N°. 9321 A°. 1830. <§eze dgourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 10 Juli. "Vrijclag 11 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toêr Leiden per S ma inden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER AD VERTEN TIEN: Vin 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere nair plaatsruimte. Voor het in- CMseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Heden ie aan de universiteit alhier de heer B.i A. Duyvis, geb. te Koog aan de Zaan, beivorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.„Eerste hulp bi) spoorwegongelukken," en de heer E. A. Klobbie, geb. te 's-Gravenhage, tot doctor in de scheikunde, met academisch proefschrift, gat.„De werking van salpeterigzuur op stik- stofhoudende lichamen". Aan dezelfde universiteit is het voorberei dend examen In de geneeskunde afgelegd door den heer J. A. Kist. Heden en gedurende de beide volgende gen worden in een der benedenlokalen van et gebouw der hoogere burgerschool voor jongens op de Pieterskerkgracht vooriederen belangstellende ter bezichtiging gesteld do teekeningen, door de leerlingen van genoemde inrichting in don nu geëindigden cursus ver vaardigd. Evenals andere jaren, namen wjj er ook hedenmorgen een kijkje, en wy deden het andermaal met genoegen. De collectie is toch niet alleen groot, maar men treft er ook, naast de gewone en meer ingewikkelde Hjn- oefeningen, bijzonder fraaie teekeningen aan. Zulk eene tentoonstelling, op niet dl te litgebreide schaal, heeft tevens de ver- lienste dat men een spoedig en gemakkelijk overzicht heeft van den gang van het onderwijs in het teekenen, in zijn geheelen omvang. De resultaten over het afgeloopen jaar zijn 'o. i. weer hoogst gunstig. De collectie biedt opnieuw eene ruime verscheidenheid en ge tuigt van smaak, ook in de rangschikking. In mozaiek vindt men er eveneens kunstig van vormen en kleuren uitgevoerde exemplaren, maar land-, stad- en andere gezichten ontbre ken er evenmin; zelfs aardige teekeningen in waterverf zijn er aanwezig 1 De gebeele verzameling welke een goed getuigenis van het onderwijs des heeren G. H. Kosters aflegt is alleszins oen bezoek waardig. Men verzuime deze kostelooze ge legenheid niet. De uitslag van de overgangs examens aan de hoogere burgerschool voor jongens alhier is als volgt: [De letter v achter sommige namen betee- kent voorwaardelijk wegens onvoldoende vor deringen in één of twee vakken.] Bevorderd van de late tot de 2de klasse: H. W. Land, A. Bloem, C. Verhoeven, E. F. Suringar, A. J. Koolhaalder, H. P. E. De Vogel, H. Meerburg Nz., J. S. Scholten, C. B. Dujjster, J. F. Van Binsbergen, N. Van Rossen, Emma Koppeschaar, R. A. Ephraïm, "W. C. A. Ridderhof, J. P. Jeltes, Helena Blankenberg, P. A. v. d. Burg, H. P. De Roode, W. Ittmann, G. Voute, F. A. J. Hoppe v., G. J. Sala v., P. M. Schreuders, tV. A. De Sturler v., J. P. Van Loon, J. J. Jongmans v., tV. J. Arriëns v., H. M. Van Andel v. en J. M. Van Valkenburg v. Voor enkele vakkon: C. F. L. Hejjmans, C. V. Bos, H. M. Byleveld en J. G. tVujjster. Niet bevorderd 8. Bevorderd van de 2de tot de 3de klasse: R. A. Kern, C. J. Beek, G. A. Koeze, A. De Stoppelaar, P. H. C. "Wilier, I. Vos, J. J. C. Donker, J. M. Van der tVeijde, J. C. Van der Horst, J. J. Van Eek, J. A. Eigeman, R. Le Poole, L. H. Keereweer, G. Van Lissa, J. tV. M. Rosier, R. Pape, O. Muller, C. M. B. "Wanna, A. De Koster, J. Van der Made, J. B. J. Kortmann en E. Koning v. Voor enkele vakkenT. J. L. Corporaal mi M. E. Van de Werk v. Niet bevorderd 11. Bevorderd van de 3de tot de 4de klasse: H. E. tVempe, S. Chavannes, W. N. Brouwer, R. M. Taverne, P. A. Meerburg Hz., C. De Groot, C. A. Quant, D. A. Kelder, F. Vos, J. W. Oostveen, H. L. E. Van den Berg, H. H. Poelman v., G. J. Pool, J. M. P. Kooreman, A. G. Bosman, G. H. Dikshoorn, J. E. Hoenk, G. Gerretsen, D. J. J. De Koster v., K. E. T. Van Sillevoldt, F. A. Doe Jr. v., G. L. J. D. Kok v., M. C. Chandau, J. Van Kaathovon v., J. S. C. H. Van Gogh v. en F. Dagevos v. Voor enkele vakken: K. H. Beuzemaker en P. J. Fonteijn v. Niet bevorderd 5. Bevorderd van de 4de tot de 5de klasse: B. K. M. Ten Brink, P. J. Couvóe, J. H. HülBhoff, A. J. Dijkstra e., G. H. Hamersma, B. J. M. Marckx, M. G. Labree, C. J. M. v. d. Braak, H. G. M. De Jongh v., J. Klinkert, T. Hameeteman, H. G. M. Sonders, J.W. Florijn v., W. Van Leeuwen, H. T. Damsté v., H. A. Ter Meulen v., N. Goudkade v. en B. Coops. Voor enkele vakkenS. J. Le Poole. Niet bevorderd 7. Hedenmiddag ontvingen we per Neder- landsche mail de nog ontbrekende Indische bladen van 30 Mel tot en met 3 Juni. Uit Leeuwarden wordt on3 heden bericht dat onze stadgenoot de heer A. L. De Sturler benoemd is tot directeur van de Ned. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid, welke thans aldaar hare jaarlijksche algemeene ver gadering houdt. -- Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van hot stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen-, Vrijdag-avond, om 5.55 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. B(j beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, van 8 dezer, zyn in de by beschikking van 4 Juni jl., benoemde commissie belast met het afnemen der examens in de Fransche taal, alsnog benoemd tot leden de heeren: J. E. Gacon, leeraar aan het gymnasium te 's-Gravenhage, thans plaatsver vangend lid, en P. Werkman, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden; tot plaats vervangende ledenH. Duvanel, leeraar aan het gymnasium en aan de hoogere burger school te Dordrecht; A. Gauthey, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zaandam; A. D. Leeman, hoofd eener school voor lager onder- wys te Rotterdam. Zondag a. s., 13 Juli, zal de godsdienst oefening in de kerk der Ned.-Herv. gemeente te Hoogmade aanvangen des namiddags te twee uren en geleid worden door den heer P. N. Gysman, predikant te Zoeterwoude. In eene der beide vacaturen aan de Christelpke school te Leiderdorp is voorzien door de benoeming tot onderwyzer aan die school van den heer F. Fopma, onderwyzer te Maassluis. Men schryft ons uit NoordwykDezer dagen werd onze gemeente vereerd met een bezoek van haren nieuwen burgemeester, jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford. Naar men zegt, wordt by a. s. Donderdag, 17 Juli, geïn stalleerd. Voor de betrekking vau onderwyzeres aan de school B. te Bodegrave hadden zich aangemeld 14 sollicitanten. Een zestal hiervan werd opgeroepen om eene proefles te geven voor de klasse, waarna de voordracht is opgemaakt, bestaande uit mej. C. Kramers, te Gouda; M. C. Spruitenburg, te Koudekerk, en M. P. A. Stuart, te 's Gravenhage. Aan de Rykelandbouwschool is by de gehouden overgangs examens o. a. bevorderd van AI tot AII F. Hanendoes, van Haarlem mermeer. Het heeft den Koning behaagd, by be sluit van 25 Juni jl. te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: lo. prins W. Lwow, laatsteiyk gezantschaps secretaris by het Russische gezantschap te 's-Gravenhage; en 2o. den heer H. Shima- mura, laatsteiyk gezantschapssecretaris by het Japansch gezantschap aldaar. - Hedenoohtend om acht uren is uit Bent- heim op het paleis Het Loo aangekomen de erfprins Frederik van Waldeck-Pyrmont, broeder van onze Koningin. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gemeend aan den gemeenteraad van Den Haag te moeten berichten, dat zy hopen het laatste deel der werken tot vaartverbete ring tusschen Ryn en Schie, waaronder de verruiming en verdieping van de thans nog by de gemeente 's-Gravenhage in beheer en onderhoud zynde Haagvaart of zytak van af de Nieuwe Tolbrug tot de grens der gemeente, op het einde van het loopende jaar te zullen aanbesteden, om ongeveer twee jaar daarna te worden opgeleverd. Die kennisgeving geschiedt lo. omdat het tydstip der gunning van het werk tevens het tydstip zal dienen te zyn van den overgang der Haagvaart buiten de grachten der gemeente en de Geestbrug, uit het beheer en onderhoud der gemeente in die der provincie; 2o. omdat door den raad daarop zoude kun nen worden gelet by den aanleg der werken op territoir der gemeente, waartoe door den raad op 15 Januari 1889, ter aansluiting aan het provinciaal werk, werd besloten. Wenscheiyk toch zal het zeker door den raad worden geacht, dat gelyktydig met de oplevering van het werk der provincie, dat der gemeente in opleverbaren staat zy, opdat reeds dadeiyk het provinciale werk aan de ingozotenen, die voordeelen kunnen afwerpen, welke de Staten zich met dat werk ten doel hebben gesteld hun to bezorgen; 3o. omdat het tydstip der aanbesteding van dit deel van het werk der vaartverbetering hun voorkomt het meest geschikte te zyn tot regeling der betaling van de f 230,833.33, tot welke de gemeente by besluit van 22 April 1884 jegens de provincie werd ver bonden. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Haarlem werd eervol ontslag verleend aan D. Koster en H. P. Sil vester als onderwyzer en aan mej. M. E. Koolhoven als onderwyzeres aan de openb. kostelooze scholen aldaar. Yoornameiyk om maatregelen te nemen ter beperking van bestaande misbruiken gedurende den kermistyd, werd besloten dat de kermis Femlleton. DE CLOWN. Uit de herinneringen van een Jurist. 3) Hy vroeg haar, of zy maar een oogenblik zou kunnen aarzelen, als zy de keus zou hebben tusschen een Engelschen lord en een eenvoudigen schoolmeester. „Gy ziet het dusalleB is verloren zeide Schöning. „Ik moet niet alleen afstand doen van Emmy, maar ook bedaard toezien, dat men haar dwingt de vrouw te worden van een man, dien zy niet beminnen kan. Het arme kind heeft nergens hulp en bescherming. De vader lacht met hare heiligste gevoelens, de moeder dweept alleen nog met het denk beeld, hare dochter als lady aan het Engel- sche hof te zien verkeeren, en zelfs de vroe gere vriendin van Emmy, juffrouw Bernhard, staat aan den kant van den lord en yvert met alle macht voor het huwelijk." Ik slaakte een kreet van verwondering, zoodat Schöning onwillekeurig opkeek. „Juffrouw Bernhard zou voor het huwelyk tusschen juffrouw Emmy en den lord zyn?" vroeg ik. „Zeker! Ik geloof dat zy deor lord Hurleton omgekocht is, om in zyn belang werkzaam te zyn; my komt zy byna verdacht voor met haren yver, om Emmy aan den lord te koppelen." Ook my kwam dat plotseling verdacht voor. Indien zy zooals ik vroeger gemeend had in intieme betrekking tot lord Hur leton gestaan had, dan was het tegen allen vrouwenaard, tegen alle psychologische waar- schyniykheid, dat zy werkelijk voor het huwe lyk tusschen den lord en Emmy Albus was. Daar zy dat huwelyk evenwel scheen te be gunstigen en tot stand te willen brengen, moest de verhoudiBg, waarin zy tot den Engelschman stond, eene andere zyn dan ik tot nog toe vermoed had. Was zy misschien zyne medeplichtige in eene afgesproken zaak De politieman ontwaakte in my, maar ik had nog te weinig ervaring op dat punt, om de waarde myner vermoedens te kunnen schatten. Ik besloot evenwel, zoo mogelyk, de geheime helper van het ongelukkige ver liefde paar te worden tegen hunne vyanden, lord Hurleton en Lucie Bomhard. Ik wist helaas nog niet recht, hoe ik het aanleggen moest „den redder in den nood" te spelen. Het geheim der liefde tusschen Schöning en Emmy moest tot eiken prys voor de buitenwereld bewaard worden en daarom kon ik niemand in de zaak inwyden en deelgenoot van het geheim maken. Yoorloopig wilde ik echter toch iets doen en wel het meest voor de hand liggende. Ik werkte by den officier van justitie en was dus met de heeren der stedelyke politie goed bekend. Het viel my gemakkeiyk onder een voor wendsel navorschingen te doen in de vreem- delingen-afdeeling der politie, en ik vond dat hier alles betreffende de verdachten in orde was. By de politie waren, naar het voor schrift van dien tyd, de legitimatiepapieren van lord Hurleton zoowel als van de „gezel schapsjuffrouw" voor den duur van hun ver- blyf te M. gedeponeerd, en deze papieren waren in voorbeeldige orde. In deze richting konden myne bemoeiingen dus geen resultaat hebben. Door toeval ver nam ik evenwel den volgenden dag iets, dat my eenigszins gewichtig toescheen, maar waarvan ik in myoe onbedrevenheid niets wist te makende lord ontving nooit brieven met de post. Een der my bekende postbeambten deelde my dat toevallig mede en sprak zyne be wondering er over uit dat de lord, die toch zeker, mot het oog op zyn groot vermogen, in Engeland zaken had, zonder eenige ver binding met zyn vaderland leefde. Dat gaf my veel te denken, maar tot oenig besluit, tot oen practisch gebruik van deze weten schap kwam het by my niet. Ik had slechts eene verdenking, een gevoel, dat er de eene of andere mogelykheid be stond, om de voorgenomen verloving tusschen de dochter van den consul en den Engelsch man te verhinderen, van welke verloving men reeds in geheel M. sprak. Yeertien dagen verliepen en ik ontving weer eene uitnoodiging van den consul. Schöning verzocht my, op Emmy en den lord te letten, want hem was de toegang tot het gastvrye huis natuurlyk verboden. Als practisch man had Albus den onwel- komen minnaar zyner dochter van den hals weten te schuiven; by had hem een brief geschreven, waarin hy Schöning verzocht, het jonge meisje niet door eene voortzetting der heimeiyke betrekking met hare ouders in onmin te brengen en de haar wenkende schitterende toekomst niet te vernietigen door het volharden by eene dwepende liefde. De consul verzekerde Schöning herhaaldelyk van zyne hoogachting en waardeering. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1