Z. M. heeft voor den tjjd van vjjf jaren, gerekend van 20 Juni 1890, benoemd b\j het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gez. 2de kl., den arts H. J. Bosch; den heer J. C. C. Homburg, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gez. 2de kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. tl oiuoiigd Nieuwe. De aanstaande Leidsche kermis, welke heden over veertien dagen begint, zal o. a. bezocht worden door de gebroeders A. Van Lier met hunne schouwburgloge, op de Doezastraat; de weduwe Albert Mullens met haar cagliostro-theater en Theod. Spriet met zijn gezelschap acrobaten enz., beiden op de LammermarktSchuitenvoerders paardenspel, Jacques Schenofï met zijn reus en J. B. Wafrin met zijne Galathés, allen op de groote Beesten markt, L. Bosman's marionetten theater en P. Moreau met zijne illusiên-tent op de Nieuwe Beestenmarkt (fJzerengracht)Philipine Trom- petter's Galathée en H. E. Bos met 2 dwergen en een kind, beiden op de Turfmarkt. Verder zullen op de Lammermarkt komen te staan vermoedelijk 4 draaimolens, een scheepjesdraaimolen en 2 vélocipéie-tenten; op de groote Beestenmarkt en IJzerengracht een panorama; terwijl het natuurlijk ook niet ontbreken zal aan de noodige beignets-, poffertjes-, wafelen- en oliebollen kramen, als mede enkele schiettenten er. vele galanterie- kramen. Voor de bekende kramen op den Nieuwen Rijn is, wegens het gelijktijdig invallen van de Utrechtsche kermis, weinig aanvraag in gekomen. Tevens zal door de zorgen van den heer Duyser in het feestgebouw op het Van-der- Werfpark een uitgebreid café chantant-gezel- schap enz. optreden en zal de schouwburg op de Oude Vest eveneens zijne deuren ge durende de kermisweek openen. In een gisteren alhier gehouden wedstrijd tusschen de cricketclubs „Victoria" van Rotterdam en „Sixteen" van Leiden, maakte de eerste in de lsto inn.'ngs 30 en de tweede 40 punten, in de tweede innings „Victoria" 13 punten, zoodat „Sixteen" slechts 4 punten behoefde te maken om te overwinnen. De twee batslieden van „Sixteen" hadden die taak spoedig volbracht en „S.xteen" over won met 10 wickets. Naar uit achterstaande adver tentie blijkt, zal 10 Juli a. s. wederom een pleiziertocht met de welbekende en net inge richte stoomboot „W. Bus" plaats hebben. Mocht gemelde boot het vorige jaar twee maal eene gunstige reis naar het oiland Marken met veel succes hebben volbracht, ditmaal heeft de directie gemeend op de vele aanvragen eene reis naar IJmuiden te moeten doen, niet twijfelende ook hierdoor het publiek andermaal, tegen verminderd tarief, genoegen te verschaffen. Gistermiddag omstreeks halféén geraakte in de Heerengracht een zes-jarig knaapje, dat op een spoelvlot aan het spelen was, te water. Zekere Z., daar voorbijgaande, mocht het genoegen smaken den reeds zin kenden drenkeling behouden op het droge te brengen. Een der personenrijtuigen van een trein der IJselstoomtramwegmaatschappt) geraakte gisteren op den Voorschotenschen weg b(j „De Vink" uit de rails en viel om. De passagiers, in den waggon aanwezig, kwa men gelukkig met den schrik vrjj. Door dit déraillement was de dienst weer eenigen tijd gestremd. Men meldt ons ait Katwijk aan den RijnGisteravond om halfnegen etogen uit de schaapskooi van C. Van Tol, alhier, felle vlammen op; gelukkig konden de 60 schapen, welke om zeven uren er ingebracht waren, nog bijtijds gered worden, terwijl 10 kippen en 1 haan in de vlammen zjjn om gekomen. In een ommezien stond de kooi in volle vlam, zoodat het dak niet lang tegen de op3tjjgeuds vlammen bestand was en neder- viel in eon'o zee van vuur, dat aangewakkerd werd door hooi, dat op den zolder lag. De barg met hooi, er naast staande, die medo bedreigd werd, werd staande gehouden door het leggen van brandzeilen en het geven van vèel water. Ve'e woningen waren door den noord- wes'.onwind in gevaar. Om elf uren was de brandwcor het vuur meos'er. Op het Groenewegje te 's-Hage is een klein kind uit een keukenraam van een bovenhuis op de plaats gevallen. Men vreest dat de kleine eene hersenschudding heeft gekregen. In de zaak van de vrouw en hare dochter, uit de Bloemstraat te 's-Hage, die verdacht werden een knaap zóódanig te heb ben mishandeld, dat hjj aan de gevolgen stierf, is, naar men meldt, door de deskundigen een verslag uitgebracht, waarbij de geneesheeren tot de slotsom moeten zjjn gekomen, dat de dood niet veroorzaakt is door de toegebrachte slagen, maar het gevolg was van den lijdenden toestand, waarin de jongen reeds verkeerde. De verdachten zullen nu buiten vervolging moeten gesteld worden. Op Zondag 27 Juli zal te Gouda door de „Goudsche Zwemclub" een onderlinge en een nationale gekostumeerde zwemwed- stijjd gehouden worden. Verschillende prijzen en medailles z(jn daarvoor uitgeloofd. In Gelderland en Overijsel wordt de hooioogst zeer belemmerd door de steels aanhoudende natte weersgesteldheid. Wegens het uitbreken van het mond- en klauwzeer in vijf gemeenten van het arrondissement Kleef, heeft de Commis saris des Konings in Gelderland de vergun ning ingetrokken, welke aan Pruisische grens bewoners verleend was om rundvee en scha pen te doen weiden enz. op Nederlandsch gebied. Bij het onweder van Zaterdag sloeg te Krimpen a/d. IJsel de bliksem in de schuur, gevuld met hooi, van den landbouwer G. Oudenaarde. Een der kinderen, een jongetje van 8 jaar, werd getroffen en was spoedig een lijk. Door de werking van vier spuiten gelukte het den brand tot de schuur te be perken. Te Ommen is eene koe in de stadsweido door den bliksem gedood. Bij een hevig onweder, hetwelk boven Haarlem woedde, sloeg de bliksem in een watermolen, staande aan de Leidschestraat. De molen is gedeeltelijk stukgeslagen, doch de bliksem veroorzaakte geen brand. In een dertigtal extra-treinen zijn Zaterdag te Berlijn van alle kanten een groot aantal vreemdelingen aangekomen, die deelnemen aan het internationale schutters feest. Aan alle stations werden de gasten feestelijk ontvangen en in het stadhuis werden zij door den burgemeester Von Forckenbsck verwelkomd. De wedstrijd had in den wintertuin van het Centraal-Hotel plaats en er werd door ruim 2000 personen aan deelgenomen. De voorzitter van het feest, de heer Birsch, heette de schutters welkom en de justitie- raad Horwitz wees op de beteekenis van hot feest uit het oogpuüt der beschaving. De kapel van het vierde regiment der garde luisterde het feest op. De componist Ludolf Waldmann dirigeerde den gemeenschappelijken zang van het door hem gedicht en gecom poneerd volkslied. Ten slotte zongen allen het „Deutschland, Deutschland, ilber Alles." Toen met den ochtendtrein de Nederland- sche scherpschutters aan het station-Fried- richstad waren aangekomen, begroette het muziekcorps van het tweede regiment der garde hen met het Nederlandsche Volkslied. Een der leden van den Raad verwelkomde hen met eene toespraak, waarin hij deed uit komen, dat de Nederlandsche scherpschutters voor de eerste maal in zoo grooten getale te Berlijn kwamen, maar dat zjj zeker later nog weer zouden komen. De vriendschap tusschen de Duitschers en de Nederlanders is eeuwen oud en Berlijn zal met geostdrift de gasten uit Nederland begroeten, die door zeden, taal en levensbeschouwingen met de Duitschers verwant zijn. Met een algemeen „bocht" werd deze toe spraak ontvangen. Het feest liep in de beste orde af. De ontvangst der Italiaansche scherpschut ters was eene soort van staatkundige betoo ging geworden. Zij werden in opgewonden toespraken welkom geheeten als Duitschlands broeders, die in de ure des gevaars met de Duitschers schouder aan schouder zullen staau. De Hongaarsche en Oostenrijksche schutters werden wel in denzelfden trant ontvangen, maar toch met minder ophef. Te Gèdre, in het Fransche arron dissement Argelès, heeft iemand twee zusters verinoord en hun huis in brand gestoken om de sporen van zijne mi3daad te doen verdwij nen. De brand is echter spoedig gebluscht en de moordenaar in hechtenis genomen. Volgons de Amerikaanschebladen, heeft dezer dagen te Boston een der „spoor wegkoningen" bij eene partij „poker" (zeker kaartspel) 1,550,000 dollars verloren, den vol genden ochtend door hem betaald. De kegelclub „Poedel-Niet" te Tiel zal in den loop van September een kegel concours houdena. een nationalen corps wedstrijd; 6. een wedstrijd op de vrije baan. KOLONIËN. BATAVIA, 4-7 Juni. Uit Atjeh schrijft men„Op den 7den Mei jl. schoot zich door zijn hersenpan met eene revolver de sergeant-majoor der genie-troepen Borst en drie dagen daarna maakte een Am- boneesch fuselier een einde aan zijn leren door een geweerschot. De menschen schenen niet te willen wachten tot de vjjand ze dood schoot. Java-B De krijgsraad te Semarang heeft den Europeeschen fuselier J. Van der Sluijs, ter zake van feitelijke insubordinatie o. v. o. tot de straf van 12 jaren militaire gevangenis veroordeeld. Benoemd is tot secretaris van Atjeh, de controleur der 2de kl. op Sumatra's Oostkust A. D. Tj. T. Boutmy. Van net Gouvernement van Sumatra's Westkust is naar Batavia overgeplaatst de ingenieur der 2de klasse bij den waterstaat J. F. De Gyselaar. Een Europeesch matroos van het wacht schip is in het hospitaal te T. Priok aan cholera overleden. BatK'bi.) Door den gouvernour-geoeraal van Ned.-Indië zjjn do volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Bepaald: Dat de benoeming van den president van den Raad van Justitie te Soerabaia mr. J. C. Miüock Houwer tot raadsheer in het Hooggerechtshof van N.-I. in stedo van op den 4den Jnni 1890 ingaat op don 15den dier maand. T ij del ij k werkzaam gesteld: Als hulp- onderwijzeres, mej. J. L. Laurens, thans zonder be zoldiging werkzaam aan de openbare 1ste lagere school te Buitenzorg; als hulponderwijzer, J. W. A. Van Welsem. Geplaatst: Als hulponderwijzeres aan de op. 2do lag. sch. te Buitenzorg, de tijdelijk werkzaam ge stelde hulponderwijzcrca J. L. Laurens voornoemd; als hulponderw ijzer aan do op. lag. ach. te Amboina, de tijdelijk werkzaam gestelde hulponderwijzer J. \V. A. Van Welsem voornoemd. Overgeplaatst: Als hoofdonderwijzer: van de op. 1ste lag. seh. te Semarang naar de op. lag. sch. to Toeban (RembangJ, de onderwijzer 2de lel. B. A. Schoonhoven; van de op. 6de lag. Bch. te Batavia naar do op. lag. sch. te Padang-Pandjang, de onderwijzer 2de kl. G. Brinks. Als lste hulponderwijzer, met introkking van zijne overplaatsing naar Bnitenzorg van de op. lag. ach. te Benkoelon naar de op. 6de lag. sch. to Batavia, de onderwijzer 2de kl. A. J. D. J. Jane. Als hulponderwijzer: van de op. lag. seh. te Pakni- bang naar de op. lste lag. sch. A te Semarang, de onderwijzer 3do kl. H. P. Van der Hoornvan de op. 2de lag. seh. to Buitenzorg naar de op. lste lag. sell, aldaar, de ouderwijzer 3de kl. J. P. Van Ekris. Bepaald: Dat de benoemde onderwijzer 2de kl. K. H. Corporaal, als late hulponderwijzer aan de op. lste lag. sch. te Buitenzorg geplaatst blijft. Door den resident van Falembang: Verplaatst: Van de onderafd. Lematang Oe'oe, afd. Lematang Oeloe, lik-, Kikim en de Pasoemah- landon naar Djambi, do contr. 2de kl. H. J. A. Raedt vsn Oldenbarneveldt, wordende hij tevens belast met do betrekking vaa politiek agent aldaar. Van de ondefaf l. Banau-dietricten, afd. Kommcriug, Ogan Oeloe on Eniin, en de Banan-districten naar onderafd. Lemalang Oeloe, afd. Lemalang Ooloe, Ilir Kikim en de Pasoomahlanden, de contr. 2de kl. J. G. Tb. T. Bchuller tot Poursum. Geplaatst: In de onderafd. Ranau-dietricten, afd. Kommerlng Ogan Oeloe, en Enim, endeBanau- districten, de contr. 2de kl. F. H. Dumas, thans tijdelijk belast met het bestuur der ondorafd. Pasoo mahlanden, afd. Lematang Oeloo, Ilir, Kikim en de Pasoc-mahlandcn. T ij del ij k werkzaam gesteld: Als bulp- onderwjjzeros.: mej. G. H. Kroeson, particulier te Batavia; mej. O. Th. Tansent, thans ala zoodanig onbezoldigd werkzaam aan de openbare lagere sokooi te Tjandi (Semarang). Geplaatst: Als hoofdonderwijzer: aan de op. lag. school te Sernng (Bantam) dc benoemde onder wijzer dor 2de klasse J. Tj. Visser. Als hulponderwjjzeresaan do op. lag. school te Blitar, de t(jdel(jk werkzaam geeteldo hulponder wijzeres, mej. C. H. Kreeeen voornoemd; aan de op. lste lag. school te Probolinggo, de tijd. werkzaam gestelde hulponderwjjzeres, mejuffrouw C. Th. Tauaent voornoemd. Overgeplaatst: Als hoofdonderwijzervan do op. lste lag. school te Gombong naar de op. lag. school te Padang Sidempoean, de ondea-wijzt-r der 2de klasse L. Stroband; van de op. lag. school te Serang (Bantam) naar de op. lagere school te Rembang, de benoemde onderwijzer der lste klasse J. Ubl; van do op. lste lag. school te Probolinggo naar do op. lagere school te Gorontalo, de onder wijzer dor 2de klasse A. F. Heijmann. Als hulponderwijzer: van do op. lag. school te Blitar naar do late openb. lag. sch. te Gombong.de onderwijzer 3de kl. E. H. Ramakers. Verleend: Een verlof naar Europa wegens meer dan 12-jarigen onafgebroken dienst in deze gew"sten: voor den tijd van 6 maanden aan den leeraar in de wis- en natuurkundige wetenschappen dr. H.Onutu; voor den tijd van 2 jaar aan den leeraar in de Engelsche, Hoogduitsche en Fransche taal en hare lctu rkunden E. Van der Msaten, beiden aan de afd. li. b. b. van bet G. W. III te Batavia. Ontheven: Bjj de burgeravondschool te Soera baia: op verzoek eervol van de function van direc teur de majoor der art. D. Twlse. Opgedragen: De funotiën van directeur aan de burgeravondschool tc Soerabaia aan dr. Th. J. Van Buuren, directeur der hoog. burg. school met 5-;arigen cursus aldaar. Machtiging verlocnd: Tot uitreiking aan J. Ch. M. Van Lisra, van eene akte van toelating tot uitoefening als apothekers-bediende der artsenij- bereidkunst in Ned.-Indië. Goedgekeurd: Dat door do rapat te Paja-. kombo (Sumatra's Westkust) is benoemd tot buiten gewoon substituut-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, C. F. R. Ockersc. Door den gouverneur van Celebes en Onderhoo- riglieden Verplaatst: Van de afdeeling Bima naar de onderafdeeling Segeri, afdeeling Noorder-Districten, de controleur der 2do klaseo J. W. Meerburg. Van de onderafdeeling Segeri, afdeeling Noorder districten, naar de afdeeling Bima, de controleur der 2ie kl. J. F. Hoedt. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekto aan den commies voor do pereoneele belasting en het patentrecht te Soerabaia W. G. Van den Bergh. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 'a lands dienst met ingang van 7 Juli 1890 de secretaris der residentie Preanger-Regentechappen C. Lynis Haf- fenreuter. Benoemd: Mot ingang van 7 Juli 1890 tot secretaris der residentie Preanger-Regentechappen de hoofdcommies ter algemeene secretarie E. Meer- tens; tot commies voor de pcraonecle belasting en het patentrecht te Soerabaia J. H. Brumsteede, thans gelijke betrekking te Semarang bekleedende. Bij het openb. lager onderw: tot onderw. late kl. do onderw. 2de kl. C. G. Wemmerslager; tot onderw. 2do kl. de onderw. 3de kl. W. L. Vogelcaang. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekto aan dc officieren van gez. 1ste kl. F. W. Stammeehaus, J. F. Tullener en dr. H. J. Keseber en aan de magazijnmeester 3de kl. (2de luit. der genie) L. Kranendonk. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Zr. Ms. mil. dienst wegens volbrachten diensttijd met behoud van recht op peHsioen de majoor-intendant der mil. admi nistratie H. C. Stokhokkcr en do kapiteins der inf. A. T. R. Do Brauw en P. J. H. Kramerop verzoek eervol uit 'elands dienst de mil. ambtenaar lste kl. L. Donnsdieu Departement van Marine. Benoemd: Tot 2dGn machinist bij de Gonvs.-marine de leerling-machinist lste kl. J. B. Schweitz. Overgeplaatst: Uit de rolle van Zr. Ms. stoomschip „Bandjermssein" in die van Zr. Ms. Btoom- schip „Ccram" als tijdelijk oudste officier, de luit, ter zee 2do kl. A. F. J. Romswinckel. BUITENLAND. Frankrjjk. Het gerechtshof te Parjjs heeft de gear resteerde nihilisten ieder tot 3 jaren gevan genisstraf en 200 fr. boete veroordeeld, met uitzondering van de vrouwelijke beschul digden Reinstein en Bromberg, die vrijgespro ken zijn. Het „Journal Official" behelst een decreet, o. a. voorschrijvende dat alle burgemeesters in hunne gemeenten uit Spanje aangekomen personen vyf dagen lang, te rekenen van het oogenblik, waarop zjj in Frankrijk gekomen zyn, door een geneesheer moeten doen onder zoeken. De pantomimevoorstellingen van den op den deurwaarder Gouffé gepleegden moord in het Kristallen Paleis te Marseille zijn door den prefect verboden. Dnltswrhland. Uit vertrouwbare bron, blijkbaar uit Fried- richsruhe, verneemt de „Freisinnige Zeitung," dat keizer Wilhelm op zijne reis van Berlijn naar Kiel in den nacht van 24 op 25 Juni aan het station Schwarzenbeck bij Friedrichs- rulie een langdurig onderhoud heeft gehad met prins Von Bismarck. Het blad voegt er echter zelf bij, dat dit bericht, met het oog op don tegenwoordigen politieken toestand, niet zeer geloofwaardig is. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt, heeft de minister van oorlog officiéél zijn ontslag nog niet ingediend. Tot dusverre hebben 700 buitenlandscbe geneeskundigen de uitnoodiging voor het inter nationale congres te Berlyn aangenomen. Ook de Fransche regeering heeft na èenige aarzeling afgevaardigden benoemd. Het aantal sectien zal 20 bedragen; eene voor orthopaedische chirurgie en eene voor spoorweg-hygiène zijn er by gevoegd. Er zullen 3 algemeene zittingen plaats hebben, waarin een Franschman, een Engelschman en een Duitscher redevoeringen houden in de 3 officiëele talen van het congres. Groote feesten zullen tijdens het congres gegeven worden. Spanje. Het nieuwe ministerie is aldus samenge steld: Canovas del Castillo, presidentSilvela, binnenlandsche zaken; Villaverde, justitie; Cosgayon, financiën; Isasa, openbare werken generaal Azdarraga, oorlog; generaal Béranger, marine; Fabre, koloniën; Tetuan, buiten landscbe zaken. De nieuwe ministers hebben reeds den eed afgelegd. België. De internationale conferentie voor invoer rechten te Brussel heeft met algemeene stemmen de voorgestelde internationale over eenkomst aangenomen en de oprichting van een bureau voor inlichtingen goedgekeurd. De verdeeling der kosten zal later worden besproken. Het katholiek-maatscbappeiyk congres, dat in September dezes jaars te Luik onder

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2