DAGBLAD DE EER, Goddard's I. L. CREIJGHTON, Plate Poeder Leidsche Schouwburg. P. ESSERS, N°. 9330. Dinsdag SS Juli. A". 1390. iQeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Adrertentiën. DE RESTAURANT Hotel „De la Poste" OUDE JENEVER NATIONALE LEVENSVERZEKERINGBANK, Pieterskerkhof 19. Leiden. ADINRICHTINGEN, JI Eigen fabrikaat. Concurreerende prijzen. Zit-, Voet-, Spons-, Damp- en Stortbaden. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommore0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17^. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor bet in- ca.eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekond. Gemengd Nieuws. Elf uren in een luchtballon.— Reeds deelden we iets mede van den langsten tocht in een luchtballon, door een paar Oos- tenrijksche officieren gemaakt. Elf uren zin ken in het niet bi) vyf weken maar zóólang in een luchtballon reizen kunnen ook alleen helden van Jules Verne! Belangwekkend is het, de luitenants Hornes en Eckert, die met hun ballon „Radetzky" van Weenen naar Zweden en van daar naar Posen reisden, zelf hunne lotgevallen te hooren vertellen. Wy hadden op eene lange reis gerekend, zoo verhalen ze. Wanne kleederen, electrisch gloei- licht en, aan ballast, 12 zakken van elk 20 kilogram hadden we by ons en bovendien hadden we 4 postduiven meegenomen. Des avonds om 9 uren stegen wy op en kregen al dadeiyk een prachtig gezicht op Weenen, dat met ontelbare lichten onder ons wegzonk. W(j bevonden ons in de buurt van het Laisengebergte, toen plotseling van 3 zyden onweersbuien kwamen opzetten. Het weer lichtte, in de verte rolde de donder, maar tot onze vreugde bleek weldra dat de ballon niet in de wolken zou komen. Terwijl het voort durend donkerder werd, zetten wij oostwaarts koers, nog steeds op eene hoogte van 1000 M. Het was toen middernacht; eenige wolken begonnen zich om on8 heen te verzamelen en losten zich op in een zwaren regen, die het net van den ballon geheel doorweekte. Daarby daalde de temperatuur voortdurend. Wy moesten om den ballon, die door het water veel zwaarder geworden was, op dezelfde hoogte te houden, vier zakken ballast ledigen. Van het ondereinde van den ballon droop het water op ons, zoodat de dikke kleederen, die we haddon meegenomen, goed te pas kwamen. Eene sterke bries dreef ons razend snel vooruit; slechts met behulp van ons gloeilicht konden we van den barometer lezen op welke hoogte we ons bevonden. Eensklaps bemerkten wy, vry kort vóór ons uit, een gebergte, waar wy overheen moesten. "We zagen tegen de wanden opde ballon was dus te laag. Snel wierpen wy nogmaals een deel van den ballast weg, be reikten eene hoogte van 1500 meter en gin gen nu met eeno snelheid van zoowat 30 tot 40 meter per seconde over het begroeide gebergte heen. Het was een geluk, dat de regen oindelyk ophield, want de ballon had al zooveel vocht opgenomen, dat op den duur onze ballast niet toereikend zou zijn geweest. We hadden dan, de hemel weet waar! moeten landen en dit ware zeker niet goed afgeloopen. Nu kwam by het aanbreken der morgenschemering de natuur ons te hulp. Het opgezogen water verdampte langzamerhand, de ballon werd weder lichter en we konden de vaart voort zetten zonder den ballast uit te werpen, dien we voor den verderen tocht noodig hadden. Omstreeks 2 uren in den morgen werden wy op eene hoogte van 2000 meter langzaam voortgedreven met de wolken, die nu en dan, als de maan er door brak, een prachtig schouw spel opleverden. Dit duurde ruim twee uren. We wisten volstrekt niet, waar wy ons be vonden, doch ten laatste scheurden de ne velen en konden we heel beneden ons eene bewoonde streek ontwaren, een dorp en goed bebouwd heuvelland. Het uitzicht verdween weer, toen de ballon na eenigen tyd snel steeg. Omstreeks 6 uren dreven we 3400 meter hoog, tusschen dikke wolken boven en beneden on3, en nu en dan scheen de zon daar doorheen. Het was zeer gelukkig, dat er zooveel nevelen waren, want eene snelle verdamping van het water op den ballon had „Vader Radetzky" eelyk in het nauw kunnen brengen. Na eenige uren zagen we, nog ver voor ons, de zee. Een eiland was duidelyk te herkennen we dachten dat het Bornholm was, en wel dra werden we de zuidkust van Zweden ge waar. Snel handelen was nu plicht, we openden de klep, de ballon daalde, en beneden troffen we een luchtstroom van tegenovergestelde richting, die ons omstreeks drie kwartier lang terug- en landwaarts voorde. By het dalen van den ballon van 4000 tot 1700 meter giDgen we door eene dichte wolkenlaag. Onze stemmen waren schor, nauwelyks konden we elkaar verstaan. We gevoelden hevige hoofd- pyn en in onze ooren suisde het. We daalden zonder ongeval op den grond en vernamen van een herdersjongen, dat wy ons in Posen bevonden. Eenige heeren te paard sprongen op ons toe. Het was de heer Kürger met zyne vrien den, die ons op zyn landgoed by Wojcinchowa welkom heette en gastvry onthaalde. De ballon werd ingepakt en naar Weenen gezonden, en den volgenden dag keerden wyzelven ook naar onze woonplaats terug. Generaal Boulanger op Jersey.— Generaal Boulanger heeft zyn laatsten vriend verloren. De heeren Laguerre, Laur, Déroulède en zoo vele andere leiders der Boulangistische partij hadden den brav' general reeds lang opgegeven, maar Chir.cholle wanhoopte nog niet. Nu echter heeft deze medewerker aan de „Figaro", die zoo ontzaglijk veel reclame voor Boulanger maakte, een bezoek te Jersey gebracht om te zien hoe het met den generaal stond en de uitslag van het onderzoek is, dat Boulanger niet meer is dan eene schaduw van hetgeen hy geweest is. Zedelyk en lichameiyk is Boulanger ten onder gegaan. Hy woont in eene keurige villa met zyne moeder en een paar andere dames en denkt niet meer aan de politiek. Aan geld heeft Boulanger geen gebrek. By een notaris op een eiland heeft de generaal zelfs een aardig fortuintje gedeponeerd. Van waar de generaal, die nooit vermogen heeft bezeten, dit kapitaaltje heeft verkregen, wist Chin- cholle's zegsman niet te vertellen. Zelfs weigerde Boulanger zyn voormaligen vriend te ontvangen, want de generaal wil van niemand meer weten, die hem aan het verleden zou herinneren. Opstaan, dejeuneeren, ryden, eten, slapen dit is de eenige bezig heid van den man, in wien duizenden kiezers eenmaal vertrouwen stelden. De heer Chin- cholles werpt nu ook Boulanger voorgoed overboord en verklaart dat hy voor eens en voor altyd van het Boulangisme is genezen. Eerst woonde Boulanger in het hotel „de Ia Pomme d'or", maar later heeft hy eene keu rige „villa de St.-Brelade" betrokken, want de generaal had in het hotel te veel last van nieuwsgierigen, die niet altyd tot zyne vrienden behoorden en hem dikwyis onaangenaamheden zeiden. De villa „St.-Brelade" stond open, omdat de hooge prijs alle huurders afschrikte. Terstond huurde Boulanger het huis, waar hy sedert woont met zyne moeder, mevrouw Boulanger, zyne nicht mejuffrouw Griffith, mevrouw De Bonnemain en den heer Barbier met familie. Deze heer Barbier is een ryke Boulangist, die zich bij de verkiezing van 27 Jan. byzonder onderscheidde. En nu zegt Chincholle - ben ik ge nezen. Ik ben nooit een aanhanger geweest van de herzieningspolitiek, maar alleen van den generaal persoonlyk. Ik treed uit het Boulangisme gelyk men zich gevoelt na eene ongelukkige liefde. Boulanger was gelyk ik hem eens heb gezegd zonder dat hy boos werd, de Alphonse van Frankryk en zyn aanhangers waren als het ware „Cocottes". Ik ben biy, dat ik nu bevryd ben van die heerschappy, welke voor my lang genoeg heeft geduurd. Ik ben gegaan naar Jersey om te hooren hoe Bou langer leeft. Ik heb het niet van hem ver nomen, maar van anderen. Misschien is dat verslag nog wel zoo juist". En hoe leeft Boulanger? Als een afge leefde rentenier. De man, dio oens gedroomd heeft als hoofd van den staat op te treden, leidt nu een zuiver dierlyk leven. In de weinige oogenblikken, waarin hy weer de oude wordt, ontvangt hy onbekende reizigers en stort met hen tranen over Frankryks schande. Voor ieder, die hem aan don door- gemaakten stryd komt herinneren, is echter zyne deur gesloten. Boulanger staat om tien uren op, gaat om elf uren naar zyne studeerkamer, dejeuneert, gaat ryden, te paard of per rytuig, dineert en gaat slapen. Hy heeft alle hoop laton varen en daarom maakt ook de heer Chin cholle, de voormalige vriend, wien nu de deur werd gewezen, een einde aan „deze eerste liefde". Geheel Parys spreekt over aen treurig geval, dat zich in de Rue d' Avron heeft voorgedaan. Een gezin, bestaande uit vader, moeder en zes kindoren, leefde daar in zeer behoeftige omstandigheden. De vader, een machinist, had geen werk en ook de moeder zag geen kans om iets te verdienen. Sedert eenige dagen hadden de buren niets van het gezin gemerkt. Eindelyk besloot men een onderzoek in te stellen en toen vond men het geheele gezin in bewustoloozen toestand. De kamer was vol kolendamp. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen en zoo gelukte het nog, de moeder weer by te brengen. Zy verklaarde dat allen zich uit wanhoop om het leven hadden willen brengen. De oudsto kinderen waren vyftien en der tien jaren oud en het jongste was nauwelyks een jaar. De pogingen om 'oy don vador en de kinderen de levensgeesten weer op te wek ken bleven vruchteloos. De moedor, die ter stond naar het ziekenhuis werd vervoord, is byna geheel hersteld. De zware onweersbuien, welke ook op de Oost-Amerikaan8che kust het warme weder zyn opgevolgd hebben groote schade aangericht. In Illinois werd een trein door den bliksem getroffen, zoodat twee rytuigen vernield en verscheidene personen gekwetst werden. Het gerucht, dat do stad Green Valley vernield werd, is nog niet bevestigd. Een paard werd door den electrischen stroom van een door den storm gebroken lichtdraad gedood. Volgens de „Temps" heeft do Fransche consul te San-Salvador medegedeeld dat de troepen van president Ezeta, na dria gevechten, de troepen van Guatemala, dio San Salvador waren binnengedrongen, van daar heeft verjaagd. Vf.reenigdk Eotterdamsche Tooneelisten Directie LE GRAS HASPELS. WOENfiDAG 2.1 JULI, te linlfaeht. Tooneelspel in 4 Bedr. uit het Duitsch van SÜDERMANN, door IV. V. S. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges f 1.40, Baignoires 1.25, Parterre ƒ0.75, Galory ƒ0.40. Plaatsen zijn op den Speeldag van ÏO tot 2 uren aan den Schouwburg te bespreken, u 10 Cents per plaats. 8MF* Donderdag 24 Juli en volgende dagen FLIK en FLOK, of een Tochtje door Aarde, Lucht, Vuur en Water, groot Toovorklnchtspol in 10 Tafer. en eene Apothéose. Schitterende Decoratién en Kostumes. AAN HET zal gedurende de Kermis den geheelen dag GEOPEND zyn. A. VAN TELLINGEN W.F.zn. van H. HELLEBREKERS ZONEN, te Rot- terdamin verzegelde flesschen inhoudende 1 Literad ƒ1.- Catz-bilter van CATZ ZOON, Pekela in flaconsf 0.22U A. WAGEMAXS, Rapenburg 97. V u O ti fi -f v e o - g Z o 2* -£ O in e Doe wat uwe liand vlodt om te doen ook voor uw gezin. te Rotterdam. Opgericht 1863. Volteekend "Waarborgkapitaal1.000.006 Verzekerd bedrag op 31 December 18S916.057.42S.15 Wiskundige reserve4.660.743.06.! Uitgekeerd bedrag van Januari 1863 tot Uit0. December 1889 6.101.011.2$ Verslagen volgens de Engelsche wet, waardoor volledigo openbaarheid wordt verkregen. Prospectussen, Tarieven, (ook speciaal voor Indién, Transvaal enz), Verslagen en Inlichtingen gratis to verkrygen by den Agent der Maatschappy Een der schoonste vormen van spaarzaamheid is „verzchering." Gas of Kolenvuur, nieuwste Systeem. Byleggon van Gas- en Waterleiding of Perspomp. D AALMARKT 25. voor Zilveren en Vernikkelden voorwerpon. Zes-maal met goud bekroond. Contractanten voor Nederland en Koloniën J. II. 4 Cic., Rotterdam. Détail verkoop in Leiden: J. H. DIJKHUIS, N. K. SWEMER, F. v. DORP en REI.JST Si KRAK.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5