DAGBLAD. N°. 9330 Dinsdag: 22 Juli. A". 11 Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 21 Juli. Feuilleton. De Nieuwe Huisonderwijzer. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Yosr Leióen per S maanden1.10. Frafico per poat1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. I De heer D. C. Prins, tweede onderwijzer aan de openbare school op de Langebrug alhier, is benoemd tot hoofd der openbare school te Brosthuizen, gemeente Avenhorn (N.-Holland.) Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: f 54, f 27,50, f 5.80 en f 2.85de laagstef 54, f 27.50, f 5.70 en f 2.85. I Door het gemeentebestuur van Stompwijk is aanbesteedlo. het verbouwen en ver- rooten met een gymnastieklokaal van de chool No. 2 in de buurtschap Stompwyk, in 2o. het leveren van nieuwe en veranderen an bestaande schoolbanken, enz. voor ge roemde schooi. Voor ieder perceel waren 6 inschrijvings- iljatten ingeleverd. Laagste inschrijvers ble- en te zijn voor perceel 1 A. Van den Boo- aard, te Stompwijk, voor f 3297, en voor ereoel 2 J. J. Balm, te Veur, voor 595, aan wie de werken gegund werden. I H. M. de Koningin en H. K. H. prinses [Wilbelmina worden morgen, Dinsdag des morgens te 10'/, u., per Oostorspoorweg aan liet Centraal-Station te Amsterdam verwacht. In de eerste plaats zal een bezoek worden gebracht aan de Veiiigheidstentoonstelling. Daarna bezoek aan het Rijksmuseum en de jeuner ten Paleize op den Dam. Te halftwee afvaart van de Handelskade per stoomboot voor een tochtje langs de kade, de stad en ook op het IJ. Bij de sluis Willem III zullen de Roei- on Zeilveroenigingen hunne versierde en bemande vaartuigen leggende groote maatschappilen zullen langs de Handelskade zooveel schepen mogelijk in linie leggen. Na den stoomboottocht terugkeer naar het Loo. De boot voor de vorstelijke personen wordt gevolgd door eene boot met muziek. Naar het „Hbl." verneemt, zal do heer Oediking, die gedurende enkele jaren belast was met het onderricht van H. K. H. prinses Wilhelmina, zijne werkzaamheden als hoofd der gemeenteschool aan de Schelpkade te 's-Gravenhage hervatten. De eervolle taak, welke den heer Gediking door HH. MM. was opgedragen en tot welker vervulling het gemeentebestuur van 's-Gravenhage bereidwil lig zijne toestemming verleende, is op heden afgeloopen, waarvan aan het gemeentebestuur, in een schrijven van dankbetuiging namens H.H. M.M., is kennis gegeven. In verband hiermede wordt nog het vol gende medegedeeld. Met het onderwijs aan Kaar het Duitsch. Slot.) „De hemel verlaat de braven niet!" dacht hij bp zichzelven; „nu zullen wjj eens letter kunde op noten opdisschen Hij ging bedaard zitten, opende zijn boek, streek zj|n haar wat op, en begon daarna, toen de barones hem met leedvermaak en Anna zeer gespannen aankeken, aldus: „Freule, een groot dichter, wiens naam u in elk geval kont, nietwaar? - deed eens de schoons en ware uitspraak: „Greift nur hinein ins volle Menschenleben!" Dit woord wil ik ook op onze letterkundige lessen toe passen! Flink aangepakt en het overige zal zal zich wel vinden! zy onze leus, d. w. z. wij zullen eerst de werken van eenige dichters in al hunne schoonheid trachten te begrijpen, om dan eerst het oog te vestigen op de groote scheppers zeivenZoo hebben wij hier" hp sloeg zpn boek open en bladerde er langen tyd in, het schoone, oude lied: H. K. H. in z(jn geheelen omvang zal, na de vacantie van de jonge prinses, worden belast dr. Salverda De Grave, die reeds ge durende een jaar aan H. K. H. onderricht gaf in de beginselen der Fransche taal. In strijd met daaromtrent verspreide berichten wordt verzekerd dat de prinses tot nu toe noch in het Engolsch noch in het Duitsch onderricht ontvangt. Wel spreekt H. K. H. behalve onze taal vloeiend Fransch en Engelsch geen Duitsch doch uitgeno men in de Fransche taal door dr. De Grave, heoft H. K. H. nog in geene vreemde taal onderwijs ontvangen, en voorloopig wordt daaraan ook nog niet gedacht. Evenmin is het bericht juist als zoude H. K. H. in het teekenen en schilderen worden onderwezen; tot nu toe is ook daarvan nog geen sprake geweest. Met het onderwijs in de muziek piano is de heer Stortenbeker belast. In de afgeloopen week slaagden in het notariëel Staatsexamen, voor het eerste ge deelte, de heeren: A. J. F. M. G. Van Walsem, to 's-Gravendeel; J. J. P. Engbers, te Maas tricht, G. Kramer, te Amsterdam; en voor het tweede gedeelte, de heeren: A. Van der Poest Clement, te Hoorn; F. M. H. Haan, te NieuwstadtJ. Eggens, te Hoorn H. J. Van Olst, te Amsteidam; en N. A. Van Konijnenburg, te Assen. De 1ste luits. L. W. Van Hoek en W. F. K. Bischoff van Heemskerck van het reg. gren. en jagers, D. M. E. De Ridder, van het 4de en L. J. H. Habbema, van het 8ste reg. inf., die 1 October a. s. de 2de afdeeling der Krijgsschool verlaten, worden op dien datum voor een jaar gedetacheerd bp het 2de reg. veld-art. te 's-Hage. De 1ste luit. H. A. Potter, van het 4de reg. inf., wordt wegens in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken op pensioen ge steld. De groothertogin van Saksen heeft 100 geschonken voor de kerk van Nieuw-Nickerie. Do komst van den groothertog van Saksen-Weimar te Scheveningen is bepaald op 15 Augustus. Op 63-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden jhr. Willem Van Loon. De ontslapene was commissaris-secretaris van den raad van administratie der Holland- scbe IJzeren-Spoorwegmaatschappij, welke betrekking h(j langen tijd met groote toewij ding vervulde. De heer Van Loon, die in vroeger jaren jagermeester van Z. M. den Koning was en sinds 1 April 1862 kamerheer in buitenge wonen dienst, was ridder van den Nederland- schen Leeuw. Te Utrecht heeft zich eene commissie „Aennchen von Tbarau!" U kent het, niet waar? Het is van den. hm.hm. Koningsberger professor Simon Dach. Kent u de melodie, freule? Ja? Ik geloof dat dit toch ook tot de letterkunde behoort „Ik ben niet zeer muzikaal, mijnheer Muller zeide de gevraagde blozend. „Dan zal ik u het lied ook op de melodie voordragen!" zeide de candidaatglimlachend, nam zpn boek en zette zich voor de pianino. Vervolgens zong bij met zijne schoone bariton- stem met veel gevoel het oude minnelied: „Aennchen von Tharau ist's die mir gefallt, Sie ist mein Leben, mein Gut und mein Geld." Daarbij wierp hp de blozende Anna menig smachtenden blik toe. Hjj rekte zyne voor dracht zeer, speelde voor elk vers eene intro ductie, aoodat Anna zeer tevreden waB met deze methode van onderwijs in de letter kunde, terwijl de barones, onrustig, toornig op haren zetel heen en weerschoof. Thans juist, toen de candidaat oen klein naspel into neerde en daarbjj mot eenig hartkloppen over legde: „Wat nu verder?" werd de deur geopend, en Jean stak zpn intelligent gezicht tusschen de opening der deur: van Staatsspoorwegambtenaren gevormd, om gelden bp hunne collega's in te zamelen, ten einde de ambtenaren der Rijnspoorweg Maat schappij, zoodra zy definitief by de Staats spoorwegen zullen zjjn overgeplaatst, feestelijk te installeeren. Onder de verschillende festiviteiten, welke men hoopt te houden, behoort een groot feest maal, concert en eene serenade aan eenige hoofdambtenaren. De Russische gezant by ons Hof, graaf Kapnist, wordt dezer dagen in de residentie terugverwacht. Ter Algemoene Begraafplaats te 's-Hago werd heden ter aarde besteld het stoflelyk overschot van wyien den heer Engelbregt, titulair-hoogleeraar en laatstelpk directeur van de hoogere burgerschool te Utrecht. Aan de groeve bevonden zich o. a. generaal Versppck, dr. Eikendaal, generaals Ubbens en Luymes, benevens andere familieleden van den ont slapene. Er werdon geene toespraken gehouden. De heer H. A. Perk, directeur der Rytuig- maatscliappij te Amsterdam, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eor. Uit Apeldoorn wordt gemeldDoor de goede zorgen van de Vereeniging voor ge trouw schoolbezoek te Zutfen bezochten ruim 1200 kinderen vandaar deze gemeente. Een extra-trein bracht hen naar hier en, door de muziek der CLl, SChj^tQj-y voora'kfifS^dUj trok tnen door het dorp naar het landgoed „Marialuö! van den heer Van Oord, waar allen het een en ander werd aangeboden; hier bezochten Hare Majesteit de Koningin en het Prinsesje de vroolyke schare. Een der meisjes bood zoowel aan het Prinsesje als aan H. M. een bloemruiker aan. De gewone audii.-ntie van den minister van justitie zal Dinsdag 22 Juli niet plaats hebben. Het stoomschip „Conrad," van Êatavia naar Amsterdam, vertrok 19 Juli van Pa- dang; do „Obdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 20 Juli Prawlepoint; de „Prinses A.malia," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 Juli te Southampton de „Schiedam," van de Plata-Rivier naar Rot terdam, arriveerde 20 Juli des ochtends te 10.35 Boulogne-sur-Mer; de „Veendam" arri veerde 19 Juli van Rotterdam te Nieuw- York; de „Voorwaarts," van Batavia naar Port-Said, passeerde 19 Juli Perimde „Wer kendam" vertrok 19 Juli van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Zuid-Holland," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 21 Juli van Port-Said; de „Zaandam" vertrok 18 Juli van Buenos-Ayres naar Amsterdamde „Zeeland," van Rotterdam naar Batavia, is 19 Juli Sagres gepasseerd. „Barones, een heer verlangt u te spreken!" berichtte hy. De heer Muller staakte het spel. „Een hoer, hoe is zy'n naam? vroeg de barones. „Muller!" meldde de bediende en verdween. „Muller?" herhaalde de barones hoofd schuddend, stond op en verliet de kamer. „Muller?" murmelde de candidaat, sprong verschrikt op en liep met groote passen de kamer op en neer. „Wat scheelt u, mijnheer Muller?" vroeg Anna angstig. Op dit oogenblik trad de barones weder binnenhaastig, met een rood gezicht, volgde haar een vreemde heer in lange zwarte jas, met een witten halsdoek. En de pseudo-candidaat snelde naar de barones, viel voor haar op de knieën en smeekte, met half komischen, half weemoe digen pathos: „Beste tante, kunt gy een overmoedigen student, kunt gy uwen neef, Max Van Beer, zyne dwaze streek vergeven? Ik had den brief, welke den aanbevelingsbrief myner mama, aan u, die ik nog nooit had gezien, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vin t_6 ragölfl 1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor hot ia- eaeeeercn buiten de Btad wordt 0.10 berekend. By koninkiyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, P. W. Noorwee- gen, candidaat-notaris aldaar; tot notaris bin nen het arrondissement 's Graven'nage, ter standplaats de gemeente Watoringen, C. B. W. Oomen, candidaat-notaris te Ravenstein. Benoemd J. M. Lamaison' van Heenvliet, met ingang van 29 Juli 1890, tot burge meester der gemeente Monnikendam. Aan den eervol ontslagen adjunct-commies by de directie der marine te Willemsoord T. Q. Harder, uithoofde van lichaamsgebreken, die hem ongeschikt maken voor de verdere waarneming van zyne betrekking, met ingang van den lsten April jl. een pensioen toege kend van ƒ525 'sjaars. Gemengd Nd e u. w s. Wetende dat gedurende de ker mis zeer velen steeds van hunne wandeling in zyn café „Du Théatre" op de Oude Vest eonïgen tyd komen verpoozen, heeft, de heer W. A. De Bruyn, evenals andere jaren, zyn koffiehuis met daaraan verbonden wintertuin door den heer J. D. Speet met groen en bloe men doen versieren, welke versiering ook thans weder zeer smaakvol kan worden genoemd. De nu van haar biljart ontdane voorzaal prykt aan de zyde van de straat Ujgt eene rot^ waaruit eene menigte dunne waterstralen omhoogspringen, êli de achter- zyde daarvan vertoont een bloemstuk. Aan het plafond hangen eenige ampels, van kurk- schors en groen. De wintertuin zelf bevat oen nieuwen voorraad van de kinderon der natunr, zoowel langs de wanden als van de overkapping afhangende, terwyi de onlangs door den heer De Bruyn aangeschafte pianino, welke met de hahden en mechanisch kari' worden bespeeld, als door een priëel van groen on bloemen is omgeven geworden, dat da delijk by het binnentreden de aandacht trekt en een goed figuur maakt. Het is er wer kelijk een aangenaam zitje. In het begin der volgende maand zal het getal bakkeryen te dezer stede weder met één worden vermeerderd. Het perceel Haarlemmerstraat No. 214, vroeger woonhuis, is daartoe verbouwd geworden. In dat pand zal dan gevestigd zyn eene brood-, beschuit en kleingoedfabriek, onder den naam van „het Anker". Het voorste gedeelte is tot winkel hervormd, waar de verschillende artikelen zul len voorhanden zyn; verder bevat het een lokaal, voor de koekbakkery bestemd, en daar achter grenst, waar vroeger tuin was,» de brood- en beschuitbakkery. Het bakken ge schiedt door middel van oen heotwateroven bevatte, reeds voor eene week afgezonden en dacht dus dat ik bepaald verwacht werd. Toen ik evenwel terstond voor den nieuwen huisonderwyzer werd aangezien nu, welke student zou toen niet hetzelfde hebben ge daan als ik? Dat ik eerst te onbeleefd was, vergeeft gy my, nietwaar lieve tante? Ik had my al te zeer in de rol van den armen huis onderwyzer verplaatst!" Nu, wat vorder gebeurde, is spoedig ge zegd. De barones moest do goede les op den koop toenemen. De neef ontdekte den aanbe velingsbrief zyner mama, welken hy natuur- lyk vergeten had te verzenden, toevallig in een zyner zakken, en na verloop van eenige uren had Max, die nu de bemmnelykheid zelve was, volkomen vergiffenis van zyne tante gekregen. Anna moest op M»x', haren nieuwen neef, vurig verlangen den dierbaren ring uitle veren. Of zy hem heoft teruggekregen, weet men niet; ik geloof dat zy later een anderen, maar beteren ontving.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1