TE KOOP: eene deftige VILLA twea Pakhuizen. KOOYKER'sCentraalAdvertentiebureel. I ABONNEMENT Lingeries, [I N». Donderdag 3 Juli. A«. 1890. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. n, 2 Juli. Vervolg der Advertentiën. éM. CAHEN,: HOOFDAGENTSCHAP NIEUWS VAN DEN DAG, NIEUWE HUN 16. Plaatsing van Advertentiën in alle Dag- en Weekbladen zonder verhooging van prijs. van den eersten rang, voorzien van alle moderne gemakken, prachtig gelegen op den fijnsten stand van ARNIIEM. Groot, schoon aange legd PARK met Koetsierswoning, Remise en Stal voor 4 tot G Paarden. Echte Fransche Korsetten, Dames- 1EIDSCH DAGBLAD. PltlEZER COUHANT: Toer Leiden i maanden1.10. ifranco perijtL1.40. Afzonderlijkec ^ra.0.05. li PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer/0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet in- ca8seeren buiten de stad wordt 0.10 borekend. - De Rüoju ie Stoomtram vervoerde in maand Mi 1 usschen Leiden en Katwijk 27,537 perse met eene opbrengst van f4272.43'/, pt oederenvervoer en diversen bracht f 377..ptotaal f 4649.74. Van af 1 Januari totir iet uit0. Mei 1890 bedroeg liet aantal ver a i reizigers 109,778, met eene opbrengst vr 15,607.02; het goederen vervoer en Ö3 sb bracht f 1967.06'/j op, otaal 17,570 zijnde per dagkilometer f 12.86, Voor denpexamens der Ryks-Polytecli- lische Schochebben zich aangemeld, voor iet diploma in civiel ingenieur 22 candi- laten, waan zich vóór of gedurende het ixamen tweerugtrokkenvoor het diploma •oor scheepsrwkundig ingenieur 10 candi- aten, waar* zich 1 terugtrok; voor de iploma's vc scheepsbouwkundig en werk- uigkundig innieur één candidaatvoor het iploma vanwerktuigkundig ingenieur 17 andidaten, vnrvan zich terugtrokken 2voor et diploma ,n mijnen-ingenieur 2 Candida- en en vooraet diploma van technoloog 3 andidaten. Eindelijk nldden zich nog aan voor het xlnien voor echnoloog (eerste gedeelte) 10 iiiudaten, warvan zich 1 terugtrok, (eslaagd zji de heeron: 'ifriel ingensur: E. A. Van Arcken, D. H. fen Cate, F. Th. Engel, J. H. Paber, D. ej|n, H. L. Van Hooff: D: A. Koster en en nex iheepsbout rundig ingenieur: D. J. Bos- V '1 Ti G older, IV. H. M. De Gelder, Uam, P. W. 't Hooft, M. P, Onnen en li. Verhoe tn nndig ingenieur: R. H. Bloemen- e", J Ch. Du Cloux, W. Engelen- irg, T. c,"f G. De Gelder, F. Van der oot, II. C. J. G Iers, D. W. GijswiJt, jhr. A. De Jom II. P. Maas Geeatoranus, A. N. Van Meenn, W. J. P. De Rijk en A. Van der Vies. Technbloog: J. 3. Fontein. Idem 1ste gedelte: P. M. Van Haarst, U. J. Heerma van Voss, D. H. Kampschreur, R. Van der Laar A. J. M. Leeuwenberg, H Tor Meulen, P. 1. Van der Meulen en J. W. H. Vesterbaan Mulling. Mijnen-ingenierP. Bejjerinck en S. J. Vermaes Jr. In het Mueum van Kunstnijverheid te Haarlem worde' onlangs twee afgietsels van :z«or merkwaaroge fragmenten geplaatst. Het eene is afkomstig van den beroemden schoorsteen uit het oude gerechtshof te Brugge, vervaardigd omstreeks 1529 door Guyot De Beaugrant uit Mechelen. Het andere is een fragment der kroonlijst van het voormalige Paleis van Artaxerxes II Mnemon (456-362 v. C.); de oorspronkelijke stukken hiervan werden in 1884 '86 gevon den in de ruïne van Susa door Dieulafoy en zijn in het Louvre-Museum geplaatst. Gedurende de maand Juni werd het Museum bezocht door 1363 personen. Van een bezoek, dat de prins en prinses Von Wied dezen zomer aan Scheveningen zouden brengen, is, naar het „Vad." mede deelt, aldaar, ook in het hotel „Garni", waar de vorstelijke familie zou logeeren, niets bekend. De Staatscourant van 2 Juli bevat de wet van 28 Juni 1890 (Staatsblad No. 96), tot bekrachtiging van overeenkomsten met de gemeente Amsterdam nopens de afschaf fing der kanaal- en havengelden op het Noord zeekanaal en de overdracht van het Entre potdok aldaar, en met de gemeenten Zaandam- en Westzaan, nopens de afschaffing der ge noemde kanaal- en havengelden. De minister van financiën, voortzettende het beheer over de stichting der vrouwe Clara Jansdr. Van Sparwoude, ten jare 1615 opge bracht ter weeskamer van Delftin aanmer king nemende, dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van eene studiebeurs, welke, ten bedrage van eenhonderd vijftig gulden 'sjaars, uit de gelden van voormelde stichting wordt gekwetenroept op de ouders of voogden van zoodanige jongelieden, die hunne voorbereidende studiën, gevorderd ter opleiding in het predikambt, met 1 October a. s. aan de universiteit te Leiden zullen aan vangen, om, voor zoover zy meenen dat hunne kinderen of pupillen in de termen vallen om op ondersteuning tijdens hun verblijf aan ge noemde universiteit aanspraak te kunnen maken, zich vóór of op 1 September a. s. met hunne daartoe strekkende, op gezegeld papier geschreven verzoeken aan te melden bij het departement van financiën. Gemengd Nieuws Nu de drukten hier zijn afgeloo- pen, is men met alle kracht begonnen aan de voorbereidselen voor den herbouw van de Stadszaal. Was vóór de feesten het inwendige voor een goed deel weggeruimd, men heeft nu 't gebouw door eene schutting van de Breestraat afgescheidon en is bezig de buitenmuren naar beneden te halen. Met welgevallen wordt dat werk gadegeslagen, want den verloopen winter heeft men zich zeer moeten behelpen, bi) gebrek aan eene voldoende concertzaal. Alge meen hoopt men dat in 't begin van den a. s. winter de nieuwe zaal althans voor het gebruik gereed wezen zal. Gisteren had zekere W. D. D., werkzaam op de fabriek van de firma gebr. Van W. Co. alhier, het ongeluk door eigen schuld met eene zijner handen tusschen de machine te geraken. Bij onderzoek in het academisch ziekenhuis, werwaarts de knaap zich begeven had, bleek, dat genoemd lichaams deel zwaar gekneusd was en dat het in een gips-verband moest gelegd worden. Toen gisternamiddag de trein, welke 4 u. 19 m. van hier naar Rotterdam ver trekt, alhier aankwam, moest het een groote keeshond, welke zich juist daar ter plaatse bevond, treffen dat hij onder een der wagens geraakte en terstond verpletterd was. Hoewel geene familieleden of aanverwanten van hem bij het ongeval tegenwoordig waren, wisten eenige vrienden hem toch spoedig een graf kuil te maken op de plaats van het gebeurde, om kees alzoo de laatste eer te kunnen bewijzen. Naar men mededeelt, zal de aan sluiting van de stoomtram der Holl. Spoor wegmaatschappij t0 Scheveningen van het tegenwoordige eindpunt door eene verlengings- lyn met het Kurhaus, dit jaar nog niet tot stand komen. Een meisje te Gennep werd dezer dagen door een weduwnaar ten huwelijk ge vraagd. De man meende dat zy geene betere partij kon doen, want hy bracht als huwelijks gift mede: anderhalf mud aardappelen, een spint rogge, een half vat boekweit en drie kinderen. Hij was tevens in het bezit van eene volle doos knipmutsen en een mantel van zijne overleden vrouw, welke goederen zij, by toestemming, als haar eigendom mocht beschouwen. „Moeder, ik doe het, de mantel is 't alleen waard en de knipmutsen zijn zoo goed als nieuw 1" en tevens schonk zij hem het jawoord. Men trok de Zondagsche klompen aan en werd in ondertrouw opgenomen. In een half uur was alles beklonken. De cholera in Spanje. De com Missie, welke door de Spaansche regeering gezonden is naar de provincie Valencia, heeft eenparig verklaard dat de daar heerschende ziekte werkelijk Aziatische cholera is. Op welke wijze de ziekte werd overgebracht, is, ondanks alle nasporingen, nog onzeker, doch de com missie acht de veronderstelling van een naar Puebla de Rugat gezonden deskundige niet onwaarschijnlijk, dat de cholera is voortge komen uit kiemen, welke zich sedert de epidemie van 1885 in den grond onder de marktplaats bevonden en door het openbreken der straat weder te voorschijn zijn gekomen. Ten minste, de eerste ziektegevallen deden zich te Rugat onder bewoners van het nieuw bestrate marktplein voor. Tot dusver is te Madrid, Barcelona en Valencia de gezondheidstoestand voortreffelijk en het algemeen sterftecijfer in deze steden zelfs buitengewoon gering. De regeering heeft aan dr. Ferran te Tortosa het inenten met cholerabacillen, als hoogst gevaarlijk, verboden. De Fransche regeering nam uitgebreide voorzorgsmaatregelen. Te Parijs zyn de toe stellen weder voor den dag gehaald (voor namelijk heetwaterstoven), waarmede in 1884 de ziekte bestreden werd, en zyn groote hoe veelheden kopersulfaat en zinkcloride aange schaft. De prefect heeft de hulp ingeroepen en verkregen van verscheidene geneeskundigen. Dezen zullen de verblijfplaatsen bezoeken van alle uit Spanje komende personen en gedu rende de eerste 5 dagen hun gezondheids toestand nagaan. Hotelhouders moeten volgens een dezer dagen afgekondigd besluit opgaaf doen van eiken gast uit Spanje. Tot dusverre is volgens verklaring van den prefect geen verdacht geval voorgekomen, en vooralsnog behoeft men niet te vreezen dat de ziekte zal optreden. De Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij h0t verbeteren van onge zonde woningen verplicht wordt gesteld. Streng toezicht wordt vooral te Hendaye aan de Spaansche grens geoefend. Dezer dagen kwam prins Gortschakoff, de Russische gezant uit Madrid, aan die grensplaats. Hy verzette zich hevig tegen het ontsmetten van zpn reis goed, maar het hielp niets. De bagage van den gezant moest hetzelfde desinfectieproces ondergaan als die van alle andere reizigers. Een autoriteit, dr. Jules Rochard, schrijft in de „Temps" dat ook z. i. de cholera niet naar Puebla de Rugat is overgebracht, maar dat zy vermoedeiyk daar vanzelf is opgetreden, na eenige jaren werkeloos te hebben gelegen. In dergelyke gevallen is opgemerkt, dat de ziekte niet zoo hevig optreedt als de eerste maal. Sanitaire cordons en quarantaine houdt dr. Rochard voor nutteloos. De beste voorzorgen, zegt hy, zpn reinheid en zorg voor de gezond heid, en hy betreurt dat hiervoor in Frankryk weinig wordt gedaan. TB KIWI, met half Juli, in de Kolf- makerssteeg,'>y het Rapenburg: Ta bevrafen: Oude Vest 109. 30 Gulden per drie maanden, rëg. De Hleedlngstukken m blijven het eigendom van den geabonneerde. Vrye keuze uit eene collectie van mesrdan 500 verschillende Wou- 3S veauté's, in Engelsche, Fransche en Schotsche Stiff n. SS Goed passende élégante coupe ,£2i wordt gegarandeerd, OP AANVRAAG WORDT HET PROS- jjgji PECTUS GRATIS VERZONDEN. LEIDEN'Nieuwe R(Jn 32. Den Haag: VI .mingstraat 20. Breda Ttoriistraat. Telephoonnummer 12. VAN HET Adres met franco brieven, onder de letters P T "W, aan het Bureel dezer Courant. DE verstrekt gelden ter leen onder eerste hypothecair verband en geeft pandbrieven uit, waarvoor by uitloting, gelyk tot dus verre, voor zoover de voorraad strekt, pand brieven 4 pCt. in ruiling worden aangeboden. Inlichtingen te bekomen ten kantore dor Bank, Gedempte Raamstraat 11a, te 's-Oraven- hage, en te Leiden by den Heer J. DB GRAAF, aan de Spanjaardsbrug. BOTERMARKT 5 EN 6.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1