Ne. 9312, IZMiisclas: 1 Juli. A*. 1890, <§ese <€ourar.t wordt dagelijks, met uitsondering van (Eonen feestdagen, uitgegeven. Leiden, 30 Juni. HET FABRIEKSMEISJE. f' PRUS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: V»n 1—6 regols 1.05. Iedere regel meor 0.17 J Grootore lettere naar plaataruimte. Yoor het in casaeoren buiten de etad wordt f 0.10 berekend Heden ia aan de universiteit alhier de heer Limburg, geb. te 's-Gravenhage, bevorderd t doctor in de rechtswetenschap, na open- ire verdediging van een academisch pro6f- hrift, get.„De strafbare opruiing." Onder leiding van prof. Van do Sande akhuyzen, van Leiden, hield de wis- en atuu.-ïundige afdeeiing der Koninklijke cademie van Wetenschappen te Amsterdam ane algemeens vergadering. Onder de i.nge- omen stukken was eene mededeeling van en minister van binneniandsche zaken, oudende bericht, dat aan de afdeeiing een absidie van 500 was toegestaan tot het oen van geologische waarnemingen. Dit rediet werd in handen gesteld van de dos- etreffende commissie. Nadat de heer Bierens de Haan verslag ad uitgebracht over de verhandeling van en heer Kluyvor, hield do heer Beijerinck ene redo over lo. cultuurpro9ven met zoö- hlorellen, lichenengonidiün en andore lagere 7ieren; 2o. over kunstmatige infectie van •hcia Faba (tuinboon) met bacillus radicicola. te vergadering word hierna gesloten. - Op de Leidsche tentoonstelling in d9 .akenhal zyn verkocht do volgende schilde- gen en teekeningen. Aan particulierenG. H. Jreitner, „Souvenir de Montmartre"; Floris ferster, „Schoorsteenmantel"; Victor Bauffe, .Landschap"; W. Van Konijnenburg, „Land schap"; M. Kamerling Onnes, „Bl»emen"(aqua- el); Bauer, drie etsen. Voor de verloting: Julius Van de Sande jakhuyzen, „Landschap"; W. Van Konijnen- jurp, „Landschap", Krijtteekenmg van Th. De Back. - Bi) de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen i 54, 5.70 ;->n 2.85. - De uitslag der, onder nadere goedkeuring i/an den minister, te Haarlem gehouden aan- Desteding voor het maken van eene dubbele Schutsluis, een gedeelte slaperdijk, zandophoo- ging voor een fort enz., in don Haarlemmer- meerpolder, gemeente Aalsmeer, onder beheer tier genie te Haarlem, is dat ingeschreven Werd door de volgende heeren: door H. F. Wiegerink, te Groenloo, voor ƒ345,900; A. Volker, te Sliedrecht, voor 339,500; B. Zui- aenhoek, aldaar, voor ƒ334,250; F. Zwets, te jAmeide, voor ƒ333,880; C. Bos, te Dordrecht, voor ƒ325,880; C. Van Bosen, te Nieuwer- Ainstel, voor ƒ322,000; C. Bos, te Haarlem mermeer, voor ƒ319,290; N. Van Haaren, te 's-Bosch, voor ƒ314,700 en H. D. F. Meyer, te Leiden, voor ƒ312,000. De raming bedroeg 347,000. Te 's-Hage werd Zaterdag in eene der bovenzalen van hetRestaurant-Royal de alge meens vergadering gehouden van het Genoot schap „Onderlingo Levensverzekering van Eigen Hulp." De vergadering was vrjj druk bezocht. Do voorzitter van commissarissen, jhr. mr. G. De Bosch Kemper, wees in zijn openings woord op het gewicht van het feit, dat thans het tweede lustrum van het Genootschap was afgesloten. Hij achtte zich verplicht te wijzen op eene groote dwaling, welke bestaat, als zou dit Genootschap door „Eigen Hulp" in het leven geroepen staan of vallen met de coöperatieve winkelvereenigingen. Die dwaling toch is oorzaak dat de bloei niet, zoo- sterk is als anders zeker het geval zou zijn; men meent dat de finantiéele bezwaren, welke sommigo coöperatieve winkelvereenigingen ondervinder, op de Levensverzekering zouden kunnen terugslaan. Niets is minder waar: tusschen de Winkelvereonigingen ondeLevons- verzekering bestaat geen verband hoegenaamd. Het aantal verzekeringen en hetverzekeid bedrag beliepen respectievelijk by het einde van 1889: 3116 kapitaalverzekeringen ten bedrage van 3,637,552.90 en 415 rente- verzekeringen tot een bedrag van 118,357.58. Het verzekerd bedrag is dus in dejongat- verloopen 5 jaren voer het kapitaal ruim verdubbeld, voor de rente ruim verdrievoudigd. De verschillende ontvangsten en uitga ven bedroegen in 1889aan ontvangsten ƒ309,688.42 en in 1885/89 1,185,675.06in 1889 aan uitgaven 139,791.43 en in 1885/89 420,808-23. Het verschil tusschen de ontvangsten cn uitgaven over 1885/89, 764,866.83 zal aan gewend worden .voor ƒ638,095.65 tot ver hooging van de reserve voor loopende ver zekeringen en voor 4347.58 als reserve voor geldbelegging, zoodat 122,423.60 over blijft als winst. Hiervan komt 2669.64 ten goede aan het zekerheidsfonds en 113,749.09 aan de deel nemers. Het zekerheidsfonds, dat thans 15,404.775 bedraagt, stijgt dus by deze winstverdeeling tot minstens ƒ73,76S.75, zoodat hot oprich tingskapitaal thans geheel kan worden af gelost. De commissie voor de volgende rekening is samengesteld uit de heeren SchultuB van IJsseldyke, Hulsebos en A. J. Binnendijk, te Leiden. Tot commissaris werd herkozen de heer R. P. Yerspjjck en gekozen werden de hee ren prof. Molengraaf! en J. Spanjaard. Op de classicale vergadering te 's Her togenbosch werd aan den broederlgken maal tijd het feestvierend Leiden niet vergeten en met geestdrift toegejuicht de wensch, dat aan onze. hoogescholen de theologische faculteit behouden moge biyven. Do opbrengst der collecte voor het fonds van den gewapenden dienst hoeft opgebracht te Oegatgoest 62.6-2'/, en te/Voorhout 9.70. De eerewacht te paard, dio H. M. de Koningin en Prinses Wilhelmina op haren rjjtoer door Nijmegen en omstreken zal be geleiden, bestaat uit de hoeren jhr. H. J. Van Doorn van Weslcapelle, jhr. mr. F. E. Von Weiier tot Poelwyk, graaf G. Van Linv burg Stirum, jhr. W. ridder van Rappard, j ïr. K. Schimmelpenninck, P. R. Suermondt, M. Ruys, H. W. Cornelder, V. A. E. Van Aalst on A. J. P. Suermondt, al3 commandant. Door den burgemeester zijn uitgebreide voorschriften gegeven in het belang der orde en voiligheid by den „intocht van Karei V" en by het bezoek van H. M. met de Prinsos. De heer J. W. Repelius, ontvanger en ambtenaar ter secretarie der gemeente Lands meer, heeft met gunstigon uitslag examen afgelegd voor de Nederlandsche Vereeniging van Gemeentebolaugen en daardoor het di ploma van eandidaat-secretaris verworven. Bij koninklijk besluit is .de bode by. het dopartemeni van koloniën O. Bodaan, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1890, eervol uit 's lands dienst ontslagen met behoud van aanspraak op pensioen, en rnet ingang van dien datum tot bode by gemeld departement benoemd J. Schuiler, thans portjer. Alle goederen, bestemd voor do passa giers van de „Prins Frederik," welke op de „Sumatra" overgaan, kunnen worden bezorgd vóór Vrydag, 4 Juli, met duidelyk adres (ge merkt „passagiersgoed") aan de Stoomvaart- maatschappü „Nederland," Handelskade te Amsterdam, en worden dan gratis overgevoerd. Naar aanleiding van de krygsverrichtin- gen in Atjah gedurende het tydvak van 12 December 1889 tot 1 April 1890, is by konink- iyk besluit van 26 dezer de sergeant der infanterie N. J. OLdendorp benoemd tot ridder 4de klasse der Militairo Willemsordeaan den kapitein van den generalen staf J. B. Van Heutsz toegekend deeeresabel met het ge- bruikeiyke opschrift, en bepaald dat de fuselier P. A. Janssens by afzonderlyke dagorders zoo in Indiè als in Nederland eorvol zal wor den vermeld. Ten gevolge van het vergaan op de reis van Amsterdam naar Genua van het 21 Juni uit Amsterdam naar Batavia vertrokken stoomschip „Prins Frederik" der Maatschappü „Nederland" zal er op Dinsdag 1 Juli geene gelegenheid bestaan om langs den weg van Genua eene brievenmaal naar Nederlandsch- Indii- te verzenden. Sls. Crt Het stoomschip „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, is 28 Juni Dun- geness gepasseerd; de „Zuid Holland," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 28 Juni van Padang; de „Edam," van Rotterdam naar La Plata, passeerde 27 Juni Ouessar.t; de „Obdam" vertrok 28 Juni van Nieuw- York naar Rotterdam; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 29 Juni te Padang; de „Rotterdam" is 28 Juni van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Juni van Suez; de „Werkendam," van Amsterdam naar Niouw-York, vertrok 29 Juni van Boulogne sur-Mer. Gemengd Nienrvs. Evenals by andere feestelykheden alhier, is de heer Henri De Louw, uit Delft, oök nu niet achterwege gebleven in het maken van photograph ieén der maskerade, tydens deze zich verleden week door Leidens straten voortbewoog. HU -had daartoe twee punten op de Brecstraat en de Haarlemmerstraat uit gekozen. In twaalf afdselingen heeft hij d6n geheelen stoet opgenomen. Hedenmiddag wa ren wü in de gelegenheid die photographieën, welke vrü groot zyn, te zien en wy moeten verklaren dat zy, èn wat duideiykheid èn wat afwyking betreft, uitmunten. Dit is men trou wens van den heor De Louw gewond. De vrouw van schipper D. v. d. A. had hedenmorgen te halfzeven het ongeluk door een misstap in de schutkolk van de sluis te Leidschendam te vallen. Haastig werd zy echter door den sluiswachter gegrepen en gered. Een aantal loden van de Vereeni ging van burgemeesters en secretarissen in Noord-Holland heeft een rytoer door Haar lem en omstreken gemaakt. Te Lisse werd in „De Zwaan" een ontbyt gebruikt en het middagmaal in het nieuwgebouwde hotel van den' heer Scholten in den Hout. - VAN 91. LEXZ. Ze was maar een fabrieksmeisje, doch ze was schoon, beeldschoon: een waar engelen kopje met licht-blond haar en donkere, spre kende oogen. Vol, maar toch veerkrachtig schoon en regelmatig was zy van lichaama- aouw. Het was inderdaad een wonder, dat lie bruine Christine, die eerst sedert een paar aar in. het dqrp woonde, zulk eene schoone lochter had. Doch een paar flinke handen tezaten ze beiden, de onbevallige moeder en laar mooi dochtertje,en dat kwam haar •oed te pas, want hare vlytige vingeren noesten haar door de wereld helpen. Chris- :r.e of, zooals men haar noemde, „Tine" had x maar niet toe kunnen besluiten in do ■briek te gaan arbeiden, doch, daar men in e kleino kamer niet goed een tweede weef- stouw kon plaatsen, had ze, schoon in den sginne zeor ongaarne, haar dochtertje toe- sstaan er heen te gaan. i Daar, aan den overkant, in h9t groote ge- ouw, stond het schoone meisje, onder al de andere arbeidsters, -dag aan dag voor den weefstoel, en vormde met hare handige vin gertjes de glanzende draden zyde tot eono prachtige stof. Het was inderdaad, in spyt van de prozaïsche omgeving en het oorver- doovend geraas der machines, eene zeer lief- lyke verschyning, die door den nog jeugdigen zoon van den ryken eigenaar der fabriek niet onopgemerkt kon bly7en. Deze had dan ook volstrekt geene benydonswaardige beginselen uit den vreemde medegebrachtieder kende de schoonheidsliefde van den jeugdigen Ban- bergen. Was het dan te verwonderen, dat zyne blikken als geboeid aan het madonna hoofd van Anne-Marie bleven hangen, zoo dikwyls hy de ruimte doorschreed, in welke zy arbeidde? Zy was zoozeer in haar werk verdiept, dat zy eerst in het geheel niet be merkte, met hoeveel welgevallen de jonge man haar gadesloeg. Eens echter, toen by dicht by haar bleef staan om haren arbeid te onderzoeken en te zien of de machine goed werkte, sloeg zy toevallig de oogen op en keek hom precies in zyne heldere oogen, welke, in plaats van op het weefgetouw, op hare blonde lokken rustten, welke haar als een bsvalligen sluier over do slapen violen. Van nu aan was het met hare rust gedaan en klopte haar hart heviger, als hy de fabriek binnentrad; en als hy die weer verliet, dan was zy te moede, alsof de zon, die daareven nog door het met tal van vensters voorziene gebouw scheen, plotseling achter eene dikke wolk was verscholenhet was opeens zoo akelig en donker om haar heen. De jonge Banbergen was een man van opvoeding en wist zeer goed, dat het goen pas gaf met de schoonste zyner arbeidsters een woord méér te spreken dan met de leelykste onder haar. Ai wat hy tot Anne-Marie zeide, had dan ook betrekking op haar werk; de andere arbeidsters mochten gerust ieder woord ver staan. Hy richtte immers dezelfde woorden dik wyls tot haar; alleen den toon.den toon had hy niet altoos geheel in zyne macht. Doch eenmaal sprak hy haar alleen, onder vier oogen; geer. van beiden hadden zy deze samenkomst gezocht, het was zoo vanzelf gekomen. Toevallig ontmoette zy hem in de scheme ring, op hot smalle voetpad, dat tusschen de heining en oen beekje stroomde. Het werk in do fabriek was reeds afgeloopen. Plotseling bleef hy by haar staan, sprak haar vrier.de- lyk toe, prees haren yver, hare kunde en haar goed gedrag en opende haar goede voor uitzichten op verhooging van loon. Daar was dan' ook mets byzonders in gelegen. Was hy dan niet haar meester? En mocht hy de b9ste arbeidster in de fabriek niet een pluimpje geven? Doch eer hy verder ging, reikte;hy haar de hand; eigenlyk deed hy dat zonder er zich rekenschap van te gevenmet ba- wondering bekeek hij het fijne handj.e, dat zy hem gaf en waarop in de fabriek reeds dikwyls zyn oog had gerust! Geruimen tyd, nadat hy dat vlytige, kleine meisjeshandja weer had laten vallen, en lang, nadat hy weer een eind voortgewandoid was, meende hy nog den krac'ntigen, warmen handdruk te voelen, waarmede zy den zypen had beantwoord. Och, als hy toen maar niet omgekeken had! Doch dat deed hy helaa3, en dat wel onwillekeurig, en bemerkte,dat het schoone mei9je onbeweeglyk op dezelfde plaats was blyven staan; de.wyd geopende hand, welke hy daareven nog gedrukt had, hield zy nu tegen hare lippen, de laatste stralen der maan weerspiegelden op haar lief gelaat. En toentoen keerde hy tot haar terug 1 „Kein Feuer, keine Kohle kann brennen so heiss, Als heimiiche Lieb' von der Niemand nichts weiss." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1