N°. 9307. Woensdag 25 Juni. A0. 1890. <geze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noBimer bestaat uit TWEE Bladen. RECHTS! MASKERADE! In het belang eener geregelde passage binnen Leiden op den dag der Maskerade raden wy stadgenoot en vreemdeling aan den 24stcn Juni overal op hunne wandeling steeds de rechter zijde van de straten of grach ten te houden. Met het oog op de groote drukte zal ieder er wèl by varen. Leiden, 23 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174 Grootere letten naar plaatsruimte. Yoor het in caeseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend Officieel© Kennisgeyin^eiL Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bij deze ter algemeens kennis dat op Dins dag den 24sten Juni a. a. de verschillende bureaux der Gemeente-Secretarie en het kantoor van den Gemeente-ontvanger, van des middags twaalf uren af, voor het publiek zullen gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Le;den, DE KANTER, Burgemeceter. 21 Juni 1890. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gezien art. 52 der Algemeone Politie-verordening dd. G November 1879. Bepaalt: dat bij gelegenheid der verschillend© feesten, te geven in het gebouw op het Park, Maandag den 238ten Juni e. k. en volgende dagen, de passage met rijtuigen tot het aanbrengen van bezoekers aan de Garenmarkt niet anders mag geschieden dan in de richting van het Stoenschuur, langs de zijde van de Loge, terwijl die rijtuigen zich moeten verwijderen in de richting naar de Raamstegcn ea bij het afhalen van bezoekers aan de Raamsteog niet anders dan in de richting van de Doezaatr&at, welke rijtuigen zich in de richting van de Garen- markt moeten verwijderen dat gedurende de feestweek iederen avond, van 7 uren tot na afloop der feestep in bedoeld gebouw, het rijden lange het Steens c huur van de Nieuwsteog tot de Breestraat is verboden, met uitzondering van Dinsdag, op wolken dag lapgs het Steenschuur alleen mag worden ge reden in de richting van do Hoogewoerdabrug naar de Nieuweteegebrug. Leidon, De Burgemeester voornoemd, 21 Juni 1890. DE KANTER. Aan de universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd: het doctoraal-examen in de rechtswetenschap door de heeren A. L. Donker, J. Th. F. Telting en M. A. De Savornin Lobmanhet candidaats examen in de god geleerdheid, tweede gedeelte, door de heeren W. Van Deursen, E. Botjes en C. A. Do Bruin. De baron d'Anethan, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning der Belgen by ons Hof, is reeds heden alhier afgestapt in het „Hötel du Lion d'or" (Verhaaff) met zjjn secretaris en verder gevolg, om den maskeradedag by te wonen. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses "Wilhelmina zullen met eenig gevolg zich den lsten Juli naar Nijmegen begeven, ten einde daar getuige te zijn van den plechtigen intocht van Karei Y, te houden door leden van het Leidsch Studentencorps. In de Zaterdag avond gehouden verga dering van de „Leidscho Zwemclub" werd besloten tot het houden van een onderlingen zwemwedstrijd op 13 Juli en tot het uit reiken, op vast te stellen dagen, van diplo ma's als geoefend zwemmer aan al degenen, die zich daartoe bij den secretaris aanmelden en een afstand te water kunnen afleggen van 120 meter op da borst en 60 meter op den rug. Bü de heden gehouden openbare vorkoo ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 54, 27.50, 5.70 en ƒ2.85. Men meldt ons uit Katwijk aan den Rijn Donderdag 26 Juni zal het 50 jaar geleden zjjn dat onze hooggeachte medicus Dr. H. B. Van Rhjjn aan de Universiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de medcijneni. Eene maand daarna vestigde by zich reeds in onze gemeente, zoodat wij 27 Juli ook dat feit hopen te herdenken. Na een uiterst werkzaam leven want dr.Y an Rhijn had steeds eene groote praktijk, oefent de jubilaris nog met den meesten lust zijne nu nog vr(j omvangrijke praktijk) uit, geacht door Katwjjks burgerij. Nog velen brengt hij hulp, nog velen lafenis aan het krankbed, terwijl hy voor zyne patiënten steeds een van oprechtheid getuigend, bemoedigend woord heeft. Menigeen kan er niet aan denken, dat de tyd eenmaal moet komen, dat hy zyn ouden dokter niet meer zal kunnen raadplegen. Dat de geachte jubilaris dan ook nog vele jaren in ons midden blyve, nuttig werkzaam, zoo als hg dat nu gedurende 50 jaren in ruimen kring is geweest I „Eigen Haard" geeft thans eene ba- schryving van de fabriek van verduurzaamdo levensmiddelen van den heer W. A. Blokhuis, te Noordwyk-Binnen, door verschillende tee- keningen opgehelderd. De heer H. v. d. Berg, arts te Haarlem, viert heden den dag, waarop hy gedurende vyfentwintig jaren als geneeskundige aldaar werkzaam zal zyn geweest. De heer v. d. Berg bekleedt tevens de betrekking van secre taris der afd. Haarlem van de Nederl. vereeni- ging tot bevordering der geneeskunst. Uit Rotterdam wordt aan het „Utr. Dbl." gemeld De IJsei-stoomtramwog-maatschappy, wier concessie zooals gemeld is door B. en Ws. was ingetrokken, heeft zich tot den gemeen teraad gewend om vernieuwing van de con cessie te vragen. Zy geeft daarby te kennen, voornemens te zyn hare lyn tot Delft door te trekken, zooals ook aanvankeiyk in de plannen had gelegen. Op advies van B. en Ws. heeft de gemeenteraad dat verzoek af gewezen. Wat zal er nu met deze tramiyn gebeuren? De bewoners van Overschie kunnen pleizler- ritjes maken tot aan de Heul, en dan verder naar Rotterdam wandelen. Maar daarvoor zal deze tramweg-maatschappy wel niet in het leven biyven. Eene waarschyniyker oplossing is, dat het iyntje overgedaan wordt aan eer.e andere maatschappy, die haar uitbreidt en eene verbinding maakt tusschen Delft en Rotterdam naar Overschie. Naar het „Hbl." verneemt, is wegens reorganisatie der Hollandsche Landbouw- en Kolonisatie-Maatschappy in Hongarye en op heffing der betrekking van ingenieur daarby, op 15 Mei jl. eervol ontslag verleend aan den civiel-ingenieur K. Burgergenoemde ingenieur is benoemd tot adjunct-ingenieur by de Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappy, en ver trekt 1 Juli a. e. naar de Transvaal. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Sept. a. s. te vervullen is de betrekking van leeraar in de Hoogduitsche taal en letter kunde aan de Rijks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Zwolle. Jaarwedde 1800. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, worden verzocht zioh vóór of uiteriyk op 3 Juli a. s. aan te melden by den inspecteur van het middelbaar onder- wys dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gravenhage. Woensdag 2 Juli zal op „Leiduin" (Vogelen zang by Haarlem) het 27ste Nationaal Zen- dingsfeest gehouden worden. De openingsrede zal door ds. F. Van Gheel Gildemeoster, te 's-Gravenhage, en de slotrede door de Amster- damsche predikanten W. H. Gisp8n en dr. E. Barger gehouden worden. Aan do universiteit te Erlangen is be vorderd tot doctor in de plant- en dierkunde de heer C. L. Reuvens, geboren te Arnhem, met proefschrift„Die Myonidae oder Schlafer. Ein Beitrag zur Osteologie und Syatematik der Nagethiere". Door Z. M. ia aan mr. A. De Wit, op zyn verzoek, met ingang van 1 Juli 1890, eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewyzen te 's-Gravenhage, be houdens aanspraak op pensioen, met dank betuiging voor de goede en getrouwe diensten, door hem gedurende byna 51 jaren aan den lande bewezen. Z. D. H. de prins Yon Wied heeft, naar wy vernemen, f 50 doen toekomen aan het comité dat gelden heeft byeengebraebt voor den Waterloo-stryder De Voogd, wiens portret aan den Prins was toegezonden.- Blykens een regeeringsteiegram uit Indië is den 13den dezer opgerukt tegen Kwala- bagoh en Olehgadja. De vyand werd vei- dreven en Olehgadja genomen. Drie mindere militairen werden licht gewond. Het bestuur van Pulchri-Studio te 's-Gra venhage heeft de sluiting der tentoonstelling van oude schilderyen bepaald op 15 Julia. s. De luit. ter zee der lste kl. H. Backer wordt met den lsten Augustus a. s. eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant by den directeur en comman dant der marine te Amsterdam en op non activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee der lste kl. J. Luytjes. De luit. ter zee der 2de kl. A. Van den Driessen Mareeuw wordt met den lsten Juli a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, terwyi met gelyken datum de luit. ter zee der 2de kl. H. J. Knottnerus geplaatst wordt aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. stoomschoener „Dolfijn." De gewone audiëntie» van de ministers van justitie op Dinsdag 24 en die van den minis'er van oorlog op Donderdag 26 Juni, zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Schiedam", van de Plata-Rivier naar Rotterdam, vertrok 20 Juni van Montevideo; de „Camphuye," van Am sterdam naar Batavia, vertrok 21 Juni van Gibraltar; de „Obdam" arriveerde 20 Juni van Rotterdam te Nieuw-York; de „Amsterdam" vertrok 21 Juni van Nieuw-York naar Am sterdam; de „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, vertrok 21 Juni van Suez; de „Prins Frederik," van Amsterdam naar Bata via, arriveerde 22 Juni te Southampton; de „Spaarndam," van Rotterdam naar Nieuw- York, ie 22 Juni Lizard gepasseerd. -ïnuugd Nieuws. Tijdens de maskerade zullen morgen eenige agenten van politie ala bereden politie optreden. Zy zullen dienst doen als „ordonnancen" van den commissaris, die den stoet voorafgaat en zoodoende onmiddellyk kan weten of en wat er hier of daar langs den stoet mocht gebeuren. Haastige spoed is zelden goed. Dit ondervond gisteravond een persoon, die nog met den trein van 7 uur 10 minuten in de richting van Den Haag wilde vertrekken, terwyl de trein zich reeds in beweging gesteld had. De man, die op de loopplank was go- sprongen, had het genoegen tot aan de Ge- vangonlaan mede te ryden, doch toen de conducteur had gemerkt wat er gaand9 was, werd de trein tot staan gebracht en tegen den te Iaat komenden persoon procos-verbaal opgemaakt. De trein reed daarna zonder hem weg. Hedenmiddag, omstreeks één uur, had voor den wir-kel der firma Blanken berg op de Mare oen droevig ongeval plaats. Een vierjarig meisje, dat naar het groen aan het kyken was, had het ongeluk onder een pak- wagen te raken. Een der wielen ging over het voorhoofd, zoodat het ongelukkige kind, uit de Glavssteeg alhier, onmiddellijk dood -\vas. Naar men mededeelt, hebben de studenten, als deelnemers aan den optochtte Leiden en te Nymegen, zich, krachtens de wet op het dragen van wapenen moeten voorzien van eene machtiging tot het by zich hebben van een wapen, voor een bepaalden tyd afge geven door den Commissaris des Koiiings. Men voegt er by dat voor iedere vergun ning een recht van ƒ0.75 is geheven. De burgemeester van Katwyk waarschuwt voor een rondtrekkenden man, genaamd S. Prové, die, vergezeld van twee personen, die hy zyn vrouw en kind noemt, langs do huizen bedelbrieven afgeeft. Reeds in het Algemeen Politieblad van Nov. 1889 en in de „Leeuwarder Courant" wordt op hem de aandacht gevestigd en voor zyne kwade praktyken gewaarschuwd. Men meldt ons uit Haarlommor- meer: Twee zoons van C. Rus, aan den Sloter- weg, roden met een boerenwagen, waarop nog twee zusjes gezeten waren, langs den weg, toen een hond, van een boerenerf komende, zóódanig aansloeg, dat het paard schrikte en op hol ging. Een zoon kreeg zulk een geweldigen slag, dat zyn been onder de knie verbryzeld was. De andere zoon sprong van den wagen om het paard te grypen en kreeg ook een schramp. Eerstgemelde is naar het ziekenhuis vervoerd. De heer H., godsdienstonderwyzer, is naby Sloten zóódanig door een hondje gebeten, dat het bloed uit de wond liep. Het hondje is vermoedeiyk van geen muilkorf voorzien ge weest, waartoe hier sedert 12 dezer gedurende 4 maanden verplichting bestaat. Men schryft ons uit Hoofddorp: Vrydag-middag omstreeks één uur passeerde langs den Kruisweg te Hoofddorp eene vigilante, waarin gezeten waren de heeren Bos met twee andere heeren, allen aannemers uit Dordrecht, komende van Aalsmeer, waar zy naar een aan te nemen werk waren gaan zien. Op de hoogte van de herberg van Kalmthout geko men, schrikte het paard en nam eene wending, waardoor de vigilante tegen een boom stootte. De passagiers schrikten en wilden het rytuig verlaten. De heer Bos greep naar het portier, doch sloeg ongelukkigerwyze met eene hand door het portierglas, waardoor hem de slag ader in den pols werd afgesneden. Het bloed spoot uit de wonde. Uit het rytuig gestegen, waarby een der andere heeren nog zyn hoofd stootte, hielpen beiden den gewonde om het bloeden te stelpen door een zakdoek om den pols te winden. Men liep of liever men vloog naar dokter Maas, die gelukkig tehuis was. Deze legde onmiddellyk een verband boven den elleboog, waardoor de bloedstroom op hield. De verdere behandeling kan deze dokter evenwel niet alleen voortzetten, waarom liy dan ook den gewonde met zyne medereizigers en hen vergezellende met eigen rytuig naar Haarlem reed. De hoer Bos moest daar over nachten, omdat verder vervoer licht gevaariyk kan zyn. Een goede maatregel van beide heeren was om direct den zakdoek om de wond te binden, daar toch zoo'n sterk bloedverlies spoedig den dood kon ten gevolge kon hebben. De koetsier heeft by het afspringen van den hok nog zyn boen gekneusd, en is een oogenblik later met de coupé vorder naar Haarlem gereden. Begunstigd door mooi weder, had Zaterdag op het daartoe door de heeren Yan Bylandt en Van Brienen welwillend afgestaan terrein de jachtrit van de Militaire Sport-Vereeniging, in samenwerking met de 's-Gravenhaagsche Veroeniging tot bevorde ring van het jacht- en terreinryden, plaats. Er waren oen 60-tal heeren te paard, en j verder vele dames en heeren te voet op- i gekomen. Onder de aaDV/ezigen worden opgemerkt generaal "Van Helden, kolonels jhr. Teding Yan Bp-'khout en jhr. Van Bestel. Als jagermjystP'r fungeerde op uitstekende

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1