N°. 9324 k°. 18S0. Wit nornmer bestaat uit TWEE Bladen. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn~ en (feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 Juli. Feuilleton, CHRISTIAN. ïo> «Jtili. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJB DEZER COURANT: ▼o*r L«ld«n p«r 8 sutndea.1.10. Franco por port1.40. AfeondcTlpke Nommcrg0.05. Officieel© Kennisgeyin^en. Vergadering xan den Gemeenteraad Tan Leiden, op Donderdag 17 Juli, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van twee derde onderwijzeressen aan de Leerschool. (137). 2°. Idem van eene adjunct-stadavrocdrrouw. (143). 3°. Voorstel betrekkelijk de uitgifte van permission voor de jacht op waterwild in de Vroonwateren. (139). 4°. Verzoek van J. C. Meyboom, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Middelbaar onder wijs. (HG). 5°. Suppletoire staten en stateD van af- en over schrijving op de begrooting van 1889 van het R.-C. Wees- en Oudeliedenhuis. (148). 6°. Idem als voren van bet H. G.- of Arme- Wees- en Kinderhuis. (149). 7°. Voorstel betrekkelijk de demping van de Binnen- vestgraeht tueschon de Mare en de Tweeling straat. (125, 145 en 150). 8°. Rekening over 1889 ran het Gereformeerd Minne- of Arme Oudo Maimen- en Vrouwenhuis. (141). 9°. Idem van de Stedelijke Werkinrichting. (142). Ds. E. Cesar Segers, predikant by de Ned.-Herv. gemeente alhier sedert 18 Mei 1873, zal, naar w(j vroeger reeds meldden, den 16den Juli a. s. den dag herdenken, waarop hy vóór vyf en twintig jaren te Leersum als predikant werd bevestigd. Gisteren reeds herdacht ds. Segers te mid den der gemeente dat èn voor hemzolven èn voor de gemeente-leden zoo gedenkwaardige feit. Eene breede schare was dan ook des morgens naar de Pieterskerk opgekomen. Tot tekst zjjner gedachtenisrede had de leeraar gekozen het achtste vers van het dertiende hoofdstuk uit den brief van den apostel Paulus aan de HebreSrs: „Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in eeuwigheid". In het bijzonder richtte de jubilaris harte lijke woorden van dank en betuigingen van vriendschap en erkentelijkheid tot ds. J. J. Van der Lip, die hem nu naar den kansel had geleid, tot den Kerkeraad der gemeente en tot de gemeente zelve. De diakenen dankte hij voor het bewijs van belangstelling, dezer dagen van hunne zijde te Ems reeds ontvan gen. Tevens gedacht hy de ouderlingen en de diakenen, als zoodanig in en voor de ge meente werkzaam, toen bij naar Leiden be roepen was en er het dienstwerk aanvaardde, van wie velen reeds kortsren of langoren tijd de eeuwige ruste zijn ingegaan. Na het uitspreken van den zegen zong de gemeente den geachten leeraar toe het laatste vers van den 134sten Psalm, voor welke bede h(j der gemeente dankzeide. Uit Groningen, waar ds. Segers van 1366 tot 1873 predikant bij de "Waalsche gemeente was, mocht hy reeds vele blyken van belang stelling ontvangen. Het beroep naar de Ned.-Geref. gemeente, Oude Vest (doleerende), alhier, is aangenomen door ds. R. J. W. Rudolph, predikant te Heinenoord. De invitatie-tentoonstelling in do nieuwe Kunstzaal alhier zal morgen niet, zooals eerst bepaald was, gesloten worden, maar geopend blijven tot den lsten Augustus a. s. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat het Rijks kabinet van Prenten en Pleisterbeelden te Leiden tot en met 1 September 1890 voor het publiek zal gesloten zijn. Het concert op „Musis Sacrum" was gisteravond andermaal goed bezet, niettegen staande de wind zich hoe langer hoe meer deed gelden. Op de buitengewone ballonsver lichting, welke tegen het vallen van den avond werd ontstoken, was dit echter van geen invloed, want de kaarsen in de kleurenrijke, immer hoen en weer schommelende voorwer pen, zoodat men aan de ontdekking van het perpetuum mobile zou gaan denken, bleven goed branden. Wat ook goed wae? De muziek 1 - En hoe kon men ook anders verwachten bij de wetenschap dat het Mann's muziekcorps was, hetwelk dit concert zou geven. Het programma schoon en met veel verscheidenheid werd uitgevoerd zóó, als men dit van onze infanterie-kapel gewend is; vele nommers werden langdurig toegejuicht en den piston- nist viel bovendien zulk een stormachtig applaus ten deel, dat Demaré's polka „Cléopa- tre" gedeeltelijk werd herhaald. Mann's fantaisie op motieven van de opera van Thomas„Hamlet", was een waardig slot van deze even waardige muziekuitvoering, welke wederom zeer veel kunstgenot had aangeboden. In de kermisweek zullen, te beginnen met Woensdag-avond, in den Schouwburg op de Oude Vest voorstellingen worden gegeven door de vereenigde Rotterdamsche tooneelisten. Opgevoerd zullen worden„De Eer", tooneel- spel uit het Duitsch van Südermann, en „Flik en Flok, of een tochtje door aarde, lucht, vuur en water", groot tooverlkluchtspel. De gemeenteraadszitting alhier van a. s. Donderdag zal niet des avonds, maar des middags plaats hebben. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: f 54, f 28, f 5.70 en f 2.85; de laagste: f 54, f 27.50, f 5.70 en ƒ2.85. De heer G. Van der Valk Bouman, secretaris en gemeente-ontvanger te Benthui zen, is als zoodanig benoemd te Leiderdorp. In de 53ste algemeene vergadering der Holl. Maatschappij yun Landbouw, welke zal gehouden worden op Maandag 8 September 1890, des middags te 12 uren precies (zonder pauze) te Dordrecht, zullen o. m. behandeld worden de volgende voorstellen der afdee- lingen A. van do afdeeling Alfen-Oudshoorn-Aar- lauderveen„dat het hoofdbestuur zich wende tot de Hooge Regeermg, ten einde te verkrij gen, dat by het uitbreken der besmettelijke varkensziekte enmiddeliyk worde overgegaan tot onteigening en afmaking van alle dieren in denzelfden stal of op hetzelfde erf, in dien zin, dat voor gestorven dieren geene vergoe ding worde gegeven, doch voor zieke dieren de halve, en voor gezonde dieren de heele waarde worde vergoed." B. van de afdeeling Medemblik en omstreken „om de leden van het hoofdbestuur, die zitting zullen hebben voor Zuid-Holland, in het vervólg te laten kiezen door de afdeelingen uit Zuid- Holland en de hoofdbestuursleden, woonachtig in Noord-Holland, in het vervolg te laten kiezen door de Noord-Hollandsche afdeelingen." C. van de afdeeling Schermer: om te be handelen de vraag: „hoe de schade te voor komen, die de veehouder ljjdt, door de wijze van veekeuring aan het abattoir te Amsterdam." D. van de afdeeling Waard en Groet: „om aan het hoofdbestuur op te dragen, in 't belang van de boterbereiders en bewoners van Noord- Holland, ten noorden 't Noordzeekanaal, bij de gemeentebesturen van Alkmaar, Hoorn en Schagen aan te dringen om maatregelen te nemen ter verkrijging van gelijke gemeente lijke voorschriften, waardoor de koppen of stukken boter, die op die botermarkten wor den aangevoerd en verkocht, ni6t meer en niet minder mogen wegen dan een half of heel kilogram." Uit de woning van den gezant der Fran - sche Republiek te 's-Hage wapperde heden de Fransche driekleur ter herinnering aan den nationalen feestdag. 1 Ten huize van den heer Legrand heeft heden voor deze gelegenheid een feestmaal plaats voor de diplomatieke en eenige con sulaire ambtenaren van Frankrijk hier te lande. PRIJS DHR ADVERTENTIEN: Tan 1—6 ngela 1.05. leden regel meer /0.17). Grootere lettere neer pleeternlmte. Voor het in- eaeeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Te Scheveningen overleed gisteren plot seling de heer Pieter De Niet, scheepsreeder en lid van dén gemeenteraad van 's-Graven- hage. De overledene bezat uitgebreide relatiên met de zeevlsscherijen en stond aan het hoofd van eene industriëele onderneming, waarin velen te Scheveningen oen bestaan vonden. Door den minister van bjnnenl. zaken is het klachtschrift van den heer J. J. Van Kerkwijk over de Haagsche grachten in handen van Ged. Staten gesteld, met verzoek omtrent dit adres met spoed te ontvangen grondig toegelichte consideration en advies van den Raad, in wiens handen het thans is gesteld. Ook is een schrtjvoK, dd. 2 Juli 1890, van den inspecteur voor het geneeskundig Staats toezicht dr. Egeling, aandringende op spuiing, gericht tot den minister van binnenlandsche zaken om bericht en raad, in handen gesteld van Ged. Staten. De voormalige directeur van het orkest der Fransche Opera, de heer Granier, is zeer in beterschap toegenomen, zoodat het plan bestaat den patiënt de volgende maand naar Montpellier te vervoeren. In den ouderdom vau 52 jaren is te 's-Gravenhage overleden de heer A. J. M. Huart, in leven gepensionneerd officier van administratie der 1ste klasse b\| de zeemacht, ridder der orde van de Eikekroon. Op 15 jarigen leeftijd tot scheepsklerk aan gesteld, doorliep hy de rangen van adjunct administrateur, van officier van administratie 3de en 2de klasse, totdat hy in 1871 tot de lste klasse in dien rang werd bevorderd. Als zoodanig was de overledene o. a. geruimen tyd belast met het administratief beheer over het depot te Poeloe-Bras. De grondige kennis, die de heer Huait bezat van de verordeningen voor do Nedorlandsche Marine aan de her ziening waarvan hy in 1866, in vereeniging met den toenmaligen officier van administratie Salmon, een zóó verdiensteiyk aandeel had, dat Z. M. de Koning hem daarvoor tot ridder van de Eikekroon benoemde deed hem in 1880 tydeiyk plaats verwerven aan het depar tement van marine, om eenige hoofdstukken der verordeningen opnieuw te herzien. Twee jaren was hy daarmede aan den arbeid, toen zyne gezondheid hem noodzaakte pensioen aan te vragen. De heer Huart was, behalve met de Eike kroon, nog versierd met het eereteeken voor de expeditie naar de Zuidoostkust van Borneo in 1859/1863 en met de Atjeh-medaille. Te Amsterdam is overleden de heer B. A. W. Arntzenius, gepensionneerd majoor van 5) Lisa opende de deur van het lage gebouw de benauwde atmosfeer van den saeter, waarop den geheelen dag de zon geschenen had, sloeg haar tegen. Gewooniyk gevoelde zy dit nietintegendeel, na een dag van zwa- ren arbeid was haar de rust in dit enge, warme verblyf welkom. Thans echter had zy behoefte aan lucht. Zy zette zich neder or de houten bank vóór de woning en verzonk iu diep gepeins. Zy had gehoopt door de ont moeting, welke dien avond op haar verlangen met Christian Anholm had plaats gehad, aan haren toestand een einde te maken. Zy had gedaan, wat zy niet gedacht had ooit te zullen doenzyzelve had hare liefde ge openbaard voor den man, met wien zy drie jaren lang had omgegaan, wiens voorkomen en gedrag, maar bovenal wiens verstand op haar zulk een diepen indruk had gemaakt, dat zy alle jongelieden, ja ieder, zelfs haren vader, beneden hem schatte. En hy had haar geweigerd. Hy had hare liefde verworpen. Toch voelde zy zich niet beleedigd door zyne weigering. Zy besefte dat hetgeen hem weigeren deed, een hooger oorsprong had dan onverschil ligheid voor haar. Maar wat was het dan? Hy was ongehuwd, dit wist zy uit vroegere gesprekken; hy beminde geene andere; in dat geval had hy niet gezegd dat hy haar beminde. Maar wat belette hem dan haar echtgenoot te worden, thans, nu zyzelve als het ware zich aanbood, terwyi hy genoeg haren toe stand kende om te weten, dat een aanzoek van hem door hare ouders niet zou worden afgewezen Welke geheimzinnige oorzaak verbood hem haar de zyne te noemen? Slechts ééne verklaring restte: Christian had misschien eene misdaad begaan. Maar die verklaring was onmogelyk. Christian was te edel, te verstandig, te kalm om iets te doen wat niet goed was. Neen, zyne weigering moest eene andere reden hebben, eene reden, welke zy niet doorgronden kon, maar zy maakte zich sterk, om, wanneer zy die een maal wist, haar ook te overwinnen. Zy had niet ten onrechte den naam, dat, wat zy zich had voorgenomen, ook gebeurde. Zy wilde de vrouw van Christian Anholm worden en ook dit zou gebeuren. Tegenover een man als hy had zy de listen der coquetterie be neden zich geacht, want, leefde zy in het hooge noorden, ook daar is 't hart der vrouw niet verschillend van dat in zuidelyker stre ken, al uit het zich op eene andere wyze en al openbaart zich de coquetterie niet in dezelfde vormen als in de brandpunten der bescha ving. Zy had die echter harer onwaardig ge acht. Zy zeide onbewimpeld tot den man harer keuze dat zy hem liefhad. Misschien had zy dit niet gedaan, zoo hy een bonde geweest ware, geiyk haar vader, maar nu hy by dezen in dienst was en zy het zwy- gen van Christian toeschreef aan beschei denheid, had zy hem te gemoet willen komen. Op den thans verkregen uitslag had zy zich echter niet voorbereid. Zy had zich een ge heel ander antwoord gedroomd. Maar nu stond ook haar plan, om Christian tot haren echt genoot te maken, by haar nog vaster dan ooit te voren. Den anderen dag was Christian Anholm vertrokken. Hy keerde naar de hoeve van Lermsen terug, om dezen mede te doelen dat hy zyn dienst verliet. Maar Lermsen en zyne vrouw waren naar de jaarmarkt te Saltdalen en zouden een paar dagen uitbiy ven. Als een dief de woning te verlaten van den bonde, in wiens huis hy zooveel vriendschap en liefde ondervon den had, waar hy als zoon des huizes was opgenomen, mocht hy niet; by bleef dus op de hoeve, de terugkomst van den eigenaar afwachtende. Een voorwendsel voor z(jn ver blyf was gemakkeiyk gevonden en Christian wydde zich aan de bezigheden, welke gedu rende den kortstondigen zomer de landbou wers in Noorwegen waarlyk niet behoeven te zoeken. Hy had die bezigheden noodig om zich te steunen in den stryd tegen den harts tocht, welke In hem woedde. Het gesprek met Lisa had hem zyn toestand nog meer doen beseffen; hy behoefde de hand slechts uit te strekken, één woord slechts te spre ken om de schoonzoon te worden van den rpken bonde en de echtgeooot van eene vrouw, wier bezit hem door ieder zou wor den benyd. Dat woord kon hy niet spreken, hy mocht haar lot niet verbinden aan dat van den man, wien levensvreugde en gemoeds- vrede voor altyd waren ontzegd. Toen het dagwerk ten einde was, ging Christian naar buiten en doolde door de ver laten streek. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1