N°. 9327. Trijclag IS Juli. A\ 1890. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. J)it nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 17 Juli. Fen 111 eton. CHRISTIAN. C&> .yr PBIJ8 DEZER COURANT: Toer Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per poet1.10. AfeoDderlgke Nommera.Y.Y."V. 0.05. PRIJ8 DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ia- casscerea buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Ken n I Hgevlngen. Rifks Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden breDgt ter algemcene kennis dat op heden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld het kohier der pereoneele belasting van Wijk 4, executoir ver klaard den 15den Juli 1890 en herinnert voorts do belanghebbenden aan hunne vorplichting om den aanslag op den bjj do wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 17 Juli 1890. DE KANTER. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door GERARD JOHANNES BIK «en verzoekschrift is ingediend om vorgnnning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Kloksteeg No. 2. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Juli 1890. E. KIST, Secretaris. Den liden en 15den Juli werd het exa men voor hulponderwyzeres aan de Kweek- echool voor Bewaarscboolhouderessen alhier gehouden, waaraan deelgenomen werd door leerliDgen der Kweekschool en door ééne kweekeling van de Nutsbewaarschool te Am sterdam. De bedoeling van dit examen is voor de Kweekschoolbevordering tot de klasse van het .vakonderwijs", en voor de gemeente scholen bevordering tot onderwijzeres, welke bevoegdheid noodig is om een geheelen school dag hare diensten te mogen bewijzen. Het examen werd schriftelijk en mondeling afgenomen en bestond verder uit arbeid met eene klasse leerlingen. Het liep over lezen en taal naar aanleiding van de „Camera Obscura," enz., over vaderlandsche geschiedenis, aardrijks kunde, natuur- en plantkunde. De adspiranten mochten haar onbekende planten „determineeren" met behulp van Heukel's „Schoolflora" zy kregen tien minu ten voorbereiding om een haar onbekend lied op noten van 't blad te zingen; zy mochten hare .Dagboekjes" meebrengen, als proeven van schrifteiyk werk, en de mooiste van hare gemaakte teekeningen laten zien. Bovendien kregen ze een paar opstellen over „Weer en Wind" en hot „Paardjespelen", en een paar sommen, waaruit bleek of ze vertrouwd waren met de kubus- en de quadraatsworteltrekking, zonder welke kennis enkele speelgaven van Frubel niet wel kunnen verstaan worden, be nevens een vraagstuk uit Van der Ley's „Levenlooze natuur". 10) Maar haar voornemen stond vast en zoo dra hare oudors thuisgekomen waren, deelde zy hun mede dat zy op reis ging; zy wilde eenige weken doorbrengen by eene vroegere vriendin, die gehuwd was en in de nabyheid van Bergen hare hoeve had. Lermsen en zyne vrouw verzetten er zich aanvankeiyk tegen, maar Lisa liet doorsche meren dat het saeterleven haar niet beviel en dat zy vooreerst ook niet op de hoeve wilde blyven. Hare ouders gaven toe en wel dra was zy in hare eigen kariool gezeten, waarop haar koffertje met ïyfgoed was vast gesjord en reed zy naar het volgende station. Acht dagen later had zy Ourdal bereikt. De woning, waar majoor Maler voorheen ge woond had, was spoedig gevonden, maar van de vroegere bewoners zeiven wist niemand iets. Men herinnerde zich nog zeer goed den gopensionneerden officier, en men wist ook dat bij plotseling aan eene beroerte was over leden en eene weduwe met twee dochtors had achtergelaten; ook was er een zoon ge weest, maar wat er van dezen was geworden, Do namen der geslaagden zyu de volgende Janke Akkerman, van Oldeboorn; Mina Beyerinck, van Leidon; Johanna Van Beuse- kom, van 's GravenhageMarie Bollinger, Hendrina Bytel en Marie Cornet, allen van Leiden; Marie De Haan, van Zutfen; Mina Huyer, van AmsterdamBerlha Van Kampen, van LeidenJacoba Schagen van Soelen, van Boxtel, en Jeanne Schut, van Amsterdam. Maandblv. h. Ond. inz. e. d. bewaarsclu) By koninkiyk besluit is, met ingang van 27 Juli a. s., benoemd tot secretaris van het college van curatoren aan de Rijksuniversiteit te Leiden, mr. J. S. D. Van Doorn alhier. Ter benoeming zyn aan den gemeenteraad te 's-Hage voorgedragenvoor een onderwyzer 4de kl. de heeren W. Timmermans, te St.-Maar- tensdyk; J. Christiaanse en F. H. Duy verman, beiden te Leiden. Hoofdonderwyzers-examen te 's-Hage. Opgeroepon 16 vrouwelyke candidaten. Op gekomen 15. Afgewezon 8. Toegelaten de dames: A. J. Walther, van 's Gravenhage J. S. Heyermans, van Botterdam; E. R. Van Gigch, van 's-GravenhagiS. M. Hoekstein, van Utrecht; L. G. Feith, A. P. Gunning en A. Boeye, van Leiden. By 't overgangsexamen van de leerlingen der Muziekschool van de Maatschappy voor Toonkunst alhier, is abusieveiyk onvermeld gebleven de leerling P. Van der Kamp, zynde bevorderd Tan de 31e tot de 4de klasse piano. De kapt. C. J. Vaillant, van het 4de reg. inf. te Leiden, is bostemd om op te treden als regiments-adjudant by dat corps, ter ver vanging van den tot majoor benoemden kapt.- adj. W. J. Arriëns. Tot vertegenwoordigers van de Nederland- sche Maatschappy tot bevordering der genees kunst op het tiende internationale congres voor geneeskunde te Berlyn, zyn door het hoofdbestuur dier Maatschappy benoemd de heeren dr. M. J. Godefroi en prof. dr. H. Treub. Een groot gedeelte van de uitgestrekte gemeente Oegstgeest viert heden feest. Een harer edelste ingezetenen, de dochter van den hooggeboren heer Willink, van Poelgeest, zal dezer dagen in het huweiyk tredon met baron Van Boetzelaer, ritmeester by de huzaren te Haarlem. Bemind en hoog in aanzien als de familie Willink door hare gemeentenaren is, wilden dezen van hunne belangstelling in die heug- lyke gebeurtenis doen biyken, en wel reeds op d#n dag van heden, waarop het jeugdige paar zich in ondertrouw begeeft. Twee commission hadden zich daartoe uit kon niemand zeggen. Al haar onderzoek j leidde tot niets. Na den dood van den majoor waren mevrouw en de dochters vertrokken; men meende naar verre bloedverwanten, maar hoe die heetten of waar zy woonden had men niet onthouden. De familie had altyd stil ge leefd; de eenigen, met wie zy omgang had den, waren een gepensionneerd kapitein, die een paar jaren geleden gestorven was, de dokter, die verplaatst was, en de predikant uit de naburige gemeente. Mogeiyk zou deze haar eenige inlichtingen kunnen geven. Lisa reed nog denzelfdon avond naar het aangeduide dorp. De predikant, een oud man, ontving haar bartelyk. „De Malers, wel zeer zeker heb ik de MalerB gekend. De majoor is dood. PlotseliDg, zeer plotseling is hy gestorven. Ja, dat was eene erge narigheid. Ja, wy allen zyn ster- felyk en niemand weet wanneor de ure komt." „En mevrouw.vroeg Lisa. „Die goede, oude mevrouw is ook al dood. Ook al by onzen Lieven Heer. Zy is spoedig haren man gevolgd. Zy geniet thans de ge lukzaligheid, ten minste, zu hoeft er wel naar geleefd", voegde de predikant er by, als schrikte hy dat hy zoo maar op eigen gezag over de zaligheid durfde beslissen. de ingezetenen gevormd, nl. eene van do mannelyke bevolking, bestaande uit de heeren H. Bisschop, president; C. Huisman, secre taris; J. Juffermans, penningmeester; P. Van der Geer en M. Vreeken, sub commissiele den alsmede eor.e u t het vrouweiyk deel der ingezetenen, bestaande uit de dames M. Juffermans, G. Bisschop, G. Van der Voet, M. Van den Berg en E. Juffermans. Hunne pogingen zagen zy met een gun- stigen uitslag bekroond. Toen hedenmorgen baron Van Boetzelaer met den trein te Leiden aankwam, werd hy daar reeds door eene commissie te paard met banieren opgewacht, waarna hy naar de woning werd geleid van haar, die weldra zpne bruid zou worden. Die plechtigheid goscbisdde om twaalf uren op hot Raadhuis, waar zich 69ne talryko menigte verzameld bad. Als hier de formalitei ten voor den ambtenaar van den burgerlijken stand waren vervuld en het paar zich als bruid en bruidegom vertoonde, werd het ver welkomd door een viertal in het wit gekleed» dames, die tevens fraaie bouquetten aanbodeD. Van vele woning»n, watermolens enz. wap pert de vaderlandsche driekleurhier en daar zyn eerepoorten opgericht, waar het bruidspaar in zyn rytuig onder doortrok en de muziek der jagers uit Den Haag deed hare vroolyke tonen hooren. Doch het bleef niet enkel by de aanbieding der bouquetten. Door de vrywillige bydragen van vele in gezetenen waren de commission ook in staat het bruidspaar nog een ander, kostbaar stof- feiyk blilk te vereeren. By die gelegenheid voerde de president het woord, dat getuigde van de groote, warme vereering, welke allen bezielt en waarvan het huldeblyk, door het jonge paar met genoegen en erkentelykheid aanvaard, een zwak, maar welgemeend getuigenis was. Het ging vergezeld van een album, in glad- rood leeren band, uitgevoerd in modernen FranBchen etyl. In het midden van de boven- buitenzyde bevindt zich het zeer keurig uit gevoerde en gelukkig geslaagde monogram, gevormd door de letters W. en B., terwyt de hoeken, heel eigenaardig, met cupidootjes zyn voorzien. Met zorg en smaak is het verguld op den band aangebracht. De dubbele schut bladen zyn in Fransch marmer bewerkt en het geheel getuigt wederom van den uit stekenden, artistieken arbeid des heeren J. A. Loebèr Jr., te Leiden, die er mede getoond heeft voor zulk eene taak uitstekend berekend te zyn. „Dood!" sprak Lisa verschrikt en ontmoe digd, want hare geheels hoop werd hierdoor verydeld. „Dood. en heeft zy niets. niets achtergelaten.geen „Geld? Neen, myne lieve juffrouw, geld hadden de menschen niet, en wat zy nog nagelaten heeft is aan hare dochters ge komen. Dat waren ook lieve meisjes; ja, zeer lieve meisjes. Zy wonen nu ik weet waariyk zoo niet uit myn hoofd waar zy wonen, maar myne vrouw zal het me kunnen zeggen. Die correspondeert nog wel eens met haar. Ziet ge, ik heb het te druk met myn herderiyk werk." „Er was oek nog een zoon Christian", zeide Lisa aarzelend en byna onhoorbaar. Het gelaat van den predikant veranderde opeens van uitdrukking. Tot hiertoe had hy met Lisa gesproken als een oud man, die keuvelt over onverschillige diDgeD, meer uit beleefdheid om iets te zeggen, dan uit be langstelling in de zaak, waarover hy spreekt. Toen Lisa den naam van Christian noemde, kreeg het gesprek voor hem terstond eene andore beteekenis. „Christian", herhaalde hy, „juist, zoo heette de zoon, die heengegaan is en die nooit terug keerde, ondanks alle pogingen, welke wij aanwendden om hem op te sporen. Als hy Het eerste blad prykt met de sieriyke, vereenigde wapenen van de familiën 'Willink en Van Boetzelaer, in de oorspronkelyke kleu ren uitgevoerd door den heer G. W. Schro- vers, alhier. De opdracht, over twee bladzyden, in roode en zwarte letteren, geteekend door onzen op dit gebied gunstig bekenden stadgenoot den heer Van der Craght, luidt aldusAan den Hoogwelgeboren Heere Louis Guillaume Ba ron Van Boetzelaer en de Welgeboren vrouwe Elisabeth Aleida Johanna Georgina Maria Henriette Willink wordt by gelegenheid van hun huweiyk op den 31sten Juli 1896 ne vensgaand Huldeblyk aangeboden door hunne vereorders, vorgezeld van dit album, dat de namen bevat." Eene pent09kening, mannelijk figuur in middeieeuwsche kleederdracht, met Uns, leidt deze opdracht in. Dan volgen de namen der leden van de beide heeren- en damee-comité's en der 106 deelnemers aan het huldeblyk. Het loekenen daarvan geschiedde door den heer Oostveen Jr. Ook dit album trok ds byzondere aandacht van hen, wien het werd aangeboden, en maakte eveneens op de verdere familieleden een hoogst verrassenden indruk. Nogmaals werd de hartelyke dank betuigd en de verzekering gogeven van wederkeSHge toegenegenheid, totdat het feest op minder offlciëele wyze doch in opgewekte stemming, in het dorp werd voortgezet, waar hedenavond ook op velschillende plaateen zal worden gw- lumineerd. De opbrengst van het vervoer over den spoorweg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (17,929) 9,678.44, bagage (23 ton) f 144.60, bestol-, yl- en vracht goederen (1846 ton) 2,120.41, levende dieren en rytuigen f 314.71; diverse ontvangsten f totale opbrengst f 12,258.16. Totale opbrengst van af 1 Mei 1890 f 24,909.44. Den heer G. Van der Valk Bouman, be noemd secretaris en gemeente-ontvanger van Leiderdorp, is door den Raad van Benthuizen, tegen primo Augustus eerstkomend, op de meest eervolle wyze en onder dankbetuiging voor bewezen diensten ontslag verleend uit zyne betrekkingen van secretaris en gemeente ontvanger. De heer J. C. G. Gobius du Sart, pre dikant te Benthuizen, heeft voor de op hem uitgebrachte beroeping naar de Ned.-Herv. gemeente te Neerlangbroek bedankt. Beroepen is by de Herv. gemeente te Haarlemmermeer ds. D. Bax, te Bunnik. De geneeskundige raad van Zuid-Holland geleefd had, zou hy zeker zgn gekomen..." „Toch leeft hy", viel Lisa den ouden man in de reden. „Hy leeft en het is voor hem, dat ik hier kom." „Kent gy zyne geschiedenis?" „Ik ken die." „Geheel, in alle byzonderheden vroeg de predikant langzaam en met nadruk. Lisa knikte toestemmend. „Daarom wilde ik my naar zyne moeder begeven!" „Kind", hernam de grysaard met dieper, ernst, „ik begryp wat gy aan die moeder had willen vragen in zyn naam." „Juist. Ik had haar vergiffenis willen vragen." „Waarom zyt gy niet vroeger gekomen? Waarom is hyzolf niet gekomen?" Eerst sinds weinige dagen kende ik zyn verleden." „Hy is uw verloofde of uw echtgenoot misschien reed3?" „Het een noch het ander. Zyn verleden weerhield hom en hyzelf had den moed niet om zyne moeder onder do oogen te komen." „Hy heeft verkeerd gedaan; hy kont den omvang niet der moederiyke liefde." (Wordt vervclgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1