Gemengd Nieuvrsi Men schrift uit Nijmegen: Voor den intocht van Karei V te Nijmegen in 1546, op 1 Juli a. s. hier door de Leidsche studenten voor te stollen, worden door de dings-commissie groote toebereidselen ge- f^maakt ^0^a^ve de historische optocht 's mid dags sullen '8 avonds zoowel de receptie op het 'aloude -y^lkhof als de cour Tan Karei V in de gr.,.'0 zaal der 30ciöteit »De Vereeniging" twee gj^a"ten van den feest dag zyn. Op beide plaatsen u,„rh worden'naar teekeningen van den heer Henn keeuw dr- alhier, decoratiën in den styl van het tïs'70rk- waarin keizer Kareis intocht plaats had, aan- f gebracht, welke prachtig beloven te zyn en waaraan groote sommen worden ten koste gelegd. Na het omslaan der Reddingboot op 11. Zaterdag, voor het dorp Scheveningen, hebben de opvarenden, onder wie ook de schipper, hunne afkeuring over dat vaartuig uitgesproken en de meesten verklaard, by eene stranding met die boot liever niet in zee te gaan. Daarop is een onderzoek naar de zeewaardigheid van het vaartuig ingesteld, met het resultaat, dat de Reddingboot die geheel gelyk is aan alle booten der N.- en Z.-H. Reddingmaatschappij, aan onze kust ge- stationneerd, en door denzelfden timmerman is vervaardigd geschikt voor het doel is bevonden. Gisternacht is te Rotterdam brand uitgebroken in het benedenhuis van een pand aan den Goudschenweg, en wel in eene alkoof. In dat benedenhuis is gevestigd een winkel in yzerwaren, en de alkoof diende tot bergplaats voor winkelwaren, touw, enz. Vermoedeiyk is de brand ontstaan doordat de bewoner in den laten avond in die alkoof, welke is uitgebrand, onvoorzichtig met licht ■heeft omgegaan. Twee Bpuiten hebben gewerkt. De geleden schade wordt door assurantie gedekt. Zekere J. H., een "Ó-jarig man, die veel misbruik maakte van sterken drank, kwam Donderdag avond te Groningen in eene herberg, gebruikte eene hoeveelheid sterken drank en was onmiddeliyk een ïyk. Dè Bredasche gemeenteraad is eenig in Nederland. Eenige dagen gelede» hadden we het verhaal van eene motie van wantrouwen tegen den voorzitter. Thans is er weer iets anders. Het verslag meldt: De voorzitter: „Myne heeren, dan hebben we -nog de rekening van de commissie van 'bestuur van het pensioenfonds voor de ge meenteambtenaren over 1889. Het heeft ter -'■Nisie gelegen. Hoeft niemand van de heeren aanmerkingen? Dan is zy goedgekeurd en -sluit ik De heeren Rombouts en De Booy„Ik vraag het woord, mynheer de voorzitter." De voorzitter: „De heer Rombouts." De heer Rombouts: „Ik wenschte aan de vergadering verlof te vragen om eene vraag tot den voorzitter te richten. En dan vraag ik, mynheer de voorzitter: waarom is het voorstel (verplaatsing van de kermi3 van de Oude Vest), door my tijdig ingediend, niet in deze vergadering aan de orde gesteld, niet op de agenda geplaatst Ik kon het voorstel, door my in de vorige vergadering ingediend, niet in behandeling doen nemen, en toen is er dan ook uitgemaakt dat dit in eene vol gende vergadering zou geschieden. Myn stuk had op de agenda behooren te staan, het had nu in behandeling moeten komen, en nu dit is nagelaten, zie ik daarin weder den toeleg om het ad calendas graeces te ver schuiven." De voorzitter: „Het voorstel is in de laatste vergadering aangehouden." De heer Rombouts: „Ouwaar! Dat kon niet Ik heb zelf vooropgesteld dat het ingevolge het reglement van orde toen niet in behan deling kon genomen worden. Het had nu op de agenda moeten staan. Ik heb het tydig genoeg ingediend en wenschte wel te weten wat de reden is dat het niet op de agenda staat." De heer Van Aken„Mynheer de voorzitter, ik geloof dat het is aangehouden om het naar de commissie voor de strafverordeningen te verzenden." .De.Keer De Booy: „Mynheer de voorzitter, ik had daareven hetzelfde onderwerp ter sprake willen brengen, maar de heer Rombouts heeft m'y het gras voor de voeten weggemaaid. Den heer Van Aken moet ik en passant even doen opmerken, dat hy als wethouder eene andere houding aanneemt dan vroeger, toen hy slochts raadslid was. (Gelach). In de vorige vergadering was ook hy man van de juris prudentie, die de wet verdedigde, welke niet mocht worden geschonden. Maar thans is het zaak om eens voorgoed het beginsel uit te maken of die eeuwigdurende raadscom missies De voorzitter: (hamert driftig op de tafel.) „Ik moet den geachten spreker verzoeken met een beetje meer gematigdheid over die commissies te spreken. Die zyn door den raad gekozen, en ik ontzeg u het recht om op dien toon voort te gaan. Je bent altyd bezig om anderen te beleedigen." De heer De Booy (verwonderd)„Wat nu?" De voorzitter (hamert)„U zult niet zoo voortgaan. Dat zal uit wezen Pa heer De Booy„Ik spreek van eeuwig durende' commissies, omdat er zyn, die jaren lang laten wachten op eenig teeken van leven of werkzaamheid. De overige commissies eer biedig ik zoo goed als iemand". De voorzitter (driftig en met den hamer in de hand)„Myne heeren, hy komt altyd met dingen' aan, waar soms geen syllabe van waar is. Zoo laatst van dien geesteiyke, die belee- digd zou wezen. Ik wist er niets van en heb me de moeite gegeven om te informeeren. Maar het blykt me dat niem and er iets van weet. Verder zou je vrind Panhuizen gedu rende de kermis vlak voor de Keizerstraat hebben gestaan. Ook dat ie niet waar! Hy stond met zyne tent tegenover het kleeding- magazyn. U vertelt zooveel wat niet waar is. En we zyn er aan gewoon dat u de zaken tituleert op uwe manier en personen verdacht maakt." De heer De Booy„Ik breng geen mensch in verdenking. Ik zal in de volgende verga dering de getuigen bybrengen, die het kunnen bevestigen door hunne verklaring wat dien priester is overkomen en De voorzitter (driftig)„Ik geloof niet dat de raad zich verder met die dingen heeft bezig té houden. (De hamer valt.) Ik sluit de vergadering!" De heer De Booy zwygt, de voorzitter is blykbaar vermoeid, de heeren zien elkander verbaasd aan, en de raad gaat over in geheim comité. Gedresseerde katten. Een Nederlander, de heer Bonnetty, trekt teKon- stantinopel veel publiek naar het Concordia- theater door de voorstellingen, welke hy met gedresseerde katten geeft. Toch heeft hy nog niet de eer gehad eene afzonderlyke voorstelling voor den Sultan te geven. Maar hy heeft op waardige wyze de eer der Nedorlandsche humaniteit opgehouden door de opbrengst van een zyner avonden te bestemmen voor de arme Fransche art is ten, die, pas te Kon- stantinopel aangekomen, door een brand in het Zomertheater al hunne bezittingen hadden verloren. Gouffé's moordenaar Eyraud is thans te Havanna aan boord van de „La fayette" naar Frankryk ingescheept. By de ontgravingenindekerk te Susteren meent men het graf van Koning Swentibold gevonden te hebben, die daar in 900 werd begraven. Te Parys heeft zekere Con try, handelsbediende, 35 jaar oud, op zyn zestig jarigen vader, een gepensionneerd officier, by een twist over geldzaken vyf revolver schoten gelost, zoodat men aan zyn leven wanhoopt. De moordenaar is terstond in hech tenis genomen. Uit Praag wordt gemeld: Uit Reichenberg, Kratzau, Tannwald, Friedland, Trautenau, Jnngbunzlau, Pardubitz en van de hellingen van het Reuzengebergte yvordt melding van hoogwater gemaakt. In enkele steden zyn gedeelten van straten overstroomd en is de veroorzaakte schade groot. Het water is nog wassende. Aan het Caledonian-station, te Edinburg, ie dezer dagen brand uitgebroken. Twintig spoorwaggons werden geheel en een aantal andere gedeelteiyk vernield. Het dak van een deel van het station viel in. Er werd voor omstreeks 10,000 pd. st. sohade aangericht. BUITENLAND. Frankryk. De baron Stagaba heeft gisteren aan presi dent Carnot de geloofsbrieven als vertegen woordiger van Brazilië by de Fransche Repu bliek overhandigd. De minister van marine heeft, zonder voorafgaande verwittiging, naar Cherbourg, Brest, Lorient en Rochefort hevel gezonden tot het wapenen van 4 pantsererhepen en 7 torpedo's, binnen het tijdsverloop van tien dagen. Deze floti.Me moet zich op I Juli rer- eonigen met het eskader der Middellandsche Zee en met de divisie pantserschepen V3n het Noorden, ter rsede van Brest. Deze ver- eenigde divisie, aides op voet van oorlog ge bracht, zal 5 Juli zeilklaar mceten liggen om in volle zee een oefeningstocht te maken. De Parysche telegraphic conferentie ver wierp een voorstel vaa Duitsehland tot ver dubbeling van den prjs van code-woorden een van Ooetenryk tot vaststelling van een kleinste telegram van 10 woorden en een van Groot-Britannië, waarby het minimum op 5 woorden gesteld werd. Op heden wordt de algemeen» akte geteekend. De sode van •JOOOOO woorden, welke men in de eerste vyf jaar zal snoeten gebruiken, zal alleen op Europee8che telegrammen van toepaseing zyn Byna alle bepalingen voor het publiek biy ven bestaan. In de Kamer van afgevaardigden zal de regeering geïnterpelleerd worden over de vraag, of hot Sanzibar-verdrag van 1382 aan Frankryk niet het recht geeft, in de thans tusschen Engeland en Duitsehland betreffende O. Afrika getroffen schikking tusschenbeide te komen. Dultaohland. In de derde additioneels begrootiag, by den Bondsraad ingediend, wordt gsvraagd 73.600,000 mark, waaronder 42 millieen voor militaire doeleinden, nameiyk 15 millisen voor de artillerie, 10 millioen voor nieuwe gewe ren, 12 millieen voor de oefeningen der reserve, 5 millioen voor kazernen in Elzas lotharin gen. Bovendien wordt voor den aaaleg van strategische spoorwegen 10'/, miliioen ge vraagd. De keizer ontving gisteren, by de be zichtiging der inrichtingen van Krupp, eene door den heer Krupp aan hem voorgestelde deputatie van 700 werklieden, en gaf haar de verzekering dat hy op den ingeslagen weg zal voortgaan, welke tot verbetering van het lot der werklieden moet leiden. Keizerin Frederik en hare dochters zul len zich aanst. Vrydag over Vlissingen naar Engeland begeven. De keizerin wordt door het koninklyk jacht „Victoria and Albert" naar Port-Victoria overgebracht. Op het schoonste plein der stad Dessau is eergisteren een gedenkteeken onthuld voor Moses Mendelssohn, door den Berlynschen beeldhouwer Hoffmeister ontworpen. Het be staat uit eene fontein met het bronzen borst beeld van den wysgeer, die te Dessau is ge boren, terwyi eene nymf, Philosophia, op eene tafel de woorden griftGeduld, Geloof, Onster- felykheid. Professor Lasson uit Beriyn hield eene rede en het omhulsel viel onder het spelen van muziek van Felix Mendelssohn. De hertog en de hertogin van Anhalt Dessau met hun Hof en prinses Frederik Karei van Pruisen waren tegenwoordig. De „National Zeitung" spreekt het be ticht tegen, dat er in den toestand van den erfprins Van Heiningen, die op Pinkster-Zondag met den keizer te Beriyn uit zyn rytuig viel, eene ongunstige verandering gekomen zou zyn. De prins is zoo goed als hersteld en gaat niet naar Wiesbaden, doch vertrekt aan staande week naar zyn kasteel Erdmannsdorf in Silezife. Italië. De Senaat heeft de begrooting voor bui- tenlandsche zaken goedgekeurd. De heer Crispi zeide dat niemand meer dan het Parlement de handhaving van den vrede wenscbt, doch dat men zich gestie illusie moet maken aangaande den toestand der mogendheden. De dagelyksche gebeurte nissen bewyzen dat de vrede op een gegeven oogenblik kan verstoord worden. Dit neemt echter, zeide de minister ten slotte, onzen plicht niet weg, om alles aan te wenden wat tot handhaving van den vrede kan strekken. België. Het zyn niet alleen de Duitschers en de EDgelschen, die te Waterloo gedenkteekenen oprichten, ook de Franschen, zegt het „Han- delsbl. van Antw.," zullen op dien grond een gedenkteeken aan hunne gevallen helden wyden. Op den Waterloo-dag heeft een groot aantal Engelsche toeristen het slagveld van Waterloo bezocht. Al de treinen, welke in die richting reden, waren met Engelschen gevuld. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de uit Europa naar Nieuw-York gaande stoombooten nog altyd groote ysbergen tegen komen. Het hydrographisch bareel heeft dientengevolge een waarschuwing gericht tot alle naar den Atlantiscbsn Oceaan vertrekkende schepen. Groob-Britoanlë. In afwachting van de beslissing van het Parlement over de overeenkomst tusschen Duitsehland en Engeland, houden de Engel sche bladen zich natuurlyk in de eerste plaats bezig met den afstand van Helgoland aan Duitsehland. De „Times", de „Standard" en de overige regeeringsbladen biy ven de overeenkomst ver dedigen, op grond, dat bet verlies van het waardelooze Helgoland ruimschoots wordt ver goed door het rfke gebied, dat Engeland bier voor in Oo8t-Afrika verkrygt. De „Daily News", het hoofdorgaan der libe rale oppositie, keurt de overeenkomst nog niet af, doch de liberale „Daily Chronicle" en do radicale bladen komen zeer heftig tegen den afstand van Helgoland op. Daar de radicalen zeiven het verkoopen van Helgoland meer malen m het Lagerhuis hebben verdedigd, wordt nu op den voorgrond gesteld, dat juist het afstaan van het eiland aan Duitsehland «en bezwaar is. Indien Helgoland aan Dene raarken ware afgestaan, zou de „capitulatie" minder erg zyn geweest. De „Daily Chreoicle" voorspelt zelfs, dat het ministerie zal vallen en het Parlement zal worden ontbonden, doch zoover aal het wel niet komen. Natuurlyk maakt de oppo sitie gretig gebruik van deze zaak om het ministerie in gevaar te brengen, maar er be staat nog niet de minste reden om aan te nemen, dat de overeenkomst, welke de regee ring met Duitsehland heeft geeloten, derge lijke gevolgen zal hebben. Volgens de „Pall Mali Gazette" trachtte graaf Herbert Von Bismarck reeds in 1889-, toen de Duitscbe keizer zich te Londen be vond, van Engeland den afstand van Helgo land te- verkrijgen tegen overgave van Da- maraland; maar zyne pogingen waren ver geefs. De Duitsche keizer wordt tegen het einde van Augustus te Cowee verwacht. In depoches uit Edinburgh wordt ge meld, dat Stanley loochent, dat by oppositie voert tegen het door Engeland met Duitseh land gesloten tractaat. Hy vindt het integen deel een voortreffeiyk tractaat. Hy spreekt het bericht zyner benoeming tot gouverneur van den Congo-staat tegen. De heer Matthews heeft gisteren in het Lagerhuis aangekondigd, dat de beer Ed. Bradford is benoemd tot chef der politie te Londen. Sir James Fergusson zeide dat de bepa lingen betreffende den afstand van Heigoia»d aan Duitsehland nog niet definitief zyn vast gesteld, en het dus niet voegzaam zou zyn, thans reeds de daarover gevoerde briefwis seling mede te deelen. De heer W. H. Smith heeft aangekondigd, dat de regeering eene motie zal voorstellen, waarvan de strekking is om uit te maken, of het reglement al dan niet gedoogt, in een volgend zittingtydvak de discussie ten einde te brengen over wetsvoordrachten, die in eene voorafgaande zitting by tweede lezing zyn aangenomen. Oo-<tenr.-Houg(.-Moani*cliie. De aartshertogin Margaretha, dochter van den aartshertog Jozef, heeft nu ook afstand gedaan van hare rechten op den trooD, by gelegenheid van haar aanstaand huweiyk met prins Albert von Thurn en Taxis. Hetzelfde ceremoniSel werd gevolgd als by de renunciatie van 's keizers dochter. De heer Oliva, een groot industrieel te Praag, schenkt by gelegenheid van het huwe iyk van 's keizers jongste dochter, de aarts hertogin Maria Valeria, de aanzienlyke som van een half millioen florynen tot oprichting van een asyl voor verlaten kinderen. De gepensionneerde Oostenryksche veld- tuigmeester, baron Dormus Vou Kilianshausen, is op 79-jarigen leeftyd te Lemberg overleden. In de veldtochten van 1848, 1859 en 1864 maakte hy naam. Spanje. Het Spaansche Aardrykskundig Genoot schap heeft een telegram uit Manilla ont vangen, volgens hetwelk een agent van de Duitsche regeering pogingen aanwendt om eenige tot de Karolina-groep behoorende eilanden voor Duitsehland in te ïy'ven. Daar mede worden dezelfde eilanden bedoeld, waar over in 1885 het bekende geschil tusschen Spanje en Duitsehland geloopen heeft.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 8