Burgerlijke Stand. uitspraak omtrent vrijstelling en uitsluiting van den dienst. De ingeschrevenen, die vrij stelling vragen wegens gemis van de gevor derde lengte of wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, zullbn mitsdien ook vóór de loting gemeten of gekeurd worden. Onder do thans geldende militiewet ge schiedt het meten voor zoover de inge schrevenen zeiven ter loting opkomen onmiddellijk na de loting en het geneeskun dig onderzoek, alsmede het meten van hen, die vrijstelling vragen wegens het gemis van de vereischte lengte, bij de later te houden zittingen van den militieraad. Gemengd Nieuws, Men schrijft uit de Haarlemmer- meer: Het werk aan den 700 M. langen inundatiedjjk te Hoofddorp is thans afgeloopen, zoodat een aantal arbeiders zich naar elders begeven heeft. Door eene ploeg volks wordt thans voortgezet het op diepte brengen van het communicatiekanaal, alsmede het graven oener gracht voor de inundatie, over eene be paalde lengte. Tevens kan bericht worden dat door de genie zeer spoedig zal overgegaan worden tot het maken van het noodige grondkunstwerk voor het bouwen van bruggen, in verband met de op heden te maken inundatie- en communicatiesluizen te Haarlemmermeer. De heeren P. W. J. te Amsterdam en J. T. C. te Scheveningen hebben elk eene gift, groot ƒ1000, geschonken voor de ver pleging in de inrichting van lijders aan val lende ziekte te Haarlem. In den sneltrein van Vlissingen r.aar Duitschland, is Donderdag een reiziger plotseling everleden, namelijk de ruim 80-jarige •ifrancis Beanocb, de beken.de finander in de city van Londen. H(j was een ijverig lid van de Council of Foreign Bondholders en directeur der City of Potsdam "Waterworks. De zuster van Emi n-P acha heeft een brief van den reiziger ontvangen, die op 15 Mei uit Mrugoro was verzonden. Emin ver trok op 26 April uit Bagamoyo met zijne officieren luitenant Langheid en dr. Stuhlmann en het overige deel zijner expeditie. Het stortregende en diepe modder maakte den tocht zeer moeilijk; dikwijls moesten de mannen tot de knieën door de modder waden. Emin verloor vele zjjner manschappen. Sommigen stierven van uitputting, anderen deserteerden. Op 13 Mei kwam men te Mrugoro, waar een kamp werd opgeslagen. De expeditie heeft 3 paar den en een aantal flinke ezels bjj zich, en deze worden evengoed als alle manschappen met hunne pakken en goederen eiken morgen door luitenant Langheid en dr. Stuhlmann geïnspecteerd. De laatste helpt Emin by zijne wetenschappelijke inzamelingen. Nader wordt gemeld dat ook de Duitsche Emin-pacbacommissie een telegram heeft ont vangen, meldende dat dr. Peters met zjjne expeditie in Usugara is aangekomen. De groothertog van Baden is, geljjk men weet, oom van keizer Wilhelm. Hoe de groothertog den keizer betitelt, blijkt uit een schrijven, dat hü dezer dagen tot den keizer richtte. De groothertog bedankte den keizer voor de bevrediging, door Z. M. uitge drukt over de snelle uitvoering van een spoor- esgenhandig medegebracht uit Murano, tijdens zijne gezantschapsreis naar Yenetië. HÜ sloeg nu een woordenrijken, doch deftigen toost, Yargaretha's oogen werden kleiner en het genoegen las men op haar gelaat, haar mond opende zich somwijlen tot een vreugde vol lachen, daarbjj veel overeenkomst heb bende met eene bloeiende Centifolia.Eens klaps verneemt men luide menschen6temmen 'in de voorkamer. Het scheen den aanzittenden, alsof de be dienden menschen afweerden. Eene zware mannenstem verhief zich daartegen, eene vrouwenstem paarde zich aan dit protest. Schreden naderden de vergulden vleugeldeu ren. Deze sprongen krakeDd open en op den drempel stond een officier van het Rijksleger, zooals men dikwijs te Lübeck in kwartier zag, wanneer de troepen daar doortrokken. Naast hem stond eene zwartgekleede, majes- tueuse vrouw, die een slapend kind van nau welijks één jaar in hare armen droeg. Het gezelschap beschouwde het vreemde paar met verbazing. De bruidegom sprong op en hield zich krampachtig aan de tafel vast, terwijl zijn gelaat eene kleur aannam, geljjk aan die van de Holsteinsche roomkaas, welke voor hem stond. De verbazing van het gezelschap sloeg wegplan en gebruikte daarvoor den volgenden aanhef„Doorluchtigste Grootmachtigste Keizer en Koning, Hoog3tgeëerde Heer Neef, Broeder en Neef! Uwe Keizerlijke en Koninklijke Ma jesteit heeft b\j allerhoogst deszelfs schrijven van" Uwe Allerhoogste bevrediging uitge drukt over", enz. De groothertog eindigde met de verzekering der meest volkomen ver eering en ware vriendschap van „Uwer Kei zerlijke en Koninklijke Majeeteits trouw ge negen Neef, Broeder en Oom Frederik." Onverdeelde aardsche vreugde valt niemand ten deel; ook niet de vrouw van den president der Yereenigde Staten. Over hare kleine verdrietelijkheden klaagt mevrouw Harrison op humoristische wijze. Het meest beklaagt zij zich, dat zij zoo weinig vrjj is: de eenige kamer, welke de familie voor zich alleen kan in gebruik houden, is een klein, tochtig vertrek, aan het eind van eene lange gang. Zoo vaak zich de president het haar knippen laat of zjjne vrouw eene nieuwe japon laat maken, wordt het getrouw in de couranten meegedeeld; mevrouw Harrison heeft, voor dat haar man tot president d6r Yereenigde Staten werd benoemd, nooit geweten, dat zij zoo goed, zoo deugdzaam en zoo talentvol is; de loftuitingen in de couranten zullen haar echter wel eindelijk overtuigd hebben van hare eigen voortreffelijkheid. Het aantal brieven, aan haar gericht, is verbazend groot, de inhoud dier brieven eene merkwaardige bijdrage tot de geschiedenis der menscheltjke dwaasheid. Terwijl de verkiezingsstrijd op het hevigst was, vroeg haar eene briefschrijfster of zij den echt als eene verkeerde handeling beschouwde eene tweede, of z(j het doelmatig vond, dat de vrouwen het huwelijksaanzoek deden in plaats van de mannen. Yaak Vroeg men haar, welke bloem zi) het best vond als nationale bloom. Dikwijls ontvangt zij bezoeken van dames, die de vrouwelijke kleederdracht willen her vormen en de matigheidsgenootschappen stu ren haar pakken traktaatjes, alsof zij de ongeneesljjkBte drinkster was. Over gebrek aan goeden raad heeft zij zich niet te beklagen; eene juffrouw verzocht haar, toch niet eenvou dig „Carrie" te onderteekenen, daar dit niet met haren rang in overeenstemming is; eene andere geeft haar den raad om geen pony kapsel te drageneene derde waarschuwde haar, toch vooral niet wereldschgezind te worden. Een poosje geleden had men in het Witte Huis last van mierenhet regende middeltjee en aanwijzingen tot wering van de plaag, waarby de inzenders echter onderaan in de brieven het geschenk aanduidden, dat hun aangenaam zou zjjn, wanneer het middel met goeden uitslag werd aangewend. Yeel verdriet verschaffen haar de spotternijen op Harrison's landreis, omdat hij die in een rijtuig maakte, waarvoor slechts één paard was gespannen. Vergiftiging door het eten van mosselen. Eergisteren viel te Seapoint, een plaatsje op eenigen afstand van Dublin, eene treurige gebeurtenis voor. Een paar kinderen van den heer James O'Connor, tweedon redac teur van „United Ireland," het welbekende Paruellistische orgaan, hadden omstreeks 7 uren in den avond met eene dienstbodp mos selen vergaard in een plas, die vroeger in verband stond met de zes, maar nu slechts by hoog water met den zilteu vloed in aan raking komt. De mosselen werden gestoofd in ontzetting over, toe» de officier de zwart gekleede dame vlak voor de tafel plaatste, den dichten sluier van haar klassiek schoon, doch bedroefd gelaat trok en het volgende tot de aanzittenden sprak „Deze heer Paul Brinkman, senator der stad Lübeck en op dit oogenblik juist ge trouwd man, heeft deze dame, mijne zuster, Eugénie Van Sandel, voor nauwelijks twee jaren trouwbelofte gedaan en dit kind als het zjjne erkend, daarvan heb ik hier een door hem geschreven en onderteekend bewijs. Wj] zjjn nacht en dag doorgereisden, hebben vier paar den doodgereden om nog te rechtertijd hier te kunnen zijn.Hier is zijne vrouw voor God en menschen, z(jn kind en hier zjjne schriftelijke trouwbelofte." By deze laatste woorden reikte de officier het bewuste stuk, Paul voorbjj, den burge meester over. Slechts de diepe ademhaling des bruide goms en het ruischen van de zijden japon van Margaretha waren hoorbaaranders was alles zóó doodstil in de zaal, dat men eene vlieg had kunnen hooren loopen. Het geschrift ging zonder eenige op- of aanmerking van hand tot hand de tafel om. Iedereen keek strak voor zich en wachtte vol angst hoe deze verschrikkelijke catastrophe zou eindigen. en door de familie gegeten, die op dat oogen blik uit mevrouw O'Connor en hare 5 kin deren, allen meisjes, bestond. Toen de heer O'Connor kort daarna van Dublin thuiskwam, vertoonden zich bjj allen dezelfde verschijn selen van vergiftiging: kramp, braken en buikloop. Terstond werd om geneeskundige hulp gezonden en drie doctoren deden alles wat z(j konden. Maar braakmiddel en tegen gif bleven zonder uitwerking. De oudste dochter Annie, een meisje van 13 jaren, stierf het eerste. Daama bezweek mevrouw O'Connor, die tot het laatste oogenblik hare kinderen bijstond. De kleine Elly, 5 jaren oud, volgde spoedig. Daarna bezweken Kathleen en Norah. Een dochtertje, Moya, oud 9 jaren, en de meid, zijn - naar men hoopt-buiten gevaar, maar nog lydend. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een sehildwachl, voor een kruit huis van het fort Faron bjj Toulon op post, door drie onbekenden aangevallen, die, na hem vruchteloos bevolen te hebben zjjn wapen neer te leggen, op hem vuurden. De schildwacht schoot de twee patronen, die hij had, af en riep: „Spoedig, korporaal, hier! Ik heb nog maar tien patronen I" Dank zij deze tegen woordigheid van geest, namen de aanranders de vlucht, die anders al den tijd zouden hebben gehad om den man te vermoorden, daar zijn post op vrij grooten afstand was van bet kruithuis. De toegeschoten wacht loste op goed geluk nog verscheidene schoten, maar er is geen spoor van de vluchtelingen ontdekt. Ten stadhuize te Cannes is ont dekt, dat de chef van het bureau van finan ciën eene som van 4450 flr. aan gestorte gelden voor graven heeft verduisterd. De bewaker van het kerkhof is ontslagen. Een tweegevecht met den lasso. - Een zonderling tweegevecht heeft plaats gehad op den grooten weg, nabj) Moore Station, Texas. Twee veehoeders, cowboys, van Mexikaan- schen oorsprong, Jose Carrasco en Manuel Bosco, kregen twist over den eigendom eener koe en scholden elkander uit voor leugenaars. Beiden zaten te paard en besloten hun geschil aanstonds te beslechten, door een tweegevecht op leven en dood, met den lasso, een wapen, dat wellicht nog nooit tot dergelijke doeleinden gediend had. Gedurende meer dan een uur maakten beiden jacht op elkander met hunne lassos. Hunne paarden waren met schuim bedekt en de weinige personen, die getuigen waren van dit schouwspel, wisten niet wat de twee wil den, daar z(j al dien tijd geen enkel woord gesproken hadden. Opeens werd Bosco, die reeds meer dan honderdmaal met veel be hendigheid den lasso zijns tegenstrevers ont weken had, gevangen, van zijn paard gerukt en eene rnjjl ver achter dat van zijn tegen strever meegesleept, terwijl hij den weg met zjjn bloed rood verfde. Eindelijk hield de overwinnaar stil, maakte rustig zijn lasso los van Bosco's hals en ging heen, het lijk op den weg achterlatende. Men denkt, dat Bosco terstond dood was, toen hü van zijn paard gerukt werd. De regeering der Yereenigde Staten heeft haren afgevaardigde bjj het in ternationale geneeskundige congres te Berlijn, „"Wat hebt ge daarop te zeggen snauwde eindelijk de burgemeester zijn ontrouwen Bchooszoon toe. Paul Brinkman zweeg en Margaretha stampte woedend met hare kleine voeten op den grond. „Ja, wat hebt ge hiertegen in te brengen riep eindelijk met krachtige mannenstem de rtfksofficier. Het is waar", stamelde de bruidegom, „zjj heeft recht, wettig recht." „En uwe Uefde dan niet meer, Paul?" weerklonk thans uit den mond der bedrogen vrouw, zoo klankvol, doch tevens zoo smar telijk, zoo hartverscheurend, zoo klagelijk roerend. ,Als dat het geval ie, zoo laat ons spoedig van hier gaan" en mij met mijne gramschap en schande in den donkereten hoek der aarde verbergen - als hem de aan blik op ons" - zii drukte hierbij het steeds doorsluimerende kind des te sterker aan haren boezem - «niet eenmaal een spoor der vroe gere liefde in herinnering brengt, dan mag ik hem daartoe niet dwingen; laat hem dan voor het minst hier gelukkig wordenhet is al meer dan genoeg, wanneer w« slechts ellende hebben.' En met gebogen hoofd en wankelende kniet-n mpüikte zii zich gereed de zaal te verlaten. dr. Hamilton, opgedragen een naawgezet onderzoek in te stellen in de havens, waar landverhuizers naar Amerika worden inge scheept. Dr. Hamilton zal verslag geven van de wyze, waarop de landverhuizers vervoerd en waarop de quarantaineplaatsen en zieken huizen be3tuurd worden. Tevens zal bjj den toestand der cholera epidemie in Spanje onder zoeken. De Fransche gezondheidsraad heeft tot dusverre geene enkele mededeeling van een tweede cholerageval in Frankrijk ontvangen. De quarantainemaatregelen aan de Spaansche grens blijven even streng. Te Cerbère werden 1223 reizigers uit Spanje door geneosheeren onderzocht, terwjjl hun reisgoed ontsmet werd. Drie nieuwe quarantaineposten zijn nog in verschillende grensplaatsen opgericht. Te Santa-Rosa, in Californië, zj)n Zondag drie hevige aardschokken gevoeld, loopende van noord naar zuid. Bjj een grooten brand te Troy, in Alabama, zjjn het operagebouw, de tele graaf- en dagbladbureelen en een groot aantal winkels vernield. Te Wheeling, in West-Yirgimê, en te Columbus, in Ohio, hebben zware onwe- ders gewoed, waarbü twee jongens door den bliksem gedood werden en verscheidene per sonen electrische schokken ontvingen. Naar men uit Marsala meldt, is Vrijdag aldaar eene boot, waarin twee ge zinnen te zamen gingen spelevaren, omge slagen; drie vrouwen en drie kinderen ver dronken. Naar men uit Algiers meldt, zjjn een leeraar en twee kweekelingen van een Seminarie te Hussein-Dey bjj het baden verdronken. Een koopman te Newark (Ame rika) werd wegens 2700 gevallen van ver duistering veroordeeld tot één jaar gevange nisstraf en 100 dollars boete.... voor elk; hjj moet dus 2700 jaren gevangen zitten! Programma van muziekuitvoeringen. ZOMERZORG. Dinsdag 8 Juli, te kwart over zevenen, Harmonie-Concert, te geven door het Staf- mneiekcorps van het 4de reg. infanterie, direoteur: de heer Gottfried Mann. Eerste afdeeling: No. 1. „Geeft Acht!" Marech, C*i. De Bont; 2. Ouverture: „La Muetto de Portici", Auber; 8. Fantaiaio über Neuere Deutsche Lieder, Ed. Strauaa; 4. „Weaner Madl'n", Walzer, Ziehrer; 5. Fantaiaie de l'Opéra: „Lalla Roukh", de Félicion David, Dunkier. Tweede afdeeling: No. 6. Vor8piel zu: „Paraifal", Rich. Wagner; 7. a. Pilgerchor und Lied an den Abendstern aus der Oper: „Tannhausor" (late uitv.), Rich. Wagner, b. „Frühlingalied", Ch. Gonnod; 8. „Heimkehr der Soldaten", Intermezzo (late uitv.), Fr. Knckon; 9. „La Corte de Granada", Fantaiaie Maureaque, R. Chapi. ZOETERWOUDE. Geboren: JohaDna CatbariDa, d. van G. De Jong en C. J. Dreef. Jacoba Maria, d. van E. Yan Offeren en M. Yan Eijk. Gijaberta, d. van J. Yan Rijt on J. Molenkamp. Cornelia Maria, d. van G. Vreeburg en C. Verver. Ida, d. van H. Van Loo en I. Yan Herjningen. Overleden: W. Alphenaar, 61 j. J. L. J. Richelle, 57 j. A. J. F. Ter Haak, 7 w. ALKEMADE. Geboren: Jacoba JohaDna, d. van F. Rube en Th. Lamera. Sophia Maria, d. van A. Verhagen en N. Yan Vliet. Johannes Tennia, z. van M. De Graaf en A. Uftterlinde. Overleden: Mattheua Turk, wednr. van M. Loos, 84 j. Oomelia Sehoo, d. van H. Schoo en A. Rooe. SASSENHEIM. Geboren: Suzanna Wilhelmina, d. van P. H. Yan der Zaal en E. Collot. Hon- dricua, e. van A- Yan der Meig en O. Schrama. Overleden: Johanna Adriana Hoogervorst,2j. „Eugénie l" riep thans met heesche stem de bruidegom, „Eugéuie, blijf! Ik bemin u heden nog evenals vroeger, ja, meer nog", voer hj| voort met bevende en aangedane stem. „G(J, gij zijt slechts mijne vrouw, gjj zjjt het en zult het blijven!" En terwijl de tranen langs zijne wangen vloeiden, drukte hij moeder en kind teeder in zijne armen. „Mijnheer, weet u, dat gij met mijne doch ter gehuwd zijt?" riep thans de roodgewor- den burgemeester OosterdiDgen. „Ik weet hett" riep Paul Brinkman, „en zal u de meest mogelijke voldoening schen ken en uwe arglooze dochter „Hoe zult u den smaad, welken u onze ge achte familie hebt aangedaan, hoe kunt u m(jne dochter de schande, op haar onschuldig hoofd geladen, ooit vergoeden, mijnheer?" riep thans de burgemeester, bevend van toorn en met heftige gebaren. „Vader!" riep Margaretha thans, die zich intusschen naast don burgemeester gezet bad, „vader, ik wil geea man hebben, die reeds eene vrouw en een kind heeft. De zaak is zoo lastig niet. Ik ga eenvoudig Diet met hem naar de nieuwe woning, ik blijf bier en morgen laat ik mjj door den advocaat en raadsheer Pirkheimer van hem scheiden." Na deze wpsgeerige beslissing harerzijds,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6