a n buït k rv; r, w n. Frankrjjk. De Senaat heeft het wetsontwerp betref fende de rechten op maïs, rijst e.-. melasse in zjjn geheel goedgekeurd. De Kamer van Afgevaardigden heeft met 479 tegen 24 stemmen aangenomen al de artikelen van het wetsontwerp, waarbij het algemeen toltarief ten gunste van de uit Tunis afkomstige producten werdt gewijzigd. Daarna is het ontwerp ook in zjjn geheel goedgekeurd. In het rapport-Lebouteux wordt voorge steld een invoerrecht per 100 KG. te heffen van de in Frankrijk voor de comsumptie ingevoerde beesten, en specifieke rechten vast te stellen voor de beesten, welke voor de fokkerij in Frankrijk bestemd zijn. Bij het ministerie van buitonlandsche zaken is geene enkele depeche ontvangen, welke het bericht eener omwenteling te Sofia bevestigt. Kaar men nader uit Saint-Dié meldt, hebben de Duitscho boschwachters op de hout dieven uit Colroy gevuurd zonder te waar schuwen. De gekwetste zal een vier weken niet kunnen werken en de wonden aan het hoofd zouden wel eens ernstige gevolgen kun nen hebben. Daltsohland. De te Berlijn gevestigde Amerikanen heb ben het feest ter herinnering aan de onaf hankelijkheid der Vereenigde Staten van Noord- Amerika plechtig gevierd. Moor dan 500 per sonen namen daaraan deel. Aan den keizor te Christiania en aan den president te Wash ington werden telegrammen gezonden. Prins Von Bismarck had voor de uitnoodiging tot deelneming bedankt. Dr. Karl Heinrich Preller, sedert 1875 verantwoordelijk redacteur van de „Hamb. Corresp is te Hamburg overledeD. Hij werd den 20sten Februari 1830 te Lübeck geboren. Zijne moeder was de zuster van Emanuel Geibol en van deze zijde ontving hij wel licht z;jne begaafdheid als dichter. In natuur wetenschappelijke kringen werden zijn ijver tot zorgvuldige verzameling en zijne nauw keurige kennis betreffendo de keverfauna van Hamburg en omstreken hoog gewaar deerd. Zijne verzameling moet, in het bijzonder met het oog op de kleinste soorten, de vol ledigste zijn, welke thans voorhanden is. De Duitsche keizer, die nog steeds in Noorwegen vertoeft, ontving dezer dagen een telegram van den Rijkskanselier, waarin het besluit van don Duitschen Rijksdag werd medrgedeeld, de oprichting van een gedenk- teeken voor Wilhelm I aan den keizer over te laten. Keizer Wilhelm soinde onmiddellijk terug dat hy met dit besluit zeer ingenomen was en zorg zal dragen, dat het gedenktee- ken voor den hc-ldhaftigen keizer zjjnerwrar- dig zal zijn en dat de kosten n'et de grenzen zouden overschrijden, die 's lands geldelijke toostand aangeeft. Do „Hamburger Nachrichten" deelt, blijkbaar weer namens prins Von Bismarck, mede, dat by de hem aangeboden candidatuur voor den Ryksdag te Kaiserlantaarn tot ver vanging van den heer Mlquel niet aanneemt. Eerst dan zal Von Bismarck in den Ryksdag verschijnen, wanneer de toestand van dien aard is gewordeu, dat hy geen gevaar loopt in oppositie te komen tegen de regeoring. Zoodra dit vermeden kan worden, zal Von Bismarck eene candidatuur aannemen van de natioRaal-liberale party, met wier beginselen de gewezen kanselier zich beter kan vereenigen dan met die dor conservatieven. Da berichten, dat prins Von Bismarck eene reis naar Engeland zal ondernemen, zyn on gegrond. België. De reeds meer vermelde „Boekwezondag" zal gehouden worden den 7den, 8st6n en 9den Augustus aanstaande, in het lokaal van het Kunstverbond te Antwerpen. 280 deelnemers uit verschillende landen hebben zich laten inschryven. In den loop der maand Juli zal het uitvoerig programma der werkzaamheden varschynen. Er zgn maatregelen genomen om voor de leien v.ui den „Boekwezendag" vermindering op de pryzen van verschillende spoorwegen en stoomvaartlynon te bekomen, alsook om hun het verblijf te Antwerpen aangenaam te maken Het plan om do haven van Ostende te verbeteren en voor do grootste schepen toe- gar.kelyk te maken, is (hans gereed. Do koston worden daarbij op 3,500,000 fr. begroot. Volgens de „Msuse", zal aan de Luik- scbe Universiteit een Vlaamsche leerstoel voor liet strafrecht worden opgericht. De „Indepen dence" oordeelt dat het daarvoor te Luik aan studenten ontbreken moet. By het concours in de piano aan het concervatorium to Brussel word de 2de prys behaald door rnej. Bles, eene jongedame van Hollandsche afkomst. De koning van België gaat naar Londen voor het huweiyk van Stanley. De voltrekking van dat huweiyk met miss Dorothy Tennant is bepaald op Zaterdag 12 Juli, des namiddags te 2 uren, in Westminster Abdy. De feesten ter viering van koning Leopolds vyf-en-twintigjarige regeering zullen den 20sten dezer te Brussel beginnen met een historischen optocht, welke den 27sten herhaald wordt. Aan concerten, schouwburgvoorstellingen wed rennen enz. ie verder geen gebrek. Volgens de „Courrier de Bruxelles" zal de regeering by de Kamer een ontwerp in dienen, om het tekort van het Congo-budget op de Belgische begrooting te brengen en dat zoolang te doen, totdat de nieuwe Staat het zonder hulp stellen kan. Italië. De befaamde revolutionnair Amilcare Cipriani is door het Hof te Rome veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf en 1000 fr. boete wegens boleediging van de koninklyke familie ia de door hom uitgegeven gedenkschriften. Spanje. Het plotseling ontslag van het liberale ministerie-Sagasta hec-ft de politieke wereld te Madrid in groote beweging gebracht. Men meende dat het Kabinet na de ver zoening tusschen de liberale groepen voor- loopig bevesligd was, maar niettemin bleven de geruchten standhouden dat de koningin regentes voornemens was de regeering weer aan de conservatieven toe te vertrouwen. De minister-president Sagasta ging toen naar koningin Christina en bood het ontslag aan van het geheele ministerie, indien de koningin deze geruchten bevestigde. De koningin gaf geen beslissend antwoord, maar bepaalde or zich toe het gevraagde ontslag der ministers aan te nemen. Men beweert dat de koningin geen liberaal ministerie wil, hetwelk steun moet zoeken by de uiterste linkerzyde, tn ook wordt verteld dat er bewyzen gevonden zyn van oneerlijkheid, welke door hooge staats ambtenaren is gepleegd. Hoo dit ook zyn moge, het ministerie Sagasta is ontslagen en zal niet weer aan de regeering komen. De koningin raadpleegde volgens de gewoonte de voorzitters van den Senaat en de Kamer en eenige partyleiders, doch stelde het nemen van eene beslissing uit, totdat zy ook de meening van maarschalk Martinez Campos zou hebben ingewonntn. Mon beschouwt het algemeen als zeker dat thans de conservatieve leider, Canovas del Cas tillo, weer aan de regeering zal komen. De conservatieven rekenen hierop zoo zeker, dat zy de zotels in het toekomstige conservatieve ministerie roods hebben verdeeld. De heer Sanchez Bustillo wordt reeds als minister van financiën en de hertog van Tetuan als minis ter van buitenlandsche zaken genoemd. In elk geval is eene spoedige beslissing noodig. Tot dusver is alles te Madrid rustig gebleven, maar de conservatieven zyn in de hoofdstad niet gezien en het is daarom noodig dat er spoedig weer eor.e nieuwe regeering komt, daar andors betoogingen en rustver storing te vrtozen zyn. Groot-Brltaiiuië. Het HoogerhuiS heeft het wetsontwerp be treffendo den afstand van Helgoland in eerste lezing aangenomen. In het Lagerhuis verklaarde sir James Fergusson, dat by de regeering geenerlei be vestiging is ontvangen van het gerucht, als zouden de Russen naar do Armenische grons oprukken, of Rusland in Armenië tusschen- beiden willen komen ter verwydering van de Kurdon. Hot Huis heeft by derde lezing de wets- voordracht aangenomen, waarby aan "Weste lijk Australië eene onafhankelyke constitutie wordt verleend. Te Londen zal van 14 tot 19 dezer een algemeen vredecongres worden gehouden. Een groot aantal predikanten uitEuropaen Amerika zal daarby tegenwoordig zyD. By de viering van het stuiverspostjubilé in het South-Kensington drukte, juist te 10 uren, de hertogin van Elinburg op een elec- trischen knop. Togelykertyd gingen in alle postkantoren van het Vereenigd Koninkryk schellen over, dio den beambten het sein gaven om 3 hoezees aan te heffen voor de koningin. Ü6 meer dan 2000 klerken aan hot hoofdpostkantoer te Londen, die, gelyk men weet, over hun werktyd niet tevreden zjjn, weigerden echter aan dit sein gehoor te geven. Het Hoogerhuis heeft bepaald dat de hertog van Clarence, de oudste zoon van den prins van "Wales, niet onmiddeliyk na dezen zitting zal hebben, maar den voorrang zal laten aan zyne ooms, de hertogen van Edin- burg en Connaught. Chislehurst is nu toch nog verkocht en wel voor 875,000 gulden. Oostenr.»Hoiig,-MonarcMe. De gezondheidstoestand van graaf Kal- noky, den Oostenrykschen minister president, is aanmerkelyk beter. De minister is weer in staat zyne secretarissen te ontvangen en zal weldra ook zyne offieiëele recepties her vatten. Kusland. Het keizerlyk manifest betreffende de vereeniging van het postwezen van Finland met dat van het Russische ryk, is thans olficiëel afgekondigd. Uit Finland wordt bericht dat de Rus sische keizeilyke familie daar, ondanks de Russificatioplannen, zeer hartelyk is ontvan gen. Het koizerlyk gezin leeft daar geheel onbewaakt, de ozaar beweegt zich druk onder de Finnen en spreekt veel met het volk. De czarewilch zal in November, zegt men, worden verloofd met prinses Maria van Griekenland (volgens den Gotha almanak geb. 3 Maart 1876). Vereenigde Staten. De Amerikaansche minister van marine heeft aan de Amerikaansche scheepsbouwers opgaven verzocht voor drie nieuwe stalen schepen van ten hoogste 4 millioen dollars zonder de wapening. Al de deelen der schepen moeten Amerikaansch werk zyn. De inkomsten der Vereenigde Staten gedurende het finantiéele jaar, eindigende op 30 Juni II., hebben bedragen 402,083,979 dollars, de uitgaven 317,988,044 dollare, een overschot opleverende van 84,095,935 dol lars. Vergeleken by het vorige jaar, zyn de inkomsten met 15, de uitgaven met 19 millioen aan pensioenen vermeerderd. Bulgarije. By de begrafenis van majoor Panitza te Sofia waren slechts zyne vrouw en enkele bloedverwanten tegenwoordig. Panitza zeide nog kort voor zyne executie, dat hy niet geloofde dat de vorst het doodvonnis zou teekenen. Hy verzocht dat, wat hy op on rechtmatige wyze had vorkregen, aan zyne eigenaars zou worden teruggegeven. Zyn jongsten zoon beval hy aan in de zorgen van diens peetvader Alexander van Battenberg en zyne vrouw ried hy aan te hertrouwen. Panitza was eerst 39 jaar. Hy was een on verschrokken soldaat en een bekwaam, maar, zooals zelfs zyne vrienden moeten erkennen, zeer lichtzinnig man. Uit de processtukken moet gebleken zijn dat Panitza by do revolutie niets zou hebben gewonnen, maar dat hy daarby alleen ge bruikt werd. By welslagen zou de groote aan hanger van den Battenberger onmiddeliyk uit den weg z'un geruimd. Gemengd Nieuws. Onder vele wetenschappe1yke merkwaardigheden, welke op de postjubilé- tentoonstelling te South-Kensington te zien waren, was ook de „Electrophonoscoop", een werktuig om door electriciteit voorwerpen op zeer verren afstand te zien, het bestaan van welke uitvinding meer dan eens ontkend ia. Thans viel er niet meer aan te twyfelen. Het toeslel was in eene kleine ruimte geplaatst. Het was niet veel grooter dan eene flinke patroontaseh. Voor den spreker is eene door oiectrische lampen helder verlichte, trechter vormige schyf geplaatst. Gy plaatst de tele- phoon aan het oor en schelt uw vriend op. Zyn gelaat verschynt onmiddeliyk in het midden der schyf. Gy spreekt en hy antwoordt. Zyn gezicht verandert van uitdrukking. Beur telings lacht hy, ziet hy ernstig en vroolyk. De gelaatstrekken zyn zóó duidelyk te onder scheiden, alsof ze dichtby door een veiklein- glas werden bekeken. De moordenaar Remmler is te Nieuw-York tor dood veroordeeld. Het vonnis zal door middel van electriciteit in het begin van Augustus worden voltrokken. Dit zal de eeiste maal zjjn dat electriciteit voor executie wordt toegepast. Van New-Foundland verneemt do „Times" dat op 23 Juni een Fransch oorlogsschip te Port-au-Port 30 Engolsch9 schepen, welke aan het vissehen waren, weg joeg, do netten van een dezer schepen in palmde en die van een ander stuksneed. De Fransche visschers roofden al het ge reedschap, dat de Engelschen voor de kreeften vangst gebruikten. Het bestuur der gasfabriek te Leeds heeft met de vertegenwoordigers der werkstakers eene voorloopige schikking ge troffen. Eene ondercommissie werd benoemd, om de punten van het vergeiyk nader vast te stollen. De werklieden eischen vooral dat niet-leden van vakvereenigingen worden ont- slagen. Naar aanleiding van het bekende geschil, dat zich op het congres te Stokholm voordeed, ontstond verdeeldheid onder de Oriëntalisten. Volgens de „Münchonor AllgemeineZeitung" zal dit geschil waarschynlyk spoedig worden bygelegd. Er bestaan twee commissies: eene te Stokholm, met de heeren prof. üillmann, prof. Kuenen (te Leiden) en graaf Landberg aan het hoofd, en eene tweede te Londen, waarin sir Henry RawlenBon en sir Grand Duff de leiding hebben. Onlangs richtte het bestuur te Stokholm een open brief tot sir Henry Rawlineon, met verzoek om medewer king voor het bewerken eener schikking. Als oplossing van het geschil stelde het Engel- sche bestuur voor, in 1891 het congres te Londen en te Oxford te doen houden, en het staat te wachten, dat hiermede do reden der oneenigheid voorgoed uit den weg zal worden geruimd. Keizer Wilhelm is te Christiania met geestdrift ontvangen. Eene vloot van 60 stoombooten van allerlei soort en een groot aantal zeilschepen voer het Dnitsche eskader tegemoet en geleidde dit naar de haven. Ook koning Oscar stoomde zyn gast tegemoet en begroette den Duitschen keizer aan boord van de „Hohenzollern". Na het feestmaal ten hove vertoonden beide vorsten zich op het balkon van het paleis, waar zy door de talryke volks menigte met luide toejuichingen werden be groet. Te Lennep heeft zich des mor gens vroeg een 25 jarig klerk doodgeschoten. Op een feest had hij den vorigen avond een ernstig gesprek met een meisje gehad, waaruit hem gebleken was dat dit niet zooveel met hem ophad als hy wel wenschte. Dit ging hem zóó ter harte, dat hy sterven wilde. De bevolking van Zweden bestond op het einde van 1889 uit 4,774,409 zielen of 26,152, d.i. 0,55 pet. meer dan op het einde des jaars 1888. Naar aanleiding van de geruch ten, welke door eenige Parysche bladen zyn verspreid over het uitbreken der cholera in Zuid Frankryk, erkent de Fransche gezond heidsraad dat zieh een geval heeft voorgedaan te Suxac, by Toulouse. Aangekomen badgasten te Katwy k a/Z. Hotel du Rhin: De lieer en mevr. de wed. W. Voute, de lieer Caesar Plate, de beer en mevr. J. A. L. F.oos, gouvernante en 2 kinderen. Groot Badhotel: Do beer en mevr. J. H. J. Meddene, do beer R. W. Visser met 2 dames, de beer en mevr. Van Doreser. 3 dochters en 1 zoon. Hotel Pension Van Tellingen: Do heer Herman Laecb, de beer Heinrich Hegelor, de beer E. W. Hamilton. Villa C. Kruijt P. R. Vlngt, E. M. C. Vlngt, de heer en mevr. William S. Robinson, de-heer Cole, uievr. A. J. E. Brouwer geb. Otto, mevr. Frangoiee Van Dors8er, de heer H. C. G. J. Delhez, do beer M. J. H. Delhez, do beer Mark Fiebcr. Hotel Zoerust: De heer en movr. W. F. J. Wagbto, 8 kinderen en juffrouw, de beer W. Neu- bronner, mevr. N. Van Bijsterveld, do beer en mevr. A. Van Bijsterveld. Wijk C No. 126: A. J. Van Buuren. Wijk A No. 84b.: Mej. H. W. Beijerinck. Wijk B No. 178: Mevr. de wed. A. Weber. Wijk C No. 83Do beer Charles Thornely. Wijk B No. 84 De lieer en mevr. Bolland-Vlieland en H. E. A. Bolland. Wijk C No. 83Do bec-r John H. Thornely. Wijk E No. 145De beer en mevr. A. Stengolin, 1 kind en 2 dienstboden. LICHTgTERHTE. Datum. Uur. Aantal. Gom. Eng. Standi. 22 Juni. 8.30 10.15 7 16.5 23 8.30 10.15 8 16.8 24 8.30 10.— 7 16.8 25 8.80 10.— 8 17.0 20 8.30 10.15 7 Ï6.8 27 8.30 10.15 8 16.8 28 8.30 10.15 8 17.0 (*j Dit betoekent: Wanneer men 8 cubic feet =1416 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg'B London-Argand-Standnrd burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht verkregen, dat in sterkte gelijkstaat met 1G.5, 1G.8 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2