der cavalerie van het leger in Ned.-Indië, de ritmeester C. H. Van der Mersch, van het 1ste reg. huzaren; by het wapen der cavalerie van het leger hier te lande en wel by het 2de reg. huzaren, de ritmeester der civalerie W. C. S. Van den Brandeler, van het leger in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande. Benoemd by het wapen der artillerie, by het 3do reg. vesting-artillerie, tot kapitein, de eerste luitenant-adjudant R. M. Hoogevoen, van het corps pontonniors. Met ingang van 1 September 1890, benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogere burger school te Winterswyk, dr. J. Mendels, tyde- lyk leeraar aan die school. Met ingang van 1 Augustus a. s.lo. aan L. T. A. Van der Grinten, apotheker teVen- loo, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Noord-Brabant en Limburg; 2o. tot lid van dien raad benoemd: H. B. J. Van Ryn, apolheker te Venloo. door onderlinge hulp sinds jaren een goed leven leidden. Gomez werd lid van deze kolonie en bleef dit vorscheidene jaren. In al dien tyd had hy zyne vroegere streek slechts tweemalen bezocht en dan nog groote voor zorgen genomen. Op zyn laatsten tocht derwaarts had hy tydingen omtrent den hoer St.-Clair vernomen, welke eenigen indruk op hem gemaakt had den. De ontvluchte neger bad een goed en edelmoedig hart en had nimmer de byzondere welwillendheid van zyn ouden meester ver geten. Hy was daarenboven verlicht genoeg om te weten dat hy aan hem was verbonden door eene wettige betaling. Toen zyn gezin al grooter en grooter werd, had de onzekere too3tand, waarin hy en de zynen als afstammelingen van weggeloopen slaven toch altyd bleven verkeeren, hem meermalen op het denkbeeld gebracht, weer naar de verlaten plantage torug te keeren, en toon hy de rampspoeden van den heer St.-Clair vernam, vertrok hy mGt de zynen naar diens kolonie, met het vaste voornemen zich weder naar zyn ouden meester to be geven, om door zyn handenarbeid en dien zyner familie, die een en twintig led6n telde, in de behoeften van hem te gemoc-t te komen. Deze een en twintig leden waren nog

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1