N®. 9311. Maandag BO Jimi. A®. 1890. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit DRIE Bladen. Kikeriki. Leiden, 28 Juni. PRIJ8 DEZER, COURANT: Toot Leiden per S maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderljjkö Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN,' Van 1—C regels 1.05. Iedere regel meer/0.17^ Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet lo casseeren bniten de stad wordt 0.10 berekend Aan de Abonné's daarop, wordt bij dit nommer verzonden No. 40 van Kikeriki. Hedenmiddag werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen dr. Philippus Samuel Van Bonkol, in leven predikant bij de Neder- landsch-Hervormde gemeente alhier. De lijkstoet, bestaande uit den rouwwagen en vier volgrytuigen, werd van het sterfhuis in het Noordeinde tot aan de begraafplaats ver gezeld door hot college van ouderlingen, ter wijl zich bjj aankomst op den doodenakker daarbij nog aansloten de predikanten en het college van diakenen, enz. Ook werd de stoet er opgewacht door eene onafzienbare menigte belangstellenden van allerlei rang en stand. Voordat de kist, van eene eenvoudige kope ren plaat voorzien, waarop „Dr. Ph. S. Van Eonkel, 1829 -1890", in de groeve was neer gelaten, trad ds. S. H. J. De Wolff, predikant alhier, uit den breeden kring naar voren om sla tydelyk voorzitter van den Kerkeraad slechts een kort woord te spreken, omdat, naar hy zeide, nog meer broeders wenschten het woord te voeren tot heerlykheid van God. Van Eon- kel's naam, vervolgde spr., behoeft niet te worden uitgebazuind. Hyzelf wist dat h(j door de genade Gods was wat hy was. Spr. wees op des overledenen veelzydige kennis, scherpzinnigheid en welsprekendheid. Nog meer: Israëliet van geboorte, had hy den Koning Israels als zyn Koning leeren kennen, maar toen hy, tot het Christendom overge gaan, later het Evangelie verkondigde, deed hy dit als ware het met Oosterschen gloed. Zwak van lichaam, had hy reeds dikwijls aan den rand van het graf gestaan, totdat men hem in den laatsten tyd meer en meer zag wegkwynen. Toch beklom hij nog den kansel, zoolang hy daartoe in Btaat wassoms moest hy er byna op gedragen worden. Eindelyk kon hy niet meerToen kon hy slechts in het midden der zynen getuigen wat in hem was. Zal zyne plaats als predikant liet gemakkelyk worden ingenomen, niet het minst in den kring zyner familie is eene leegte ontstaan, voor zyne weduwe, zyne vijf kinderen, voor zyn broeder, die nog Israëliet is. Spreker ver trouwde dat by de zonen de laatste wensch van hun vader, dat hy in hunne harten zal bly ven voortleven, zou worden vervuld, en dat de naam van God, van zyn God, door hoe geheiligd worde! Daarna nam het woord de heer P. J. Block, evangelist onder Israël te Amsterdam, die er eveneens op wees dat Van Konkels naam niet meer genoemd behoeft te worden. Dio staat in het Book des Lams geschreven. Van Eonkel heeft een goeden stryd gestreden. Ook voor hem was de kroon der gerechtigheid wegge legd. God geve zeide spr. - ons de kracht om zoo te leven, als Hy, die was, die is, die komen zal. In byzonderheden ging spr. na hoe eveneens Van Eonkel daartoe het voorbeeld had gegeven. Dr. Ph. 3. Hoedemaker, predikant te Amster dam, die nu sprak, met Van Eonkel mede redacteur van het tydschrift „De Gerefor meerde kerk", moest erkennen dat hy den overledene vroeger niet gekend had. Tot die overtuiging was hy gekomen, toen hy heden morgen voor 't eerst diens werk doorbladerde: „Uit bet Jodendom tot don Christus", waarvan spr. thans een exemplaar in do hand had. Vooral daaruit leert men Van Eonkel kennen, evenals in den laatsten tijd diens lyden, ook in den stryd tegen de Gereformeerde kork. Hy is opgekomen voor de eenheid van Gods openbaring zooals hij dit alleen doen kon, tegenover oudere meeningen, die by sommigen weer meer op den voorgrond treden of ingang vinden. Hy is ons zeide spr. - te vroeg ontvallen. De God van Van Eonkel ontviel ons echter niet. Wij aanvaarden Van Eonkels overtuiging. Ten slotte noodigde spr. de aanwezigen uit te zingen het tweede vers van Psalm 68. Als de laatste klanken daarvan waren weg gestorven, zeide ds. 3. 3. Van der Lip, pre dikant alhier, dat ook hy niet geheel zwijgen mocht, vooral niet nu hy om dit graf zoo'n groote menigte geschaard zag, by wie ds. Van Eonkel zoo bemind was om diens predi king van het Woord. Spr. uitte daarom slechts één wensch: dat zy allen dat woord niet te vergeefs hebben gehoord, maar dat het by hen blyve voortleven, gesterkt door den Hei ligen Geest. Woorden van groote waardeering en warmen dank werden vervolgens aan den overledene gewyd door dr. H. G. Kleyn, hoogleeraar te Utrecht, voor de goede leasen en raadgevin gen, welke hy ontvangen had van Van Eonkel, die niet alleen als leermeester, doch bovendien als prediker boeide door zyne groote begaafdheden en talenten, maar ook en vooral omdat hy den monsch plaatste voor ingry- pende vragen, den staat van den mensch tegenover God. Zyn voorbeeld vinde navolging by de voorgangers der gemeente I Dan zal hy niet vruchteloos gearbeid hebben op deze aarde. Hiermede was de reeks der sprekers ge ëindigd en toen ten slotte de oudste zoon van den overledene, allen aanwezigen namens de familie hartelyk dank had gezegd voor de eer, aan de nagedachtenis van zyn dierbaren vader bewezen, verliet men langzaam den doodenakker, na eerst nog een laatsten blik in het gr^f te hebben geworpen van den man, die by affc in zoo hooge achting stond. Dat bovendien de gesproken woorden op velen een zeer diepen indruk maakten, ge tuigden de tranen, welke by menigeen niet teruggehouden konden worden. Het verslag van Ged. Staten van Zuid- Holland omtrent hetgeen sedert werd verricht ter uitvoering van het werk tot verbetering der watergemeensohap tusschen Eijn en Schie vermeldt het volgende: In hot geheel werd tot heden voor ont eigening gemandateerd een bedrag van ƒ616,552.50. De verbreeding en verdieping der vaart tusschen het Galgewater en den Leidschen- dam, met den bouw eener keersluis en brug in den Kyksweg naby Leiden en verder tot dit werk behoorende kunstwerken, werd met kracht aangevangen en wel door te Leidschen- dam, voor het baggerwerk, twee bagger machines in dienst te stellen, door ontgraving van den sluisput op de doorsnijding van den Kyksweg naby Leiden en door de verbreeding, aanvangende by jaagbrug No. 5. Het geheele werk moet voltooid zyn op het einde van 1891. Het laat zich aanzien dat aan dezen eisch gemakkelyk zal kunnen worden voldaan. Op het einde van dit jaar zal eene aanbe steding kunnen plaats hebben van de werken tusschen den Leidschendam en de Schie. Voor de uitvoering dezer werken is eene tydruimte van omstreeks twee jaren te stellen. De jaarlyksche algemeene vergadering van deelhebbers der Spoorwegmaatschappy Leiden Woerden zal plaats hebben 28 Juli a.s. te Woerden, 's voormiddags te 10.25. Gedeputeerde Staten dezer provincie heb ben de besturen der gemeenten, alwaar huwe lijken op Zondag worden voltrokken, uitge- noodigd daarvoor een anderen dag dan de Zondagen te bestemmen. Maandag a. s., tusschen twee en vier uren, zal de eerste's-Gravenhaagsche Gezond heidskolonie te 's-Hage terugkeeren en in het Gymnastieklokaal van den heer Doeleman ontbonden worden. De pantserfortcompagnie is heden uit Den Helder van het bijwonen der oefeningen te 's Hage teruggekeerd. De orde van werkzaamheden in de Tweede Kamer is thans als volgt: militair onderwys; onteigening Avereest; verklaring in zake grensscheiding Suriname; dading gymnasium Emmerik; domeinbegrootinglSOO; bepalingen ryks-waterstaatswerkenonteige ning voor kunstwegen in Limburg; verkoop van grond aan Zwyndrecht; marine-verstrek kingen 1890; Indische rekening 1870. Op de aanbeveling voor derden leeraar in de oude talen en aanverwante vakken aan bet gymnasium te Gouda, zyn in alpha- betische orde geplaatst de heeren B. Ter Haar, doctorandus in de klassieke letteren en lee raar aan het gymnasium te Sneek, en dr. B. J. H. Ovink, leeraar aan het gymnasium te Winschoten. Ter benoeming van een leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Amstordam wordt ter vervulling van die vacature, ont staan door het overlyden van dr. G. Penon, aanbevolen dr. A. Poutsma, leeraar aan het gymnasium te Tiel. De heer Orelio zal gedurende de aan staande wintercampagne geen deel meer uit maken van het Nederlandsch Operagezelschap. Naar thans uit goede bron wordt gemeld, is hy in onderhandeling met het bestuurder opera te Marseille en zal hy vermoedelyk aan die opera als solo-bariton verbonden worden. De ministers van binnenlandsche zaken, van marine en van waterstaat, vergezeld van graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis, presi dent-commissaris der Ned. Kynspoorweg- maatschappy, en den heer De Marez Oyens, administrateur by het departement van wa terstaat, handel en nyverheid, zyn hedenoch tend te 8 uren per Kynspoor van Den Haag naar Nieuwersluis vertrokken tot het maken van een tocht langs het Merwedekanaal. De Landbouwcommissie zal in den loop van Augustus te 's-Hage wederom in ver gadering bijeenkomen. Het stoomschip „Edam", van Botterdam naar de Plata Eivier, vertrok 26 Juni van Boulogne-sur-Mer; de „Prins Willem II," van Suriname naar Amsterdam, vertrok 27 Juni van Havre; de „P. Caland," van Nieuw-York naar Eotterdam, passeerde 27 Juni Wight; de „Prins Alexander," van Batavia naar Am sterdam, passeerde 27 Juni Ouessant; de „Zaandam" is 25 Juni van Amsterdam te Buenos-Ayre8 aangekomen. Gemengd Nieuws. Menigen voorbyganger zal het deze week zyn opgevallen dat de wel wat antieke tabakswinkel op de Haarlemmerstraat, hoek Vrouwesteeg, in een modernen koek bakkerswinkel is gemetamorphoseerd. Dit heksenproces heeft plaats gehad in den zeer korten tyd van 12 dagen; een bewys dus dat men hier ook wel vlug kan bouwen. De architect, de heer Jacs. Van der Heyden, als het ware do aangewezen man voor zulk een spoedstuk, heeft aanspraak op oen woord van lof, en zal stellig tevreden zyn over zyne medewerkers. Naar wy vernemen, is van v. d. W., die dezer dagen het ongeluk had in de fabriek der firma P. C. Co. alhier, door het uit- glyden eener ladder, met zyn arm met eene der machines in aanraking te komen, in het academisch ziekenhuis dat lichaamsdeel ge amputeerd. Men meldt uit Voorburg: Nau welyks zyn de sluizen te Scheveningen ge sloten, of ook deze gemeente ondervindt ruimschoots daarvan de nadeelige gevolgen. De bewoners van de buitenplaatsen en van de huizen langs „de Vliet" zyn verplicht carbol te branden, om den walglyken reukr die uit hot water opstygt, eenigezins te neu traliseeren. De huizen, die in het voorjaar geschilderd zyn, zien er uit, alsof ze met potlood- en roestwater zijn bespoten. Do massa zwavelwaterstofgas, welke zich uit- het water ontwikkelt, verbindt zich met het loodwit in de verf en veroorzaakt de vuile kleur. De vele warmoeziers en bleekers, die men in deze gemeente aantreft, kunnen de groenten en kleederen niet meer op de gebruikelyke wyze spoelen, doch moeten daarvoor pomp- of regenwater bezigen. Treedt eerstdaags eene periode van droogte in, die men elk jaar, hetzy in den voor-*bf in den nazomer, heeft, dan moeten de polderduikers geopend worden om het vee van drinkwater te voorzien, en het zwarte vocht vult dan de sloten om de weilanden, hetgeen een aller- nadeeligsten invloed uitoefent op de melk productie en bovendien de qualiteit van boter en kaas belangryk vermindert, zooals vorige zomers bewezen hebben. Een paar maanden geleden ontvingen de belendende eigenaren van slooten, welke in den Vliet uitkomen, weder de gewone aan- schryving van het bestuur van Delfland om de slooten uit te baggerendie aanschryving wordt elk jaar ontvangen, doch Delfland laat zelf nooit den Vliet uitbaggeren. Het gevolg ligt voor de handde groote hoeveelheid bagger, daarin aanwezig, zakt weder naar de uitgebaggerde slooten. Vraagt men, waarom Delfland zelf niet aanvangt met den Vliet te doen uitbaggeren, dan krygt men tot antwoord, dat de provincie zulks behoort te doen. Wel is het te betreuren, dat by de herziening der grondwet het denkbeeld van den heer Goe- koop, om nl. de waterschappen onder beheer van 's ryks waterstaat te brengen, niet tot uitvoering is gekomen. De Staat kon dan voor de gezondheid der ingezetenen waken door de sluizen te Katwyk (Eynland) en te Leid schendam (Delfland) te openen en daardoor in de dringende behoefte aan eene behoorlyke waterverversching voorzien. Naar men uit Havanna meldt, hebben eenige roovers getracht tusschen Aguacate en Sabanaderbolo een trein van het spoor te doen loopen, doch tevergeefs. De trein reed ongedeerd door onder de geweer schoten der bandieten. Te Groveton, in Texas, stond verleien Dinsdag de heer Turner, een rechter, met zyne dochter, en prof. Davis, bestuurder van eene Dames-Academie aldaar, te praten, toen het jonge meisje plotseling eene revolver uithaalde en zich doodschoot. Haar vader ontrukte haar de revolver en schoot Davis neer, die eveneens dood bleef. In hechtenis genomen, weigerde Turner alle opheldering omtrent het gebeurde. Schrikkelyke boschbranden woeden in Zuid Colorado. De mynstad Ward, met zes groote fabrieken, werd met volko men verwoesting bedreigd. Een hevige brand vernielde te Solingen het woonhuis van twee gezinnen. Het ééne gezin, dat van een blinden manden maker, verliet langs ladders uit de ramen het brandende perceel en redde zich zoo het leven. Alles is buitendien verbrand. De gemeenteraad van Yerviers heeft besloten tot den bouw van een schouw burg, in de rue Jardon, waarvan de kosten worden geraamd op 150,000 fr. Naar aanleiding vanhetfeest te Maintz ter viering van het 450-jarig jubilé van de uitvinding der boekdrukkunst, geeft de Londensche „Standard" een hoofdartikel over de quaestie of Guttenberg dan wel Lau rens Coster de uitvinder is geweest. Het blad erkent de aanspraken der Nederlanders op de eer voor Cestor als uitvinder, en het spreekt verder ten gunste daarvan, zonder echter een beslissend oordeel uit te spreken.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1