eon schoon en trotsch effect, de weelderige paden, door kleurenrijke, breede stralenbundels heldor verlicht, te midden van welke de schoone en rijke fantasiekostumes van edelen en ridders, gearmd met jonkvrouwen, met (geurige bloemen op de borst en in de hand, ■zich langzaam heen en weer bewogen op de ,maat dor muziek van Cyenens stedelijk mu ziekcorps uit Utrecht. Alles, do natuur, de inmiddels onbewolkt géworden hemel en de schwürmerische maan, spande allo krachten in om ook aan dit feest zooveel mogelijk luister by te zetten. Alles was vroolijk, opgeruimd; men kocht bloemen en bouquetten in het winkeltje bij den ingang, om ze met minzamen lach aan de schoone maagden aan te bieden, of wel men nam met dezen plaats in het kleine atelier der photogra- phie instantanés, om dit gezellig samenzijn op het papier vereeuwigd te zien. Karei V had inmiddels het terrein betreden de deuren van de groote zaal werden geopend en de vorst nam plaats op den sierlijken, met wapens versierden troon, vlak tegenover - den ingang opgericht. De danslustigen dron gen vervolgens naar binnen, met moeite een plaatsje veroverende. Weldra werd door Zijne Doorluchtigheid het teeken gegeven dat het bal een aanvang zou nemen. Een dor pages berichtte vervol gens mevrouw Franchimont, de echtgenoote van den rector-magnificus, dat de Keizer met haar het bal wenschte te openen. Statig trad zÜ hem te gemoet tot vlak voor den zetel, waar Karei dezen verliet om met haar door de sierlijke zaal te wandelen. Dra volgden andere paren en spoedig was de dans alge meen. Zelden zag men zoovele edelen, zoo vele grooten vereenigd; zelden zulke rijkeen zoovele verscheidene kleederdrachten verza meld. Rijken, geleerden, edelen en ridders krioelden met hunne schoonen daar door elkan der ton aanschouwe der godin Minerva, die met welgevallen van hare hooge standplaats op dit feest nederzag. Hoe ruim de zaal ook was, toch bleek zij te klein voor de enorme menschenmassa, welke zich thans hier bevond. Da vorst bewoog zich niet veel tusschen die opeengepakte menigtenog eene enkele maal zagen wij hem eene dame ten dans voeren. Mej. H. Ten Brink, dochter van onzen hoog leeraar, mocht o. a. deze onderscheiding te beurt vallen. Voor den Keizer en enk6le hooge gasten was op de groote scène eene tafel aangerecht, waar zjj gezamenlijk het avondmaal nuttigden. Zoo duurde dit feest voort, gezellig en bui tengewoon geanimeerd. Tot laat in den nacht duurde de feestvreugde. Leidens burgers hebben feest gevierd, zy hebben bewezen dat het Leidsch Studentencorps bi) hen nog steeds als immer in eere staat en dat zij de uitnoo- diging, hun van die zijde gedaan, op hoogen prijs stellen. Ook aan de overzijde, op het Steenschuur, bleek de belangstelling groot. Velen aan schouwden van daar datgone, wat niet voor hunne oogen verborgen was, en luisterden naar de keurige muziek. Mochten zij geene balzaal betreden, velen hunner vergenoegden zich gaarne met een bezoek aan eene der vele op de Langebrug geplaatste poffertjes kramen; daar was het als het ware kermis. nemers aan do maskerade niet in hun kostuum verschenen waren. Slechts enkelen vertoonden zich daarin. Om over halftwaalf werd door de in het Kort-Raponburg liggende boot met de stoom fluit het sein tot afvaart gegeven. Ze zette zich in beweging, doch de van de zijde van het Galgewater komende wind en de stroo ming van het water schenen haar, nu ze nog geen goeden gang had, te machtig om in de goede richting vooruit te kunnen. Ze dreef rechts af en kwam dwars tegen de Borstel- brug te liggen, waar ze vóór- noch achter uit kon en van links was geen sprake. Dit kon alleen geschieden, toen eene der booten uit het Galgewater op haar afkwam, waarmede zij door een touw werd verbonden, en aldus werd zij een eindje op sleeptouw genomen. Toen zjj eindelijk weer de goede richting had, ging het vooruit, gevolgd door twee andere feestbooten, waarvan eer.e ook de muziek der huzaren uit Deventer aan boord had, welke onophoudelijk het „Iö Vivat" en variaties daarop deed hooren. Ten einde de bruggen, waardoor de booten moesten heengaan, niet te lang, met het oog op de passage en de veemarkt, te doen open blijven, vertrok eerst kort daarna hot t weede gedeelte van den stoet, bestaande uit eene goed met mannelijke en vrouwelijke gasten voor ziene boot, alsmede eene, waarop nog ettelijke heeren en de bekende muziekkapel van ülricb. De zesde boot was geheel leeg en bleef in het Galgewater achter. Zoowel vóór als tijdens het vertrek bevend zich in den omtrek eene groote menigte toe schouwers, welke ook langs den weg, toen de watertocht door de Beestenmarkt, den Ouden Singel en de Haven ging, niet ontbrak. De weg naar het „hek" werd door de Zijl genomes. Later vertrokken er nog velen per trein of per rijtuig heen, ook gekostumeerden. Moge de omstandigheid, dat by het afvaren juist de zon, by eenige verandering van wind, even kwam doorbreken, een gunstig teeken voor het feest zyn geweest! Bp het ter perse gaan van dit nommer was men nog niet terug. Zaterdag's namiddags te 2 uren, matinee musicale op de sociëteit „Minerva", met intro ductie van dames. Concert door de stafmuziek van het -ide reg. inf., directeur de heer Mann. Des avonds te halfacht: vauxhall en bal, aangeboden door de gezelschappon „Sempre Crescendo" en „Pro Patria", op het feestter rein en in het feestlokaal. Concert op het feestterrein door het orkest van de vereeniging „de Harmenie" uit Groningen, directeur de heer J. H. Bekker. Vrijdag. Naar het Warmonderhek. Voor den dag van heden was door destu- denten-roeivereeniging „Njora" een tochtje naar het Warmondorhek bereid. Vyf groote 6tnombooten, met vlaggen en wimpels voor zien, lagen 's morgens in het Galgewater gereed om de gonoodigden en die voor geld van de party wilden zyn, te ontvangen, ter- wyt oene zesde, meer sierlyke boot, van Fop Smit Co., in het Kort-Raponburg, bestemd was voor de senaten der bevriende Neder- landscli9 studentencorpsen, voor de afgevaar digden der Parysche studenten en voor het Collegium van het Leidsch Studentencorps. Ook bevond zich daarop de zetel van keizer Karol V, doch Z. M. kwam niet. Drie der groote booten waren tegen het aangekondigde tijdstip van vertrek, elf uren, geheel bezet zoowel met dames als met heeron. De lucht zag er niet bjjzonder gunstig uit en er woei een vr(j sterke wind uit het met regen dreigende zuidwesten. De gasten, niet het minst die van het schoone geslacht, haddeu daarom de noodige voorzorgsmaat regelen genomen, voor het geval het weer nog minder voor dezen dag ter wille mocht worden. H9t was nu reeds vry koel op het water. Aan een en ander moet het dan ook zeker worden toegeschreven dat de meeste deel Gemengd Nieuwe. Hedennamiddag om één uur had een meieje, den familienaam Van den B. dragende, in de Bakkersteeg, naby de Kai- serstraat alhier, het ongeluk in brand te ge raken, toen het vuur gehaald had in eene water- en vuurnering. Op het schreeuwen van het kind scho ten eenige personen toe. By hare pogingen om de vlam der kleederen te blusscben, be kwam eene vrouw eenige brandwonden aan de handen. Een man slaagde er in met een kleed de vlam uit to dooven. Het kind zelf is er nogal goed afgekomen de kleederen hadden echter veel te lyden. Ongeveer terzelfder tyd had ook by de voormalige Heerenpoort een ongeval plaats. Een kind van een viertal jaren viel in het water. By dit ongeluk kwam het geluk dat het kind gered werd. Een der bladen deeltmededat te Haarlem gisterochtend is overleden een Leidsch student, de heer P. P., die bij het monsteren van den optocht het ongeluk had van zyn paard te vallen en daardoor eene hersenschudding kreeg. De naamlyst der deelnemers aan de mas kerade naziende, konden we er geen naam by vinden, waarop bovenstaande naamsaandui- ding kon staan. ■Wel bevat de „Haarl. Crt." van heden eene advertentie, waarin het overiyden wordt be kend gemaakt van den heer Pieter Posthuma, In den ouderdom van 23 jaren. Die advertentie is onderteekend door de ouders van den overledene, alsmede door twee broeders, de heeren Job. Posthuma en Carst Jan Posthuma. Nu komt eerstgenoemde broeder in het maskerade-programma voor onder No. 98 als Johan van Keppel, heer tot Oldenampsen, en laatstgenoemde onder No. 1S2 als Jean do Hennin, heer van Bossu, terwyl nog een derde heer Posthuma, met de voorletters J. S (dus waarschijnlyk van eene andere familie Posthuma) voorkomt onder No. 24 als Arnold Vygb, burgemeester van Nymegen. Blykbaar berust de inhoud van bedoeld be richt dus op eene vergissing. Nader vernemen wy dat dit ook werkelyk het geval is. De overledene was hier wel student in de medicynen, doch wegens onge steldheid reeds geruimen tyd vóór de mas kerade naar de ouderiyke woning te Haarlem gegaan. By die ongesteldheid, ofschoon inder daad door het vallen van een paard ontstaan, kwamen typheuse koortsen, welke, helaas, den dood ten gevolge hadden. Met de mas kerade staat dit sterfgeval dus niet in verband, ook niet met de monstering, want toen werden geene paarden gebruikt. Men schryft ons heden uit Zee t irwoudeDrie jeugdige kinderen uit deze gemeente, die in het vorige jaar hunne moe- dir en in dit jaar hun vader verloren en in bihoeftige omstandigheden verkeerden, zyn opgenomen in de gunstig bekende weesinrich ting van den heer Van 't Lindenhout, te Neer bosch, by Nymogen. Men meldt o n s u i t K a t w y k a a n Zee, dd. 27 Juni: Gisteravond zyn nog ter haringvisschery vertrokkenKW. 4, schipper Jac. Schaap, van den reeder F. E. Meerburg; KW. 28, schipper D. Van der Plas en ICW. 63, schipper Jan Van der Plas, dezo beide schuiten van den reeder P. Haasnoot Pz. Reeds zyn ruim 30 schuiten tot uitoefening der haringvangst in zee. Gisteravond tusschen licht en donker hadden twee knapen de brutaliteit op de pomp in den hoek van het Binnenhof by de poort, to 's-Hage, te klimmen en van het platdak op het ryksgebouw een stuk lood los te maken en mede te nemen naar de trap van de Ridderzaal, waar zy het lood in stukken sneden. Nog voordat zy hot gestolene konden mede voeren, werden de beide jeugdige dieven door een politie agent aangehouden. Te Nymegen heeft een weezen- vriend aangeboden eeno tribune op te richton, waarop 700 weezen en het helpend personeel van de weesinriebting to Neerbosch plaats kunnen vinden en op eon der schoonste punten van de stad den optocht der Leidsche studenten op 1 Juli a. s. van nabij in oogenschouw kunnen nemen. Te IJsendoorn is gisteren zekere H. v. R. ondor een zwaar geladen wagen ge raakt, waardoor hy zoo goed als oogenblik- keiyk gedood werd. ErheeftzichteB i nn en-Moer dyk een geval van slaapziekte voorgedaan by oen kind van ongeveer 5 jaren. Na een paar dagen is het overleden. In het Panopticum te Amster dam is geplaatst het beeld van dr. Wester man, in was, achter zyne schryftafel gezeten, het hoofd treffend gelykend gemodelleerd door den heer Teixeira de Mattos. Ook naar de Leidsche maskerade! Te Bleiswyk geraakte Dinsdag-morgen een tentwagen met paard te water, doordien het beest schrikte. Van de vier passagiers twee heeren en twee dames konden er nog 3 bytyds uitspringen, maar ééne dame geraakte te water. Door toegesnelde hulp van den kaste lein W. De Wit en anderen werd alles spoedig op het droge gebracht. De wagen bekwam eenige geringe schade. Nadat de uit het water geredde dame door de vrouw van den kaste lein van droge kleederen was voorzien, kon de reis naar Leiden voortgezet worden. Ook uit de te Berlyn ontvangen telegrammen blykt dat het Woensdag in de zitting van den gemeenteraad van Rome tot eene ware vechtparty gekomen is, naar aan leiding van het door de regeering ingediende wetsontwerp, hetwelk de regeling der gelde- ïyke aangelegenheden van de stad wil doen plaats hebben onder scherp toezicht van de regeering, en tegelykertyd eene versterking van den invloed der regeering op het ste- delyk bestuur beoogt. Ten einde verbetering in den flnantiëeien toestand te brengen, zou den o. a. een aantal stichtingen voor vrome doeleinden aan den staat overgaan. De gemeen teraad ziet in dit wetsontwerp een aanslag op de waardigheid der hoofdstad. Toen op grond daarvan de raadsleden besloten col lectief hun ontslag te nemen, en Menotti Gar- ribaldi, tegen dergelyk besluit in verzet ko mende, de regeering ging verdedigen, brak er een storm los. Garribaldi werd uitgefloten. Be vend van woede, wilde hy zich op een der omstanders werpen. Met moeite werd hy nog daarvan tegengehouden, maar intusschen ge raakten verscheiden andere leden met elkaar aan het vechten, onder luid geschreeuw en geschimp. Vasallo, de directeur van het dag blad „Don Chisciotte", wierp den redacteur van het blad der regeeringsparty de „Fracassa", een inktkoker naar het hoofd. Bedoelde redacteur, in felle woede ontstoken, greep nu alle inktkokers en zandbakjes, die onder zyn bereik waren, en smeet ze naar zyn tegenstander, zoodat Yasalio aan den hals ge wond werd 6D, met bloed en inkt bezoedeld, uit de vergaderzaal gesleept moest worden. Toen steeg de woede en razemy ten top. Pooten van stoelen en inktkokers vlogen door de lucht. Een andere redacteur van de „Don Chiscotto" werd handgemeen met den hertog van Sermouta, totdat beiden op den grond tuimelden. Onder trompetgeschal stormden op dat oogenblik de wachthebbende „gensdarmes" de zaal binnen, om aan hot gevecht een einde te maken. De burgemeester gaf evenwel op ruwen toon den „gensdarmes" het bevel, zich dadeiyk te verwyderende gemeenteraad had, zeide hy, by zyne vechtpartyen geene hulp van de politie van noode! Tegen middernacht werd, onder algemeens uitputting, deze ge meenteraadszitting gesloten, nadat do leden nog gelegenheid hadden gevonden vóór het beengaan het besluit om collectief ontslag te nemen, definitief vast te stellen. Zoo is Rome voor het oogenblik zonder ge meenteraad. Uit Spa wordt aan de „Köln. Ztg." geschreven: Eenige Belgische en Duiteche bladen behelsden dezer dagen het bericht dat de hier vertoevende koningin van België, ver leden Vrydag, by gelegenheid van een uit stapje, aan de gren3 by Malmedy door Duitsche douanen lastig gevallen is op eene wyze, welke het voorval wellicht zou maken tot eene diplomatieke correspondentie. Het met het koninklyke wapen voorziene rytuig zou namelyk, tegen den wil der koningin en van haren adjudant baron Goffinet, door de dou anen doorzocht en eerst na het volbrengen der gebruikelyke formaliteiten doorgelaten zyn. Naar nu blykt, is dit gehoele verhaal een van blad tot blad gegaan verzinsel. BUITENLAND. Frnnlii-ylt. De Kamer van Afgevaardigden is gisteren tot de eenvoudige orde van den dag overge gaan ten opzichte der interpellatie van den onschuldig veroordeelden Borras. Met 340 tegen 35 stemmen is verworpen de door het kabinet bestreden urgentie van het voorstel-Laur, tot openbaarmaking van het rapport over het Crédit Foncier. Dnltaohlond. De Ryksdag heeft gisteren, met 211 tegen 128 stemmen, aangenomen paragraaf 1 van de legerwet, betreffende de sterkte in tyd van vrede tot 31 Maart 1894 op 486,983 man, na verwerping van alle voorgestelde wyzigingen. Onder de tegenstemmors behoor den, behalve de vryzinnigen, de volksparty on de socialisten, ook 18 leden van het Centrum. Verder is door den Ryksdag goedgekeurd paragraaf 2 van do legerwet, betreffende de vorming van enkoio wapenen, en daarna de bekende resolutie van 'Windthorst, met ver schillende meerderheid van stommen. By den Ryksdag is ingekomen een voor stel van den rykskanselier, om toestemming te verleenen tot verdaging van dit staats lichaam, van 8 Juli tot 18 November. Ter herstolling van het inwendige der Clemenskerk te Munster stond de Btedelyke regeering aldaar 11,000 mark toe. Prins Yon Bismarck gelooft, volgens de „Standard," dat do Engelsch-Duitsche over eenkomst voor Duitschland niet zeer voordeelig is. Engeland hoeft naar zyn oordeel zyne be langen met goed gevolg weten to verdedigen en hy verwacht teleurstelling by de y veraars voor Duitsch-koloniale ondernemingen. Vooral het Britsche protectoraat over Zanzibar staat den gewezen rykskanselier niet aan. Naar 't heet, zal Wïssmann waarschynlyk niet naar Afrika terugkoeren, maar eene betrek king krygen by het ministerie van koloniën. Itixllë- Ernstige wanordolykheden hebben plaats gehad te Fabara, in de provincie Girgenti. Drie duizend werklieden trokken in optocht door de straten en kwamen in botsing met de gowapende macht, waarby vier gendarmen werden gewond. Daarna staken zy de Civiele

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2