Gisternamiddag, omstreeks half- zes, had in de 1ste Gortestraat alhier een hoogst droevig ongeluk plaats. Een anderhalfjarig kind, dat al eenigszins loopen kon, was, zonder dat de moeder er kennis van droeg, de straat opgegaan. Andere kinderen, in de na' ijheid spelende, liepen tegon eenige daar vóór eene werkplaats staande kozynen, met het onge lukkig gevolg dat het kind vier kozijnen, welke omvielen, tegen het hoofdje kreeg. De arme kleine viel tegen den grond en was terstond een lyk. De ouders, die nog slechts één kind over hebben, moeten radeloos zijn. Als het weder de volgende week gunstiger is dan sedert geruimen tijd, bestaat er gelegenheid genoeglijk te gaan varen. Zoo als we gisteren reeds meldden, stoomt Dinsdag 15 Juli de boot „W. Bus" van Leiden naar Amsterdam en IJmuiden, terug ovor Haarlem. Woensdag 16 Juli zal bovendien uit de Haven vertrokken, met muziek, eene salon boot van den heer H. Boom, om do echo van Muiderberg to bereiken, en te Amsterdam twee uren te vertoeven, 's Avonds wordt de boot gc-illumineerd en zal aan boord vuurwerk worden ontstoken. Zeker zullen zy, die van varen met muziek, illuminatie en vuurwerk houden, niet nalaten zich tijdig van kaarten te voorzien, om van de party te mogen wezen. Van den heer Gall, uit Rotterdam, zal. naar men ons bericht, hot handvuurwerk zyn. De Hooge Raad heeftin de zit ting der vacantiekamer van heden o. a. het cassatieberoep verworpen van den zaakwaar nemer N. J. J. v. G., door rechtbank en hof te 's-Gravenhage veroordeeld wegens vorduis- tering van gelden ten nadeele eener Leidsche juffrouw. Niet alleen in Leidon en om streken hebben wy te klagen over 0't gehuil van wind en 't gekletter van regen, dat ons den winter aankondigt," maar uit alle deelen des vaderlands en uit tal van plaatsen in het buitenland komen de meest ongunstige weer berichten. Het is of het ovor de geheele wereld waait en regent en of de zomersche zonneschijn voor onbepaalden t(jd van het mensehdom afscheid heeft genomen. Uit Parys wordt o. a. van den zesden dezer gemeld: Heden 6cbynt de guurheid van het weder haar toppunt bereikt te hebben, want by den mot hagel vermengden stortregen, welke zich over onze stad ontlast, kan het niet ergor worden, vooral nu het ook zoo koud is. Hedennacht daalde do thermometer tot op acht graden Celsius. Mot den hooioogst staat hot er ook te Wassenaar slecht by. Wat binoen ie. is niet dood en levert groot gevaar voor broeiing op. Het nog te veld liggende heeft; bovendien moer kans van verrotten dan van drogen. Bij het hevige onweder, dat ook boven Wassenaar heeft gewoed, is eene koe van den heer Van der Oudermeulen door den bliksem godood. Boven de gemeente Vianen ontlaette zich eveneens eene hevige onweersbui, vergezeld van zwaren regen en hagel. De kersen hebben hierdoor weder aanmerkelijk geleden. Te Woudrichem is de bliksem geslagen in eene schuur van den hoer Kakebeen. Onge veer 30,000 pond hooi was daarin geborgen, zoodat het vuur gelegenheid had zich voort te zetten. In een paar üreh waren dan ook de schuur en al het hooi door de vlammen vernield. Volgens bericht uit Auxonne sloeg de blik sem in de infanterie-kazeme. Vyf militairen bekwamen zware verwondingen. Tot 4 Juli zijn in Nederland aan gebracht 1662 ton haring, tegen 1099 in 1888 en 4858 in 1889. Van 1 Juni tot heden zijn in de gemeente Den Haag 257 gevallen van mazelen geconstateerd. In de Ridderhuurt, onder de ge- meente Oudshoorn, brak een hevige brand uit in den hooiberg, staande naast de bouw manswoning, een en ander in eigendom toe- behoorende aan den landbouwer J. Molenaar. Spuit No. 3 (Ridderbuurt) was onmiddellyk op het terrein aanwezig en door de spoedige hulp bleef de naastbystaacde wonir.g gespaard. Met bohulp van drie brandspuiten was men den brand weldra meester, hoewel de geheele woning, uitgenomen twee booibargen, in de asch werd golegd. Do brand ontstond door hooibroeiing. De koene Amsterdamsche ucht- reiziger, de heer Rodenhoff, steeg Zaterdag middag, in gezelschap van den heer Morsman, uit den tuin van het Paleis voor Volksvlyt op. Een talrijk publiek woonde dit in Amster dam gaarne geziene schouwspel by en juichte de twee moedige luchtreizigers luide toe, op het oogenblifc, dat de ballon zich verhief. De reis werd begunstigd door zeer goed weder. De ballon is by Schellingwoude neerge komen en denzelfden avond nog per „Deventer paketboot" naar Deventer verzonden. De Maatschappy tot Exploitatie van Markthallen te Amsterdam is failliet verklaard. Johanna Rees, marketentster in ons leger gedurende de Belgische onlusten, is in 91 jarigen ouderdom te Vlaardinger- Ambacht overleden. Haar man, die den Tien- daagschen Veldtocht medemaakte, is versierd met het Metalen kruis. In de onlangs door den gemeen- teraad van Monnikondam aangenomen ver ordening op hot wiolryden is o. a. verboden met rywielen binnen do bebouwde kom der gemeente te ryden met grootere snolheid dan die van een „korten en matigen paardendraf." Indien wielryders paarden achterop ryden en deze willen voorbygaan, zullen zy aan de beryders of geleiders daarvan intyds van hun verlangen door aanroeping moeton kennis geven en hen in de gelegenheid stellen hunne paarden te doen stilstaanalsdan moeten zy hunne rywielen onbereden voorby voeren. By het ontmoeten van paarden moeten zy op daartoe kenbaar gemaakt verlangen hunne rijwielen op een afstand van ten minste 25 meter ter zyde van den weg doen stilstaan, tot die paarden hen voorby zyn. By het in de kom ier gemeente tegenko men van een lykstoet zullen zy moeten af stijgen en wachten tot de stoet voorby ge trokken is. Zy zullen in geen geval een lykstoet mogen voorbyryden. Op iedere overtreding dezer bepalingen ie eene boete gesteld van f3 tot 10. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Leeuwarden een ernstig on geluk plaats gehad. De schipper van een bij de Sneekerkade liggend, met klei geladen praamschip, werd, terwijl hy met zyne vrouw en zes kinderen in het vooronder te slapen lag, omstreeks 1 uur in den nacht door zyne ten gevolge van het stormweder ont waakte vrouw gewekt, daar zy meende dat er gevaar voor het scheepje was. De man begaf zich naar boven, met het doel do praam naar de oyerzyde te duwen, waar men meer beveiligd tegen den wind zou zyn. Terwyl hy hiermede bezig was en zyne vrouw met twee kinderen ook boven was gekomen, zonk het vaartuig eensklaps in de diepte. Op het angstgeschrei waren inmiddels twee in de buurt liggende schippers te hulp gekemen, doch zy mochten er slechts in slagen, den vader, een jongen en een meisje te redden en zagen de moeder met twee der kinderen, waaronder een zuigel ng van 10 maanden, opeens verdwynen. Alle vordere middelen tot redding bleven door het stormweder vruchteloos. Twee andere kinderen, die in het schip waren gebleven, verdronken mede, waarschyniyk nog slapende. In den leop van den dag werd het schip bovengebracht. Het lykje van een der verdronken kinderen ijreef des namiddags by het dorp Huizum aan. Later is nog een lykje van een ander kind opgevischt. Het schuttersfeest te Berlyn. - De deelneming aan de internationale scherp schuttersfeesten te Berlyn is zeer levendig. Uit Weenen kwamen 300, uit Italië 28, uit Beieren 80 deelnemers. Amerikaansche schut ters zyn overgekomen en, geiyk gemeld werd, is ook de Rotterdamsche scherpschutters- vereeniging vertegenwoordigd. Toen de trein, waarin de Italianen zich bevonden, het station binnenreed, werd het Italiaansche volkslied gespeeld, waarna dr. Otto Ruigh de schutters uit naam van het ontvangcomitó welkom heette. Een schilderachtig gezicht boden de schutters uit het Beiersche hooggebergte, krachtige gestalten met gebruind gelaat, in grysbruin buis, korte broek en korte, met linten versierde kousendie de knieën bloot- lieten. Velen hadden den ranse op den rug. De Zwitsers hadden by,hun vertrek'van hunne landgenooten de uitdrukkelyke vermaning mede gekregen, den alouden naam der nako melingen van Wilhelm Teil te herstellen. Op het vorige schuttersfeest, dat in 1887 te Frank fort werd gehouden, hadden zij nameiyk eene nederlaag geleden. De leden van den Duitschen schultersbond in Hannover hebben 5 pryzen ter waarde van ruim 600 Mark ter beschikking gestold. Daarby zyn drie fraaie zilveren oexer Een der oudste der schuttersgilden, die aan de feesten deelnemen, is die van Spandau, welke reeds in de 14de eeuw bestond. Deze voreeniging heeft eenige eerwaardige antiqui teiten, o. a. een kanon van 1640, welke in den optocht, welke Zondag werd gehouden, werden medegenomen. Eene deputatie van de Nieuw-Yorker scherp schutters zal heden gevolg geven aan de uit- noodiging van prins Von Bismarck om Fried- rlchsruhe te bezoeken. Do werkstaking der politie- ag6nten te Londen is begonnen. Ongeveer zestig agenten zyn gisterochtend niet op hun post verschenen. Over Zuid- en Zuidwest-Enge- land heeft een zware storm gewoed, w-elke zich vooral te Londen deed gevoelen en groote schade aan tuinen en boomgaarden toebracht. De tarweoogst heeft veel geleden. Naar de dagbladen verzekeren, heeft Eyraud voor den rechter van instructie eene volledige bekentenis afgelegd. Dienvol gens had zyne „vriendin" Gabrielle, met Gouffc minnekoozende, dezen een strik om den hals gelegd en had hyzelf, in een hoek verborgen, het touw uit alle macht aange trokken. Uit Buda-Pesth wordt gemeld dat eene bende van 600 Rumenen uit het dorp Kornyenza de grens heeft overschreden en den geheelen tarwe-oogst medegevoerd. Den volgenden dag hernieuwde deze bende den aanval, doch werd teruggeworpen door de gendarmes, waarby een man gedood en eenigen gewond werden, en velen gevangen werden genomen. Het trekt zeer de aandacht, dat dergelyke invallen zoo dikwyis voorkomen. De gouverneur van Martinique bericht dat by den jongsten brand te Fort de France 1600 huizen in de asch werden gelegd en voor 20 tot 25,000,000 frs. schade aangericht werd. Do van dak beroofde in woners vorkeeren in hulpbehoevenden toe stand. Volgens bericht van 6 dezer uit Valencia, is het aantal choleragevallen in do provincie iets vermeerderd. Te Gandia stierven 3 en te Rolóva (waar 11 werden aangetast) eveneens 3 personen. Ook in andereplaatsen in de provincie kwamen enkele gevallen voor. Het officiëele cholera-bulletin luidt 29 ge vallen met 18 dooden op Zaterdag. Volgons latere berichten kwamen in de provincie Valencia 21 gevallen mot 13 dooden voor en is ook te Madrid een geval van choloraïsche dïarrhaea waargenomen. BUITENLAND. Franki-yk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de eerste lezing plaats gehad van het door den Senaat aangenomen ontwerp op vrouwen en kinderarbeid in fabrieken. Met meerderheid van 60 stemmen werd een amendement van den arbeidersafgevaardigde Dumays verworpen, waarby werd voorgesteld, de wet ook op kantoor- en winkelbeambten van toepassing te maken. De Senaatscommissie heeft het ontwerp omtrent de belasting op wyn en rozynen goedgekeurd. Dultaohland. Dagelyks komen in de bladen berichten voor van bydragen uit verschillende gewesten, steden en van voretelyke of andere per sonen, voor het Bismarck-monument. Het Amsterdamsche comité heeft f 27,000 over gemaakt. Het bericht, dat keizer Wilhelm op zyne ie.s naar Kiel aan het station Schwarzenbeck een onderhoud met prins Yon Bismarck heeft gehad, is ongegrond. De plaatsvervangende rykscommissaris in Ooit-Afrika is met eene sterkgewapende krygsmacht het land ingetrokken om oproe rige inlandsche stammen op Duitech gebied te tuchtigen. België. Do bekende Belgische liberale oud-minister Pierre van Humbeek is na een vry langdurig lyden bezweken. De „Meuse", die eerst de stichting van een Vlaamschen leerstoel aan de faculteit'der rechtsgeleerdheid te,Luik afkeurde, komt thans tot de slotsom, dat zy rechtstreeks voortvloeit uit de nieuwe wet op het hooger onderwys, en alleszins gewenscht is in het belang der universiteit. Spanje. Het ministerie-Canovas heeft dadelijk na zyn optreden aan de gouverneurs in de pro vinciën een telegram gezonden om hun te doen weten, dat zy elke manifestatie en elke ver gadering hebben toe te laten, mit3 de orde op do openbare straat er niet door verstoord of bedreigd worde. Ook moet er volledige vry- heid aan de drukpers worden gelaten, doch onder voorbehoud, dat de rol, die de koningin- regentes gedurende de ministeriëele crisis ver vuld heeft, geen voorwerp van discussie zy. In de gisteren door de Kamer van Af gevaardigden gehouden zitting heeft de heer Canovas del Castillo het besluit betreffende do schorsing der Kamerzittingen voorgelezen. Rusland. Het Fransche gezantschap heeft te St.-Pe- tersburg een hotel gekocht, dicht by de Newa- kade, voor ruim f 400,000. De czaar gelastte dat de zegelrechten, circa f 25,000, niet zouden" worden gevorderd. Deze conceseie werd nog nooit aan eonig gezantschap gedaan. Telegramneik LONDEN, 7 Juli. Heden heeft het tweede bataljon grenadiers der kazerne Wellington geweigerd te gehoorzamen aan den last tot inspectie der ransels. Na overleg met de offi cieren van den staf zag de kolonel van de inspectie af en richtte eene vermaning tot de troepen, doch werd uitgefloten en uitgejouwd. LONDEN, 7 Juli. In de heden door het Lagerhuis gehouden zitting verklaarde de minister van oorlog, de heer E. Stanhope, dat hy geone enkele mededeeling had ontvangen, als zouden compagnieën der garde geweigerd hebben dezen morgen naar de parade of inspectie te gaan. Sir James Fergusson zeide dat Portugal in beginsel het voorstel van Engeland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft aangenomen, tot bepaling by scheidsrechter- lyke uitspraak van het bedrag, dat betaald moet worden als vergoeding voor don Dela- goabaai spoorweg. Het antwoord der Portu- geesche regeering wordt hedenavond verwacht. LONDEN, 7 Juli. Het hoofd der politie heeft hedennamiddag vyftig der politie-agenten, die in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. weigerden dienst te doen, zonder vorm van proces ontslagen. LONDEN, 7 Juli. (A. II j Eene bijzonder opgewonden menigte van ongeveer 15,000 porsonen was heden in Browstreet-station byeengekomen, wachtende op het besluit ten opzichte van de werkstaking der politie-agen- ten. De bereden politie werd uitgejouwd. Er viel regen, en daardoor werd het uiteengaan der menigte bespoedigd. De nachtdienst wordt waargenomen door politie agenten, die elkander gaandeweg, maar steelsgewyze, aflossen. De strike is dusvoor- loopig afgewend. Ofschoon de beweging steeds toeneemt, zyn de meeste agenten nog door drongen van den plicht, welke op hen rust, en vervullen zy dien, althans voorloopig. De geruchten omtrent muitery van twee bataljons der garde blyven aanhouden. Op het Strand is de orde niet gestoord, hoewel er opgewondenheid heerscht. LONDEN, 8 Juli. Gisteravond om acht uren kwam eene talryke menigte voor het centrale politiebureel byeen, zoodat het ver keer weldra gestremd was. Biljetten werden rondgedeeld, waarin de menschen werden uitgenoodigd tot bywo.ning eener volksbyeen- komst, welke 's avonds om tien uren,zou worden gohouden. De oproeping eindigde met de woorden: „leve de socale cmwente- ling 1" De menigte zong de Marseillaise. Do bereden pol.tie trachtte tevergeefs de straat schoon le vegen. Vele personen werdfB in hechtenis genomen en eenigen gewond. Een detachement cavalerie moest worden ontboden om den prins van Wales na het einde van de operavooistelling te begeleidèn. Do ongeregeldheden, welke werden veroor zaakt door de houding der politie agenten, duurden nog tot diep in den nacht. De rust was eerst om twee uren volkomen hersteld. Een hevige regen hielp toen de bereden agenten en de cavalerie, die de betoogers ge heel uiteendreven Toen het standje het hevigst was en de trouw gebleven agenten hun plicht deden, bestookten de anderen hen uit de rarr en van het politie-buree Imet projectielen van allerlei aard. De weerspannige agenten zonden den minister van binnenlandscho zakon een ulti matum, waarin zy met eene algemeene werk staking dreigen, indien hunne eiechen niet worden ingewilligd. LEIDEN, 8 Juli. Ten gevoigo van de bevordering der Kamerleien Seyffardt en Rooseboom in mili tairen dienst, zullen eerlang Kamervei kiezingen

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2