N°. 9331 Woensdag S3 Juli. A\ 1890. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 Jnli. PBJJB DEZER COURANT: Toer Leiden per 3 maanden.f 1.10. franco per post1.40. Afeonderlgke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Tan 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het ia- caeeeeren buiten do stad wordt f 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. JACHT. De Commieearis des Koaings in de provincie Zuid- Holland, Gezien bet besluit van do Gedeputeerde Staten dier provincie van den SOaten Juni 1890, No. 89 Gelet op art. 11 der wet van don 13den Juni 1857 (Staatsblad No. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit: •lo. de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 dor wet van den 13den JuDi 1857 (Staatsblad No. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgeBtc-ld op Zater dag den zesden September aanstaande met zons- ■y opgang;- met uitzondering van de jacht op fazanten, waarvan de opening ia vastgesteld op Wqenadag den - eersten October aanstaande; 2o. van die opening voorts is uitgezonderd de .uitoefening van het jaohtbedrij£ vermeld in art. 15, lett. e der aangehaalde wet; 8o. de korte jacht dagelyks en de laDgo jacht slechtsdriemalen 's weeks en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in do Noderlandsehe Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravonhage, den lOdon Juli 1890. Do Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis dat, ingevolge raadsbesluit van 17 Juli jl., dit jaar ter Gemeente- Secretario permissiën kunnen worden verkregen, om gedurende het seizoen 1890/91, te jagen naar waterwild op de Vroonwatoren der ge meente, tegen betaling van ƒ12 per stuk. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 Juli 1890. E. KIST, Secretaris. Na de aanneming door de Eerste Kamer tan de wet tot bekrachtiging der spoorweg- overeenkomsten, is mr. J. Ph. Van Bosse, administrateur der generale thesaurie by het departement van financiën, als regeerings- commissaris by de Ned. Rynepoorweg-maat- schappy opgetreden. Aan het staats examen tot toelating aan do universiteit namen gisteren deel 7 can- didaten voor godgeleerdheid, rechtsgeleerd heid of letteren en wysbegeerte. Toegelaten zyn de heerenH. J. Flipse, J. Hanlo, H. J. A. H. Lübbers. Één candidaat trok zich onder het examen terug. Van de eerste groep werden nog toege laten de heeren H. P. A. M. Eschweiler en W. E. K. Fumée. Afgewezen werden 3 candidaten. Voor geneeskunde of wis- en natuurkunde werden 4 candidaten geëxamineerd. Toege laten zyn mej. M. Reitsma en de heeren P. J. Heiwig, A. Nuyens en A. Schmedding. Één candidaat voor beide getuigschriften trok zich terug vóór het examen aanving. Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeente te Opheusden ds. J. W. H. Kalkman, te Alfen aan den Ryn. Bedankt is voor Aalsmeer door ds. P. Bongers, te Eemnes-Buiten. Cbr.-Ger. Kerk. Bedankt is voor Kampen door den heer A. M. Donner, to Assen. Men schryft uit Bodegrave het volgende In het koor van het kerkgebouw der Her vormde gemeente bevinden zich twee glas ramen met oude glasschilderingen, welke erg geschonden zyn, Het eene is hoog 4 en breed 2.5 meter, en behelst eene allegorische wapen tropee met een gekroonden leeuw in het midden, waaronder staat: Admiraliteyt Rotterdam 1677. Het andere zinspeelt duideiyk op de ver woesting van het dorp door de Franschen, in de laatste dagen van 1672. S De heer W. lotzy, burgemeester dezer ge meente, hoeft indertijd en by herhaling de kerkvoogdy gewezen op de waarschyniyke kunstwaarde der beide ramen, met het gevolg, dat de leden van genoemd college besloten hebben, door deskundigen oen onderzoek te doen instellen, ook in hoeverre een en ander te restaureeren is. Men heeft zich daarop ge wend tot jhr. mr. V. E. L. De Stuers te 's Gravenhage, door wiens tusschenkomst 11. Maandag de heer A. Mulder, architect-ryks- teekenaar, de geschilderde ramen in omtrekken heeft geschetst en ook gephotographeerd. De Koningin en Prinses IVilhelmina kwa men hedenochtend te ruim kwart over tienen met een extra-trein van het Loo te Amsterdam aan. De Koningin, beminnelyker en lieftalliger dan ooit, droeg een kostbaar satynen kleed van gerayonneerd vert-d'eau-satin, versierd met vieux-ro8e satin, een donker-blauw Xlirwee- len mantel met Btalen versieringen en een Tosehoedje. De Prinses was geheel in het wit, in dat bevallige kleed met den grooten hoed met witte veeren, waarin het Koningskind door het geheele land bekend is. Men had gelegenheid te zien, dat het Prinsesje niet alleen reeds groot is geworden en eerlang dus haar diminu tief zal moeten afstaan, maar er buitendien recht goed uitziet. Op de luide toejuichingen, die weerklonken van de perrons van het nieuwe Centraal Station, slechts in de onmiddellyke omgeving der koninklyke wachtkamer vry gehouden, negen de Koningin en de Prinses allervriendeiykst. De koninklyke bezoeksters werden aan hot station ontvangen door den burgemeester der hoofdstad, die H. M. en H. K. H. namens de gemeente complimenteerde, en door den opperhofmaarschalk graaf R. J. Schimmol- penninck. Tot het gevolg der Koningin behoorde mevrouw Hartsen, dame du Palais, en de dames barones Van Ittersum en jonkvrouwe Van de Poll, hofdames, en jonkheer Van Cat- tendyeke, kamerheer van H. M. Na den burgemeester hare ingenomenheid te hebben betuigd met het bezoek in de hoofd stad, werden de aanwezige heeren door H. M. en de Prinses begroeto. a. jonkheer Schorer, commissaris dos konings in de provincie, baron G. A. Tindal, kamerheer in buitenge wonen dienst, de vico-admiraal Cramer, do generaal Den Beer Poortugael, de kolonel van de schuttery, Van Someren Brand, mr. F. Th. Westerwoudt en mr. W. baron Roëll, commissarissen van H. IJ.-S.-M. In de Koninklyke ontvangkamer van het station, zeer smaakvol behangen en gemeubeld in Hollandsche renaissance, door den heer Pander aldaar, en prachtig met bloemen en planten versierd door mejuffrouw Horstink, Leidséhestraat, onderhield de Koningin zich oenige oogenblikken met mevrouw de baronesse Roell en mevrouw Westerwoudt, nadat de juffrouwen Roëll en Westerwoudt de eer hadden genoten den koninklpken bezoeksters fraaie ruikers te mogen aanbieden. Met veel aandacht bezichtigde de Koningin de fraaie ontvangkamer en betuigde er herhaaldelyk hare tevredenheid over. Langs do breeds trappen, ook door mejuf frouw Horstink met een rykdom van planten en bloemen versierd, gingen hierop de Ko ningin en het Prinsesje naar het koninklyke rytuig, dat geopend, buiten het station reeds de aandacht van eene ontzaglyke menigte bad getrokken. Toen de Koningin en het Prinsesje, vriendelyk naar alle zydon groetende, weg reden, steeg langs den weg, vooral langs het overal met vlaggen versierde Damrak, een daverend gejuich op. Amsterdam begroette met geestdrift het Prinsesje en zjjne Koningin in zpn midden. - Ter aanvulling van het bericht over het onderwys van H. K. H. prinses Wil- helmina wordt aan het „Vad." nog van zeer goed ingelichte zyde het volgende g6meld: De hoer Gedoking blpft nog belast met het onderwps in rekenen en natuurkunde; by zal daartoe elke week naar het Loo gaan. Zaterdag jl. is de heer Gedeking door H. M. de Koningin ontheven van het dage- l^ksch onderwys aan de Prinses. By die ge- egenheid heeft H. M. hem een zilverin kiffieservies, op zilveren blad, vereerd, dat tot opschrift draagt„Hare Majesteit Koningin Emma der Nederlanden aan don heer F. Gedeking, 1890". De 1ste luit. A. C. M. Ridder Alewün, van hot 2de reg. veld-artillerie, wordt met ingang van 1 Nov. a. s. gedetacheerd by de ryschool te Amersfoort. De officier van gezondheid der 2de kl. A. M. Van der Willigen, van het 4de reg. inf., is op zyn verzoek eervol uit den mili tairen dienst ontslagen. Tot vader en moeder in het bestedeling- huis voor oudelieden te Gouda zyn uit 135 sollicitanten benoemd de heer K. Boetje en echtgenoote, thans in dergelyke betrekking werkzaam te Sliedrecht. De off. van gez. 2de kl. J. D. Enderle, die ten gevolge van het verongelukken van de „Prins Frederik" uitstel van vertrek had bekomen, zal den 2den Aug. a. s. per stoom schip „Prins Alexander" zyne bestemming naar Oost-Indië volgen. Het stoomschip „Zaandam", van La Plata naar Amsterdam, vertrok 19 Juli van Mon tevideo; de „Merapi", van Java naar Rotter dam, passeerde 21 Juli Wight; de „Schiedam", van La Plata naar Rotterdam, vertrok 21 Juli van Boulogne-sur-Mer. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag 25 Juli a. s. niet plaats hebben. By koninklyk besluit is de eerste luitenant H. A. Potter, van het 4de reg. inf., op zijne S aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1080 'sjaars. Gemengd PMeuws. Do ruime schouwburg1ogevan de heeren Gebroeders Van Lier, staande op do Doezastraat, wa3 den eersten kermisavond reeds zeer goed bezet, wat wel eene uitzon dering op den rogol van vroegere jaren mag worden genoemd, omdat men dan gewoonlyk „de kermis op ging en or nog meer avonden kwamen." Nu waren er ook vele geen rang bekleedende militairen in het gebouw, daartoe in staat gesteld door de kas hunner cantine. Het tooneelgezelschap opende de reeks ker- misvoorstellingen met „De Jonge Garde", een blyspel, dat 250-malen te Beriyn met veel succes is opgevoerd en dat ook hier, naar wy gelooven, byval zal verwerven. De heeren Van Lier toonen door de keuze van dit stuk te begrypen, wat het groots publiek in de kermis verlangtoen stuk, dat niet al te diep zinnig is, waarin de noodige afwisseling voor komt, en waarin zoowel oog als oor aange naam worden beziggehouden. Aan al deze eischen voldoet dit stuk. Tal van vrooiyke airs komen er in voor, die, gezongen op eene wüze, als waarop dit hier geschiedde, veel byval vonden. De menigte coupletten, die in het stuk zyn gevlochten, soms wel wat ten koste van de actie, werden op uitstekende wyze voorgedragen en moesten telkens worden herhaald. Aan de kostumes is de uiterste zorg besteed, zoodat de grooto militaire evolutiën, aan het einde van het tweede bedrijf, uitge voerd door een 24 tal dames, allen in schit terende en smaakvolle uniformen gestoken, een alleraardigst effect maakten. Dit tooneel, dat aan het slot herhaald wordt, was wer- keiyk het glanspunt van den avond, hoewel or ook tal van andere, zeer aardige tooneelen in het stuk voorkwamen. Ook in Amsterdam heeft het stuk veel op gang gemaakt. Nu zyn de smaken verschillend en wat in Amsterdam of elders voldoet, vindt hier niet altyd eene even goede ontvangst. Maar „De Jonge Garde", zoo gemonteerd als hier, gelyk we reeds zeidon met oven zoo smaakvolle als ksuiige kostumes, en boven dien frissche decoraties, fraaie groepeeringen en bovenal vrooiyke muziek, moet overal succes hebben. Het stuk zal hier meermalen gegeven wor den. Ter aanbeve'-ing behoeft niet veel meer gezegd te worden, want het is een van die stukken, die zichzelven aanbevelen in de kermisdagen. Daarby komt, dat de vertolking in zeer goede handen is. Waar om slechts enkele namen te noemen artisten als de dames Albregt-Engelman, Van Boem, André en Martron, acteurs als de heeren Tartaud, D. Lageman, Jurgens en Van Beem optreden, daar moet oen geheel worden ver kregen, waarby men zich werkeiyk amuseoren zal. Dikwyis werden de vertooners gister avond teruggeroepen, het succes was groot;, het was oen goed begin. In de reusachtige tent op het Van-der-Werf- park, voor een deel nog den stempel dragende van maskerade-fees'.-gebouw en waaruit door electrisch licht de duisternis, ook in do meest afgelegen hoeken, werd verbannen, trad gister avond het gezelschap van den heer Frits Van Haarlem op. De goede indruk, welken de gezelschappen van dien heer andere jaren steeds maakten, zal nog wel niet uitgewischt zyn. Het valt dan ook niet te betwyfelen of volgende avonden zal het druk zyn in het feestgebouw, dat ontzaglyk velen kan herbergen en waarin steeds eene aangename temperatuur zal blyven heerschen. Hetgeen gisteravond werd te hooren en te zien gegeven, geeft tot dio verwachting in vele opzichten reden. Ook de wakkere ondernemer, de heer Duyser, die het den Leidenaars aan een gezelschap als vroeger in de Stadszaal optrad, niet heeft willen laten ontbreken, verdient dit. De zangeressen, de dames Derlett, Gisella Osarelly en Bourdon Sivaldi, die eene ster genoemd wordt, in hare aanvallige, nette kleedy, mochten bewyzon van goedkeuring ontvangen, hetgeen niet minder het geval was met den heer Grandvall, wiens doel in hoofdzaak bleek te zyn alle aanwezigen eenige oogenblikken te doen behooren tot de klasse der „lachende" menschen. Hy bereikte zyn doel vrygoed. Het non plus ultra van equilibrisme werd zeker bereikt door „Les Floras". Een der beide werkenden hield den mast in balans, waarin de ander klom, zooals men tot dus verre meende dat enkel een aap kon klimmen. Aan den mast was eene soort rekstok beves tigd of liever, die was met den eenen kant in den mast gestoken. Daaraan en daarom heen verrichtte een der Floras de bewonderens waardigste toeren. Het succes, dat Oit werken op aarde en in de hoogte had, was terecht zeer groot. The Phydoras toonden muzikale potsen makers by uitstek te zyn. Zy wekten zeer de hilariteit op, terwyi het Arabisch acrobaten- gezelschap sprongen maakte, zóó vlug, dat men moeite had ze met het oog te volgen, en zóó ver, byv. over een groot aantal stoe len, dat men meer aan vliegen dan aan, springen dacht. Mej. Josephine en de heer Michel Solser, als keukenprinses en als gelegenheidsdichter, men zou ook kunnen zeggen als gaarne-be- mind-wordende en als hongerlijder of als spekpannekoekenbakater en trekhebber-naar- spekpannekoeken, moeten bepaald eiken avond optreden. Hunne verschyning, hetgeen zy zeggen, doen en dreigon en beloven te zullen deen en te zullen laten, bracht gisteravond veel genoegen aan. De verschillende dansen, door 's heeren Solsers beenen en met behulp zyner armen en van zyn rug uitgevoerd, droegen daartoe voel by. In de eerste plaats mag ook zeker een woord van lof geschonken worden aan de familie Isolani, welker leden het ambt beklee-i den van gymnastische wielrijders. Yeibazend zyn de toeren, welke die in het groen gedoste

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1