N°. 9328. Zaterdag 19 Juli. A". 1890. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 18 Juli. Feuilleton, CHRIS TTANT LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Your Leiden per S maanden1.10. Franco per poet1.40. AfronderLgTie Nommers0.05. PRIJS DER ADVBRTENTEBN: Yan 1—6 regels 1.05. Iedere regel moer 0.17$. Qrooiere lettere naar plaatsruimte. Yoor het in- caseeoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Prof. dr. A. P. N. Franchimont alhier is geworden „Chevalier de l'ordre national de la Légion d'honnenr." f Als de schrflver van de verhandeling, aan welke door de rechtsgeleerde faculteit te Groningen eene eervolle vermelding is toe gekend, heeft zich opgegeven de heer J. H. JHymans, candidaat in de rechten te Leiden Onze stadgenoot de heer C. A. Bonten, muziekonderwijzer, heeft gisteren met guneti- gen uitslag het examen afgelegd voor het diploma A piano, welk examen door de Neder- landsche ToonkunBtenaars-vereeniging te 's-Gravenhage wordt afgenomen. Met hem elaagae voor hetzelfde diploma mej. C. C. Hütschenruyter te Rotterdam. Tan de vyf candidaten slaagden er slechts twee. Heden werd hetzelfde diploma verworven door den heer R. H. Th. Van Leeuwen, muziek onderwijzer, stadeklokkenist en organist alhier. Aan het verslag van de onder voorzitting van dr. Egeling te 's-Hage gehouden verga dering van den geneeskundigen raad voor Zuii-Holland ontleenen wy nog het volgende Een nauwkeurig bacteriologisch onderzoek werd door dr. Dupont ingesteld van drink water te Leiden. Daarby 's gebleken dat één kub. centimeter water uit een put, die door twaalf aan den Hoogen Morsch bij Leiden wonende gezinnen werd gebruikt, niet minder dan 300,000 bacteriën bevatte. Te Kethel en Spaland werd door een gezin, waarin febris typhoïdia voorkwam, water ge dronken uit een polder-watering. In Oegstgeest nabij Leiden kwamen eveneens een paar ge vallen voor, welke aan het slechte drinkwater worden toegeschreven. Sluiting van den put, waaruit het afkomstig waB, werd aangeraden. Naar wy vernemen, is, nu de spoorweg- overeenkomsten de goedkeuring van beide takken der Wetgevende Macht hebben ver worven, de minister van waterstaat voorne mens spoedig de eerste maatregelen te nemen voor de reorganisatie van ons spoorwegwezen. De minister zou daarna eenigen tijd met verlof in het buitenland doorbrengen. Eene te Nijmegen wonende dame is, naar de „Nym. Ct." verneemt, door aankoep eigenares geworden van de twee, door den heraldicus C. W. H. Tester, te Leiden, ver vaardigde oorkonde» (met de wapens van Karei T), welke tijdens de feesten te Nijmegen waren geëxposeerd en ook te Leiden zoozeer de aandacht trokken. Het plan dezer dame moet z(jn, beide stukken aan het museum van de stad Nijmegen te vermaken. Aan bet Staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen gisteren deel 7 candi daten voor godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid of letteren en wijsbegeerte. Toegelaten zyn: D. F. C. Tan Arckon, A. Burger, J. F. J. Ten Berge, R. L. De Block, C. H. C. Flugi van Aspermont. Met 2 candidaten wordt het examen nog voortgezet. Toor geneeskunde of wis- en natuurkunde werden i candidaten geëxamineerd. Toegelaten zfln: G. M. A. Beukers, J. W. M. Tan Dijk, J. T. Moormans. Eén candidaat vroeg en verkreeg beide ge tuigschriften L. P. H. Phlippeau. Afgewezen 1 candidaat. Naar aanleiding van hun aanstaand huwelijk wordt door baron Tan Boetzelaer en zijne bruid, de dochter van den heer Wil link, aan de jeugd van Oegstgeest morgen middag een feestje gegeven. Uit Koudekerk meldt men ons heden Weldra zal ook deze gemeente met het telegraafnet verbonden zijn. Telephoonkantoor, geleiding en toestellen zijn in orde bevonden en het voornemen bestaat op Dinsdag 22 Juli a. s. het kantoor voor het publiek open te stellen. De uren, waarop het kantoor geopend zal zijn, zijn voorloopig bepaald: Op werkdagen des voormiddags van 9 12, des namiddags van 2-5 en des avonds van 7'/j 9 uren. Op Zon- en feestdagen des voorm. van 8-9 en des nam. van 1 2 uren. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad zijn beëedigd: jhr. mr. Th. Serraris, als procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbo8ch, en mr. J. Lim burg, als advocaat en procureur. Beroepen is bjj de Chr. Geref. gemeente te Waarder, de heer R. Loman, te Herwijnen. In het „Hotel des Indes" te 's-Hage is aangekomen prins Ton Hohenlohe Schilling- fürst. In de residentie z(jn mede aangekomen jhr. mr. D. A. W. Tan Tets van Goudriaan, minister-president te Konstantinopel, en in „Hotel Paulez" graaf De Braine, uit Parijs. De Amsterdamsche Tram-Omnibus-Maat schappij heeft bij den gemeenteraad der hoofd stad gunning gevraagd tot het aanleggen en exploiteeren van eene tramlijn van den Amstei- dijk, langs den thans door haar met tram- omnibuseen bereden weg, en verder van het Rijksmuseum langs de Nassaukade door tot den Haarlemmerweg. De A. T.-O.-M. wenschte die gunning op gelijke voorwaarden als de A. T.-O.-M. en biedt aan een deel te dragen in de kosten van de noodige werken voor versterking en vernieuwing van bruggen. De heer Henri Tindal heeft aan den heer Rooseboom, lid der Tweede Kamer, een open baren brief gericht, naar aanleiding van zijne interpellatie, den 19den Juni jl. in de Kamer gehouden over de mogelijkheid van een bom-: bardement van 's-Gravenhage. De heer Tindal houdt tegenover den heer Rooseboom vol, dat een bombardement der hofstad niet zou strijden met het volkenrecht. Een herhaald onderzoek brengt schrijver tot de overtuiging, dat Den Haag van uit zee, vóór wy eenige maatregelen hebben kunnen nemen om de verschrikkelijke gevolgen daar van af te wenden, door een bombardement te vernielen is. Dit niet te erkennen en het te verbloemen acht hy onvaderlandslievend. Toorts acht hy onze Oostelyke grenzen, ook wanneer de mobilisatieplannen goed en zonder tyd- verlies worden uitgevoerd, gedurende vier a vyf dagen onverdedigd en dus ons land voor een oostelyken vyand open en bloot. Daar de heer Rooseboom wegens zyne betrekking dit alles evenzeer behoort te weten, acht de schryver zyn verbloemen van den toestand misdadig en een gevaar voor het land. Exemplaren van den vry omvangrijken brief zyn, zoolang de voorraad strekt, kosteloos te bekomen by de firma Ellerman, Harms Co. te Amsterdam. Toor de aula der universiteit te Amster dam heeft de heer Rudolf Lehmann opnieuw een aanzieniyk bedrag ter beschikking van de commissie gesteld, opdat, na hare voltooiing, de muren met fresco's beschilderd kunnen worden. Dientengevolge zal de opening van het groot auditorium, welke in het najaar tegemoetgezien werd, vermoedelyk wat later plaats hebben. Het bericht, dat mevrouw Albregt Engelman by het tooneelgezelschap van de I heeren De Tos en Tan Korlaar te Rotterdam zou verbonden zyn, blykt thans weder onge- grond te zyn. i Nadat reeds driemalen een aanzoek van dien aard onder vorige ministers en een vori- gen inspecteur werd geweigerd, is nu door den minister Lohman toegestaan, dat eene vrouwelyke leerling aan de lessen der R. H. B.-S. te Groningen deelneemt. KB Te Breda is op ruim 86-jarigen leeftyd overleden een der oudste nog overgebleven ridders van het Metalen Kruis, de gepension- neerde majoor der inf. F. W. Del Campo, gen. Camp. Omtrent de verwonding van den luit. ter zee 2de kl. Tan der Hegge Spies, by de gevechten te Edi, op den llden Juni jl. ge leverd, verneemt het „Tad.", van zeer be voegde zyde, het volgende: By de bestorming van eene vyandelyke ver- sterkin£^DJen^ftfÊ«i<tfever derEdi-Rivierop deacJ^Mjf-h'rii jl- door de marine, stormde Wan ae^Sfge Spies vooruit. Door een vry onverwachten klewang-aanval handgemeen geraakt met een Atjeher, verwondde deze hem aan de linkerzyde van het hoofd boven het oor 3ene wond van ruim 5 cM. lengte. In minder dan geen tyd sabelde Tan der Hegge Spies den Atjeher neer en in weerwil van het bloedverlies was hy toch nog onder de eersten in de versterking en eerst daarna begaf hy zich te voet naar de ambulance. Den 13den Juni vertrok hy per gouverne- ments8toomer „Albatros" naar Kota-Radjab, om daar in het hospitaal verpleegd te worden. De nieuwbenoemde burgemeester van Zieriksee, de heer Termeys, is er plechtig geïnstalleerd. De muziek der schuttery bracht hem eene serenade. De heer J. Tan 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch, heeft uit Haarlem van iemand, die onbekend wenscht te blyven, eene gift ontvangen, groot f 1000, voor den bouw van het nieuwe weeshuis. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 18 Juli te Genua; de „Camphuys," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 17 Juli te Colombo; de „Prinses Wilhelmina," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 18 Juli te Bata via; de „Semarang," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 17 Juli van Colombode „Soera- baia," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 17 Juli van Suez; de „Sumatra," van Am sterdam naar Batavia, vertrok 17 Juli naar Genua; de „Oranje-Nassau," van Suriname naar Amsterdam, is 17 Juli te Havre aan gekomen. By koninklyk besluit is de veearts H. Tan der Linden, te Mydrecht, die als plaats vervanger is toegevoegd aan de districts veeartsen, wien Utrecht en Haarlem als stand plaatsen zyn aangewezen, ook toegevoegd aan den districts-voeart8, wien 's-Gravenhage als standplaats is aangewezen. De krachtens kon. besluit van 16 Septembo Slot.) „Zeker", antwoordde Lisa, „en daarom juist ben ik teruggekomen," Zy durfde niet terstond vragen waar An- holm was, maar al spoedig wist zy toch door eene indirecte vraag, dat deze naar ds saeters was teruggekeerd. Lisa vroeg niet verderzy sliep dien nacht nietzy durfde niet denzelfden nacht naar de saeters gaan, om geene vragen uit te lok ken, maar hoe vermoeid ook van lichaam, zy had geen rust; sloot zy al de oogen en maakte zich de slaap van haar meester, zy droomde dat zy op reis was, dat zy by de saeters was, dat zy Anholm ontmoette en deze, buiten zichzelvan van vreugde, haar den eersten kus op de lippen drukte. Toen ontwaakte ay plotseling en zy zag, dat de tyd slechts met loome schreden voort ging; het was eerst twee uren in den mor gen. En weder sliep zy in, en zy droomde dat Christian niet meer op de saeters was, dat hy voor altyd was verdwenen en dat zy hem niet meer zou zien. Dan ontwaakte zy met schrik en zij zag dat die eeuwigheid van angst, welke zy had doorleefd, dat al dio toestanden van pyniyke verwachting en onzeker dobberen tusschen hoop en vrees, ternauwernood een kwartier kon geduurd hebben. En weder sliep zy in en zy zag Christian, zooals by stond tegenover zyne moe der en hoe hy weder de hand ophief, maar de moeder was dood en de slag trof haarzelve. Met een gil werd zy wakker en lang duurde het eer weder voor een oogenblik eene koorts achtige sluimering zich van haar vermoeid lichaam meester maakte. Ten laatste was de tyd gekomen, dat zy kon opstaan zonder de verwondering der huisgenooten gaande te maken. Zy kleedde zich en gunde zich ternauwernood den tyd om te entbyten. Zy liet haar paard zadelen en zoo snel het bergpad het toeliot, reed zy naar de saeters. Christian Anholm was een paar dagen na zyne terugkomst in de saeters weder verder gegaan. Boer Lermsen had hem, volgens zyn zeggen, naar Bergen gezonden, om daar paar den te koopen en hy was nu naar Rorstad gereisd om daar de boot te vinden. „Maar hy heeft een brief voor u achter gelaten", zeide Ola, „ik zal hem u halen", en zy bracht aan Lisa een brief, welken deze zich haastte in eenzaamheid te lezen. „Dierbare Lisai Gy zyt de eenige, die ik bemind heb en altyd beminnen zal. De vloek, welko op my rust, heeft my diep rampzalig gemaakt, maar nooit voelde ik myn vreeseiyk lot meer dan toen ik besefte, dat ik daardoor ook het recht verbeurd had u de myne te noemen. „Ik vertrek naar Amerika om daar te ster ven, want wat ik gedaan heb en vooral wat ik lyd onder uw gemis, hebben myne krach ten gesloopt. Ik dank u voor hetgeen gy nog voor my hebt willen doen en wat wel vruch teloos zal zyn geweest. Myne misdaad mag geen hoop voeden op vergiffenis." „En toch", had Christian geschreven, maar die woorden had hy weder doorgehaald en getracht ze onleesbaar te maken. „Taarwel, tracht gelukkig' te zyn met een ander, die uwer waardig is en die het recht heeft kinderen te bezitten. Toer my zouden die woorden vader en moeder, door myne kinderen gesproken, een dolksteek zyn door de ziel, zoo vaak ik ze hoorde. De Hemel zy met u, Lisa! Tergeet hem, die u nimmer zal vergeten!" Hier eindigde de brief, maar dezelfdo ge dachte, welke hy had willen uitspreken, toen hy die woorden en toch schreef, diezelfde gedachte lag verscholen in een postscriptum, dat blykbaar met groote haast was geschre ven, als vreesde hy, zoo hy er een oogenblik over nadacht, die woorden weder te zullen uitwisschen. Het bevatte niets anders dan een adres in Boston, waarheen hy voornemens was zich te begeven. Lisa las en herlas den brief en zy werd doodsbleek. Geen woord kwam dien dag over hare lippen. Zy deed haar werk als gewoon- ïyk, maar werktuigiykzy scheen niemand te zien, veel minder te hooren. Toen de arbeid geëindigd was, zette zy zich in hare hut neder aan de ruwe houten bank, welke tot tafel diende, en schreef een langen brief, waarin zy hare geheele reis mededeelde en byna woordelyk het gesprek herhaalde, dat zy by den ouden predikant gehouden had. De nacht was voorbygegaan, toen zy den brief geëindigd had. Zy sloot hem zorgvuldig en, in plaats van den volgenden dag zich weder by hare gezellinnen te voegen, zette zy zich te paard en reed naar het eerstvol gende poststation, van waar hy met de door trekkende post zou worden medegegeven. In haren geest reisde Lisa met den brief mede. Zy berekende den tyd, dat hy do kust kon hebben bereikt, dat de boot passeerde, dat

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1