ingenieur bü de werken voor het kanaal van Amsterdam met de Merwede, lid van het bestuur der Maatscbappy tot bevordering der Bouwkunst. Zjjn verscheiden is een groot verlies voor het personeel van 's Rijks water staat en voor de hoofdleiding der uitvoering van het belangrijke werk, waaraan hü zijne beste krachten onvermoeid wijdde. (.HbL) De Eerste Kamer heeft heden aangeno men met 35 tegen 9 stemmen het wetsont werp tot verzekering van de vrjjheidbeneming en met 39 tegen 3 st. het ontwerp regelende het militair onderwijs. Het debat over de spoorwegovereenkomsten is aangevangen. De heer Verbeyen verdedigde ze; de heer Prins bestreed ze. Morgen voortzetting. Prof. Oppenheim, van Groningen, van wiens ziekte wij dezer dagen gewag maakten, is in zóóver hersteld, dat hij te Scheveningen is aangekomen, om daar eenigen tijd verblijf te houden. De minister van binnenlandsche zaken heeft als zijn gevoelen medegedeeld, dat do verkiezing van nieuwe raadsleden in gemeenten, welker bevolking blijkens de laatstgehouden 10-jaarljjksche volkstelling zooveel is ver meerderd, dat eene uitbroiding van het aan tal raadsleden noodzakelijk is, niet moet plaats hebben binnen 6 maanden na de officiëele vaststelling van het cijfer der bevolking, maar gelijktijdig met de periodieke verkiezing in 1891, eene oplossing, die, zooals men zal weten, door sommigen werd voorgestaan, door anderen echter bestroden op grond van artikel 8 der gemeente-wet, hetwelk luidt: „De verkiezing ter vervulling der plaatsen, die door ontslag, overlijden of om o e n o andere reden openvallen, geschiedt binnen zes maanden na dat openvallen op den door burgemeester en wethouders te bepalen dag.'' De Parijsche correspondent van „l'Indé- pendance beige" meldt dat de prjjs van 10,000 fr., uitgeloofd door den h9er Cernuschi vóór het beste antwoord op de door hem uit - gesch;even prijsvraag over het bimetallisme (geld- en muntwezen), toegekend is aan den oud-minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. C. Rochussen, te 's-Gravenhage. Daniël De Lange, die zitting zou hebben in de jury voor den zangwedstrijd van „Zang en Vriendschap," is door eene, gelukkig niet ernstige, ongesteldheid verhinderd, daaraan deel te nemen. In zijne plaats is uitgenoodigd de heor Nevejans, uit Gent, professor aan bet Conservatoire en oud-directeur van de Lieder- taf-1 „De Melomanen"; die uitnoodiging is aangenomen. BaarlCrt De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op 19 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Maasdam", 2 Juli van Nieuw-York vertrokken, is 12 Juli te Rotter dam aangekomen (duur der reis 9 dagen 23 uren); de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, vertrok 15 Juli van Southampton. B(j koninklijk besluit is aan C. E. Perk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechterplaatsvervanger in het kanton Schagen. Verlof verleend tot het aannemen van het onderscheiding8teeken aan den heer H. J. Bool, te Leiden, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, als commandeur der orde van Cambodja, waartoe hjj door Z. M. don koning van Cambodja is benoemd. Met ivgang van 1 September 1890, aan den directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Tiel, E. Dalbeck Havenga, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Gemengd Nieuws, Op de Middelstegracht, eene voor rijden niet bij uitstek geschikte gelegen heid wogenB smalheid, groote, ongelijke steenen en helling, brak heden het tuig der twee paarden, gespannen voor een rijtuig, dat dienst had gedaan bij eene trouwplechtigheid, maar dat gelukkig de deelnemers daaraan reeds had afgezet. Het rijtuig bleef op don walkant staan, maar de paarden, nu vrij, gingen er van door. Het eene geraakte in de Middelstegracht, bjj den Ouden Rjjn, te water; het andere in de Heerengracht. Ze werden beiden gered. De koetsier lag onder het rijtuig, doch bleef ongedeerd. Hem werd terstond door een bewoner aan de gracht een glas water aan geboden. Gisternamiddag, omstreeks vijf uron, geraakte een kinderwagen, waarin twee kinderen gezeten waren, in den Zuidsingel te water. Een voorbijganger mocht het ge noegen smaken, doordien hjj zich te water begaf, niet alleen de kinderen, maar ook den wagen ongedeerd op het droge te brengen. Voor een gewezen vrachtrijder van Delft op Rotterdam, die, volgens eene dagvaar-ding, eerst een bedrag van ƒ69.91, dat hjj in laatstgenoemde gemeente voor eene Delftsche firma moest betalen, en daarna een bedrag van ƒ24.38, te Rotterdam op een wissel van eene Delftsche firma ontvangen, verduisterd had, vorderde de subst.-off. van justitie bjj de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage, mr. Van Buttingha "Wichers, gisteren 9 maan den gevangenisstraf voor het eerste feit en vrijspraak voor het tweede feit. Voorts eischte het O. M. voor eene juffrouw uit Leiderdorp, die op 10 Januari jl. een aantal goederen, waarop wegens verschuldigde be lasting executoriaal beslag was gelegd, aan dat beslag had onttrokken, 2 maanden ge vangenisstraf; voor een timmerman te Aar- landerveen, die wegens mishandeling terecht stond, 14 dagen; voor een ander persoon, wegens een dergelijk feit, 3 maanden; voor een doozenmaker te Leiden, wegens verduis tering van een handwagen, 2 maanden. Voor een koopman te Aarlanderveen, die op do stoomboot „De Volharding", varende op Alfen aan den Rijn, een mede passagier een slag in het aangezicht had gegeven, was de eisch, op grond dat in dezo provocatie had bestaan, slechts eene boete van 50 cents. De uitspraak in deze verschillende zaken is bepaald op over 8 dagen. Poging tot moord. De boven- achterkamer van het perceel 196 in de Lange Leidschedwarsstraat, uitziende op het zooge naamde „Appelenhofje", te Amsterdam, gaf gisternacht te één uur een bloedig tafereel te aanschouwen. Thomas en Meyer, buren op dezelfde trap van genoemd perceel, troffen elkander des avonds aan in de tapperij aan do Spiegelgracht, hoek L. Leidschedwarsstraat. Het aldaar ge voerd gesprek en de invloed van den drank waren aanleiding dat tusschen de beide buren oneenigheid ontstond. Buiten gekomen, was het voor de beide mannen zeer raadzaam zich naar hunne woningen te begeven. De hoofd inspecteur van politie Haaenberg wendde dan ook in dien geest gedurende langer dan een uur pogingen aan, "welke evenwel door Thomas met scheldwoorden en uittartingen werden beantwoord. Na lang en mooi gepraat van de buren gingen de twistenden ten laatste naar binnen. Op het eerste portaal werd het gehaspel nog eene poos voortgezet, maar der echtgenoote van Thomas mocht het gelukken haren man op de kamer te krjjgen en daarna de deur te sluiten. Meyer, die zich eerst naar boven had begeven, kwam weer de trap af en plaatste zich voor de kamerdeur van Thomas, hem met allerlei scheldwoorden tartend „naar buiten" te komen. Daar vrouw Thomas den sleutel niet overgaf, werd het paneel inge trapt en stonden de twistenden tegenover elkander. Meyer greep Thomas in de borst en sneed hem met een broodmes den linkerpols ten deele door. Thomas, razend van woede, wist zich los te rukken, greep de tang van het fornuis en vloog op Meyer los. Deze trad hem te gemoet en verwondde Thomas aan den rechterpols en aan het gezicht. Door bet hevige bloedverlies werd de ver wonde spoedig machteloos en zakte bewus teloos op den vloer neder, in een ommezien in zijn bloed badende. Meyer begaf zich, na eene poos op zjjn slachtoffer gestaard te hebbeD, lachende naar zjjne kamer. Vrouw Thomas verliet in haren angst, ten deele gekleed, hare woning en schreeuwde, op straat gekomen, uit alle macht om hulp. Politie kwam evenwel niet opdagen, hetgeen de buren deed besluiten de brandweer maar te alarmeeren. Deze verscheen onmiddellijk en legde Thomas een voorloopig verband, waarna deze geheel bewusteloos naar het gasthuis werd overgebracht. Iets later werd Meyer geboeid naar de politiepost op het Leidscheplein overgebracht, om voorloopig gehoord te worden. Des morgens te balfzes begaf Meyer zich weder naar zjjn werk op de suikerfabriek van de heeren Spakler en Tetterode, maar keerde kort daarna weer huiswaarts; hjj schijnt dus in de fabriek niet toegelaten te zjjn. Te tien uren werd Meyer door den com missaris van politie Zur Mühlen verder gehoord. Vrouw Thomas werd 's morgens te negen uren niet bjj haren echtgenoot in hot gast huis toegelaten. De kamer, waar het droevig tooneel voor viel, geljjkt een bloedbad en i6onder toezicht van de politie gesteld. {N. v. iY.) Het volgend geval heeft zich dezer dagen te Amsterdam voorgedaan: In de Tesselschadestraat aldaar woonde eene bemiddelde ongehuwde dame, freule S., met hare gezelschapsjuffer, die door haar bij testamentaire beschikking tot nagenoeg univer- seele erfgename gemaakt was. Eenige weken geleden stierf freule S. in de kracht des levens. Zjj werd begraven en de gezelschapsjuffer vertrok naar elders. Kort na dat sterfgeval keerde de broeder van de over ledene uit Amerika terug en werd hg in kennis gesteld met de beschikkingen zijner zuster. Hiermede niet tevreden, wilde hü de vroegere gezelschapsjuffer bezoeken en met haar spreken maar alle pogingen om haar te zien te krjjgen waren vruchteloos. De juffer verkoos den broeder harer overledene meesteres niet te ontvangen. Dit wek* e achter docht; vermoedens rezen, en het gevolg hier van was dat de justitie, op verzoek des broe ders, zich in de zaak mengde en last gaf, het Hjk van freule S. op te graven en aan een deskundig onderzoek te onderwerpen. De sectie van het Ijjk deed reeds aanstonds zien dat de door den geneesheer geformuleerde „reden van den dood" niet hare bevestiging vond in hetgeen er aan het lgk viel waar te nemen. Daarop volgde het chemisch onder zoek der ingewanden, dat aan een dokter en aan een apotheker te Amsterdam werd opgo- dragen. En als voorloopig resultaat daarvan kan de „N. R. C." mededeelen, dat het lijk de sporen vertoont eener chronische zinkver- giftiging. Do gezelschapsjuffer, die in een Geldersch dorp zich metterwoon heeft gevestigd, is onder toezicht van de justitie. Aan de te Leeuwarden, ter ge legenheid der kermis, vanwege het gemeen tebestuur gehouden harddraverü van paarden, voor tweewielige rijtuigen gespannen, werd door 17 paarden deelgenomen. De uitslag was als volgt: prüs van ƒ300, „Jonge Tabor 2," van den heer J. Roele te Buiksloot; 1ste premie van 150, „Koningin," van den heer D. J. Florjjn te Rotterdam; 2de premie van 50, „Fiiso," van jhr. Vegelin van Claer- bergen te Joure. Zondag geraakte te Bemmel (Betuwe) het 12-jarig zoontje van den voer man R. bjj ongeluk onder eene kar, waarvan een wiel hem de borst verpletterde. De knaap bleef op de plaats dood. Gistermorgen, omstreeks elf uren, zag men de vlammen slaan uit de boerenwoning van Maarten De Wal, te Quatre- bras, onder Bergum. De brand, welke ver- moedelgk door hooibroeiing is ontstaan, nam alras dermate toe, dat aan blussching niet te denken viel, ofschoon de spuit van Har- dagargp spoedig aanwezig was. Het perceel was verzekerd. Volgens de „Independence" zal de trom, welke te 12.40 van Parjjs naar Brussel en Keulen vertrekt, van heden af gebruikt worden voor de brievenmalen naar België, Nederland en Duitschland enz. Tot 12.10 toe zal men brieven voor dezen trein aan het Noorderstation kunnen bezorgen. Volgens de „Times" breidt de cholera in Spanje zich weer uit, ten gevolge van de vrees der bevolking voor de strenge voorzorgsmaatregelen der regeering. In eene plaats werd de ziekte zóó geheim gehouden, dat 50 gevallen waren voorgekomen, waarbij 17 met doodeljjken afloop, vóór do overheid er iets van wist. Twee Oostenrijksche officieren van het spoorweg-regiment hebben dezer djgen in den militairen ballon Radetzkyeene bWengewoon lange luchtreis gemaakt. Des morgens te 9 uren verlieten ze het Prater en stegen, verrast door een hoogen wind, weldra in de wolken, welke zóó dicht waren, datzü niet langer konden zien waar zij zich bevon den. Eerst den volgenden dag daalden zg Dabjj het dorp Bruczkow, in Posen, een afstand van 550 kilometer, of 15 uren sporen met den sneltrein. Dit is eene der langste lucht reizen, welke ooit gemaakt zjjn. De reizigers namen 4 postduiven mede, waarvan er 3 naar Weenen terugkeerden. Volgens de „Daily News" zijn in de laatste weken in West- en Zuidwest- Rusland vele gevallen van cholerine voorge komen. De geneeskundigen verzekeren intus- schen dat er zich geen Aziatische cholera heeft vertoond. BUITENLAND. Frankrjjh. De nationale feesten te Parjjs begonnen Zondag met de uitvoering van eene cantate van Massenet op vier coupletten van George Boyer door 2000 personen, op het square du Louvre, in tegenwoordigheid van Caraot en zjjne echtgenoote; de heer Colonne diri geerde. Daarna werd de Marseillaise gezon gen. De uitvoering werd herhaald op het Maartvold. Er was natuurlijk eene ontzaglijke menigte op de been. 's Avonds gaf Eiffel op z(jn toren een feestmaal aan zjjne werklieden en aan de leden van den Gemeenteraad. Den 14den Juli hadden de gewone volks- vermakelijkheden plaats schoolfeesten, gratis voorstellingen in de schouwburgen enz. Toen president Carnot van de wapenschou wing te Longchamps, aan welke omstreeks 25,000 man deelnamen, naar het Elysée te- rugkeerde, heeft iemand ter hoogte van de avenue Gabrielle eone revolver in de lucht afgeschoten. Opgebracht, verklaarde hy koffie- huisbediende geweest te zjjn en Martial Jacob te heeten. Hü zeide voorts uitvinder te zün en hield zich krankzinnig. Hü deed opmerken dat het pistool met eene losse patroon geladen was. Zyn doel was alleen geweest de aan dacht te vestigen op zichzelven en zjjne uit vindingen. De bekende Boulangistische afgevaardigde V* Paulin Méry, die bü het voorbütrekken van verschillende vereenigingen langs het gedenk- teeken voor Straatsburg eene redevoering wilde houden, werd terstond in hechtenis genomen, maar spoedig, op last des ministers van binnenlandsche zaken, weder op vrije voeten gesteld. - De uit het rechtsgeding tegen Boulanger welbekende procureur-generaal Quesnay de Beaurepaire is tot commandeur van het Le- j gioen van Eer benoemd. De infant Don Antonio van Orleans zal morgen uit Parüs vertrekken om een bezoek te brengen aan Nederland. riulfnohlnnd. De schuttersfeesten te Berlün zün geëin- j digd. Op het afscheidsfeestmaal las de voor zitter een schrüver voor van den burgemeester van Berlün, den heer Von Forckenbeck, waarin deze den Duitschen schuttersbond geiuk- wonschte en hoopte dat de betrekkingen, met de vertegenwoordigers van andere landen tüdens de feesten aangeknoopt, voortdurend vriendschappelüker zouden worden. De keizerbokaal is gewonnen door den h66r Musch uit Méran, die bü het ontvangen van dezen prü3 „Leve de keizer" riep, waarmede alle aanwezigen juichend instemden. S.p»i\je. Ernstige wanordelgkheden zün Maandag ts Maurita, in de provincie Barcelona, voorge vallen. Al de werklieden der fabrieken heb ben den arbeid gestaakt. De overheden vroegen hulp en twee compagnieën jagers werden gezonden, doch de meeste werklieden wei gerden te voldoen aan den eisch om uiteen te gaan, zoodat de troepen genoodzaakt waren vuur te geven, waarbü velen werden gewond. De meeste fabrieken te Maurita zün thans gesloten. Oo*tcnr..HonB..JIouarchle. De voreeniging tegen den slavenhandel t»^* ■Weenen is opgeheven. Omstreeks l'/j jaar f goleden werd deze vereeniging opgericht onder den invloed van de kruistochtpredikingen van kardinaal Lavigerie, maar de geestdrift schijnt thans een weinig bekoeld, nu de moeilükheid gebleken is, om de liefdadige bedoelingen van den Noord-Afrikaanschen primaat uit te voeren. In Oostenrijk zullen binnenkort nieuwe postzegels worden uitgegeven. Behalve de reeds bestaande soorten komen er nog van 12, 15 en 30 kreuzer, van 1 florün en 2 florijnen. De nieuwe postzegels zullen, in plaats van met den tweekoppigen adelaar, versierd zün met de beeltenis van den keizer. Prinses Clémentine van Coburg is te Pesth aangekomen tot büwoning van het huwelük van aartshertogin Margaretha en reist vervolgens naar Karlsbad. Prins Fer- I dinand is bü het huwelük, tot vermgding van moeilükheden, niet tegenwoordig. Bosland. De Duitsche keizer heeft uit Bergen zijne gelukwenschen geseind aan hot Russische Vyborg-regiment, waarvan hü eere-bevel- hebber is, ter gelegenheid van den 190sten verjaardag züner stichting. Grootvorst Wladimir deed aan den Duit schen keizer naar aanleiding van dit feest

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2