N°. 9309. "Vrijdag 27 Jimi. A*. 1890. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van g'on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 26 Juni. Het Roode Testament. LEIDSCH DAGrBLAD. PHIJB DEZER COURANT: Toot Leiden per 8 meenden1.10. Franco per poet1.40. Alronderiyfee Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Ven 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17J Grootere lettere neer plaatemimte. Voor het in ceeseeren buiten de etad wordt 0.10 berekend Zij, die zich nu abonneeren op het Leidseh Dagblad, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Juni. Juli en Aug. worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Officieel e Kennlsg;eTingen. JACHT. De Commissaris dee KoniDge in de Provincie Zuid- Holland, Gezien het besluit var» do Gedeputeerde Staten van den lOden Juni 1890, No. 90; Gelet op art. 11 der Wet van den lSden Juni 1857 (Staatsblad No. 87); Brengt tor kennis van de belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Vrijdag den leten Augustus aanstaande, en dat mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, df en h, der wet op de jacht en vis- eoherij, is geoorloofd; wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en viescherij in deze Pro vincie, krachten® welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oever® van meren, plassen, rivieren en op moerae- «ge landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in do Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Koninge voornoemd, POCK. 's-Gravenhage, den 13den Juni 1890. Aan de univeraiteit alhier is het voorberei dend examen in de godgeleerdheid afgelegd door den hoer C. Spoelatra. Op 18 Juli a. 8. zal de heer B. Janse Lzn., stationschef, tevens opzichter-machinist alhier, den dag herdenken, waarop by vóór 25 jaar in dienst der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij trad. Voor de 334ste staatsloterij zyn door den minister van financiën verstrekt aan de Leidsche collecteurs de hoeren C. J. Heintz en Zoon 370 en aan de hoeren H. VanRom- burgh en Zoon 150 loten, alsmede aan de voormalige gedelegeerden der lste klasse de heeren J. M. Secreve en Co. 5 loten. Een dertigtal deelnemers aan de Leidecbe maskerade bezocht gisteravond in kostuum de voorstelling in den circus Carré te 's-Hage. De tent was stampvol en overal langs den weg, waar de gekostumeerden in rijtuigen passeerden, was eveneens eene talrijke menigte verzameld, in de veronderstelling dat het aantal gekostumeerden grooter zou zjjn. Dezeu woonden in hunne sierlijke kleeder dracht ook een gedeelte der muziekuitvoering in het Haagsche Bosch by. Te hunner eere werden door do stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers het „Io Vivat" en de nationale liederen uitgevoerd. Karei V was niet by hen. Deze bevond zich op het Reünie-diner. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van hot stoomschip „Werkendam", van Amsterdam vertrekkende. Ten poatkantore al hier moeten de brieven enz. uiteriyk morgen-, Vrydag-avond, om 10 uren bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Brouwershaven den heer Corns. Bosman, secretaris der gemeente Voorschoten. Benoemd is tot directeur van het poet kantoor te Warmond, de heer W. Coens van Senden, directeur te Oorschot. De heer RoSll heeft voorgesteld in art. 6 van het by de Tweede Kamer aanhangige ontwerp van het militair onderwijs te bepa len, dat jaarljlks door den minister van oorlog het aantal leerlingen wordt bepaald, die aan de Hoogere krygsschoel, de Militaire Acade mie, den Hoofdcursus en aan de Cadetten school kunnen worden toegelaten (voor zooveel IndiS betreft in overleg met den min. van koloniën). De heer Schimmelpenninck v. d. Oye heeft voorgesteld art. 18 te wyzigen met het doel om de denkbeelden van den heer Von Löben Seis (betrekkeiyk de opleiding buiten do Cadettenschool voor do Academie) te belicha men, met weglating echter van de voorgestelde bydrage. De keeren Van der Kaay, Rooseboom en Seyffardt hebben voorgesteld te bepalen, zoo lang geene Cadettenschool is opgericht, jonge lieden tusschen de 15 en 18 jaren na afge legd examen tot militaire dienstverbintenis toe te laten, waarna zy van Rykswege hetzy eene tegemoetkoming in studiegelden, hetzy promiën na voldoend afgelegd examen, hetzy zoodanige tegemoetkoming en premie te zamen, genieten volgens by reglement te stellen regelen. De werkzaamheden voor den bouw van den Nieuwen Schouwburg aan den Coolsingel, te Rotterdam, zyn nu in vollen gang. De heer Stelwagen heeft het werk aangenomen voor ƒ116,000. Het moot in drie maanden voltooid zyn. Op den 24sten September zal het gebouw dus moeten worden geopend. Het eerste con tract sprak van 1 September. De boete van 100 daags, voor te-late-oplevering van dezen datum tot den 24ateD, zal door den heer Van Stolk worden betaald. Architect by het werk is de heer By voet, uit Amsterdam. Dat het nu ernst is, blykt wel uit de omstandigheid, dat anderhalf uur na het teekenen van het contract de aannemer met zyn materiaal op het terrein was. By den gemeenteraad van Haarlem is ingekomen een avantprojet voor eene eigen waterleiding. De koeten er van worden geraamd op acht ton, buiten den aankoop van gronden by onteigening. Het kohier met eene verhoogde belastbare vertering van twee ton is door den Raad vast gesteld op 3.6 percent. Het percentage bedroeg het vorig jaar 3.4. Het verzoek om concessie voor den aanleg van eene stoomtram door de stad naar Zand- voort is door den Raad gesteld in handen van de Kamer van Koophandel. De gemeenteraad van Amsterdam zette gistemamiddag de behandeling der electrici- teitsvoordracht voort en nam een amendement aan van den heer Pynappel op art. 21, be palende dat, na uitkeering van 6 pCt. over het kapitaal, de helft van de overschietende winst aan de verbruikers wordt uitgekeerd. De overige artikelen werden goedgekeurd en B. en Ws. opgedragen de voorwaarden bekend te maken, de belanghebbenden tot aanbieding vóór Sept. uit te noodigen en daama voor atellen te doen tot het verieenen van eone of meer concessiën. By het comité voor den herbouw van den Stadsschouwburg te Amsterdam is van de geldleening ad ƒ900,000 tot heden voor 800,000 geteekend. Zyn de overbiyvende 100,000 niet vóór 1 Juli aanst. byeeBge- bracht, dan zal het comité verplicht wezen zyn mandaat neer te leggen, omdat de ver bintenis der inschryvers op 1 Juli eindigt. Door het kiescollege der Ned.-Hervormde gemeente te Rotterdam is in de vacature- Muller het navolgende drietal, uit eene alpha- betische iyet, samengestelddr. E. H. J. Grundlehner, te Delft; ds. H. J. L. feoozemeyer, te Arnhem, en ds. O. Schrieke, te Zandvoort. Ds. J. M. Snethlage te Haarlem heeft voor het beroep naar Rotterdam bedankt. Te Sittard is in den ouderdom van 51 jaren overleden de dichter Ch. Beltjens. De collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht te Heemstede 271.50 en te Bennebroek ƒ38.93. Zondag, 29 Juni a. s., des voonniddags te tien uren, hoopt de heer H. H. Barger, predikant te Vlaardingen, in de Ned.-Herv. kerk te Leiderdorp voor de gemeente op te treden. Bedankt is voor het beroep naar Lei- muiden door ds. W. Mulder, te Harderwyk. De Eerste Kamer hield gieteravond eene vergadering tot hervatting der werkzaamheden. Ingekomen waren de laatetelyk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de spoorwegovoreenkomsten. Ze zyn verzonden naar de afdeelingen. De vergadering werd tot later verdaagd. De voorzitters der afdeelingen werden ver zocht zich nog gisteravond te vereenigen. Donderdag-voormiddag werd ten paleize te 's-Gravenhage, namens commissarissen van den eersten haringjager, Maandag te Vlasrdingen binnengekomen, de eerste Hol- landscbe haring voor de koninklyke familie aangeboden. Te halfnegen was daartoe eene sjees, met twee paarden bespannen en ver sierd met de Nederlandsche vlag, van Yiaar- dingen naar Den Haag gereden. By het bestuur van „Artis" bestaat het voornemen, de nagedachtenis van dr. G. F. Westerman op waardige wyze te eeren door het oprichten van een monument in de tuinen va» het Genootschap. In de heden door de Tweede Kamer ge houden zitting werd medegedeeld dat Z. M.' de Koning het voorstel-Reekers heeft be krachtigd. De heer Smeenge werd als herkozen lid voor Meppol toegelaten. By do verder behandelde wet op het mili tair onderwys is in de wet bepaald dat zetels zyn gevestigd aan de Krygsschoel te 's-Gra- venhage, aan de Koninklyke Militaire Acade mie te Breda en aan den hoofdcursus te Kampen. De plaats der Cadettenschool zal nader worden bepaald. De bydragen der cadet ten zyn vastgesteld op een maximum van 400 'sjaars. De adelborsten der lste kl. J. Wolterbeek Muller, G. F. Noordhoek Hegt, F. H. baron Van Dedem, jhr. J. H. O. Van den Bosch, C. F. Kruisinga, G. Den Berger en M. C. Van Assendelft de Coningh, dienende aan boord Zr. Me. schroefstoomechip „Van Galen," worden met 1 Juli op non activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zyn de heeren A. Van der Mee, S. De Ruyter, J. P.' ROMAN VAN XAV IKR DB nesTÉrn'. 169) Madeleine werd spoedig door de agenten ep de hoogte gesteld en zy beloofde stellig dat zy hun in alles zeu bystaan. Paul en de Buneing zaten aan den oever der rivier te visechen, toen een brieven besteller Paul naderde. „Mynheer Paul Fromental, als ik wel heb vroeg hy. „Ja, die beu ik." „Hier is een brief voor u!" „Dank je." Paul nam den brief aan en brak het oou- vert open. Hy verslond den brief met zyne oogen; er kwam een glans van geluk op zyn gelaat. Hy bemerkte evenwel dat zyn metgezel hem aandachtig aanzag. „Een brief van myn vader", zeide hy. „Ah, zoo!" mompelde de Bunsing, terwyl hy dacht: „Wat kan zon vader hem te schryven hebben; hy heeft hem gisteravond nog gezien. Daar steekt iets achter. Ik zal zien, dat ik den brief in handen kryg; ik zal ook de agenten waarschuwen." Tegen twaalf uren gingen zy in de restau rant op het eiland wat gebruiken. „Op de viechvangst geweest, Bonsing?" vroeg de restaurateur, toen beide jongelieden aan een tafeltje hadden plaats genomen. „Jawel, mynheer." „Heb je wat visch te koop?" „Neen, ik heb met dezen heer gevischt; dus behoort hem de vangat." „Volstrekt niet", zei Paul; „je kunt de vangst gerust verkoopen." Dat liet de Bunsing zich geen tweemaal zeggen. Hy ging met den restaurateur naar de boot en haalde het net op. Zy waren het weldra over den prys eens en de Bunsing bracht de visch in de keuken. „Het is wel jammer, dat er geen paling by. is", zeide de restaurateur, terwijl hy hem betaalde. „Heeft u paling noodig?" „Ja, morgenZou je my dan een paar kilo kunnen bezorgen?" „Welzeker, dan ga ik vannacht maar eens peuren." „Afgesproken!" Terwyl dit gesprek tusschen de Bunsing en den restaurateur gevoerd werd, zat Paul alleen in het prieel. Hy haalde den brief van Martha te voorschyn en las hem nog eens over, kuste het papior herhaaldeiyk en stak het toen in brand. De Bunsing kwam by Paul terug en de knecht bracht eene omelet en eene flesch wyn, wat de beido jongelieden zich goed deden smaken. „Ho, de boot over!" werd er aan den oever geroepen. De knecht van den restaurateur roeide naar den kant, waar twee heeren stonden. Toen deze heeren voorbygingen, wisselde de Bunsing met hen een blik van verstandhou ding, want hy herkende de belde agenten Vernier en Pradier. De nieuwaangekomenen bestelden iets en namen dicht by het prieel plaats. Na een poosje etond Paul op en ging naar het buffet om af te rekenen. De Bunsing ging, zoodra Paul zich had verwijderd, naar de agenten. „Vanmorgon heeft hy een brief ontvangen", fluisterde hy. „Van wien?" vroeg Vernier. „Hy zei van zijn vader, maar dat kwam mü toch verdacht voor en terwijl ik daar straks mpn visch aan den restaurateur ver kocht, hoeft hy den brief haastig uit den zak gehaald en verbrand." „Heb je dat gezien?" „Neen, maar ik zag er de asch van in het prieël liggen!" „Bravo, myn joDgen, je hebt het instinct van een politieman", zei Pradier. „Pas op, daar komt hy terug", waarschuwde Vernier. De Bunsing haalde haastig eene sigaar uit zyn zak en vroeg om vuur. Eenige oogenblikken later roeiden Paul en de Bunsing weg, en lieten Vernier en Pradier zich weer overzetten, waarna zy de boot der jongelieden weer volgden. Aan de deur van zyn huis nam Paul af scheid van de Bunsing. De beide politie mannen waren eveneens thuisgekomen en namen plaats voor het venster van hunne kamer en tuurden naar buiten. De Bunsing ging naar de werf, waar hy zyne boot bewaarde en maakte zyn visch- tuig in orde, om aan zjjne belofte aan den restaurateur te voldoen. Daama ging hy slapen tot het donker was. Toen het duister was geworden, roeide hy naar den tuin van „Le Petit-Castel", waar by zyne boot vastlegde. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1